Šta je novo?

AMD’s Next Gen x86 High Performance Core is Code Named “Ryzen”

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
AMD je odustao od L4 cache-a ?
 
Pre ćeš suditi recimo na osnovu ovoga, gde je rx 480 izašao tri nedelje pre gtx 1060. Iako se radi o samo jednom lancu u okviru jedne države...

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4xo5ip/amd_vs_nvidia_sales_numbers_one_outlet/

A ja mislio, koliko čitam od stručnjaka na ovom forumu, da AMD ni rodbini nije uspeo da podeli krš od referentnih RX480 kartica kad ono ni hajp tokom izlaska RX480 sa GTX1060 ih nije sprečio da za sada uzmu skoro 50% tržišta nove generacije srednjeg segmenta :)
I onda pričate fail launch :p Ma idi :D

AMD-u je sa RX480 jedino naudilo prvih nedelju dana kontraverze sa napajanjem i malo usporilo prodaju.
Vidi se da će je RX470 prestići u prodaji vrlo brzo jer pogađa baš gde treba sa cenom i 1080p performansama.

Ovde je za totalni respekt GTX1070 prodaja ali pošto gledamo tržište Nemačke koje je najbogatije i ima smisla, sve ostalo je normalno. Eventualno mi je iznenađenje broj prodatih RX480.
Bravo AMD.
 
Poslednja izmena:
Najveca kocnica prodaji RX 480 karti je upravo ubrzani lauch GTX 1060 sto se i vidi iz brojki - lansiran je 3 nedelje kasnije a vec se prodao vise.
RX 480 je trebao da bude udarna AMD karta. Da su je lansirali ranije i da je sve proslo kako treba sa launch-om, zasitili bi trziste i posle GTX 1060 ne bi kupilo ovoliko ljudi.
Ovako, valjda nisu ocekivali da GTX 1060 izadje tako rano i pokvari im zabavu.

Ranije sam rekao - sve i da je odnos prodatih RX 480/GTX 1060 50%/50% to je lose po AMD, jer pogledajte za to vreme koliko se prodaju GTX 1080 i 1070. Na steam-u zakljucno sa julom vec po vise od 0,3% korisnika ima GTX 1080 i 1070.

RX 470 ce popraviti situaciju, sada je fokus na njemu koliko vidim.

Ali ostaje problem sto AMD prodaje karte od 100-200 evra a nVidia od 280-680 evra...a i vise..
 
To ne možeš da tvrdiš, pošto je AMD za manje od 300 miliona dao potrebne informacije (patente na korišćenje, ne znamo tačno koje) Kinezima. A i možeš da pokušaš kao Transmeta, pa da priđeš problemu sa te strane. Čak je bila i priča pre nekoliko godina da AMD hoće da se otarasi CPU-a i sve prebaci na GPU (Compute Unit) i da je kao zbog toga Buldozer bio fejl :)

Emulacija, dakle kita.

Da Intel to zaista želi da uradi ne bi se upuštali u antikompetetivnu praksu i mlatili po sudovima i sa komisijama. Isto bi uradio i AMD da su bili u istoj početnoj poziciji, jer to je stvar logike kapitala - ograđivanja/privatizovanja znanja i širenja i kontrole tržišta a ne voljnog momenta. Ne mogu da promene ponašanje čak i da hoće jer bi tako radili protiv sebe.
 
Lično, očekujem da prvi testovi Zena budu rađeni krajem godine, u januaru će biti neki paper launch, a široka dostupnost od marta. Meni to deluje kao najrealniji scenario, pod uslovom da ne bude novih problema i da se ne dogodi nešto nepredviđeno. Nakon ovih problema sa dostupnošću Polarisa, a i iz iskustva sa dostupnošću procesora i APUa do sada, jednostavno nisam siguran da AMD uopšte može da hendluje launcheve, naročito tako velike, kada nema sopstvene fabrike i logistiku.

I taman kada pokriju tržište sačekaće ih cannonlake iza narednog ćoška, a oni će se trkati sa broadwell-om....
 
A možda će cannon lake da juri zen-a. Kažem možda. Ko se seća avgusta 1999 i objavljivanja prvih rezultata amd athlon procesora.

Sent fra min SM-G928F via Tapatalk
 
Poslednja izmena:
S obzirom na to da za 2-3 meseca izlazi Kaby Lake, to će biti referenca. Cannonlake je spuštanje istog u niži proces i glavna razlika će biti potrošnja. Intel je zvanično odustao od tick-tock rute i sada ide u ide u krug - spusti u niži proces (Broadwell, Cannonlake) -> menjaj arhitekturu (Skylake) -> optimizuj (Kaby lake).
 
Poslednja izmena:
Ja ne znam kako će biti loše ako Intel mora da ubaci u brzinu zbog AMD.
 

One of the issues of using open source is that the code is editable by everyone and anyone. Any user can adjust the code to optimize for their system and run a test to get a result. That being the case, it can be difficult to accurately determine the code base for this test, and is relatively impossible to determine the code base of Blender that was compiled for this test.

Ovde sam prestao da citam. Stvarno svako moze da pise za Anandtech ovih dana...

Edit: Ipak sam procitao i zakljucak...

Much in the same way that taking an IQ test tells you how good you are at an IQ test, it is typically an indication that you are good/bad at other things as well (most well-engineered IQ tests go through a lot of spatial reasoning, for example). In this circumstance, a CPU performing a Blender test is only as good as a Blender test, but given what we know about the Zen microarchitecture, it is probably also good at other things. Just how good, in what metric and to what extent, is almost impossible to say.

Boze, koji ******.
 
Poslednja izmena:
Koga briga za i3. Ljude ovde zanima konkurencija za i5 i i7. A i ne verujem da će izbacivati na početku jeftin(iji) 4c/4t procesor jer bi pravili konkurenciju BR-u

Na temu Blender testa:
http://www.anandtech.com/show/10585...hmark-is-zen-actually-2-faster-than-broadwell

Kako te to ne zanima druze? Krajnje je vreme da Intel prestane da nam "gura" 2C 4T procesor za 100e ... AMD Zen 4C 8T ce sigurno biti konkurent Intel i5, sto ce da bude super, cena ce verovatno biti nesto niza od i5, ocekujem oko 110e za najslabiji model.
 
Bilo bi lepo da i5 dobije 8T i da to postane standard tu negde oko 130e za slabije modele kada dodje zen sa 4c/8t
osim naravno ako amd ne bude imao stvarno dobar proizvod i pocne da radi kao intel i da iskljucuje SMT na 4c chipovima :D

Oce li taj Zen (4c 8t) biti jaci od FX 8590? ili ce tu biti od prilike, naravno i 3x manje trositi :) a cena ispod 200e i milina :)

4c/8T zen bi trebao da odere FX u skoro svemu.

Inace, ocigledno je da sto se IPC tice , ovi su jako blizu intela mozda ovo je lepa poruka da su tu negde na IPC kao brodwel mozda 5-10% od skylake... ali "problem" za AMD je sto nema sanse da vidimo vise od 3.3ghz na FinFetu max 3.5ghz na nekim preklokovanim modelima kojima ce potrosnja bas dosta da skoci.
Zato ce intel i dalje da ima solidnu prednost jer ovi skylake procesori imaju stock frekvencije 4ghz sto im daje dobru prednost po default, PLUS i ta manja prednost u IPC bice opet ~10%-20% prednosti na chipovima iste klase za intel, ali je svakako mnogo manje nego sto je bilo proteklih godina.

Naravno ako AMD ponudi 8c/16t za 400e a ovi prodaju proizvod 20% brzi iste/slicne potrosnje za 1000e bice konkurentni :) isto vazi i za slabije modele :)

Zasto mislis da je u pitanju rani ES? Pre bih rekao da je ovo skoro pa finalna verzija cipa, ako krecu u distribuciju tokom 2H ove godine u najboljem slucaju imaju vremena za jednu reviziju (koja sigurno nece biti ne znam koliko radikalna, eventualno neka sitna optimizacija).



Recimo da su pokusali, ali i kada su imali daleko bolji proizvod nisu uspeli da to kapitalizuju u znatnoj meri, zbog raznoraznih cinilaca (objektivnih i subjektivnih, legalnih i nelegalnih itd.)

ma da ovo je defakto gotov proizvod, eventualno mozhe da mu bude veca frekvencija.

Pogledajte prilog 207444

Nazalost, ovo ce da kosta dosta...

pa ja racunam 400e realna cena :D





U svakom slucaju ne podlezite hajpu svi znamo sta je bilo sa polarisom ... a cak i daje sve ovo istina moze da se desi da dok zen ne bude na trzistu intel 'niotkuda" izbaci jos jedan sandy bridge sa 20% ipc increase u odnosu na skylake... kao slucajno ;)
 
Poslednja izmena:
U svakom slucaju ne podlezite hajpu svi znamo sta je bilo sa polarisom ... a cak i daje sve ovo istina moze da se desi da dok zen ne bude na trzistu intel 'niotkuda" izbaci jos jedan sandy bridge sa 20% ipc increase u odnosu na skylake... kao slucajno ;)

Počevši od Nehalema do sada, to se u niti jednoj smjeni generacija nije dogodilo ;).
Mogu valjati 6C/12T LGA 2011 modele za nešto manje para i spustit gaće na 4C/8T.
Makar ni AMD neće biti jeftin, kao što do sada nikad nije bio ... kad je imao dobar proizvod. Ali bar ne forsiraju novi socket svake godine.
 
Zar cemo videti vrlo bolesnu situaciju da proizvodjaci ploca puste u prodaju ploce pre nego sto se pojave procesori?!
Ne pratiš na času, toga je bilo do sad kol'ko 'oćeš...

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
E pa sto se mene tice, od Zen nista posto ce samo podrzavati Win10 a meni ne pada na um da dajem opet 16k za OS. Lupili su sebi samar sa ovim sto se tice ljudi koji kupuju OS, da uzmem ja sebi i7 sad lepo a ovo ko sisa.
 
Hvala bogu, krcat interent Win10 OEM licenci od 25-30$ (jedino ako nije za firmu...).
 
Pa bio je besplatan godinu dana, nije mi jasno zašto ljudi nisu aktivirali sistem, pa makar posle vraćali na 7/8. Inače, i Kaby Lake je na istom, tj. počevši od 2017, neće biti desktop procesora sa Win 7 podrškom, što mene lično ne dotiče :)
 
Pročitaj još jednom, šta si napisao. ;) Pa javi, u čemu je problem. Kako ste zaslepljeni kršem od OS-a, to nema nigde.
 
Ne vidim problem - Odradiš upgrade na Win 10, ne bi li ga aktivirao i vezao za svoj outlook nalog i posle se vratiš na 7/8, za koji imaš licencu. Kasnije možeš u bilo kom trenutku da skineš .iso fajl i instaliraš 10 sa svojim nalogom. Imali su ljudi godinu dana da "sačuvaju" Win 10, ako ne žele sada da pređu. Ali ovo nije tema o tome.
 
Hm, ne.

Da je zaista tako, to bi bilo (skoro) isto kao kad bi upotrebio isti ključ na više mašina. Bez obzira, što to liči na neki "transfer" licence preko MSA, to zapravo i nije. Jer, to nije retail.

You reached the limit on the number of times you can reactivate Windows on your device.
[The digital license] is designed to re-activate after a major hardware change and not transfer to another PC. A user might figure out how to abuse it, but we also watch for bad behavior and can flag a user who is doing stuff that does not look right.

Pa, nisu ni oni blesavi. To što neko želi da se pravi blesav, to je samo njegov problem.

Sama aktivacija na istoj ploči, ne zavisi od naloga.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno