Šta je novo?

27-29" monitori - kakva su iskustva?

vylota

Čuven
Učlanjen(a)
29.06.2000
Poruke
1,075
Poena
660
Moja oprema  
CPU & Cooler
RYZEN 5 5600X, WRAITH
Matična ploča
GA B450 DS3H
RAM
2X8 GB DDR4 3200
GPU
ASUS GTX 1660
Storage
M2 SAMSUNG 980 EVO PRO 512, WD GREEN SATA II 1TB
Zvuk
INTEGRISAN
PSU
LC POWER 600W 2.31
Kućište
COOLER MASTER
Monitor
SAMSUNG TV/MONITOR T27D390EW
Planiram da možda uskoro promenim monitor, pa me zanimaju mišljenja i iskustva (iz prve ruke) vlasnika ovih grdosija. Naročito onih sa većim rezolucijama, 1440x2560, ultra wide 1080x2560(29") ... Da li traže neke jače grafičke (za igre sigurno, ali za normalan rad)? I napokon, koje preporučujete od ovih koji se prodaju na našem tržištu. Hvala unapred svima na vremenu, i odgovorima!
 
Mene moj Dell U2711 sjajno služi. Lično ne bih išao na širi monitor, mada moram da priznam da nisam probao, tako da ne znam kakav je osećaj iz prve ruke.
Na 4K bih doduše vrlo rado prešao :p, ali ne na uštrb dijagonale.

Za normalan rad ti ne treba neka preterano besna grafička karta, ali za igranje ne škodi.
Na mom HD7970 uglavnom sve radi na visokim detaljima bez problema, samo što obično gasim AA, pošto na toj rezoluciji uglavnom nije ni potreban.
 
Ako sam dobro video, naslednik je U2713h, razlika je između ostalog vrsta pozadinskog osvetljenja. Rezolucija je ista. To je baš viša klasa. Idem danas na terazije da vidim da li ima nešto izloženo od tih većih, i kakvi su "obične" 27ce sa full hd rezolucijom, da li je stvarno tača prevelika kad se gleda sa pola metra do metar daljine.
 
Ja se ne bih nikada vratio na nižu rezoluciju, jednostavno je prevelika razlika u korisnoj površini.
Pogotovo mi u poslednje vreme mnogo znači kod obrade fotografija, plus je IPS panel u pitanju, pa imam i prilično tačan prikaz boja.
 
Kad jednom osetiš 27" i 1440p, nema nazad. :)
 
Mene i dalje odbijaju jako visoke cene, ne mogu da verujem da je taj Dell 840e (IT svet). Ako nije bas frka, sacekao bih da padnu cene. Mislim da ce se dogoditi drastican pad u 2015.
 
Realno mislim da nema nikakve potrebe za tim rezolucijama na monitorima do 27" pa i 29". Ne znam to je moje misljenje.
Posebno za gaming, ja sam igrao na 32" FHD monitoru do skoro pa je iskustvo sasvim prijatno, mogu da kazem i odlicno.

FHD rezolucija za 23-27" monitore je dovoljna. Takodje slazem se da su ovi monitori jako precenjeni i da se kupovina prosto ne isplati, plus vuce i GPU upgrade za one koji imaju slabije graficke.
 
Auu, vidim ti stalno pišeš u temama o telefonima, kako se bre nisi navikao na visok PPI :crash:

Gde 1080p na 27", odvratno, meni i 1440p na 27" pikselasto, toliko da više ni ne koristim monitor. Navikao sam na MacBook sa 220 PPI i Asus Zenbook sa oko 170 i nema nazad.
Navodno Apple (koji ne volim baš nešto, da ne mislite da zato čekam..) sprema monitor 5120x2880 na 27", e to će biti prava stvar :)

Ako ništa ne bude od toga, 4K na 24" će da bude moj next desktop monitor
 
Ekran telefona nema neke veze sa monitorima i TV-om tako da ove 2 stvari ne treba ni uporedjivati.

Pored PPI postoje mnogo bitnije stavke, a to je izmedju ostalog kvalitet samog panela, kontrast, reprodukcija boja, osvetljenje... Kao i ghosting i kasnjenje koje je posebno izrazeno na 4K monitorima.

Apsolutno nikakve potrebe nema za 4K rezolucijom na tako malim monitorima 23-24", ja ovo misljenje ni za 10 godina necu da promenim jer bas kao i sa telefonima tako sad i sa monitorima i televizorima rezolucija se bez potrebe povecava.

4K ima smisla za televizore preko 32" ali 4K na monitoru od 24" ili na nekim "gaming" laptopovima od 17" je obicno proseravanje.
 
Poslednja izmena:
Rezolucija je jako bitna stvar, nekom treba za rad neko za igre, meni lično smeta kad je sve zrnasto, kao npr, sin ima 19" 4:3 benq sa ‚1280x1024 rez, krzavo bre, nije gušt kad si na webu ili radiš u office-u. Možda me to ipak nateru da razmislim o nekoj 24ci umesto 27ci sa samo 1080p.
Video sam uživo Asus 299q ultra wide, meni je ono smešno, kakva bre produktivnost, ko da si spojio 1.5 wide 19"ce! Mnogo mala visina ekrana za moj ukus. Dobro samo za filmove.
A 27ce sa 1440 rez su preko 380e, za te pare mogu 2 dobra della p24i4h da se uzmu. Na primer... malo sam slab prema Dellu, obožavam usb hub, toliko je praktična stvar, a i kvalitet je tu.
 
Ja imam 27" 1080p monitor i ne smeta mi "mala" rezolucija uopste. Jednom kada se naviknes na 27" nema nazad, tako da pazi se :)
 
uvek ima nazad meni se pokvario 24incha dell i sada koristim stari 913n star vise od 10 godina , jeste tesko ali kad se mora mora se ;(
 
u zavisnosti za sta ti treba monitor, ako ti treba za rad + multimediju(surfovanje dok radis itd.) uzmi 27" 1440p , jer ima ogromnu radnu povrsinu i mozes da radis sta hoces bukvalno :). ako ti treba za igranje i obican 1080p ce ti zavrsiti posao. naravno ako ti novci nisu problem preporuka je 1440p jer je kvalitetnija / ostrija slika, bolje je igranje igrica/gledanje filmova itd. ja imam neku budjavu graficku i za rad mi koristi super, za igrice manje vise. takodje gledaj da uzmes ips panel, jer na ovim obicnim oci gore / peku i boli glava vise nego na ips-u(imam 5 27" monitora u sobi pa znam o cemu pricam :) ).

za 4k monitor treba jaka grafika/masina(javim utiske kad stigne 4k monitor za 5-10dana) da bi izguralo sve kako treba .
 
Imam Dell 2713HM, utisci su odlicni, ogromna je razlika izmedju 1920x1080 i 2560x1440. Na 27" jednostavno imas osecaj komotnosti i kvaliteta. Nikako ne bih uzimao monitor od 27" i rezolucijom 1920x1080. Za svakodnevni rad monitor je odlican, a za igranje... pa, moraces da imas neku mocnu graficku karticu ako mislis da igras igre sa max detaljima (sto je nekako logicno, ako vec ides na kvalitetno igranje). Imam 7970 i u nekim fps-ovima moram da smanjim detalje jer je rezolucija bas zahtevna. Naravno, mozes da se igras normalno sa medium podesavanjima (ja sam igrao WoT na integrisanoj grafici od i7-3770k bez problema (medium podesavanja, 2560x1440)). Moja preporuka ide za 27" i 2560x1440, jer je to jednostavno drugi svet i u desktop radu i u igranju, u odnosu na 24" i 1920x1080 (sto je sasvim dovoljno za pristojan gejming).
 
Jel stvarno baš toliko loše izgleda full hd rezolucija na 27" ?!
 
Jel stvarno baš toliko loše izgleda full hd rezolucija na 27" ?!

Pa... moj subjektivni osecaj je da je 24" neki maksimum za kvalitetan prikaz 1920x1080, smatram da full hd rezolucija jednostavno nije za 27". 2560x1440 na prvi pogled izgleda malko sitno na 27" ali se naviknes vrlo brzo, bukvalno sutradan ti je sve ok, s tim da je slika kao slika vrlo precizna i kvalitetna i dobitak na radnoj povrsini je vrlo primetan. Kao sto su i ostali rekli - jednom kad vidis 2560x1440, tesko da ce ti manja rezolucija prijati. Nisi precizirao za sta ces najvise koristiti monitor - ako je to rad u desktop-u, multimedija - idi na 27" 2560x1440 sa nekom prosecnom grafickom, a ako ces se prvenstveno igrati - 24" sa full hd rezolucijom ti apsolutno zavrsava posao. Najbolje je sam da vidis i iskusis 27" u 2560x1440 jedno nedelju dana, pa onda odluci da je to - to, i da je sve ispod toga - bljak. ;)
 
Ja na mom Pcu ima DELL 2007FP 20" 1600x1200, koji je u stvari kao skraćeni 24" 1920x1200. Tako da nema nekog smisla da prelazim na 24" zar ne :)? Problem je u tome što mi vid malo oslabio za čitanje teksta kad surf-ujem, pa sam mislio da će biti lepše i lakše na 27ici. S obzirom na godinice, za igrice teško nađem vremena, a ako pak uspem, igram coh, order of war, east front II, uglavnom ratne, strategije i sl.
Ali nisam baš ni za to da gledam u velike pixele, smučilo bi mi se jako brzo :). Udaljen sam oko 70-80tak cm od ekrana ako to nešto znači.
 
Hehe, East Front II, to su bila vremena :) Ne znam sta da ti kazem, ja nosim cvikere i ne smeta mi visoka rezolucija za surf i citanje, mada sam ja na oko 50-60cm od monitora. Ako ti je vid oslabio, onda po logici stvari - 27" sa full hd rezolucijom. Ipak je najbolje da sam vidis kako to izgleda, ne vredi drugacije. Jedno je savetovati kvalitetnu komponentu, drugo je kad pokusavas da docaras subjektivno vidjenje necega sto je situaciono i sto svako dozivljava drugacije. 'Slika govori vise od hiljadu reci' - u ovom slucaju bukvalno.
 
Ima li bilo gde kod nas radnja gde neko ne pušta filmove ili spotove na 27", nego kupac da može da vidi desktop :)??
 
U firmi u kojoj sam ja kupio moj monitor su mi pokazali na licu mesta kako izgleda slika na 3 modela monitora, kako desktop izgleda, koliko je pozadinsko probijanje, kako slika izgleda sa desktopom i filmovima. Zovi firme i pitaj da li zele to da ti omoguce. Prve tri koje sam pozvao nisu, cetvrta firma jeste i kod njih sam i kupio monitor.
 
Ja isto imam U2711, rezolucija taman, širina isto, boje neću ni da pričam... ALI, samo sam se debelo pokajao što se nisam strpeo (i skupio razliku) za 30", tih par centimetara u visini čini mnoooogo pri obradi teksta (Word), surfovanje i sl. za sve ostalo (obrada slika, CAD, rendering itd.) je OK.
Tu je glavno pitanje dovoljno li je 16/9 ili 16/10. Sada kad skupim prodaću ovaj i doplatiti za 30" iz novije serije..

Evo uporedo 24", 27" i 30":
 

Prilozi

  • dell.jpg
    dell.jpg
    717 KB · Pregleda: 260
da li je neko pogledao uzivo ASUS ROG G-SYNC 27"?
 
... ALI, samo sam se debelo pokajao što se nisam strpeo (i skupio razliku) za 30"...

Razlika nije bas mala. Duplo. Ja gledam isto neki 2560x1440 i taj tvoj videh na oglasima nov za 555€ (nije 2713), a 30" za 1000+

Koliko ispratih, najpovoljniji je U2713HM za ~450€ u "muzickoj nagradi". Bio je Samsung u "HipHop ludilu" za ~400€, ali je planuo ko kanta benzina. Madjarska je podjednako skupa za monitore kao i Srbija.

Dakle, 27" 2560x1440px. Ima li gde sta povoljnije ili je to-to? Mozda je neki drugi model bolja kupovina od 2713JM za nesto vise novca? Polovnih nema, koliko sam video...
 
Nije duplo kada pogledaš istu generaciju/seriju, ali je od 30-50% više svakako.
Nije malo, ali nisam imao pojma koliko znači!
 
Ako moze info gde ima 2560x1600px za ~750€. 10x
 
I ne verujem da ima igde za ~750, nego za mdm-ov monitor sada iz nekog razloga stoji cena od preko 800e na itsvetu, a 30ice jesu skuplje oko 30% od toga.


Inace, meni je sa 27icama 1440 problem velicina (tj. sitnoca) piksela, a ne sama visina monitora, sto za moje potrebe i nije neka smetnja. Sa druge strane, sa onim jeftinijim Super wide 29" ne dobijam mnogo u korisnoj povrsini, tako da je 30" 1600px verovatno prava mera. Ali sa onih 1000+e suludo skupa po mom misljenju.


A ako ima stvarno za ~750, to bi i mene interesovalo i toliko bih mozda i mogao da prezalim.
 
Nazad
Vrh Dno