Šta je novo?

AMD’s Next Gen x86 High Performance Core is Code Named “Ryzen”

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nece 8 jezgara nikako u skorije vreme, cek prvo da u narod puste 6.
 
To je već odavno trebalo da se desi. Dual core da nestane...
Ali tapkamo u mestu. Ono što me nervira je kad ljudi krenu da pljuju po mobilnom segmentu što toliko brzo ide. I treba, gura sve napred, status quo ničemu ne služi i stojimo u mestu.
Intel zadnjih par generacija je naprimetnije upropastio OC, i nabija jake integruše u skupe procesore, na kojima niko neće da ih koristi.
NVM je dobra stvar doduše, SATA-Express je bio fijasko dizajna. Nadam se da će AMD da usvoji, mada ne znam kako stoji taj standard što se tiče licenciranja.
 
Konacno L3 ;) jeeeeeeeeeee , bice slavni kao phenom II kada je izasao posle ne slavne phenom linije prve generacije ;)
 
Po ovome, vraćaju se na jedan soket - FM3 pošto AM3 neće dobiti naslednika.
Interesantno je da će najjači procesor biti sa 8 "jezgara" i bez grafike i imaće varijantu sa 4 jezgra i grafikom.

Takođe, izgleda da će APU naslednici FM2+ srednjeg segmenta biti u BGA formatu? Bez opcije za zamenu.
 
Ne baš. Prema gornjim graficima, zamena za FM2+ APU je FM3 "Bristol Ridge" APU. Mada ne znam kako planiraju oba procesora na jedno podnožje. Po glasinama, novi APU će koristiti HBM. Ne znam kako planiraju da uguraju toliku memoriju u procesor. Čak i da je samo 1GB, pored 4 CPU jezgra i gomile GCN jezgara, biće tu velika gužva
 
HBM na ploci u vidu Cache 4 memorije? Nema potrebe da se guze na malom prostoru...



Jedan socket, jasno zamena za FX ide u vidu bez grafike a APU dolazi sa grafom, uzmes plocu i stavljas kakav zelis CPU/APU :) Jos plus ddr3 ili ddr4 po zelji, i phenom je imao podrsku za ddr2 i ddr3 tako da sa ovim planom, ako sam dobro skapirao moze samo da bude bolje i za njih i nas. Po gpu performansama su vec sada daleko od Intela, problem je cpu, bar da im se priblize, ovako vec godinama zaostaju.
 
Poslednja izmena:
According to the official disclosure of the progress GloFlo's 14nm LPE process has passed certification earlier this year. Now it appears that yields have reached the level of mass production.

The 14nm LPP process is also underway and expected to be certified in the Q3 quarter and get Quarterly volume production in the first quarter of next year
Valjda će proizvodnja početi u prvom kvartalu sledeće godine

HBM na ploci u vidu Cache 4 memorije?
Šta će onda "Summit Ridge" CPU raditi sa tom memorijom? I koliko će onda koštati najjeftinija FM3 ploča - 100€?
 
Poslednja izmena:
Pa verujem u izbor, bice sigurno boljih i mainstream ploca, pa ko sta moze sebi da obezbedi.
Ni podrska za ddr3 nece biti na svakoj ploci...
 
@Space Beer
Ne očekujem da će AMD odma početi da štancuje desktop procesore i zato sam rekao na leto. Ako bude ranije odlično.

Ko te tera da kupiš ploču SA memorijom? Ako nećeš APU uzmi neku bez.
Inače mislim da je odlična stvar memorija na ITX ploči uz integrisan APU, san snova za HTPC koji služi i za igre.

Prelazak sa 28 na 16nm uz novu arhitekturu će biti ozbiljan napredak u performansama APU'a.
 
Nema šanse da memorija bude u ploči. APU će imati manje jezgara, i više prostora. High end nema koristi od integruše, pa se taj prostor iskoristi za više jezgara.
 
Odlicna vest, ali cekam potvrdu od AMD-a :d
 
Uf uf nekako mi to daleko tek septembar 2016god. Pa Intel izbacuje Skylake 6xxx seriju uskoro,bukvalno su pred vratima i u 14nm tehnologiji su. A do kraja 2016 će skuvati još nešto sigurno.Zaboga pa šta su radili Buldozer je izašao pre 4god i samo su odradili FX refresh posle toga koji nas i nije usrećio.

Amd baš mora da iskida sa Zen CPU-om :wave:
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da nisu imali gdje da prave procesore Intel ima svoje fabrike amd-e ovisi o drugim daj boze da to bude i u 2016g i da se bar malo primaknu intelu sada su toliko daleko da im realno nisu nikakva konkurencija najjaci Fx procesor brzine ko najslabi i5.
 
Predvidjam masovni prelazak Intel korisnika na AMD
 
Poslednja izmena:
:D Hm AMD prosto ne zeli da ide protiv Intela, zna se da svako poseduje svoj deo kolaca ;)
Bice to jos jedna "povoljna" linija procesora, budimo realni.
 
Kao jeftina alternativa za high end i7, da. :)
 
Poslednja izmena:
dosta zavisi od cena ploca,dzabe da budu performanse u klasi X i7 a da sam cpu bude nesto povoljniji ako puste da se partneri razbahate sa ciframa za ploce (sto ce vrlo verovatno da se desi).
 
Neka budu cjenovno ispod 4-jezgarnog Skylake-a, sa svojih 8 jezgara ce im parirati u DX12. Pa da ih se podrzi...
 
dosta zavisi od cena ploca,dzabe da budu performanse u klasi X i7 a da sam cpu bude nesto povoljniji ako puste da se partneri razbahate sa ciframa za ploce (sto ce vrlo verovatno da se desi).
Verovatno neće. S obzirom da će i novi APU koristiti isto podnožje, biće sigurno jeftinih budžet ploča za 50€. Mada, kad vidim koliko su osakaćeni H81, pa i B85, za krštenu 1150 ploču treba izdvojiti bar 80€. I to je neka cifra koju treba računati kada se govori o ozbiljnim procesorima (>150€), bez obzira na proizvođača.

Inače, prilično sam siguran da novi Zen APU (za FM3) neće imati HBM. Jednostavno, to su procesori u rangu 50-150€. I biće možda ~20% brži od trenutnih modela (7850K/8850K). Imaće novu CPU arhitekturu, novu GCN generaciju (verujem 1.3), i oslanjaju se na bržu DDR4 memoriju, koja dosta znači IGP-u. Najveća prednost APU-a može da bude ukoliko DX12 omogući Dual graphics mod sa bilo kojim grafičkom (kao što je najavljivano za CF/SLI). U tom slučaju bi IGP dao solidan boost nekoj grafi iz srednjeg/višeg segmenta. Kao npr. u ovom slučaju. To je ujedno i mana high-end Zen CPU-a bez IGP-a

Priča o HBM-u je bila za HPC APU sa TDP-om od 200-300W. To čudo, ako se i pojavi, teško da će biti za FM3, i da će biti jeftinije od 300€.

Sve u svemu, ne očekujem čuda (procesor u rangu i7 za 150€), ali svakako ćemo imati zanimljiv izbor naredne godine :)
 
Ovi leekovi su potvrdjen laznjak.

Kvalitetan i mozda delimicno istinit ali je fejk
 
To je izuzetno dobro ako je klok dovoljno visok, potrošnja mala, i broj jezgara dovoljan.
Što je teško postići, ali bi bilo fenomenalno.
 
8 jezgri,ddr4, 40% ipc to bi bilo extra, da zaboravio sam sub 200$ :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno