Šta je novo?

Crko mi hard

ststefan

Cenjen
Učlanjen(a)
13.02.2012
Poruke
10
Poena
154
Moze li neko da mi pomogne savetom,

Windows 7 mi ne vidi disk , vidi se u biosu, sentinel kaze da je los , odneo sam ga na posao da ga probam na XP-u takodje ga ne vidi.
Hitachi od 250 GB, odjednom izbacio poruku w7 bekapuj podatke , ja pogledam u my comp a njega nema.
Skamenio sam se tu su mi slike od dece u zadnjih nekoliko godina. Elektronika radi , on vrti osecam u ruci da vrti, ali je izgleda bio pun
bed sectora i sve iskoristio i cao. Postoji li nacin da se to nekako sredi , ili da ga nosim negde ( nemam pojma ni gde ? ) da mi spasavaju nesto ako
mogu da spase bilo koliko.
Hvala svim dobrim ljudima na savetu i pomoci.

pozdrav
 
mozes da probas da zamenis kablove, elektroniku. sta kaze S.M.A.R.T ?
 
probaj Getdataback.
 
meni se to desilo pre par dana.... skini hirens boot cd, butuj ga, idi na hard disk tools, nadji TEST DISK... preko njega mozes da vratis zadnju poznatu particiju,makar da se vidi u windowsu,iako je sjeban hard,kao sto je meni bio... onda u winu instaliraj get data back for ntfs, i preko njega pretrazi taj hard....trajace satima,ali naci ce sve.... onda sejvuj to sto si nasao,tj taj korak...ima kao save step...i onda vracaj jedan po jedan folder sa harda...ako ti zabode negde,izadji,ugasi,sta vec...samo loaduj onaj sejv od malo pre,preskoci to gde je zabolo (da ne zabode opet) i spasavaj dalje podatke.... trebace ti vremena,ali uspece.
 
A moj savet je, NE DIRAJ NIŠTA. Nosi u neku specijalizovanu firmu za spasavanje podataka. Ima ih kod nas. Skupo je, ali u ovakvim slučajevima jedino 100% efikasno.

Ako je došlo do havarije elektronike, ili samog magnetnog diska, daljim cackanjem možeš samo napraviti još štete i otežati stručno spasavanje podataka.
 
Odrace ga za izvlacenje podataka. Pokusaj hdd da povezes na drugi racunar i, ako ga prepoznaje, pusti Hdd regenerator da proba da ispravi ako moze.
 
Kakav bre regenerator, odma vadi podatke ako ga prepozna. Regenerator moze jos vise da ga urnise.
 
Disk je proban u dva različita kompjutera, tačno?
U oba je vidljiv samo u biosu ali windows ga ne prepoznaje?
Gde si gledao, u disk managementu nije vidljiv na oba računara?
Tada je hard u baš ozbiljno lošem stanju.

Ako si voljan da pokušaš sa profesionalnim spasavanjem podataka (koje će biti skupo naravno) tada idi prvo ka tom rešenju.

Ako nisi voljan/nisi u mogućnosti, onda pokušavaš dok ga ne prepozna, zna se i to ponekad desiti, znači pokušavaj dok ga ne prepozna windows a ako/kada ga prepozna kopiraš i spasavaš šta se da spasti.
Iz nekog live linuxa po mogućnosti ili iz windowsa putem Roadkil's Unstoppable Copier (velika je verovatnoća da će se kopiranje prekidati zbog lošeg stanja hdd-a pa je bolje sa ova dva načina ako disk bude prepoznat).

I treća opcija ti je da ako je kojim slučajem vidljiv servisnim programima iz boota probaš sa hirens boot cd-om ili Data Rescue PC3 na primer.
 
Imaš dve opcije.

1. Davanje diska firmi specijalizovanoj sa spasavanje podataka, sa velikom verovatnoćom da će izvući sve podatke. (Skupo, i do 500 eur. Ali svakako unapred kažu cenu, i ne naplaćuju ako spasavanje ne uspe (a ako njima ne uspe, neće nikome))

2. Čačkaš sam dok nešto ne uspe. (Neizvesno, s' mogućnošću da se disk dovede u još teže stanje)

Razmisli o ove dve opcije. Onda ćemo da pričamo dalje. Ali najbitnije, NE BRZAJ! Možeš napraviti još više štete.

A ubuduće, pamet u glavu i eksterni HDD u orman. Slike dece se ne mogu ponovo uraditi.
 
Imaš dve opcije.

1. Davanje diska firmi specijalizovanoj sa spasavanje podataka, sa velikom verovatnoćom da će izvući sve podatke. (Skupo, i do 500 eur. Ali svakako unapred kažu cenu, i ne naplaćuju ako spasavanje ne uspe (a ako njima ne uspe, neće nikom)
Velika verovatnoća?
Profesionalci ne znači čarobnjaci.
Spasiće podataka koliko mogu spasiti, možda sve možda jako malo, zavisi od stanja diska a ne od njih.
 
Poslednja izmena:
I najobicniji partition table error je mogao da dovede do opisanog stanja. Zato OP treba da nas bolje informise ...dakle u neki partition tool I za pocetak nam das skrinsot diska.
 
Још и да напише неки податак преко ... фирме које спашавају податке то не раде помоћу програма које сви можемо да нађемо, они ће да реше проблем цркнуте електронике или неког оштећења механике што у кућним условима тешко да може да се уради. Јесте скупо али се прво одмери колико вреде подаци и онда одлучује а то ће да буде додатни мотив да се више не верује харду као основи за чување података.

Према првој поруци делује да има још много начина да се проба пре плаћања некој фирми. То што се партиције не виде у my comp не мора да значи баш ништа, можда је само неко ситно брљање, вирус, лоша команда ;) или слично и све је ту и доступно. Прво потражи неког кога познајеш и ко се добро разуме па нека он проба програмима за враћање података или неким другим ОС који се боље сналази али обавезно да не покушава да опоравља хард. Никакви регенератори, никаква форматирања и слично. Ја сам користио GetDataBack мада у последње време трошим линух алтернативе које се сналазе и са другим ФС.
 
Sve super calexx sem tog animoziteta prema hddregeneratoru. Eto moram da ga branim I da kazem da je sjajan te da moze puno da nam pomgnhe. Sam po sebi ni na koji nacin ne moze da ugrozi niti fajlve, niti fajl sistem niti particije. Nista ga se od toga ne tice niti ista od toga dira tako da su nasi podaci bezbedni posle njegovog koriscenja!
 
Ako je neki mehanički deo pokvaren, recimo neki delić diska ili glave se odlomio i sad skakuće po ploči dok se disk okreće, onda bilo koji pristup disku stvara štetu, tako da nikako ne treba pokušavati nešto sa HDD-regeneratorom. Ili prekinuti sve i odneti u specijalizovani servis ili pokušati sam iskopirati podatke, ali mučiti disk pred izdisajem hddregeneratorm, to nikako. Ima on svoju svrhu. To može da pokuša, kad spase sve.

Čekamo više informacija, da li se disk vidi u programima za particionisanje kao unallocated free space ili vidi particije ali im Windows nije dodelio slovo.
 
Sada sam pogledao u MMC u Device Manager-u se vidi , windows ga ne vidi. A sentinel daje sledecu poruku.
There are 35381 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.
The drive found 23 bad sectors during its self test.
Based on the number of remapping operations, the health of the disk was decreased in different steps.
There are 2029 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.
6254 errors occured during data transfer. This may indicate problem of the device or with data/power cables.
It is recommended to examine and replace the cables if possible.
Replace hard disk immediately.

It is recommended to backup immediately to prevent data loss.

imali neko idejusta jos moze da se uradi.

pozzz
 
K'o što reče noćni duh, ukoliko je došlo do oštećenja površine diska ili glava, svako uključivanje može samo povećati štetu. Pokretač teme neka ima to na umu i sam odluci šta mu je činiti.
 
Budući da su porodične slike u pitanju i da je disk u lošem stanju (i da je sva prilika da će se brzo dodatno pogoršavati stanje) prvo moraš doneti odluku profesionalci ili kućna radinost.
Nisi se izjasnio (bar ne direktno) o tome ali je to bitna odluka u ovakvoj situaciji.
Tek posle toga bi bilo pošteno savetovati te šta i kako.
 
Slažem se. E sad, čovek zna koliko mu je to bitno, ali ne zna koliko bi ga to koštalo, pa se verovatno zbog toga još nije odlučio da posao prepusti profesionalcima. Ja ne znam koga bi mu preporučio, pošto nikad nisam imao potrebu, ali vidim da je na jednom mestu za kvar sa njegovim simptomima cena od 22000-32000din a najskuplji kvar do 52000. Ne naplaćuju ako ne uspeju da povrate bar neke podatke i besplatno postavljaju dijagnozu na osnovu opisa problema.

Ako se odluči za kućnu radionost, onda treba da nam kaže da li Disk management vidi i particije. Nebi bilo loše i da postavi sliku SMART atributa.
 
Sve super calexx sem tog animoziteta prema hddregeneratoru. Eto moram da ga branim I da kazem da je sjajan te da moze puno da nam pomgnhe. Sam po sebi ni na koji nacin ne moze da ugrozi niti fajlve, niti fajl sistem niti particije. Nista ga se od toga ne tice niti ista od toga dira tako da su nasi podaci bezbedni posle njegovog koriscenja!

Probao sam sa HDD Regeneratorom uzasno sporo radi sector po sector (po sectoru mu treba 10 sec.) i ne uspeva nista da regenerise cak nisam mogao ni izvestaj da dobijem takodje sporo radi - znaci samo scan bez repair-a. Evo i slika u attachmentu.

Get data back for ntfs ga ne vidi, da ponovim vidi se u BIOS-u i u MMC-u u device manager-u, ali nista vise od toga.

pozdrav

p.s. Imate li neku ideju jos sta bih mogao da uradim
 

Prilozi

  • CRKO DISK.JPG
    CRKO DISK.JPG
    149.4 KB · Pregleda: 117
  • HDD REGENERATOR.JPG
    HDD REGENERATOR.JPG
    204.7 KB · Pregleda: 94
Sa testdisk ga sredi prvo, onda ce ga videti programi... Imao sam isti problem pre par dana, kazem ti, kao grom iz vedra neba hard crko...
 
Ako ga taj program ne vidi, a vidi ga Sentinell, probaj sa nekim drugim programom. Recimo TestDisk. Ali ima više načina rada sa njim. Može da oporavi MBR ili podatke. Pogledaj na sajtu dokumentaciju, najbolje kad budeš bistar. Ili neka ti preporuči neko jednostavniji pouzdan program.
 
testdisk ce naci prethodne particije,izaberi najnoviju za koju znas da si koristio...obnovice particiju,ali neces moci da je otvaras dok ne formatiras... nemoj da formatiras,nego skeniraj sa get data back for ntfs, uspeces barem nesto da vratis... samo sejvuj korake obavezno posle skeniranja,da ne bi cekao ponovo 5-6 sati...
i kada te u toku skeniranja pita da preskoci neki sektor,jer ne moze da mu pristupi,idi samo skip all.... znaci sta ne moze,on ce odmah da iskulira
 
@ststefan
Ok, dakle kućna radinost.
Prvo što treba da učiniš je da ne maltretiraš disk dodatno.
To jest da napraviš njegov image koji će se moći koristiti za recovery ako disk izdahne ili mu se pogorša stanje.
A ako se to desi tada je kasno ako nemaš bekap diska.
Toliko, pozdravljam.
 
Pa i bekap kad radi, on drnda disk, mora da cita nesto... Tako da isti djavo... Ja sam pokusavao sa bukvalno 10 programa, nista nije radilo lepo... Na kraju je uspela pomenuta kombinacija
 
Iskreno,ne razumem se,zato sam i trazio pomoc ovde,i niko nije odgovorio...

Ali se razumem toliko da,ako pravis image harda,on se cita i kopira u taj image...znaci drnda se hard,na isti nacin kao sa pretragom po njemu i kopiranjem tih podataka na drugo mesto.... znaci isto sto bi i image uradio. Ako ga s**** pretraga i kopiranje,sjebace ga i pravljenje imagea...
drugi nacin koji covek moze sam da odradi,ne verujem da postoji...
 
Iz opisa problema se ne moze zakljuciti da hdd skljoca i sl. Pa onda sa tim ne treba ni operisati ...rad u programima za recovery nece umanjiti sansu za spasavanje!

@ststefan - nas trojica smo ti trazili stanje partition table-a ...iz disk managementa ili iz nekog partition tool-a svejedno a ti nam ga jos uvek nisi dao ....moras saradjivati da bi uspeli, ti imas interes a nama je svejedno zar ne? Takvim odnosom nas teras da izbacujemo vise pretpostavki a I tvoj I nas cilj je u stvari precizna informacija zarad preciznog saveta.
Iznecu par pretpostavki I pre nego sto uradis svoj deo posla ...razlog za nastanak ovog problema su losi kontakti - popravi ih menjanjem kablova I obracanjem paznje pri spajanju.
...ako imas particije pokusaj da napravis backup image za svaki slucaj
...ako je unallocated space onda idi na partition recovery I onda iz istog alata I na spasavanje fajlova
...ako ni to nije moguce onda se prekrsti, hddregenerator novije verzije iz DOS-a a ne windowsa pri setovanju hdd-a na IDE I daj mu potrebno vreme (meni je spasavanje jednog diska trajalo nedelju dana permanentno)
...ako bude bilo stvari koje novije (I brze) verzije hddr-a ne zavrse onda koristis sto stariju verziju hddr-a (ona sa hirensa 9.6 je meni resavala probleme koje druge verzije nisu) ...starije verzije tek dugo rade, ali obzirom da su vazni podaci u pitanju naoruzaj se strpljenjem.
...hddr je ili resio problem ili ga je delimicno resio - e sad ponovo pokusaj radnje s pocetka kje prvobitno nisu uspele - partition recovery I file recovery

Testdisk nisam probao ali ako ga vec ljudi predlazu verovatno je dobar izbor ...ja sam uspesno poslednji put koristio disk(ili drive) genius, nisam siguran bas oko naziva ali je odlicno odradio posao ...ima i GUI za razliku od nekih drugih s kojima sam se sretao ...da, za male hardove parition suite od PowerQuest-a je I dalje najbolji po mom misljenju, ali nazalost ne razvijaju se od kad ih je Symantec kupio.
 
Nazad
Vrh Dno