Šta je novo?

Koji Linux na Laptop star 12-ak godina, koji ima CD, ne DVD drive?

TMEV

Cenjen
Učlanjen(a)
04.07.2009
Poruke
380
Poena
169
Pozdrav drustvo s foruma,

Nisam bio aktivan neko vreme zbog privatnih i poslovnih obaveza. Naime, imam jedan laptop koji je iz 2002-3. godine, tako da se pomalo budzi i za Win XP lite edicijom. HTeo sam da probam da instaliram neki linux koji se se ne placa. Setio sam se prvo Mint linuxa, o kome sam pre par godina postavio neko pitanje kada sam hteo da ga instaliram kao virtuelnu masinu. Nasnimio ja mint na DVD i cvrc= laptop ne cita DVD :). I onda sam guglao i nasao gomilu malih Linux varijanti ali se svi butuju sa CD-a (Puppu, Slax, Slitaz npr.). Ja sam apsolutni pocetnik u vezi sa linuxom, i eto voleo bih da se pomalo vezbam na tom laptopu, posto mu nadam se udahnem novi zivot.

Imate li preporuku koji linux da instaliram i kako? Da li je moguce instalirati neki od tri koja sam pomenuo, da ne mora da se butuju sa CD-a svaki put? To butovanje mnogo dugo traje jer je mozda i CD citac dotrajao.

Hvala puno
 
Crunchbang, zauzima 50mb rama i leti na starim kompovima...
Jedino na net zaboravi, mozda mozes surf neki laksi, ali youtube i slicno nema sanse na starom kompu
 
lubuntu
 
Pa ja bih i da surfujem po malo. Inace ako mislis da ne moze youtube onda nema svrhe ni da probam jer on iako stuca, bar radi na XP-u. Ja sam po savetu poznanika odlucio da probam neki Linux jer bio on trebao da bude brzi od XP na starima sistemima.

Evo skidam lubuntu sto je G@W predlozio. Jedino se nadam da se on instalira, a ne butuje s CD-a

Crunchbang, zauzima 50mb rama i leti na starim kompovima...
Jedino na net zaboravi, mozda mozes surf neki laksi, ali youtube i slicno nema sanse na starom kompu
 
Evo update. Probao sam da instaliram Lubuntu, i odmah na pocetku izbaci gresku: "ERROR: PAE is disabled on this Pentium M i jos jedno 5-6 redova teksta, kako neki "forcepae" moze da pomogne, ali je to "unsupported" moze da izazove probleme i "will taint the kernel"

Poslednja recenica je "Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU". Sta to znaci? Jel to znaci moram neki drugi Linux da probam?
 
Pre nekoliko ciklusa, izbacena je iz kernela podrska za procesore koji ne podrzavaju PAE pa zato javlja gresku.
Prilikom instalacije proverava podrzava li procesor PAE, ako ne, onda zaustavlja instalaciju.
E sad, neki procesori imaju PAE ali to ne javljaju u cpuinfo i to je najverovatnije slucaj sa tvojim procom.
Uradi ovako:
https://www.youtube.com/watch?v=TXvTQTRpczc
 
Pozdrav drustvo s foruma,

Nisam bio aktivan neko vreme zbog privatnih i poslovnih obaveza. Naime, imam jedan laptop koji je iz 2002-3. godine, tako da se pomalo budzi i za Win XP lite edicijom. HTeo sam da probam da instaliram neki linux koji se se ne placa. Setio sam se prvo Mint linuxa, o kome sam pre par godina postavio neko pitanje kada sam hteo da ga instaliram kao virtuelnu masinu. Nasnimio ja mint na DVD i cvrc= laptop ne cita DVD :). I onda sam guglao i nasao gomilu malih Linux varijanti ali se svi butuju sa CD-a (Puppu, Slax, Slitaz npr.). Ja sam apsolutni pocetnik u vezi sa linuxom, i eto voleo bih da se pomalo vezbam na tom laptopu, posto mu nadam se udahnem novi zivot.

Imate li preporuku koji linux da instaliram i kako? Da li je moguce instalirati neki od tri koja sam pomenuo, da ne mora da se butuju sa CD-a svaki put? To butovanje mnogo dugo traje jer je mozda i CD citac dotrajao.

Hvala puno
Slitaz 4 može da se instalira sasvim normalno, 5 još nema konačnu verziju i autori ne preporučuju instalaciju na hdd.
 
Ako ti je ok xp, ne diraj ga samo zbog youtube, jer dzabe pokusavas... Koci i na boljim kompovima, desktop pentiumuma i celeronima
 
ja bi ti puppy linux preporucio on je bas za stare racunare a nije veliki
 
Osim XP-a i starijih linuxa, radiće sasvim OK (meni radili i na P!!!), nije li ti palo na pamet da podižeš sistem sa USB-a?
USB 2.0 je svakako brži od starog istrošenog CD čitača.
 
ja sam probao lubuntu na athlon xp 1700+ i 1GB RAM-a i vuce se ko prebijen macor. skype nije hteo da radi iz prve, iznervirao sam se i pregazio sam ga sa win xp sp3. youtube radi u 360p. ja svakako vec godinama kad zelim nesto na yt da gledam uzmem pa skinem i gledam, tako mogu da skacem po klipu, a da ne cekam 56 godina da ucita, tako da to mozete da radite na tim starim kompjuterima.

dalje, laptop iz 2002/3 godine, moze biti top p4 laptop sa 1+GB RAM-a, a moze biti i ubogi p3 sa 256 MB RAM-a, napisi tacno sta taj laptop ima.
Osim XP-a i starijih linuxa, radiće sasvim OK (meni radili i na P!!!), nije li ti palo na pamet da podižeš sistem sa USB-a?
USB 2.0 je svakako brži od starog istrošenog CD čitača.
opet, ne mora da znaci da laptop uopste ima usb 2.0, ili da uopste podrzava boot sa usb-a.
 
Pentium M, 2002-3-ća, imaju USB2 i podržavaju boot. U najgorem slučaju, ima i externih USB DVDRW-a ili USB-IDE/SATA adaptera na koji može da nakači koju hoće optiku.
 
pentium m imas od 900mhz koji je izasao 2003. godine, pa sve do 2.26 cini mi se iz 2005/6 godine. s obzirom da on kaze da je 2002/3 godina u pitanju sumnjam da ima najjaci pentium m, isto tako apsolutno ne mora da znaci da njegov laptop podrzava boot sa usb-a, jer kao sto vidis nema ni dvd player, sto ce reci da je to bio neki low end laptop tada, ja sam pre toga imao p3 laptop koji je imao dvd. sacekajmo da se javi covek, ovako samo mozemo da nagadjamo, jer je sve moguce. inace, sto bi neko u svom zivotu imao usb dvd uredjaj (koji pritom nije nista bolji- brzi od unutrasnjeg)?
 
A ti si dao neko konstruktivan predlog? Naveo sam mu tri moguća scenarija, ostalo je na njemu.
Btw, poznajem istorijate procesora i čipsetova sasvim dobro, ali to nije predmet ove teme. USB2 ne zavisi od procesora. Niti to što ima CD a ne dvd. Možda je menjan, stavljen za prvu pomoć, ili neki treći razlog, apsolutno je nebitno. Mnoge brandname radne stanice i dandanas dolaze sa slabom optikom.
 
Naravno, ja samo kazem da na osovu ovoga sto je izneo zakljucujem da se radi o low end modelu laptopa, ne nekom najboljem koji je postojao u to vreme.
 
puppylinux,pa sta i koliko bude mogao da izgura.ne nadaj se previse sa yt,doduse.izguglaj,poneko je na tim starijim masinama uspevao da izgura yt sa starijim verzijama flesa,mozile,koliko se secam i strimom preko nekih video plejera.
 
Probaj Puppy Linux, to je i moja preporuka. U suštini treba ti distro koji ni gladan resursa ( kakav crni Ubunty sa Unity-ijem i Compiz-om).
 
Za yt samo minitube, besplatan je za Linix.
 
Za Puppy ti cak ne treba ni USB ni CD. Imas ga u windows installer verziji koja sve odradi kao da je u pitanju obican Win program. Posle samo na pocetku biras koji ces da butujes, znaci imas dual boot, pa izaberes.
I odaberi Non-PAE verziju.
 
Poslednja izmena:
Mozda malo kasno, ali recimo pre par dana sam na desktop star nekih 8 - 9 godina instalirao Linux Lite 2.2 (xfce okruzenje) i radi super, ni jednu jedinu gresku nije prijavio, a recimo bas sam ga isforsirao jedan ceo dan sa nekih 20 otvorenih tabova punih multimedijalnog sadrzaja, plus nekoliko otvorenih youtube videa u "SM for youtube" plejeru... (ovaj plejer za youtube samo vrsi pretragu klipova a sam video otvara u drugom programu, kod mene recimo podesen na VLC plejer). Pozdrav!
 
Nazad
Vrh Dno