Šta je novo?

AMD’s Next Gen x86 High Performance Core is Code Named “Ryzen”

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kakve veze ima APU koji dolazi 2017-e sa snagom konzola? Bice daleko daleko jaci...

@Intel
Intel godisnje izbaci novi cpu 5% jaci od prethodne. Wow! Uz to imaju svoj fab, i ne zavise od proizvodnog procesa TSMC-a/GloFo-a/Samsunga koji su debelo iza njih. Da ne pricamo koliko iz godine u godinu sve vise kostaju cipovi sa istim brojem tranzistora u nizem procesu koji ih manje kosta za proizvodnju.

@Apple
Apple ne pravi nikakve pomake u performansama, prave proizvodjaci poput ARM-a na cijoj osnovi i tehnologiji se zasniva doticni procesor. Apple samo dotera to sto su oni napravili. Naravno da imaju istog trenutka spreman proizvod cim izadje proizvodni proces, za low power chipove je lako.. Dok debelo ne sazri proces ne mozes da napravis 500mm2 cip koji vuce 150w-300w. Ali naravno bitno je da pljujes proizvodjace grafickih...

Na sve ovo Intel i Apple su kompanije vredne 150+ milijardi dolara, dok AMD i nvidia imaju vrednost od 2 i 10 milijardi. Znaci zajedno imaju manje kapitala od desetine Intela/Apple-a.

Ajde da vidimo sto ce bude jaci. To si prvi ti izjavio samo da znas, na linku ne pise tako.

@Apple
Jeste ARM uradi sav posao, nema veze sto vec tri godine furaju custom ARM dizajn... Po tvojoj logici svi ti ARM cipovi su isti, pa zasto onda nemaju iste performanse nego se drasticno razlikuju? (mnogo vise nego CPU iz 2009. i 2015.) To za low power je simpaticno. Jeste, to je jednostavno praviti, ovi veliki cipovi su nauka. Pa zasto onda nema tog mocnog AMDa, nVidije ili Intela medju bitnim ARM igracima. Zasto je Intel nebitan na mobilnoj sceni i moraju da placaju iz svog dzepa da bi imali par procenata trzista? Imaju fabove kako kazes i to najbolje. Sta ih sprecava?

Proizvodjace grafickih i generalno proizvodjace PC hardvera pljujem jer su druga liga, smesne firme u danasnjoj IT podeli. Nervira me kada neko poput tebe hajpuje AMD tri godine da ce izbaciti nekakav Zen, da sacekamo jos malo, da ce biti vrh. A svima sa pola graska u glavi je jasno da se to od firme koja je u dugovima svaki kvartal, koja krvari pare, koja ne vredi ni trecinu glupave igrice u kojoj slazes vockice u niz, koju je u poslednjih deset godina napustio dvocifren broj visokih funkcioniera, ne moze ocekivati. Jednostavno nije realno.

Intel je vredan 150 milijardi, Apple cetiri i kusur puta vise. Naravno da ne mogu da se porede sa AMD/nVidia po finansijskoj moci. Ali taj isti Apple od 600 i kusur milijardi trzisne vrednosti je pre 15 godina bio na rubu propasti. Pa su se uzdigli jer su imali lidera. AMD nema nikakvog lidera vec godinama, ima smesnu gospodju koja se vise blamira u javnosti nego sto cini prave poteze.

Nemam problem da balavite na AMD. Njihov sam fan (ne i boj) od kako sam na forumu. Ali neke stvari se moraju reci ma koliko vas mladjih dolazilo na forum svake godine i zauzimalo strane (kao Zvezda Partizan navijanje). Pogresno je navlaciti ljude i hajpovati AMD prozvode kada imamo visegodisnju situaciju gde njihovi proizvodi variraju od dobrih do katastrofalnih. Nisu imali nijedan sjajan proizvod odavno. To sto Intel i nVidia koriste situaciju da i oni malo odmore ne znaci da su te grafike sjajne ili procesori solidni.

Licno sam kroz preporuku na forumu navukao coveka da uzme FX procesor jer sam mislio da ce biti neke vajde od konzolne arhitekture. Dve godine posle mi i dalje imamo situaciju gde i3 brise patos u igrama sa bilo kojim AMD procesorom. Sada se hajpuje nesto drugo, DX12 koji ce pokazati pravu snagu FX procesora. Pazi sto hoce...
 
arm je glupost cista, to je smesno. ono sto pravi nauku i sto nas gura napred je x86. arm sluzi da se gledaju funny cats videos na netu
 
Ne znam sto se ljudi toliko raduju propasti AMDa .... mi necemo imati korisi od toga.

Kao sto je neko pomenuo americka vlada nece dozvoliti monopol. E sad je pitanje da li ta prica i dalje vazi ... koliko se secam AMD je osnovan jer je za IBM tendere moralo da budu 2 ponude pa je AMD osnovan kao kontra ponudjac pored intela.

Pominjete Apple cipove .... jer shvatate da ih je pravio isti covek koj je i AMDu napravio najbolje procesore koje su imali .... i koj je bio lead dizajner za ZEN procesore, ja iskrneo verujem da ce biti mnooooooogo bolji od ovih trenutnih fail procesora :)

A sto se grafika tice moje je misljenje da su totalno ravnopravni sa Nvidiom godinama ... smenjuju se u liderskoj poziciji, a po meni mnogo su bolji za nas sa ne tako dubokim dzepom poput prosecnog zapadnjaka kome nije bedak da iskesira 500$ svake godine na novu grafiku. gledajuci zadnje 3 generacije ukupno AMD je bolji, ne pricam o top modelima nego o celokupnoj generaciji.
 
Ajde da vidimo sto ce bude jaci. To si prvi ti izjavio samo da znas, na linku ne pise tako.

Pazi ovako, 14nm proces ce im dozvoliti da napakuju 2x vise tranzistora u taj APU. Plus nova tehnologija GPU-a, nova dosta jaca jezgra CPU-a i HBM2 koji ce na APU doneti mnogo performansi u odnosu na DDR. Ne znam na koji link referiras tacno.

@Apple
Jeste ARM uradi sav posao, nema veze sto vec tri godine furaju custom ARM dizajn... Po tvojoj logici svi ti ARM cipovi su isti, pa zasto onda nemaju iste performanse nego se drasticno razlikuju? (mnogo vise nego CPU iz 2009. i 2015.) To za low power je simpaticno. Jeste, to je jednostavno praviti, ovi veliki cipovi su nauka. Pa zasto onda nema tog mocnog AMDa, nVidije ili Intela medju bitnim ARM igracima. Zasto je Intel nebitan na mobilnoj sceni i moraju da placaju iz svog dzepa da bi imali par procenata trzista? Imaju fabove kako kazes i to najbolje. Sta ih sprecava?

Nisu svi ARM chipovi isti, kazem sve se bazira na osnovi toj, napravili su varijaciju. Sa budzetom koji imaju, nije im tesko. Dosli su ARM-u i rekli hocemo to i to.
Evo i Samsung je napravio svoja custom jezgra bazirana na ARM chipovima, imaju love moze im se. Nisi shvatio sta hocu da kazem. Nije nauka napraviti arhitekturu i veci cip osmisliti, nego je nemoguce proizvesti ga u ranom stadijumu nekog procesa jer jednostavno ne dozvoljava toliku povrsinu niti potrosnju. Mocnog AMD-a? Mocne nvidie? Mediatek, qualcom, samsung svi su mnogo puta veci igraci... PC gaming trziste je smejurija u odnosu na mobile trziste.
Intel jednostavno tera nesto svoje i ne ide im :) Imaju potpuno razlicitu svoju arhitekturu za razliku od svih ostalih.

Proizvodjace grafickih i generalno proizvodjace PC hardvera pljujem jer su druga liga, smesne firme u danasnjoj IT podeli. Nervira me kada neko poput tebe hajpuje AMD tri godine da ce izbaciti nekakav Zen, da sacekamo jos malo, da ce biti vrh. A svima sa pola graska u glavi je jasno da se to od firme koja je u dugovima svaki kvartal, koja krvari pare, koja ne vredi ni trecinu glupave igrice u kojoj slazes vockice u niz, koju je u poslednjih deset godina napustio dvocifren broj visokih funkcioniera, ne moze ocekivati. Jednostavno nije realno.

To cemo da vidimo. Intel je stagniranjem trzista i davanjem performansi na kasicicu ostavio prostora da se to desi. Istina je sve sto si rekao ovde, ali AMD ima sansu da se povrati bas zbog toga sto Intel muze svaki dolar i sto je moore-ov zakon usporio pa i ostali fab-ovi polako pristizu Intel. AMD ce nakon ko zna koliko godina imati priblizno dobar proizvodni proces kao Intel.


Intel je vredan 150 milijardi, Apple cetiri i kusur puta vise. Naravno da ne mogu da se porede sa AMD/nVidia po finansijskoj moci. Ali taj isti Apple od 600 i kusur milijardi trzisne vrednosti je pre 15 godina bio na rubu propasti. Pa su se uzdigli jer su imali lidera. AMD nema nikakvog lidera vec godinama, ima smesnu gospodju koja se vise blamira u javnosti nego sto cini prave poteze.

Nemaju, ne mogu sve kompanije da budu toliko genijalne da naprave kult brainwashed slucajeva koji placaju 5x vise za nesto jer ima jabuku na sebi.

Nemam problem da balavite na AMD. Njihov sam fan (ne i boj) od kako sam na forumu. Ali neke stvari se moraju reci ma koliko vas mladjih dolazilo na forum svake godine i zauzimalo strane (kao Zvezda Partizan navijanje). Pogresno je navlaciti ljude i hajpovati AMD prozvode kada imamo visegodisnju situaciju gde njihovi proizvodi variraju od dobrih do katastrofalnih. Nisu imali nijedan sjajan proizvod odavno. To sto Intel i nVidia koriste situaciju da i oni malo odmore ne znaci da su te grafike sjajne ili procesori solidni.

Ubalavih se ziv, mmm AMD! Secas se, posto si vec jel'te toliko stariji kako je Intel isto imao monopol maltene, dok se nisu pojavili Athloni 64 i legendarni Bartoni koji su satrli Intel Pentiume?
Zasto AMD ne bi opet mogao da napravi comeback... Variraju, otkako su kupili ATI su se usrali. To je kupovina koja ih je zakopala jer i dan danas vracaju kredite za to.

Licno sam kroz preporuku na forumu navukao coveka da uzme FX procesor jer sam mislio da ce biti neke vajde od konzolne arhitekture. Dve godine posle mi i dalje imamo situaciju gde i3 brise patos u igrama sa bilo kojim AMD procesorom. Sada se hajpuje nesto drugo, DX12 koji ce pokazati pravu snagu FX procesora. Pazi sto hoce...

424da740_2mo7fba.png

Brise u djubre igrama sa neoptimizovanim engineom.
 
Poslednja izmena:
napravio je amd jedan sjajan proizvod ne tako davno,radi se o tahiti GPU-u koji je i objektivno najbolji gpu jos od g92.ogromnu su promenu doziveli sa kupovanjem ati-ja i ganjanjem HSA na osnovu kojeg su i dobili konzolni gig.problem je sto oni kao sitniji igrac ne diriguju x86 and beyond pricom i softver kaska za hardverom (pa i medj' njihovim redovima),a i donekle drvenim odnosom prema marketingu.

cist primer - evo nocas sam cisto slucajno otkrio njihov amd fluid motion video kod random tipa sa neta.ne mogu da zamislim sta bi zeleni ili intel,a tek apple napravili od toga...
 
AMD fanboji se tese kako je tesko napraviti CPU, to trazi vreme. Za svo to vreme Intel godisnje izbacuje novi CPU a menja arhitekturu na dve godine.
Al' su ga opravili, svaka im čast. Neko ko je kupio 2500K za 200€ pre 4 godine nema račun da prelazi na zaključan 4 generacije "noviji" Skylake (6400, 6500). Pri tom u tick-tock procesu, 2. generacija je samo promena proizvodnog procesa, bez značajnih promena u arhitekturi. Pravi primer promene arhitekture je NetBurst fail u Core (Penryn, pa dalje do Skylake-a), a to nije bilo za godinu dana.

Bulldozer je napravljen da bude fail, jer je neko iz vrha AMD-a mislio da će x86 u ovom formatu biti "ubiven" (za sve ozbiljne stvari će ga zameniti GPU, ARM i ko zna šta). Međutim, to se nije desilo, niti će.

Niko ne očekuje da Zen ima bolji IPC od Skylake-a, ali i ne mora, ako budu prodavali CPU sa 10-15% veći taktom za istu cenu (ili još bolje, ako budu otključani kao svakki FX do sada). Pri tom 4/6/8-core Zen će cenovno ići na i3/i5/i7, prema ovim najavama, što je skoz korektno
 
Ipak sve zavidi da li ce biti pohlepni kada su cene u pitanju. U slucaju da bude slabiji CPU na single core, trebace im mnogo vise od 10-15% razlike u ceni da bi mogli da se prodaju. Ako se ne varam, intel je bio prodavaniji i kad je bio losiji, to je jos jedna cinjenica. Cak i da pozicioniraju 4/8 protiv i5 u tom slucaju, pitanje je da li ce se prodavati vise od i5.
 
One other exciting tidbit is that AMD is working on a Zen based APU with on-package stacked high bandwidth memory that’s planned for release in 2017.

Tačno ono o čemu sam pisao ovde i tačno ono za šta bih danas dao pare.
Trba da rizikuju i da takav proizvod ponude sledeće godine jer bez rizika nema izlaska iz bunara, ovako ostaće zauvek na dnu.
 
Da takav proizvod bi me veoma interesovao
 
Takav proizvod nece biti dobro podrzan, AMD jedva uspeva da podrzi dedicated GPU.
 
napravio je amd jedan sjajan proizvod ne tako davno,radi se o tahiti GPU-u koji je i objektivno najbolji gpu jos od g92.ogromnu su promenu doziveli sa kupovanjem ati-ja i ganjanjem HSA na osnovu kojeg su i dobili konzolni gig.problem je sto oni kao sitniji igrac ne diriguju x86 and beyond pricom i softver kaska za hardverom (pa i medj' njihovim redovima),a i donekle drvenim odnosom prema marketingu.

cist primer - evo nocas sam cisto slucajno otkrio njihov amd fluid motion video kod random tipa sa neta.ne mogu da zamislim sta bi zeleni ili intel,a tek apple napravili od toga...


Jos kad se dobro “upregne” :d

Razvukli su cip na tri generacije a to ne znaci da je zbog toga dobar.

AMD je izbacio mnogo bolji, kompletniji i svojevremeno napredniji cip a to je Cypress i takodje veoma solidan Barts. Posle toga sve je krenulo jako kilavo.



Problem sa Zenom jeste sto dok on izadje Intel ce vec imati ozbiljno brzi procesor iz srednje klase. Nesto tipa 7xxx serije.
 
sto nisu i barts i cypress razvukli kad su vec bili toliko dobri? :)
 
Embeded keš od 8gb hbm? Aj vud baj det for a dolar, ali mora tu da bude i gpu, da upotpuni paket.

Postojeći ddr može da se stakuje u next gen ssd-ove (a la ramdisk), i teraj mile volove na reci!
 
nis' meni ne treba gpu,neka daju tih otkljucanih 8 novih full jezgara za ispod 300 dolarjev,da ploce sa pristojnim vrm-om i pravom multi gpu podrskom ne budu preko 150 evra i da pevamo.
 
To imaš i sada kod plavaca (ne baš full 8-core, al' nije ni HT loš), a ne mogu crveni biti skuplji :D Kao što je pisano, 8-core Zen FX bi trebalo da bude pandan i7. Imajuću i vidu da je verovatno IPC na nivou Haskija, upotrebna vrednost će zavisiti od standardnog kloka i "otključanosti" procesora :)
 
Sve je to lepo na papiru, ali ovo je PC. Cisto sumnjam da ce vise od par igara iskoriscavati taj hardver kako dolikuje.
 
dosadasnjih,da,ali tu se uzdamo u IPC.dx12 po svemu sudeci nece imati problem da upregne svaki resurs koji mu je na raspolaganju.
 
Sve je to lepo na papiru, ali ovo je PC. Cisto sumnjam da ce vise od par igara iskoriscavati taj hardver kako dolikuje.

Intelovi 16core cpu-i takodje ne iskorišćavaju više od 4 jezgra u igrama, pa se opet prodaju.

Ovo su procesori za druge namene.
 
U iskušenju sam da budem uzbuđen zbog toga, ali ne bih da budem razočaran.
 
Koga mrzi da prevodi nemacki, evo malo pojasnjenje. Tweaktown je glasinu pokupio sa nekog levog nemackog sajta. Na tom sajtu je neki nemacki PCBeast od najave AM4 maticnih ploca za mart 2016 napravio glasinu da Zen izlazi tada jer kako mogu maticne bez novih CPUa da izadju...
 
čekaj, zar a10-7870k (godavari) nema excavator jegra ?
 
Ne. Ima "uglađeniji" Steamroller.

Kao Trinity -> Richland.
 
Poslednja izmena:
Ajde da vam srušim sneška odmah :d bolje nego da se opet digne hype oko neke neproverene vesti... ako se dobro sećam neko je ovde okačio link sa mnogo verovatnijim scenarijom - prvi AM4 APU će izgleda biti desktop Caruzzo - 28nm excavator jezgra i to treba a izađe na proleće sa prvim AM4 pločama, a Zen FX izlazi u Q4...
 
Ja to rekoh već 2 puta na ovoj strani :d

Znam ali treća sreća :D treba dobro uvrditi gradivo da se posle ovi što nikad neće kupiti amd apu silno ne razočaraju što amd opet kasni i što uvaljuje matori excavator umesto "obećanog" zen-a...
 
Ne znam ko je očekivao Zen APU u 2016, kad je još u maju AMD rekao da dogodine planiraju isključivo samo Zen CPU bez IGP-a, i da će deliti platformu sa narednom APU generacijom. Još su pre mesec dana izbacili Merlin Falcon (Carrizo sa DDR4 memorijom), tako da sigurno neće izmišljati sad toplu vodu. Taj Zen APU da dođe sledeće godine bi imao iste performanse kao desktop broadwell, i isto tako bi i prošao na tržištu :d Za 2 godine će moždam moći da ga prodaju po pristojnoj ceni (kada se Zen i AI ustale malo) i zapravo stvore tržešte za takav SoC
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno