Šta je novo?

i5-4690K Overclocking

Ivice,

pošto imam "skoro" istu ploču kao i ti, bacih pogled na one tvoje slike Bios-a i predložio bih ti ove opšte izmene:
- Spread Spectrum: Disabled
- Filter PLL Frequency: High BCLK Mode
- CPU Integrated VR Faults: Disabled
- CPU Integrated VR Efficiency Mode: Disabled

A što se tiče konkretnih, za jurenje 4.8GHz, kao što si i sam zaključio, nemaš trenutno hlađenje koje te može održati stabilnog na toj (ili većoj frekvenciji). Ja sa mojim 5820k, najveću temp. koju sam video na tom jednom "lošijem" jezgu, jeste 80C (ili stepen-dva više) i to samo na par sekundi. Inače i kod mene postoji razlika između jezgara (pod punim opterećenjem i u pojedinim trenucima) oko 7-11C, između najboljeg (2. jezgra) i najgoreg (5. jezgra).

Ali ono što možeš pokušati i sa ovim hlađenjem je sledeće:
ako tvoj Haswell, koristi istu Input voltažu kao i moj, onda ćeš najbolje rezultate postizati sa vrednošću 2.00-2.04V. Znači ako ovo podigneš, dobićeš stabilan rad i na nižim CPU voltažama (primer kod mene: umesto na CPU 1.325V ili više, posle dizanja CPU Input voltaže, mogu biti stabilan i sa 1.314V). Možeš probati, za početak i sa 1.94V ili 1.96V.
 
Uh,hvala na detaljnom tekstu,ali ne znam da li da poredim jedan obican i5 i taj nadrkani i7 :D
Spread spectrum je ugasen sad,nije bio samo na 4.4,tu je radilo sve kao sat i to na bruka malom naponu :) Ostalo cu da podesim sad pa cu da probam :)
Mada te temperature me nerviraju,ne znam da li da obrisem ovaj bedan sloj metala,pa da stavim lepo pastu....mislim da on pravi problem,premalo ga je...
cpu input sam probao 1.95,preko toga nisam,probacu :)

sad malo na 4.7ghz 1.24v da se igram, pola sata linx je prosao,sad cu malo dotu da vidim....
 
Nema na čemu, nije ovo ništa naročito :)

Setih se i da te pitam: da li si isključio funkciju "CPU C3 State Support" (pošto je nisam video na slikama, verovatno je u meniju Advanced). Treba da bude na Disabled, da ne bi dolazilo do fluktuacija u naponu procesora. Kod mene, gašenje ove funkcije definitivno produžava vreme rada Prime95 na nekim graničnim frekvencijama rada, znači nije samo "običaj" da se ona gasi - već ima konkretan benefit.

KOLOS ti je već rekao da treba da aktiviraš CPU Load-Line Calibration: ja ga držim na Level-1 tj. na najjačem setovanju koje ne dozvoljava pad napona CPU-a (pod predpostavkom da je i kod tebe identičan izbor vrednosti ovog parametra).
 
Kod llc imam samo enable/disable...
Evo podesio sam ono gore sto si mi rekao, temp su pale za 8-9c...ali i gflops u linxu, bio je 220,sad nije ni 200... Verovatno su zato i temp nize... Sad mi jr najtoplije jezgro pipnulo 89, inace se svi vrte oko 75-85...
1.31v 4.8ghz
Evo sad vrti, nzm dal da ga prekinem, ili da probam da izguram do kraja... Nesto nije ok cim je gflops pao
 
Poslednja izmena:
Ono prethodno se restartovalo posle 15ak min, onda sam smanjio cache na 35....
ukljucio linx, nabilo na tom jezgru 97, ja otvorio terasu, zaledio se u sobi, temp spale za 10c xD gflops su opet normalni... Proslo 30min. Mada nisam siguran dok ne prodje 1h,jer je danas puklo jednom na 29:30...
9625400b6bfa01b0807a29898fc2ea23.jpg
f90f8811362b43c9322249b2270032a0.jpg
9eaf0fc4cb7608401d675dba1d4cd16e.jpg
a4e31538da9c525d561cf902f61edabb.jpg

4.8ghz 1.31v 30min.JPG

kolko mi je bilo hladno,mozete videti po GPU i SSD temp xD
 
Poslednja izmena:
hahahah evo ih Ivica i SSD.

Bitmap-627.jpg



@maxer: LLC lvl 1, zar to nije najmanji nivo? Tj najslabiji?
 
Poslednja izmena:
Muke moje, dok se ne zameni tecni metal i dok ne stigne nepton :-D
 
Dobijam oko 205GFLOPs na 4,4GHz, je li to valjana brojka :)
 
Muke moje, dok se ne zameni tecni metal i dok ne stigne nepton :-D

Metal valja, svaka pasta koja stavi ispod IHS ima da ode do djavola. Samo tecni metal, jesi li probao da ga nadjes gde kod nas ? Znam samo za jednu prodavnicu koja ima, a imam i ja pun spric kod sebe :D
 
Metal valja, svaka pasta koja stavi ispod IHS ima da ode do djavola. Samo tecni metal, jesi li probao da ga nadjes gde kod nas ? Znam samo za jednu prodavnicu koja ima, a imam i ja pun spric kod sebe :D
Valja ali u mom slucaju ga je malo :-D
Kod nas nigde nema, cekam iz nemacke, ali nece skorije...
 
I evo ga, stabilan, linx 1h...

1.31v 4.8Ghz (cache 3.5)
pokusacu sutra da spustim voltazu jos malo :)

4.8ghz 1.31v stable 60min.JPG


te max temperature su sa zatvorenom terasom :D
sa otvorenom je najtoplije jezgro 88c :D
 
Nešto mi malo GFlops-a za 4.8GHz. Kod mene na 4.5GHz, memorija 2133 bude oko 232, sa mem na 1866 oko 227...na 4.6GHz, mem 2133 bude oko 237 GFlops-a.
 
Moguće da taj pad u performansama izazima trotlovanje tj. zaštita od pregrevanja?
 
Auh cuda li... linx prosao sat vremena, igrao sam crysis malo bez problema.... kad ono na youtube kasnije plavi ekran... :D nesto mi ne stima :D
 
Пусти ти linx 50 кругова са свом меморијом. Када то прође, 99.99% је rock stabile клок. :)
 
Ivane,
Na kojoj vrednosti držiš voltažu za Cache i System Agent (ako ga imaš, da ne proveravam sad po netu)?
 
Sumnjam da na 4.8GHz RAM 1600, treba da dira Agent, Digital, Analog napone. I ako treba, to je nešto sitno, može da proba Agent od +0.005 do +0.025 i Analog/Digital od +0.005 do +0.015. Iz mog iskustva, nema šanse da mu treba više od toga.
Ako mu je keš fiksno 35x, ne smeta Auto napon, ali i tu može da stavi max 1.1V i da proba tako.
U principu(pored gore navedenog) treba da se igra sa Core Voltage i Input Voltage u traženju stabilnosti.
 
Tek sada primetih, ja prekrstio Ivicu u Ivana ... izvinjavam se :d
 
Odlazem podesavanja dok ne sredim temp. Drugu clp stavljam u petak, pa cu onda da vidim. Ne mogu da testiram na 1.31v jer mi brzo ode na 98 strpeni, a da bi bilo na 88,moram da drzim otvorenu terasu, pa mi se ne smrzava :-D
Vratio sam ga na starih 4.4ghz, ne prelazi 45 stepeni u igrama, a vent na 30-40 posto :-D
Mozda cu malo da se zezam na 4ghz,da probam da li moze pasivno da radi :-D
 
Poslednja izmena:
Steta sto ne mogu da podesim da se ugasi cpu fan skroz... I kad ga stavim na 0%,on radi na minimumu... +jedan da izbacuje vazduh na min (drugi namesten da se pali na 50 stepeni)... i dva napred koja su na fan controlleru na min.... ne cuje ne nista, a temp 45-48 u Civ Beyond Earth... :D

0.975v 4.0ghz :)

mogao bih mozda da probam da cpu fan vezem kao case fan,pa da ga stavim da do neke temperature bude ugasen.... a case fan da vezem kao cpu fan,cisto da ga detektuje i da radi na minimumu.... ali me mrzi sad da skidam ceo kuler da bih dosao do konektora :D to bi bila gala,jedino bi se grafa cula malkice,kad priblizim glavu do kucista skroz :D
 
meni je komp od prvog dana takav.
 
kao prvo, okreće se fan, ali mogu da mu brojim obrtaje. ništa nije overklokovano. samo mi je bitno da se ne čuje.
 
kao prvo, okreće se fan, ali mogu da mu brojim obrtaje. ništa nije overklokovano. samo mi je bitno da se ne čuje.
ahaa,gala :D

meni je i ranije bio bas tih,ali mi je bilo podeseno da ubrza sve fanove na 40-45-50-55-60 stepeni,postepeno... na 4.4 i 4.6ghz, reko' da se ne greje puno...
ali sad kad su temp dosta nize,opusteno bi mogao pasivno,samo sa jednim da izbacuje :D i za svaki slucaj da se pali na 60 stepeni recimo
 
pa da, ali pozeljno je da imas i taj koji izbacuje, jer greje se tu i graficka, napravi se vrucina unutra...
 
evo i moj primerak :)
 

Prilozi

  • 4.6 linx.jpg
    4.6 linx.jpg
    348 KB · Pregleda: 106
Poslednja izmena:
coolermaster 612s + kuciste bez stranice, pored otvorenih terasnih vrata hehe... bez pomoci zime temp bi otisle....u win ide sa 4.7ghz vcore 1.24, ali sam dobio bsod u bf4 i tu sam stao. Mrzi me da trazim koji mu je max i da sedim u hladnoj sobi :)
 
Nazad
Vrh Dno