Šta je novo?

Region bez rominga od 2015?

gorgilije

Čuven
Učlanjen(a)
05.03.2009
Poruke
3,677
Poena
845
Sporazum regulatornih agencija po kojem će 2015. biti ukinut roming za korisnike mobilne telefonije u regionu biće potpisan krajem septembra.

Tim sporazumom roming bi bio ukinut za korisnike mobilne telefonije u Crnoj Gori, Srbiji, Makedoniji, Albaniji i Turskoj.

"Besplatan roming će biti omogućen od početka naredne godine, jer je neophodno da države regiona potpišu prve sporazume, prilagode svoje zakonodavstvo toj novini, a lokalni operateri da se prilagode novinama", rekao je direktor Agencije za elektronske komunikacije Crne Gore Zoran Sekulić.

Ta agencija je objasnila da je cilj ukidanje svih troškova rominga - za pozive, SMS poruke i prenos podataka. U Agenciji očekuju "moguće negodovanje" mobilnih operatera zbog manjih prihoda ukidanjem rominga.

Ministar trgovine i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić je ranije najavio da će krovni sporazum o uvođenju regionalne zone besplatnog rominga biti potpisan krajem septembra u Budvi.

Ljajić je rekao da je o tome već postignuta saglasnost vlada i telekomunikacionih tela Crne Gore, Srbije, Makedonije, Albanije i Turske i da je plan da im se uskoro pridruže Bosna i Hercegovina (BiH) i Kosovo.

Građani EU od 1. jula plaćaju roming 55 odsto manje što je deo najnovije odluke o dozvoljenim roming tarifama i korak ka konačnom ukidanju te tarife, najkasnije do kraja 2015. godine.



http://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2014&mm=08&dd=28&nav_id=893049
 
Srbija i Turska ce sprovesti sporazum o ukidanju rominga pre zemlja EU?
 
Odlično!
Još samo da im ograniče cenu megabajta u domaćem saobraćaju, da ne može ni u kom slučaju 1GB da košta 450eur.
 
To se zove "slobodno trziste" na delu - davno su prosla socijalisticka vremena kada je drzava regulisala privredu...

Nego, hoce li i kada da krenu da ogranicavaju cene ostalih proizvoda i usluga? Napr. struje, advokatskih usluga, automobila, racunara....

Pozdrav
 
Bilo je priče o tome kako eto baš kapitalistička Evropa koristi te "loše i socijalističke" metode u cilju regulisanja cena mobilnih operatera u Evropi, te tim istim jadnim operaterima primenom tih "socijalističkoh" mera nameće i najveće cene za internet. A istovremeno pekarima ne nameće najviše cene kifli i hleba...
Bilo je dosta priča o cenama računara, hleba u pekari, kolača u poslastičarnicama, pa i priča o "malim" razlikama između otvaranja pekare i dobijanja frekvencija za operatera mobilne telefonije. Tako da poređenja sa pekarama, poslastičarnicama, pominjanje socijalizma u cilju zaštite prava "jadnih" operatera je mnogo otrcana i stara priča.
 
Poslednja izmena:
To se zove "slobodno trziste" na delu - davno su prosla socijalisticka vremena kada je drzava regulisala privredu...
Jel' ovo prvo jaci sarkazam or?:)
Drzava ne regulise ovde cenu proizvoda - vec regulise da mora biti uniformna, bez da korisnik mora biti advokat, ekonomista, matematicar i knjigovodja na odmoru :)
 
Opet neki izbori??? :D
 
U pitanju je clanak iz nasih novina, mene ne bi cudilo da umesto Srbija, Turska, Albanija je trebalo da stoji Svedska, Danska, Finska :D Toliko su mogli da pogrese i da me ne cudi ;)
Tj. mozda BiH i jeste na listi, samo je nisu upisali u clanku.
 
Ista stvar :)
 
Da li ce to znaciti da besplatne minute/sms/net koje imamo u paketu mozemo da koristimo i u tim zemljama, ili ce cene biti kao kada potrosimo besplatan saobracaj (sms 3-4din, min 7-8 din, gprs 0,05din) ?
 
Poslednja izmena:
Tesko da ce taj saobracaj ulaziti u besplatan. Ipak su troskovi za medjunarodni saobracaj veci nego za domaci.

Pozdrav
 
Glupost... ideja dobra ali ako ne dogovore ovo za ME, BIH, GR, MK i HR, dzaba su krecili... takodje cena ne bi smela da bude vise od 0.2 eura minut, skype i ostali i tako to rade za dz.

O minutima iz paketa sumnjam da razmisljaju, vecina ih se prodaje po ceni oko 0.02, sto je njima malo...
 
1. Od kad je Turska na Balkanu? :D

2. Budimo srecni ako i zazivi izmedju Srbije u Crne Gore kako treba, koje ce se pre sloziti nego ostale zemlje (Makedonija bi bila slag na tortu, Albanija interesantna stavka, a Turska bi bila prevelika sreca u celom procesu, da bi se i EU zabrinula da li su dovoljno integrisane EU clanice :))

3. Sto bi moralo da radi sa BiH/HR/GR? Grcka i Hrvatska su clanice EU, ne mogu one nazalost tek tako da dobiju beneficije koje nemaju ostale clanice EU, tako da one otpadaju. Jedino za BiH je pitanje zasto ne.

U svakom slucaju, ako ista stvarno bude od ovoga, bice fenomenalno. Mislim da ni skandinavske zemlje nemaju tako dobre medjusobne uslove.
 
"Ljajić je rekao da je o tome već postignuta saglasnost vlada i telekomunikacionih tela Crne Gore, Srbije, Makedonije, Albanije i Turske i da je plan da im se uskoro pridruže Bosna i Hercegovina (BiH) i Kosovo"
 
Ma biće ovo odlično, makar za razgovore u tim zemljama. Internet će biti i dalje besmisleno skup. Voleo bih da grešim, ali sam nekako siguran da neće važiti minuti iz paketa, već kao nakon potrošenog paketa; a tu internet ima onu "slavnu" cenu.
 
Grcku sve i da hoce ne mogu da ubace. Ona vec potpada pod EU i sumnjam da bi njihovi provajderi pristali da se odreknu "dranja" roming korisnika sa Balkana.
 
To je samo neko poluresenje. Sa tom "data sim only" se ne resavaju razgovori sa Srbijom. Znam da postoji viber, skype i sl. ali to nije to.
 
Sa data lokalnom sim karticom rešavaš problem i iz Japana. Ovde je reč o romingu i korišćenju svog broja.
 
Ja na jednom od Betamax provajdera imam UK broj i imam verifikovan svoj broj mobil og, tako da kada sam u inostranstvu, mogu da zovem preko voip i da se poajvljuje moj broj. Isto vazi i za sms. Problem sa sms je sto nisu replayable poruke tj. kada neko posalje reply, meni ne stigne.

Drugi problem je sto 3G mreza uglavnom nema dovoljan odziv da bi razgovor prosao bez problema i prekidanja.
 
Jeli taj UK broj free? Ako jeste, jeli možeš da napišeš koji je provajder u pitanju?

P.S.
Probaj sa Zoiper, kod mene jedino on radi jako dobro. Vrlo retko da secka i sl.


Edit: To sa Voip i fiksnim brojevima u zapadnoj evropi i USA je jako dobra varijanta kome treba da bude uvek dostupan na svom broju za male pare.
Primer (ono što ja uradim kad sam malo duže na odmoru): Svoj telenor broj preusmerim na taj VoIP broj u USA, a onda VoIP broju pristupam Zoiperom i sl. ili pak preusmerim pozive dalje na prepaid broj koji sam kupio u zemlji gde se nalazim. Na taj način plaćam 4.9din/min do USA ili broj u zap.evropi + ~1.5din/min za dalje preusmeravanje (konkretno na mobilni broj u Australiji).
 
Poslednja izmena:
Još dugo ćemo mi roming plaćati

Ponedeljak 15.9.2014 | 16:50 → 20:35 | Izvor: B92

Ako vas je obradovala informacija da od sledeće godine neće biti doplate za roming u regionu, moramo da vas razočaramo.Foto: Beta/APNaime, dogovor nije tako blizu, jer su države regiona tek na početku višegodišnjeg procesa prilagođavanja cena.Sledeće godine bez rominga na letovanje - ova pobedonosna najava iz Crne Gore, međutim, samo zvuči kao dobra vest. U srpskom regulatornom telu kažu da bi trogodišnji proces ukidanja rominga između kandidata za članstvo u EU - Srbije, Makedonije, Crne Gore, Albanije i Turske mogao da otpočne potpisivanjem sporazuma krajem septembra."To svakako nije moguće izvesti odmah. Taj neki vremenski period... takvi su predlozi a da li će do kraja biti tako... svi su dobili zaduženja na ovom sastanku u Skoplju da još jednom razmotre mogućnosti zakonodavnog okvira i svih tih stvari koje treba da se urade da se jedan takav sporazum postigne", kaže Milan Janković iz RATEL-a.A takav međudržavni sporazum omogućio bi da se cene rominga između zemalja kandidata u roku od tri godine izjednače s onima koje trenutno važe u EU."To je dosta niže. Za govor i za SMS nekoliko puta, a za prenos podataka odnosno korišćenje interneta i data traffic to je 20 - 30 puta", kaže Janković.Regionalni regulatori očekuju protivljenje lokalnih operatera, jer ukidanje ili smanjenje cene rominga za njih znači smanjenje prihoda. Iz državnog operatera Telekoma Srbije nisu želeli pred kameru, ali se njihov stav podudara s onim koji zastupaju i Telenor i VIP, a to je da bi voleli da su bili obavešteni o ovoj inicijativi.Telekom Srbije nije zvanično obavešten o pokretanju inicijative za ukidanje rominga u zemljama regiona. Potpuno ukidanje rominga moglo bi da znači i formiranje jedinstvenog telekomunikacionog tržišta za pomenute zemlje, što je vrlo kompleksno pitanje. Međutim, pre bilo kakvih ozbiljnijih komentara morali bismo imati uvid u dokument.U VIP-u smatraju i da je rok od tri godine za ukidanje rominga nerealan, jer je i Evropskoj uniji za to trebalo više od šest godina.Dok iz Crne Gore poručuju da za sprovođenje ove inicijative nije potrebna saglasnost mobilnih operatera, resorni srpski ministar Rasim Ljajić kaže da Sporazum neće biti obavezujući. On, međutim, veruje da će korist biti obostrana - manji računi za građane, a više telefoniranja u regionu za mobilne operatere.
Ukratko, sporo ce to ici.
 
ma, naravno, sve su uradili da polako podignu cene u domacem, roming je na maximalnim mogucim cenama inace bi svi gasili telefone, i sad toga da se odreknu... how yes no
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno