Šta je novo?

i5-4690K Overclocking

Ne mogu ja da budem miran. :d Ispostavilo se da 1.191V nije dovoljan napon za 50 krugova LinX-a, bez obzira što prolazi 12h Prime95, SmallFFT i Blend test... Ovog puta sam se malo igrao i sa memorijom i Cache ratio-m.

Podešavanja su sledeća:

Core ratio - 45, Core voltage - 1.205V
Cache ratio(uncore, ring) - 40, Cache voltage - 1.185V
Input voltage(vccin) - 1.7V
RAM - 2133MHz 9-9-9-27 2T @1.65V
System agent, digital, analog napone nisam menjao(objasnio je Perica Barii u drugoj temi da se to radi u slučaju da je RAM 2400MHz i preko zbog IMC).

Posle 50 krugova LinX-a mogu da kažem da je sad 100% AVX2 stabilan na 4.5GHz @1.2V sa max temp na jednom jezgru od 95°C posle 1h 15m mučenja. :)

LinX 4.5GHz.jpg

Cinebench.jpg
 
Poslednja izmena:
Najs :) probacu za weekend sad kad budem imao malo vise vremena da ga nateram i ja na 4.5 da bude stabilan. Trenutno je 4.4ghz sa 1.15V. Savrseno stabilan, prozujao sve testove i gaming.

Ipak mi ne dade mira:
4.5ghz stabilno sa 1.19V
cache ratio - 35 cache voltage - 1.15V
Input voltage - 1.82 (mada skoci i do 1.86)


Provrteo sam 25 krugova linxa, vala dodirnuo je 90 stepeni na jednom core-u u nekoliko navrata. Prosao sam i 5 min OCCT.

Ono sto me nervira je LLC. Ne mogu nigde u biosu da ga nadjem. Nasao sam LLC da menjam preko ai suit-a, i kad stavim na level 6 smanji mi vcore temp sa 54 na 45 (inace ga po default drzi na lvl 8)
To je idle temp, mada se i ne menja kad je opterecen.

Sad sledi dan rada i igranja, pa da vidimo dal ce da bude stabilan, ako jeste, sledi smanjivanje input voltage-a definitivno, a mozda i core voltage-a..
 
Poslednja izmena:
I ja sam do sad mislio da je savršeno stabilan @1.191/1.196V(nikakav problem u svakodnevnom radu, igrama...), ali se ispostavilo da ipak nije. Falilo mu je 0.010V :d

Najviše me obradovao RAM - 2133MHz CL9 @1.65V. :D

Kad ponovo budem zaludan, probaću Cache ratio 42...
 
Poslednja izmena:
Ram cu posle ionako nema neki preterani efekat, zadovoljan sam i sa 1600 CL8. Koliko tebi temp dostize u linxu?
 
Poslednja izmena:
Memorija ne prelazi 40-42°C(@1.65V), Idle oko 30°C.
 
Najs :) probacu za weekend sad kad budem imao malo vise vremena da ga nateram i ja na 4.5 da bude stabilan. Trenutno je 4.4ghz sa 1.15V. Savrseno stabilan, prozujao sve testove i gaming.

Ipak mi ne dade mira:
4.5ghz stabilno sa 1.19V
cache ratio - 35 cache voltage - 1.15V
Input voltage - 1.82 (mada skoci i do 1.86)


Provrteo sam 25 krugova linxa, vala dodirnuo je 90 stepeni na jednom core-u u nekoliko navrata. Prosao sam i 5 min OCCT.

Ono sto me nervira je LLC. Ne mogu nigde u biosu da ga nadjem.

Za cache ratio 35 nema potrebe više od 1.10V. Input voltage slobodno stavi na 1.7V. LLC ti je u Digi+(prva stavka) koji se nalazi odmah ispod DRAM settings. Stavi LLC lvl 1, tj. 0%, za ovaj klok i ove napone ne treba više. Ova ploča gotovo da nema vdroop.

Edit:
Ups, dupli post, izvinjavam se.
 
Poslednja izmena:
Hvala ti ko bratu za LLC gde se nalazi :) Oborio odma temp na 40 za VCORE, sjajno.
Spustih input voltage i cache voltage kao sto si rekao. Po ovome sto sam citao cache multiplier bukvalno nista ne daje (par procenata jedva u sintetici)
Sada cu da vidim dokle mogu da spustam voltage za every day, trenutno je na 1.19V
 
Poslednja izmena:
Meni je u stvari LLC bio na Auto tokom testiranja, sad sam tek video, mislio sam da sam podesio lvl 1. A na Auto podešavanju LLC je lvl 8. Pošto sam već izvrteo 50 krugova LinX-a bez problema, ostaviću tako, jer ako sad promenim vrednost, može doći do nestabilnosti OC-a.
 
Meni je u stvari LLC bio na Auto tokom testiranja, sad sam tek video, mislio sam da sam podesio lvl 1. A na Auto podešavanju LLC je lvl 8. Pošto sam već izvrteo 50 krugova LinX-a bez problema, ostaviću tako, jer ako sad promenim vrednost, može doći do nestabilnosti OC-a.

Da i meni je na auto drzao lvl 8. Stavih lvl 1 i nista se nije promenilo stabilno i dalje :)
 
Tako je kod ove ploče, Auto je lvl8, ne znam kako je kod drugih modela.
 
Bootuje sa 4600MHz sa 1,350V u biosu, i 1,376V u OS-u. Zato to radi nemam pojma, sad da vidim koliko mu treba za stabilan BF4, Crysis 3, itd :) Uspe da udje u Win i sa 1,340V, ali ne odrzi se duze od par sekundi. Samo jedno ne kontam, sta je ovaj IA Voltage, toga nema u BIOS-u ?
4,6GHz 1,340V u biosu.pngHW IA voltage.png
 
Nego me ovaj IA brine, ode na 1,381V. Nece da prodje 3DMark 11 na 1,380V da ga koljes :/
 
Jel ima neka finta da se provali koji ce proc biti dobar overkloker (da ide na 4.5GHz recimo), pre kupovine procesora? Cini mi se da ste nesto pricali da jedan batch koji je stigao ovde bio dobar. Kako se to gleda? Treba ovih dana da uzmem jedan, i odlucio sam se za AsRock Z97 Extreme4. Asus Sabertooth Mk2 je bio prvi izbor, ali kad sam video da nema PS2 port pao mi mrak na oci, i iz momenta sam se prebacio na AsRock. Kako radi, radice, ne mogu vise da lupam glavu oko ploce....
 
Svaki primerak je priča za sebe, dobar batch nije garancija da je i taj primerak dobar OC-er, ali su šanse velike.
 
Naravno to znam. Hteo sam samo da pitam koji je dobar batch i kako da ga prepoznam? Sta pise na kutiji?
 
Mozes jedino da vidis koji batch ima u prodavnici i izguglas po netu po batch broju da vidis da li neko ima isti i kakve utiske. Skoro svi devils canyon mogu na 4.5ghz opusteno, tek posle 4.6ghz je teze. Naravno neki traze malo manje voltaze, neki malo vise..

I extreme4 je sjajna ploca, neces ni sa njom pogresiti. Ne znam sta ce ti PS2 port ali dobro :D

IA bi trebalo da je neki unutrasnji senzor koji meri voltazu na nekom core-u odvojeno. Uglavnom treba da bude tu oko vcore-a.
 
Poslednja izmena:
Mozes jedino da vidis koji batch ima u prodavnici i izguglas po netu po batch broju da vidis da li neko ima isti i kakve utiske. Skoro svi devils canyon mogu na 4.5ghz opusteno, tek posle 4.6ghz je teze. Naravno neki traze malo manje voltaze, neki malo vise..

I extreme4 je sjajna ploca, neces ni sa njom pogresiti. Ne znam sta ce ti PS2 port ali dobro :D

IA bi trebalo da je neki unutrasnji senzor koji meri voltazu na nekom core-u odvojeno. Uglavnom treba da bude tu oko vcore-a.
Hvala na odgovorima, meni je recimo OK da on bleji na 4.5, hladiće ga Noctua U12. A PS2 port mi treba za tastaturu, imam staru mehaničku tastaturu koju ne bih da menjam jer se nekom tamo žutom tupilo da izbaci PS2 port sa ploče...
 
Sa tim coolerom ja ne bih ni isao preko 4.5ghz, tako da nemas brige za batch. (to bi trebalo da povuce nesto oko 1.2V)
 
Ni ja ne zelim preko 4.5 da idem, zato pitam da nadjem neki koji je sigurica da moze 4.5 da dobaci. Nece on ni raditi na 4.5 sad u pocetku, ima dovoljno snage taj procesor i na stoku, nego kako vreme bude prolazilo povecavacu mu clock, prvo na 4, pa na 4.5, pa ce onda da se menja :) Tako sam zamislio.
 
Hvala na odgovorima, meni je recimo OK da on bleji na 4.5, hladiće ga Noctua U12. A PS2 port mi treba za tastaturu, imam staru mehaničku tastaturu koju ne bih da menjam jer se nekom tamo žutom tupilo da izbaci PS2 port sa ploče...

Ako si zapeo toliko za PS2 port, ima adaptera koliko hoces :)
 
tastatura je made in west germany, din konektor, davno pre nego što je usb postojao, adapterom je povezana na ps2 port, da bi se još jednim adapterom povezala na usb potreban je aktivni adapter koji sam naručio iz inostranstva, ali nikako da dođu ljudi da mi donesu.
 
Danas mi je stigao Thermalright TY-143 ventilator koji će biti zamena za Noctua NF-A15 koji dolazi uz NH-U14S. Ventilator je monstrum na 2500 rpm, oduševio me. Znao sam da je bučan na max obrtajima, ali nije ni približno koliko sam mislio da će biti - ni malo nije iritantan zvuk, čak mi se i dopada kad zaurla. :d Do 1500 rpm je tih koliko i Noctua na svojih max 1500 rpm.

- NF-A15 300-1500 rpm ; 140.2 m³/h
- TY-143 600-2500 rpm ; 208.8 m³/h

Prvobitno sam hteo da kupim još jedan NF-A15 fan za Push-Pull i tako dobijem 1-3°C niže temp, ali bio sam u pravu kad sam pretpostavio da će ovo čudovište dati bolje rezultate. :)

NF-A15 LinX i 15min Prime95
NF-A15 LinX.jpg NF-A15 Prime95.jpg

TY-143 LinX i 15min Prime95
TY-143 LinX.jpg TY-143 Prime95.jpg

Rezultat su 4-5°C niže temperature, što je prevazišlo sva moja očekivanja.:smoke:
 
ja sam uzeo Noctua-u NF-F15 i plašim se da mi ne bude bučan :)
 
Pa i NF-A15 se čuje solidno @1500rpm, naravno dosta manje nego ovaj Thermalright. Mogu samo da zamislim kada bi se na Noctua NH-D15 kuleru zamenila dva NF-A15 sa dva TY-143 - nema tog 240/280mm AIO vodenog koje bi moglo da mu prismrdi.

Inače ovi TY-143 ventovi dolaze sa Thermalright SilverArrow IB-E Extreme kulerom koji je verovatno najbolji vazdušni kuler koji može da se kupi pored NH-D15.
 
Poslednja izmena:
Kolos, pogledaj Cryorig R1 ultimate ;-) Necujan do 1000 obrtaja, ali preko dobrano zaurla.
Thermalright je uvek furao vrhunska resenje za hladjenje, nije ni cudo da su ti ventovi tako dobri.

Sto se tice AIO, swifttech H220-x moze bilo koji vazdusni da pokida, sa malcice vise buke. (u odnosu na ostale AIO koji su turbine..)
 
Poslednja izmena:
ja sam uzeo Noctua-u NF-F15 i plašim se da mi ne bude bučan :)
izvinjavam se, u brzom kucanju napisah NF-F15, a u pitanju je NF-F12 PWM. planiram da ga povežem na 4 pin konektor na ploči. videćemo koliko će da urla :D ako počne da besni nemam ideju kako da ga smirujem, jer ću low noise adapter koji sam dobio uz njega da iskoristim za vent za kućište...
 
izvinjavam se, u brzom kucanju napisah NF-F15, a u pitanju je NF-F12 PWM. planiram da ga povežem na 4 pin konektor na ploči. videćemo koliko će da urla :D ako počne da besni nemam ideju kako da ga smirujem, jer ću low noise adapter koji sam dobio uz njega da iskoristim za vent za kućište...

PWM je tako da nemas problema. Meni ovi ventovi rade na min obrtaja i dok picim prime :)
 
ma da, nego se plašim da ga ploča sama ne odvrne ne znam koliko....
 
Nazad
Vrh Dno