Šta je novo?

Intel Skylake

Neverovatno mi je da Intel alien fabs zaostanu :)
 
Ako intel ima problema sa 10nm, imaće ih drugi, to je sigurno. Međutim, ovo za desktop procesore više i nije toliko bitno.

Niži proizvodni proces donosi manju potrošnju, ali i niže taktove (tačnije lošiji OC potencijal) i veću cenu. Za laptop/tablet uređaje, niži proces može da bude bitan, mada vidimo da nVidia (Maxwell), a verovatno i AMD (Carrizo) mogu da smanje potrošnju i naprave efikasan čip i u 28nm procesu. Za desktop jedva da ima koristi od nižeg procesa - u gomili programa i5-5675c (14nm) je jedva 5% brži od i5-2500K (32nm). Negde je manje, a negde su razlike primetne (~20%), ali ipak su to 4 generacije procesora, tako je više do arhitekture, a manje do procesa proizvodnje.

Takođe imamo paradoks da u laptop/ultrabook računare stavljaju ULV procesore sa TDP-om od 5-10W, a uz to 4K ekran i bateriju malog kapaciteta. Ili još i diskretnu grafiku.

Ako će da nastave da smanjuju podrazumevane taktove sa nižim procesom, onda su džabe krečili - 5/10 procesora je ispod 3GHz?. Svi zaključani su ispod 3,5 GHz? 4/10 su sa TDP-om od 35W? i5 i i7 su procesori za ozbiljan rad, a ne za sprdnju, zajebanciju, trange frange... Za flejsbukse je dovoljan i Celeron

Šta mi vredi 15% veći IPC, kad smanjuju takt za 10%, pa je razlika u brzini k'o između kornjače i puža
 
Sad videh ovu poruku. Nizi nm proces je jeftiniji za proizvodnju jer utrose manje materijala. R&D nizeg procesa ih kosta vise.
Takodje taktovi su nizi zbog arhitekture, ne zbog nizeg proizvodnog procesa. Verovatno imaju i limit u potrosnji zbog nezrelosti 14nm node-a takodje.
 
Kada ce Skylake procesori i ploce bazirane na Z170 seriji cipseta biti doatupni na svetskom trzistu a kada ce doci kod nas? Stari komp poceo da mi trokira, I moracu ga uskoro menjati, ali ne uzima mi se haswell sad kad je skylake skoro tu...
 
Unlocked procesori vec krajem avgusta-pocetkom septembra. Ovi ostali kasnije.
Ploce su vec uveliko spremne, samo se cekaju procesori.
 
Mene zanima kad ce intel da penzionira ove familije procesora i izbaci nova familija ima neko info za ovo ?
 
Poslednja izmena:
Kada ce Skylake procesori i ploce bazirane na Z170 seriji cipseta biti doatupni na svetskom trzistu a kada ce doci kod nas? Stari komp poceo da mi trokira, I moracu ga uskoro menjati, ali ne uzima mi se haswell sad kad je skylake skoro tu...

I ja bih trebao da menjam komp i sacekacu da izbace skylake samo je pitanje koliko ce biti pristupacni... Ako nista drugo barem ce haswell pojeftiniti (bar se nadam...)
 
I ja bih trebao da menjam komp i sacekacu da izbace skylake samo je pitanje koliko ce biti pristupacni... Ako nista drugo barem ce haswell pojeftiniti (bar se nadam...)
Kad puste skylake haswell ne
nece biti ni za zive glave kao sto je sad sa ivy :)
 
Po preorder cenama, Skylake ce izgleda biti malo skuplji, verovatno zbog nesto jacih iGPU-a i zbog toga sto im se moze.
 
Na zalost vise od 20e, koliko sam video, nekih 40-ak $.
Mada moze biti preorder cena, ali mislim da ce dici cene i zbog dolara koji je sve jaci. Samim time ih vise kosta proizvodnja.
 
A K verzije ce dolaziti bez hladnjaka.
Em izbace hladnjak i umesto da malo spuste oni jos podignu cenu...
 
Meni je i X99 platforma opcija, ali ne bih uzimao ddr4 dok cene ne padnu na razumni nivo. Ovako bi skylake + ddr3 bila odlicna kombinacija, sam sto treba docekati da da izbace plocu I processor.
 
Meni je i X99 platforma opcija, ali ne bih uzimao ddr4 dok cene ne padnu na razumni nivo. Ovako bi skylake + ddr3 bila odlicna kombinacija, sam sto treba docekati da da izbace plocu I processor.

Z170 maticne verovatno nece imati podrsku za DDR3, vec samo one jeftinije.
 
DDR4 je vec ok po ceni, ima na KP za sasvim pristojne pare da se uzme.
 
I to sto kazete... Predpostavljam da je najbolje na kp uzeti ono sto jako retko kvari, CPU i DDR4, dok maticnu, napajanje i ssd kod nasih derikoza.
 
^Ne kazem da Z170 chipset nece podrzavati DDR3, vec da proizvodjaci maticnih ploca najverovatnije nece stavljati DDR3 na svoje Z170 modele. Mozda od ASRock-a i sl. vidimo DDR3 na (ultra)jeftinim Z170 maticnim ali ne verujem da ce na pr. ASUS Z170-A podrzavati DDR3.
Osim ako nisam promasio poentu tvog posta. :)
 
Koliko sam video DDR4 ne donosi neka poboljšanja u odnosu na DDR3.
U našim radnjama je 8GB DDR3 ~7.000 za koliko može da se NAĐE ista količina DDR4?
 
Pa nije, 30-50% skuplje, u zavisnosti preko koga se kupuje. Sto je sasvim ok, kad se pojavi Skylake ide to jos 20-30% dole odmah. Samsung obara cene svima proizvodeci na 20nm procesu.
 
Koliko sam ja shvatio, svi dekstop (LGA 1151) procesori/ploče imaju podršku za DDR4 i DDR3L. Kod nas je DDR3L primetno jeftinija od DDR4, i malo skuplja od regularne DDR3. Tako da upgrade na Skylake vuče sa sobom i promenu memorije, ali biće i opcija za budžet konfiguracije
 
Imaju procesori, ali ploce ne. Retko koja ploca nosi podrsku za DDR3L. Tipa par Biostarovih ploca i jos nekolicina nizih modela drugih prozivodjaca. Trenutno na prste jedne ruke mogu da se nabroje.
 
Ako vec neko hoce da se cima sa novom plocom i DDR4, onda moze pravo da ide na LGA 2011-V3. Em ce dobiti dva vise jezgra, socket koji ce da potraje jos neko dogledno vreme, kao i memoriju :) Pare sto bi ulozio u neko mega hladjenje za i5-6600K ili i7-6700K, moze da se ulozi u bas dobar upgrade :D Ovo se odnosi na korisnike koji sada voze i5-4*** ili i7-4770K/4790K :) Ploca mozda nece biti napucana, ili nece moci da izvuce bas svaki Mhz iz procesora, ali to se moze preziveti :d
 
Samo jedno teoretsko pitanje, pod uslovom da pazarim plocu koja podrzava DDR3 i DDR4, da li bi ja mogao da ubodem regularan DDR3 i da ga undervoltujem ?
 
Zavisi ko kako,mi "koljaci" ne :)

Mi smo sekta, to se ne odnosi na nas :D Jos je jace sto je pisalo u vestima ovde na Benchmarku koliko ljudi vozi CF ili SLI, samo 300K, koliko god da je to precizno, malo je, a mi smo jos redji sto koljemo procesore :D
 
Nazad
Vrh Dno