Šta je novo?

i5-4690K Overclocking

Nemoj ga pržiti na 100°C. Hajde stavi odmah 1.200V i probaj.
 
meni je drago što 4690k ima dovoljno firepower da tera sve što je meni važno na stock, da ne moram da ga overklokujem sad. temu pratim jer će mi to sigurno biti potrebno nekad. zanima me, vi koji ga klokujete, za šta vam konkretno treba? koliku razliku u tome što radite vidite u stock vs overclock?

1) za neke online games donosi veci min FPS i onda nemam stutteringa u odredjenim situacijama.
2) cisto jer moze, zasto ne bih kad moze ^_^
3) zabavno je igrati se sa OC.
4) da opravdam pare pljunuto na hladjenje :-D
 
I approvez :D

sve tačno :)
 
Nemoj ga pržiti na 100°C. Hajde stavi odmah 1.200V i probaj.

Ovako stoje stvari:

Core Ratio 45, 1.20V, Cache ratio min/max 35, sveostalo na AUTO - nece ni Winows da se digne

Spustio sam Core na 44, stabilan je tek na 1,208V, Cache ratio min/max 35, sveostalo na AUTO
OC x 44 1.208V.jpg

Pa sam jos spustio Core na 43, stabilan je na 1,195V, Cache ratio min/max 35, sveostalo na AUTO
OC x 43 1.195V.jpg

Kako vam se sada cini? Sta dalje?
 
Pa ništa, ostavi tih 4.3GHz za svaki dan, malo ti je lošiji primerak, namesti samo Core Voltage umesto Manual na Adaptive 1.195V i to je to.
 
Mani se auto settings i manuelno namestaj... Ko zna sta je tvoja ploca stavila.
 
Pa ništa, ostavi tih 4.3GHz za svaki dan, malo ti je lošiji primerak, namesti samo Core Voltage umesto Manual na Adaptive 1.195V i to je to.

Kada promenima sa Manual na Adaptive
dobijem opciju Offset Mode sign sa opcijama +/-
i CPU Core Voltage Offset i da upisem vrednost.

Sta treba tacno da podesim da dobijem 1.195V.
 
Offset je koliko da pomera voltazu po potrebi. Najbolje 0,ili ako ne moze, kao meni, onda 0.001.
Nisam siguran, ali druga opcija mi regulise da u idle spusti napon...
 
Poslednja izmena:
Podesi +0.001 i +1.194 => total 1.195V. Posle proveri da li je u Win pod opterećenjem max tih 1.195V, ali ne sa LinX ili Prime95, nego npr. Cinebench ili pokreni neku igru. Ako prelazi 1.195V, onda u BIOS-u smanjuj onih +1.194 dok u Win ne dobiješ 1.195V under load.
 
Kad imas adaptive nemoj da teras linx/prime. Adaptive moze i preko napona koji si zadao (1.195V) da metne ako misli da procesoru treba vise da izgura torturu sintetickog testa.
 
Nazalost tek veceras mogu probati,
Koja je osnovna razlika izmedju LinX-a i recimo AIDA Stress Test-a, na ASUS ROG forumu samo pominju AIDA Stress Test.
AIDA mnogo manje opterecuje procesor bar po temperaturama koje pravi, meni su recimo te temperature mnogo slicnije kada igram npr. COD.
 
Koja je osnovna razlika izmedju LinX-a i recimo AIDA Stress Test-a?

Osnovna razlika? AIDA64 je za devojčice... :D

Šalim se...po mom mišljenju je bolje testirati sa Prime95/LinX/x264 Stability Test u kombinaciji sa igrama.
 
Namesten Adaptiv Core Voltage mora da se smanji na recimo 1,190, doda ploca malo vise od 0,001.
Igrice mi daju slicinije rezultate AIDA-i nego LinX-u. Na x45, 1,250V ne prelazi u COD:Advanced Warfare 80 C, Dok u LinX-u kuca 95-100.
Sta se dobija menjanjem MIN/MAX CPU Cache i da li manuelno podesiti CPU Cache Voltage i na koliko?
 
Sta se dobija menjanjem MIN/MAX CPU Cache i da li manuelno podesiti CPU Cache Voltage i na koliko?

Praktično ništa, jer npr. 45x Core / 35x Cache je bolje u smislu performansi nego 44x Core / 42x Cache. Ostavi min/max - 8x/35x, napon na Auto i ne brini oko toga.

Samo da te podsetim, ako ponovo testiraš stabilnost na nekom drugom kloku, koristi isključivo Core Voltage => Manual. Kad utvrdiš min napon za željeni klok, tek onda podesiš na Adaptive.

Pa testiraj i sa AIDA64 ako želiš, nije zabranjeno. :)
 
Poslednja izmena:
meni dunulo da ga delidujem... usput lapovao i njega i kuler....
25-30 stepeni nize temp na trenutnom kloku,vrte se oko 60, do 65 pipnu nekad....

inace,moracu da vratim stari bios,danas pre delida sam probao da ga stavim na 1.19v 4.6ghz sto je ranije radilo bez problema,dobio sam bluescreen posle 20 min linxa... podigao na 1.2v... opet isto... nesto mi tu smrdi opasno :/ pre je sa 1.2v izdrzao ihahaaa,pa sam smanjivao polako i dosao do 1.19, gde je prosao 45 ili 60min ne secam se bas....
 
Toliko o tome da su popravili TIM sa DC serijom :) lepo si ga oladio vala..
 
meni dunulo da ga delidujem... usput lapovao i njega i kuler....
25-30 stepeni nize temp na trenutnom kloku,vrte se oko 60, do 65 pipnu nekad...

Čestitam! :D Jesi li ti radio full tretman? :) Šta je ispod IHS?
Pretpostavljam da si delidom dobio do 20°C max, ostalo lapovanjem.

Ma batali sad 4.6GHz, kao da je bitno da li je 1.190-1.200V. :) Probaj da povećaš Input Voltage sa 1.700V na 1.750-1.800V.

Daj nešto konkretno tipa 4.8GHz @1.3V ili koliko već hoće da ide npr. sa 1.35V . :)
 
Kuler me koci... Probao sam 4.8ghz na 1.27,brzo se restartovao, 1.28 i 1.29 prodje krug-dva linx i plavi ekran, 1.3 dodje do 100 stepeni posle 10min i restartuje se... Verujem da je tu negde stabilan, verovatno oko 1.31,ali ne mogu da probam :-/

Probao sam 1.26v za 4.7ghz,proslo pola sata, sad cu da spustam napon...

Input voltage je na def bio na 1.9...
Jedino za ostalo ne znam, nisam dirao nista... I na override je, ne adaptive

e2829a3a4d7304038178d58a8996918e.jpg

32cb18c9a1fd9961904ae4eefcdc99a0.jpg

b4acdbd524439eefec16bf8e8387902a.jpg


Slike su pre pocetka dizanja, ali sve je isto osim cpu input 1.9 i vcore i mnozioca, samo to sam menjao...

I da, stari bios kao sat, prolaze stari klokovi normalno, ne znam sto to...

Evo malo i ovog
af2eba42be959a9843876e5b42b22285.jpg
6d4b057db63f2847f8e1944c6be697f6.jpg
e59b31af0e971f2e9d763252da3c4f68.jpg


Kuler nije perfektno lapovan, nestalo mi krupnije smirgle.. A bio je neverovatno kriv, satima sam ga drndao... Ima malcice neosmirglanog, morace jos jednom da se radi, ali opet je bolji sad nego sto je bio...

A za proc sam jedva imao CLP, ali jedva, plasim se da nije premalo... Znaci 2-3 mikro tackice sam stavio i razmazao, koliko da ga oboji malo...
 
Poslednja izmena:
Upali CPU Load Line Calibration i probaj opet 4.8GHz, vidim da je Disabled. Možda će tada moći Vcore ispod 1.3V. Input Voltage za sad neka ostane fixno na 1.9V. Cache Ratio nemoj na Auto, stavi fixno 35x, napon može da ostane na Auto.

Gde nađe CLP? :)
 
Poslednja izmena:
Upali CPU Load Line Calibration i probaj opet 4.8GHz, vidim da je Disabled. Možda će tada moći Vcore ispod 1.3V. Input Voltage za sad neka ostane fixno na 1.9V. Cache Ratio nemoj na Auto, stavi fixno 35x, napon može da ostane na Auto.

Gde nađe CLP? :)
Evo sad cu probam :)
Od clana sa foruma je clp...

1.29v 4.8ghz (35x cache i llc je ukljucen)
Nize temp nego pre, ali plavi posle 15min...

I,da,zar delid ne treba da sredi razliku izmedju jezgra, meni skoro 10 stepeni razlika... Ili je do malo clp-a, nisam imao vise da stavim... Razmisljam da ga skinem i da stavim pastu, makar znam da je imam dovoljno...
 
Poslednja izmena:
Koji BSOD code dobijaš?

Pasta je kratkoročno rešenje jer brzo gine ispod IHS...
 
Poslednja izmena:
Evo sad na 1.3v,jos brze bsod... Inace su temp nize nego sinoc, do 93 ide jedno jezgro...
Clock watchdog timeout


Edit
1.31 restart posle 15 minuta...
 
Poslednja izmena:
1.31v na 4.8ghz, cache na 35, jos neka podesavanja... Plavi ekran posle 29:30... Jos neke izmenice, oko 20-25min...
Znaci blizu je, ali ne smem vise od toga dok ne sredim temperature, razloka izmedju jezgra 10 stepeni...
 
Cime ste zastitili kondenzatore nakon delida?

Uzmes proziran lak za nokte i premazes sa tri sloja.
EDIT: Ne videh da ima jos jedna cela strana :D Lele, pa to ima dva reda kondezatora :) Samo mi nije jasno zasto ti vidjas 100C na 1,3V sa tim hladnjakom, jos lapovano i delidovano :/ A razlika od 10C, meni se bar krece oko 7-8C izmedju jezgara, jer neko jezgro trazi za nijansu manje napona od ostalih, ili je blize naponskoj sekciji.
Pise li koji je BSOD code ?
 
Poslednja izmena:
Ma izgleda malo tcl-a sam stavio... Ali nemam vise. Oni na klipovima kad stave bude kao ogledalo, a ja ga samo obojio... :-D
Ostala jezgra ok, samo to jedno ode kao ludo...

Sad je prosao pola sata 4.7ghz na 1.24v
 
Ma izgleda malo tcl-a sam stavio... Ali nemam vise. Oni na klipovima kad stave bude kao ogledalo, a ja ga samo obojio... :-D
Ostala jezgra ok, samo to jedno ode kao ludo...

Sad je prosao pola sata 4.7ghz na 1.24v

Ja sam stavio na moj koliko i ti. Nije frka ako jedno jezgro ide malo gore, ono je blizu voltage controlera pa se tim i vise greje.
 
Ma veruj mi ne mozes da ocenis kako je ovo moje malo... Bukvalno sam brisao iglicu o procesor, da skinem koju mrvicu metala... 5 puta manje nego na klipovima... :-D


evo pogledaj ovo na 18:35



e pa ja sam imao kao za ovu tackicu izmedju te dve vece,znaci to malo u sredini :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno