Šta je novo?

Procesor Intel Pentium 2020M mi se greje do 85 stepeni , da li otvarati i čistiti ga?

Darkodar

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
26.02.2012
Poruke
3,366
Poena
260
Procesor na laptopu Intel Pentium 2020M, 2400 MHz , 2.40GHz mi se posle par sati korišćenja greje do 85 stepeni da li da otvaram i čistim laptop i stavljam novu pastu na procesoru? Grafička ide do 73 stepeni , ploča isto je dogurala do 84 stepeni u jednom trenutku evo slike CPUID HWMonitor posle par sati korišćenja:

Capture.PNG

Isplati li se čistiti ga , kupljen je po oglasima laptop pre godinu dana , u pitanju je laptop Sony VAIO SVE1713F1EW , grafička je iz decembra 2012 evo i slike:

Capture1.PNG

Tako da pretpostavljam da je ovo model laptopa pravljen početkom 2013 godine , ja sam ga kupio na leto 2013 preko oglasa išao je on do 80 stepeni i povremeno koji stepen iznad ali sad zna da dogura do 85 povremeno ako ga malo duže slušam jutjub , jel mogu da nešto oštetim ako promenim pastu na grafičkoj i procesoru , ne bi smeo da puštam Prime95 možda dogura do ko zna koliko , da li je normalno da model star godinu i po dana počne da se greje toliko da li bi više paste i čišćenje od prašine spustilo temperature koliko toliko?
 
Ocisti hladnjak od prasine pa vidi kakve su temperature
 
Otvarao sam laptop ima dosta paste na procesoru tako da to nije problem , cooler jeste prasnjav ali ne može da se produva kao da je zapekla suva prašina ne verujem da je to problem , najverovatnije je u pitanju možda takav primerak procesora pa se greje! Pratiću temprature pa ću javiti za sada su oko 80 ali je upaljen tek sat vremena...
 
Poslednja izmena:
Та запекла прашина мора да се очисти јер не дозвољава да вентилатор олади кулер. Или то уради или ће из процесора да изађе бели дим. ;) Твој избор.
 
Očistio sam i opet očigledno je takav primerak procesora , preko kog programa mogu videti na koliko mi radi cooler za CPU , na aidi i hw monitoru ne piše?
 
Odnesi ti to lepo u servis da ti srede i videces posle temperature. Inace, 80C na YT-u je previsoka temperatura.
 
mnogi ne shvataju da laptop nije desktop i da tu treba mnogo više znanja i umeća...čak i neki servisi ne odrade kako treba pa se greje još više....ja lično nikad ne bi sam bilo šta čačkao po laptopu...najbolje bi bilo ako znaš nekoga ko profesionalno radi sa računarima,ne neki zvanični servis,jer najbolji stručnjaci ne rade za platu već za sebe....
 
Sta znaci ima dosta paste na procesoru? Vidis pastu dok je hladnjak na procesoru ili si skidao? Ako si video pastu bez skidanja, znaci da je ima previse i da mora da se ocisti i zameni. Ako si skidao, da li si ocistio staru pastu i stavio novu?

Sva prasina mora da se skine sa rebara hladnjka, za to ako nemas kompresor sluze cetke ovog tipa, sa plasticnim nitima, da moze da oguli prasinu sa rebara celom duzinom kada se zavuce izmedju. Dzaba radi ventiltor ako ne moze vazduh da cirkulise preko rebara hladnjaka. 80 stepeni je previse, moj i7 720 se u Asusu ne greje toliko.

Ako ces rasklapati laptop, pazi da ne pokidas termo trake ako ih ima na chipsetu i/ili grafici. To se u Srbiji tesko nalazi a pasta ne moze da pokrije 2-3 milimetra visinske razlike koja obicno postoji na tim mestim izmedju cipa i hladnjaka. Isto tako ne valja kombinovati pastu i trake. Najbolja zamena ukoliko se to desi je pasta/bakarna plocica/pasta (ovo moze da se uradi i radi poboljsanja hladjenja, posto obicno bolje provodi temperaturu od tih termo traka).
 
Poslednja izmena:
Zamenio sam pastu na procesoru i grafički , stavio sam cooler master pastu , i sada su temperature u idle oko 60 stepeni a pri opterećenju oko 65 do 67 stepeni za procesor...

Capture.PNG

Linx 20 krugova 75 ne prelazi:

linx 20 krugova.PNG

Bio je posle u idle par sati nista nije radjeno na njemu posle linxa , i bio je u standby pa se ohladio zato je value samo 43 stepena bio!

Zanima me sada imam novi problemčić , stavio sam 1600mhz memoriju i sada posle 3-4 sata korišćenja youtube kao da uspori i manje frejmova ima video kada puštam i usporenije je , ploča i procesor podržavaju 1600mhz , testirao sam memoriju nema greške , stavljao sam i jedan štap na 1600mhz isto se dešava , da ipak ne mora na 1333mhz da vratim da nije do toga , evo šta piše za 2020m za memoriju na notebookcheck:

Intel Pentium 2020M

The Intel Pentium 2020M is a dual core processor for entry-level laptops. It is based on the Ivy Bridge architecture but many of the features like Turbo Boost for the CPU part (HyperThreading, AES, Virtualization VT-d, Trusted Execution or Intel Quick Sync) are deactivated. The Pentium 2020M integrates a graphics card called Intel HD Graphics that is based on the desktop HD Graphics 2500.

The performance of the Pentium 2020M is slightly above the similar clocked Pentium B980 (Sandy Bridge based).

The integrated Intel HD Graphics (Ivy Bridge) offers 6 Execution Units (EUs) clocked at 650 MHz up to 1100 MHz with Turbo Boost. Only some older and less demanding games can be played fluently in low settings.

The 35W TDP rating includes the integrated GPU and DDR3-1333 memory controller.

Da li da vratim 1333mhz?
 
Uradi mu Undervolting i oborices jos 4-7C sigurno, i dalje je mnogo u idle temperatura, spusti malo voltazu pa odradi opet neki test da vidis da li ces dobiti BSOD, 1 smanjivanje (imas da biras ponudjene) ti nece dati BSOD pa mozes odmah i 2 da odradis, ako prodje testove vidi hoces da zadrzis ili obaras dalje...
 
Zar ga ne downclockuje automatski kontroler na 1333mhz, koji god da mu stavis?
Mislim da ce pre biti do toga sto je chrome los ili preko cega vec pustas, i throttleovanja zbog temperature, probaj da ga okrenes naopako da mu svi ventilatori slobodno duvaju, ili vertikalno, i vidi da li se isto tako posle par dana desava.
 
Nemam ja nista u biosu , samo za boot i najosnovnije , nema nikakva podesavanja , bsod nisam nikada imao...mislis da zbog voltaze usporava youtube posle par sati a ne zbog memorije? Ma na 1333mhz je bio przen godinu i po dana na 86 stepeni , nisam menjao pastu i nije bilo problema sa youtube , da nisam kasno zamenio pastu pa sad procesor baguje , ili ipak da probam memoriju da vratim na 1333mhz , ne mogu ja u biosu da menjam memoriju na 1333mhz nego moram celu memoriju da menjam i da vadim stap , takav je bios nema nista od opcija!
 
Nazad
Vrh Dno