Šta je novo?

Intel Skylake

kosta10

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2007
Poruke
4,492
Poena
440
http://wccftech.com/intel-announces...tecture-idf14-desktop-mobility-chips-2h-2015/

Biće dosta vrsta i podvrsta procesora i čipsetova, a glavna novost je, svakako, podrška za oba tipa memorija (i DDR3 i DDR4 će biti podržane istovremeno). Što će značiti da će na proizvođačima matičnih ploča biti da odluče za koji tip memorije će se odlučiti, što smatram da je izuzetan potez.

Čipset će se zvati Z170 i imaće više PCI-E 3.0 linija nego do sada, a takođe imaće i 10 USB 3.0 (umesto 6 koliko ih ima sada). Naravno, još se ne znaju svi detalji arhitekture procesora, ali je na prezentaciji rečeno da je u pitanju prilično redizajniran procesor sa dosta poboljšanja.

Da ne zaboravim, sve ovo će raditi na sasvim novom Socket 1151.

Vrlo je interesantno ovo
Skylake would also get rid of the FVIR (Fully Integrated Voltage Regulator) which was featured on Haswell generation processors and will continue to be used till Broadwell processors in 1H 2015 after which Intel will abandon the design
, što praktično znači da Intel nije uspeo da ovlada ovom tehnologijom i da je procenio da je bolje da se izbaci ( sa čime se i ja slažem).


Još malo podataka o Z170 čipsetu :
The transition to Z170 chipset will not be a massive upgrade and would be similar to what the Z97 was to Z87 with a little added features such as more PCI-e lanes, Super Speed USB and up to 10 USB ports compared to 6 standard ones found on the current iteration of motherboards. There will be a total of six 100-series chipset SKUs .

The Z170 would be the flagship performance chipset which will support the unlocked K-Series Skylake processors which I don’t believe would be available in early 2015 and launch a bit later. The chipset will feature up to 20 PCIe Gen 3 lanes, 6 SATA Gen 3 ports, 10 USB 3.0 ports and a total of 14 total USB ports (USB 3.0 / USB 2.0), up to 3 SATA Express capable ports, up to 3 Intel RST capable PCI-e storage ports which may include x2 SATA Express or M.2 SSD port with Enhanced SPI and x4/x8/x16 capable Gen 3 PCI-Express support from the processor. Aside from that, we know that the Skylake processors would becompatible with the latest LGA 1151 socketed boards and Z170 chipset which is part of the new 100-Series chipset replacing the 9-Series “Wild Cat” PCH.


I na kraju, K verzija Skylake procesora se neće pojaviti tada, nego procesori za mobilna i ultra-book tržišta, kao i slabije desktop varijante. K procesori dolaze kasnije, da ne bi pokvarili prodaju budućeg Broadwell procesora.
 
Poslednja izmena:
E super, to mi je trebalo da cujem. Znaci da cu ja komotno moci sa Haswellom da se druzim do 2016. godine i onda da pazarim normalan cpu, bez ovih integrated voltage reg gluposti sto sano jos vise greju chip. Svaka cas na izdvojenom vremenu da nam opet doneses kljucne informacije o buducoj platformi. Benchmark treba da uvede rep sistem da mozes da nagradis nekog za ulozen rad. Jedva cekam skylake i7-6770K :D
 
Nema na čemu, Kasa5033, trudim se. Ja često donosim novosti, to i sam znaš.

Pa da, do minimum kraja 2015. zadrži ti tvoj Haswell i tada lepo pređi na Skylake. A najbolje ti je što nećeš morati da menjaš memoriju, pošto ćeš moći da odabereš ploču koja koristi DDR3.

Ali tada nemoj da se prevariš kao sada, nego uzmi najjači desktop Skylake procesor, ko čovek.
 
Nema na čemu, Kasa5033, trudim se. Ja često donosim novosti, to i sam znaš.

Pa da, do minimum kraja 2015. zadrži ti tvoj Haswell i tada lepo pređi na Skylake. A najbolje ti je što nećeš morati da menjaš memoriju, pošto ćeš moći da odabereš ploču koja koristi DDR3.

Ali tada nemoj da se prevariš kao sada, nego uzmi najjači desktop Skylake procesor, ko čovek.
Pa hvala Bogu. Utopim Haswell-a i dodam jos jednu R9 290, a do tada cu da nabavim neki jaci monitor, mozda i 1440p. Hoce li ga sta kociti sto mi je memorija na 1600MHz ?
 
Pa dotad Gledaj da stedis i za neku barem DDR3-2400 ili još brzu memoriju. Neće ona da bude preuzeo grlo ali bolje je da imaš bolju memoriju.

Ali kažem čak i da ostaneš i na toj memoriji neće biti katastrofa.
 
Prvo probamo kako fura sa 1600Mhz, pa ako bas ima osetne razlike ( bar 5-10 AVG FPS na 1080p) onda cu da menjam, a do tad nista :)
 
Realna priča je da ćemo svi preći na DDR4, iskreno radujem se ovome žao mi je što AMD nije više u priči ali ovo je prvi pravi i realni upgrade na koji ću ja ići. Nekako kad radiš upgrade i kad se menja i memorija to je to :)
DDR3 - ka se baš zadržala. Bolje rečeno proizvodjači memorije su se uspavali ovih par godina.
 
Amd nesto kilavi i pokusava sa novom FX linijom, ali nisam upoznat. Njemu je mesto u APU segmentu i prouzvodnji grafickih karti, osim ako ne izbaci sta kompetetivno od CPU-a, mada slaba vajda od toga. Intel video da ne mora da zuri te hoce da nas muze maksimalno.
 
eto noviteta na sve strane .

skylake 14nm , i amd fx od pre potopa, ali sa unapredjenim tdp ;)
 
iskreno, presrećan bi bio da to može da konkuriše skajlejku (ili knights landingu) . ali živi bili pa videli .

u svakom slučaju intel će da dere još bar dva leta .
 
Ne. Mozda za 2 god./nakon Skylake-a vidimo hexa core u consumer delu (Socket 115x).
 
Poslednja izmena:
[Rumor] Intel Skylake Performance Benchmarks Leaked on SiSoftware Sandra

http://wccftech.com/intel-skylake-benchmarks-leaked-sisoftware-sandra/



Intel Skylake Removes Support for USB based Windows 7 Installation – Major Platform Specs Confirmed

http://wccftech.com/intel-skylake-remove-support-usb-based-windows-7-installation-platform-specs/

Skylake’s EIST (Enhanced Intel Speedstep Technolog) which is the standard frequency modulation and scaling technology in modern Intel processors and calculates the CPU multiplier and Turbo based on load, will get a much needed upgrade. The upgrade will be the addition of memory as dynamic and scalable entity. Basically where it was previously only for the CPUs, now it will scale memory as well. Currently this feature is limited to the notebook platform.
 
Razliku u standardnom radu ne očekujem. Ali imajući u vidu da IGP veoma dobro prati takt memorije (bar kada je APU u pitanju), pretpostavljam da će DDR4 na 3000-3400 MHz doneti 20-25% bolje performanse integrisanih grafika
 
Hm, zanimljivo :)
Ako je ovo za MorphCore tačno, onda će najviše koristi imati mobilni uređaji i serveri, pre svega zbog bolje efikasnosti. Što se klasičnog desktop-a tiče, čini mi se da nećemo značajno osteti ovaj pomak. Jedino će ljudi biti nervozniji što će i5 možda imati samo 2 "fizička jezgra" :D Ako sam dobro razumeo ovaj rad, onda nećemo imati gubitke u multi-core aplikacijama kao što je sad slučaj sa HT-om u odnosu na fizička jezgra. Međutim, za visoko paralelizovane procese, i dalje će nam trebati GPU, jer nisam video mogućnost da se jedno ovakvo jezgro "podeli" na npr. 32 ili 64 manja jezgra. Ali ajde, videćemo šta budućnost nosi :D
 
Poslednja izmena:
Jel to samsung prestigao intel i prvi masovno proizveo procesor u 14nm?
"Galaxy S6 and S6 Edge are powered by the company's Exynos 7420, built on a 14nm process"
 
http://wccftech.com/intel-confirms-skylake-launch-2h-2015-idf15-100series-chipsets-shipping-2015/
Bajata vest, ali da prokomentarisem Skylake chipset:
The chipset will feature up to 20 PCIe Gen 3 lanes, 6 SATA Gen 3 ports, 10 USB 3.0 ports and a total of 14 total USB ports (USB 3.0 / USB 2.0), up to 3 SATA Express capable ports, up to 3 Intel RST capable PCI-e storage ports which may include x2 SATA Express or M.2 SSD port with Enhanced SPI and x4/x8/x16 capable Gen 3 PCI-Express support from the processor.

Na raznim tech sajtovima su ovo povecanje PCIe linija sa 8 Gen2 na prethodnim chipsetovima na 20 Gen3 naveli kao Intelov pokusaj da pogura (NVMe) PCIe SSD u consumer trziste, ali su izgleda zaboravili da ne znamo nista o broju nativnih PCIe linija na Skylake CPUu. Cela poenta NVMe (kao novog standarda za Gen 3 PCIe SSDove) je smanjivanje latencije, te nista manje od direktnog linka ka procesoru nije zadovoljavajuce.
Samim tim sto su nagurali 20 Gen3 linija u chipset mi govori da ce CPU biti zakucan na 16 kao i pre. Da, GPU nece imati manje perf. u x8 ali sramotno je da nece da stave 20 Gen3 PCIe u CPU. Elitizam s moje strane ili ne, ali X99 je jedina platforma za sad koja u potpunosti ispunjava uslove za NVMe i cini mi se da ce biti jos dugo.
 
Nazad
Vrh Dno