Šta je novo?

mikrotik - dodjela statickih ip adresa

golekago

Cenjen
Učlanjen(a)
16.04.2009
Poruke
83
Poena
159
Znaci da ne moram da idem od racunara do racunara (svi imaju dinamicke ip) i manuelno ukucavam parametre, gasim mrezu itd,
nego pomocu winboxa, svim racunarima dodijelim staticke ip adrese? Da li je to izvodljivo?

hvala
 
ip-dhcp server-leases desni klik na korisnika make static. Pišem napamet, nadam se da sam dobro zapamtio. Možda postoji i drugi način, meni ovaj završava posao.
 
da, to radi posao ali ... make static naredba cini vec postojecu ip adresu staticku ali nisam siguran da li bih mogao da je i promjenim preko mikrotika?
Ono sto ja zelim je da postojecu adresu, koja je dinamicka npr 192.168.1.5 ucinim statickom ali i da je promjenim pa da mi bude 192.168.1.1 i onda krenem redom od 1 do 200 npr
nadam se da me shvatas?
 
Naravno da moze klikni na nju (staticku) i upisi sta zelis.
 
probao
izaberem 10.100.1.150 npr. i make static
zatim opet klik na tu adresu i promjenim je u 10.100.1.151

sada vidim obje adrese
i kad odem do tog racunara sa 150, ona je ista, nije promjenjena u 151
 
Da ali da li si na racunaru uradio relase pa renew ? Ako nisi uradi, ovo sigurno radi radio sam gomilu puta i uvek radi i u starim i u najnovijoj veriziji MT.
 
jeste, sad sam probao i radi
ali opet moram ici od racunara do racunara (njih 100) i pokretati command prompt pa relase renew
ali dobro, bolje i to, barem cu da ustedim vrijeme

hvala
 
Ma samo sačekaj do sutra, ako se računari gase na kraju radnog vremena.
p.s. zar nemaš VNC na računarima?
 
probao sam da restartujem jedan racunar nakon sto mu odradim izmjenu i dodjelu ip staticke adrese ali on kad se restartuje opet isto, tu je njegova stara ip

imam NetSupportSchool ali bagovit mi je, spor i prekida ... da li imas neku preporuku?
 
TightVNC (TeamViewer, RealVNC... su bolji ali nisu besplatni) besplatan za upotrebu i u preduzećima. Korisnicima instaliraš server, staviš šifru za pristup i podešavanja, namestiš da se podiže sa računarom i sakriješ ikonu. Kod sebe instaliraš server i viewer. Pristupaš računarima preko viewera, unošenjem IP adrese i šifre.
 
Ma samo ugasi i upali swith preko kojeg idu i dobices nove IP koje si setovao u dhcp-server leases (slicno kao da si uzvadio i vratio kabl)
 
dobio nove ip, shvatio i veliko hvala

ali tek sada vidim u dhcp serveru da mi ip adrese idu od 10.100.1.100 do 10.100.1.250, a znam da imam masu adresa od 1-100 i njih vidim kad u winboxu odem na IP pa ARP, tu su mi sve adrese. Ali pitam se zasto ih nema u DHCP Serveru...

Nov sam u ovome, a neko nekada davno je cackao u mikrotiku pa se bas i ne snalazim

Hvala na savjetima
 
Zato sto su ukucane kao staticke na tim racuanrima.
 
Nazad
Vrh Dno