Šta je novo?

Crko mi hard

Pa probacu vise opcija, nisam previse cackao, probao sam na 2 kompa, na usb hub-u sa svojim napajanjem sa 3 razlicita usb kabla, inace u sredu je radio bez problema na 2 kompa
 
jel se cuje zvuk okretanja motora, ili se samo cuje zzz zzz?
 
ako se na toshibi cuje zzz zzzz zzzz zzzz to je motor neispravan
 
Polovan 2.5 externi hard pokazuje u Sentinelu Perfomance 90 % i Health 100 %
Sta znaci ovakav rezultat i vredi li to kupiti
Obicno je obrnuto,cak i potpuno neispravni diskovi pokazuju 100 perfomance
 
nije defragmentovan,krcat je itd,itd.ono sto tebe zanima kad kupujes je smart i surface test temeljnim i pouzdanim softverom (read+write+read ili refresh testovi u sentinelu npr.).
 
Imam problem sa WD Green od 500Gb, HDD je kupljen 2010 godine, nije mnogo radio, medjutim sad nedozvoljava startovanje win-a sa drugog HDD-a, kad ga raskacim win se digne bez problema medjutim kad ga zakacim win zablokira na crnom ekranu sa znakom win-a i nece ni da mrdne dalje, lampica za HDD sija bez prestanka, kad pipnem problematicni HDD oseca se vibracija, nista posebno ali se oseca, nepravi nikave cudne zvuke i jedini problem koji sam primeti da na njemu necakne SATA kabal kad se zakaci, tj zabica nema poentu posto moze da se izvuce i bez stiskanja iste. Zanima me da li je u pitanju mehanicki kvar ili je problem neke druge prirode i ima li mu nade u bilo kakvom obliku. :D
 
odavde nemeremo znati,ono sto trebas da uradis jeste da dignes neki live boot ( linux neki,hiren's,sta bilo) i da vidis imas li uopste pristup tom disku.ako nemas racunaj da mu je kraj,mozda uspes da mu pristupis iz DOS-a i da ga pregazis nulama,pa da vidis hoce li hteti da ikako radi u win-u,ali kao sto rekoh,racunaj da je gotov.

ako mu pristupis iz live boot-a i dopusti odredjenu manipulaciju (dal' pisanje,citanje ili sl) probaj sta ti treba da povadis sa njega,ako uspes opet je najbolja varijanta da ga potpuno pregazis nulama,pobrises mbr i onda da ga prikljucis u windows.tu dignes sentinel i s.m.a.r.t.,napises ovde sta i kako stoje stvari pa da vidimo sta dalje.

ako mu ni u dos-u ne budes mogao pristupiti a vidi ga BIOS,racunaj da mu je otisla neka mehanicka komponenta i da mu je kraj.ako ga ne vidi bios najcesce je i/ili i elektronika mrstva,onda mozes pokusati da nadjes isti spare,dal' sa nekog pokvarenog diska (izguglas koji su sve kompabilni sa tvojim modelom harda) dal' ovako i mozda,ali opet,mozda osposobis disk.

najbezbolnije je da odmah u startu prihvatis da je gotov,i sve sto uspes da uradis sa njim ce ti doci kao plus.
 
Pristupio sam hdd-u preko OS X-a i za sad sacuvao oko 50Gb slika sa jedne particije, prokletih 24 megapixela i slike od minimum 10mb pa traje vecno prebacivanje. Sad prelazim na drugu, nek mi je sa srecom. :)

Najzanimljivije mi je da sam na kompu sa win-om isprobao sve moguce kombinacije sata kablova koji su u njemu, i hdd je definitivno pravio problem, cak sam i svez win instalirao, prebacim na masinu iz potpisa i zabica uhvati bez problema, sad da li je do toga (nadam se da jeste, ali sumnjam) ili do OS X-a znacu tek sutra za sad je bitno da sacuvam sto vise slika, naso sam 2 seta neotpakovanih sata kablova pa cu sutra da izmenjam i da vidim sta dalje raditi.

Hvala na predlogu i brzom odgovoru srazmerno sturim informacijama koje sam ostavio.
 
Pregazio sam ga nulama i nekako da mu pristupim preko win-a i naravno slika nije bas bajna. Ajd sad da pitam sta mi je raditi. :D

HDD.jpg HDD2.jpg
 
mozes da pokusas da ga koliko toliko sredis sa reinitialize disk surface da kazemo testom u sentinelu,ali ja licno i ako uspes da ga osposobis da bude funkcionalan ne bih na njega ozbiljno racunao.posle tog testa (tj uslovno receno regeneracije) pokusaj da ga napunis do kraja da vidis dal' ce sektori da brljave na drugim mestima nego sto su do sad,pa i ako to prodje mozes da ga koristis za podatke bez kojih i ako ostanes i nije ti puno bitno,najbolje se takvi diskovi pokazu tj najduze traju bez preteranog upisa,tj naidealnije da na njega nabacas neku arhivu filmova i serija,muzike itd i po potrebi gledas/koristis taj sadrzaj,bez preteranog novog upisa podataka.ako brljavi/glavi na odredjenim delovima (naprimer na zadnjoj trecini) mozes da pokusas da napravis particiju koja se zavrsava pre te zadnje trecine tojest da citava ta particija bude na dobrim sektorima,moguce da ce da radi lepo.

ali prvo i najbitnije pomiri se da je u sustini crkao i da mu treba zamena,i sve sto bude odradio preko toga ti dodje kao bonus.ni pod tacku razno ne nabacaj nesto sto ti je bitno na taj disk,ako nemas neki dobar bekap ili vise njih.

puno srece matori,nazalost ovo ti je dobrodoslica u realnost tj da su hardovi u sustini potrosna roba i prevazidjena tehnologija na koju smo primorani jos koju godinu dok NAND ne zazivi kako treba.
 
Hvala. Dobio je zamenu on sutra dan, oprostio sam se od njega odma, sreca pa sam uspeo da izvucem sve bitno.

Na masini na kojoj je bio i dalje nece da digne sistem kad ga prikacim, mada mozda nisam cekao dovoljno dugo. Probam kod komsije i nekako ga digne, okacih odma slike i posle razmisljam sta se i ja bakcem vec mi je dovoljno vremena oduzeo, necu vise da gubim zivce na njega. Samo cu sad da dupliram back up na obe masine, ako me zadesi opet ovo valjda nece na oba kompa isti dan.

Nego videh kod komse jedan weak sektor, pita me on da'l moze to da se sredi, ne znam sta da mu kazem. Uzeo polovan komp od preprodavaca pre neki dan, pa se sve plasim da ga nisu i oni vec peglali, tj ima li poente cackati ista za jedan weak sektor.
 
jok,te male cifre ako nema crc-a u smartu su najcesce ostecenje usled soka (udarac dok je hard radio),najcesce sve posle bude okej,ako sve radi kako treba ja se ne bih ni sekirao,kamoli cimao sa bekapom podataka sa tog diska,pa onda da se gazi testovima itd.mislim,bekap ako je moguc je uvek pozeljan,naravno,ali i u predostroznosti treba imati mere,nema mesta paranoji.

ako glavi i posle gazenja nulama mirise mi na glave,onda svakako nema poente bakcati se sa njim i dalje,kad vec imas zamene.super si prosao,povadio si sta je trebalo,idemo dalje.
 
Nazad
Vrh Dno