Šta je novo?

Domeni

djole34j4

Slavan
Učlanjen(a)
27.02.2007
Poruke
187
Poena
319
Pozdrav. Zelim da postavim sajt na net i trenutno gledam cene i uslove....kod jednog naseg provajdera vidim ponudu mnostvo nacionalnih domena, .rs, .co.rs, .org.rs, .edu.rs,.ini.rs, kao i internacionalnih .com, .org, .info, .biz itd, itd...godisnji zakup je razlicit i krece se od 2.280 za .rs do 960 za ostale, 1500 za .com itd...zanima me koja je razlika izmedju samih domena i sta se konkretno dobija sa .rs u odnosu na ostale, itd??? hvala!
 
Poslednja izmena:
Funkcionalna razlika izmedju domena ne postoji, sve se svodi na atraktivnost i potrebe korisnika. Ako pravis komercijalni sajt, onda izbor domena ima nesto vecu tezinu. Licno bih uvek izbegao .org .info ili .biz domene, ali ne mora se ici na .com ili .rs po svaku cenu, npr. .net je sasvim korektan domen. Naravno, ako npr. pravis sajt za neku NGO, .org je za te potrebe adekvatan izbor.
Obrati paznju i na hosting, mada vidim da ozloglaseni U... sad ima cene u evrima, pa pretpostavljam da se nisi namerio na njih.
 
Koliko ja znam izbor domena utiče i na vidljivost sajta u pretrazi, tj. ako imaš rs domen sajt će ti biti bolje pozicioniran na google pretrazi u odnosu na sajtove sličnog sadržaja koji se nalaze na com, net, org, i ostalim domenima...

E sad, ja znam da je ovo ranije bio slučaj ali ipak proveri ovo sa nekim ko prati razvoj SEO tehnologije pošto Google stalno prilagođava svoje algoritme za pretragu, a vidim i da su najavljene neke velike promene za naredni period...
 
Funkcionalna razlika izmedju domena ne postoji, sve se svodi na atraktivnost i potrebe korisnika. Ako pravis komercijalni sajt, onda izbor domena ima nesto vecu tezinu. Licno bih uvek izbegao .org .info ili .biz domene, ali ne mora se ici na .com ili .rs po svaku cenu, npr. .net je sasvim korektan domen. Naravno, ako npr. pravis sajt za neku NGO, .org je za te potrebe adekvatan izbor.
Obrati paznju i na hosting, mada vidim da ozloglaseni U... sad ima cene u evrima, pa pretpostavljam da se nisi namerio na njih.

u pitanju je manji sajt za roletnarsku radnju...nisam siguran na koga mislis, kapiram da je zbog pravila foruma pa pitao bih te nesto preko pp onda...:)
 
Koliko ja znam izbor domena utiče i na vidljivost sajta u pretrazi, tj. ako imaš rs domen sajt će ti biti bolje pozicioniran na google pretrazi u odnosu na sajtove sličnog sadržaja koji se nalaze na com, net, org, i ostalim domenima...

E sad, ja znam da je ovo ranije bio slučaj ali ipak proveri ovo sa nekim ko prati razvoj SEO tehnologije pošto Google stalno prilagođava svoje algoritme za pretragu, a vidim i da su najavljene neke velike promene za naredni period...

e najvise sam na to i mislio kada sam postavio pitanje...dakle pretraga...to je ono sto je naravno najbitnije pogotovo za ovaj tip sajta...
 
Pa tako je bilo ranije ali kao što rekoh sačekaj da se javi neko ko je više u tim vodama od mene, ja znam isključivo osnove (ako i toliko). :)

U svakom slučaju nemoj očekivati da će rs domen da te magično baci sa treće na prvu stranu pretrage, to zavisi od mnogo drugih stvari...
 
Ako izguglamo 'roletne beograd' na 3. mestu je sajt sa .net domenom. Domen .rs bi verovatno bio od vece koristi kad se pretrazuju reci na engleskom.
 
Ja bi više obratio pažnju na ime sajta nego na domen. Ako upišeš roletne beograd normalno da će roletnebeograd pa bilo koji domen biti u vrhu pretrage. Ako staviš ime firme (npr Bole i sinovi :) ), a to ime baš nema neku vezu sa roletnama ima da se načekaš dok se dobro pozicioniraš.
 
Poslednja izmena:
hehe, taj rad Joker...mislio sam na to...uglavnom da prva rec bude roletne pa posle eventualno prezime il naziv firme, itd...hvala svima za sad, u svakom slucaju, verovatno cu se odluciti za .net ili .rs...
 
Poslednja izmena:
Ja bi više obratio pažnju na ime sajta nego na domen. Ako upišeš roletne beograd normalno da će roletnebeograd pa bilo koji domen biti u vrhu pretrage. Ako staviš ime firme (npr Bole i sinovi :) ), a to ime baš nema neku vezu sa roletnama ima da se načekaš dok se dobro pozicioniraš.

Naziv domena nema bas puno veze za pozicioniranjem :)
 
Taj post je iz 2013 godine, veruj mi svasta se promenilo od tada.
 
Za godinu dana? Moguce, nisam ekspert za SEO. S druge strane, ko garantuje da se trend nece vratiti? ;) A domen se ne menja svaki dan - if ever!
 
Iz mog iskustava .com domen je najbolji, a nakn toga .rs domen. Naravno sve zavisi i od povratnih veza i kvaliteta istih. Ukoliko su povratne veze kvalitetne a sajt zanimliv i koristan za posetioce, onda si napravio pravu stvar :)
 
U 2014 i 2015 godini ukupno se otvorilo oko 500 novih domena i jos oko 150 se otvara 26 avgusta. Google je promenio relevantnost za search tako da domen uopste nije bitan. Tako da mozes da uzmes i domen www.djole.ninja ako to odgovara onome sto ti treba tacnije ako si ninja onda super :D

Idi ovde i vidi sta ti odgovara www.europeandomaincentre.com
 
Nazad
Vrh Dno