Šta je novo?

Mobi Banka (ex Telenor Banka)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Stigla šolja... :)

29-10-2014001.jpg
 
Koliko znam formula je ovako nesto, ((efektivna kamatna stopa + 1)* 30/365 - 1) x iznos glavnice

Nisam proveravao da li se slaze, a nisam siguran ni potpuno da je ovo tacna formula ali trebalo bi da jeste (nisam ekonomista btw) :)

Pogledajte prilog 153043

Po ovome ide kamata na kamatu :)

E ovaj reprezentativni primer je OK i tu se računica slaže sa tvojom formulom. Mora da je pobrljavio kalkulator na sajtu. To sto si ti napisao (otprilike * umesto ^) je proporcionalna metoda.

Btw, nisam ni ja ekonomista, ali ne mislim da bi trebalo biti ekonomista da bi se ova računica izvela. Naročito krajnja kamata.

6006 = 357000 * 1.07^(90/365) - 357000

Ovo je približno jer tri meseca mogu biti i 92 dana npr.

Zar nije prosto 12-ti koren iz 1.07?:) Jer je (12-ti koren iz 1.07)^12 = 1.07 :D

Približno jeste, ali realno nije. Koliko sam shvatio, kamata se obračunava jednom dnevno, a isplaćuje na kraju meseca. Posto meseci imaju različit broj dana, na kraju svakog meseca glavnica bi trebalo da bude uvećana koeficijentom, ako ne grešim 1.07^(d/365) gde je d broj dana u mesecu. Tj 365-i koren iz 1.07, pa sve to na d-ti stepen. d/365 je približno jednako 1/12.

Sve to važi, kao što su i napisali, pod pretpostavkom da se ništa ne menja tokom tih d dana. Ako se menja, pretpostavljam da se uzima stanje jednom dnevno i na njega pripisuje koeficijent 1.07^(1/365). Isto tako pretpostavljam da se sve promene na računu u toku jednog dana "ne vide" kroz promenu kamate jer se za obračun uzima samo jedno stanje dnevno.
 
Hm, sinoc mi stize uplata od 30din od nekog lika u Telenor banci. Guglam njegovo ime vidim da je zaposlen u Banci i utom me zove neka radnica iz Telenora i kao proveravaju da li su nalozi aktivni ili sta vec nisam iskreno bas skapirao jer mi nije imalo smisla i kao da li mogu da posaljem tom liku nazad tih 30din da bih "aktivirao nalog", sta god to znacilo. Ja je pitam, posto mi je stigao sms da ce mi se broj u telenor prebaciti u petak ujutru, da li ce ova transakcija aktivirati taj popust za racun, kaze ona to moze u 7 dana od otvaranja racuna u telenor banci. Ja je pitam pa na koji racun onda da dobijem popust kada nisam imao broj u telenoru, i kaze mi cura da dodjem u poslovnicu pa ce da vide kad se prebaci broj...
Drugo, u sms-u mi je pisalo da se uplata ka tom liku koju sam poslao juce (28.10) proknjizila 27.10 :D Telenor izgleda umesto sata pomerio dan unazad u nedelju.
 
I meni su još u poslovnici pri otvaranju to uradili, prebacila mi službenica 26 dinara, pa sam joj vratio 1 dinar i provizija 25, da bi bio na nuli, a "radi aktivacije računa" ... bezveze...
 
I meni je isto tako bilo kad sam otvarao racun uplatila mi radnica 30 rsd i rekla da joj vratim 1rsd radi aktivacije sto sam i uradio ali mi nisu uracunali proviziju od 25 rsd na tu transakciju, zasto ne znam.
Uplatila mi 30 vratio joj 1 ostalo mi tada 29 na racunu.
 
Otvorio račun, da li treba da stigne potvrda bilo kakva,sms, mail, da će biti popust obračunat za pretplatu ?

Meni je tek nakon online plaćanja računa, stigla poruka o popustu na pretplatu, iako sam prethodno već koristio karticu za plaćanje u prodavnici. Tu su nešto smuljali jer sam video obaveštenje da je za aktiviranje popusta dovoljno koristiti karticu. Ispostavilo se da nije tako. Tako da je najbolje da platiš neki račun online, onda bi trebalo da ti stigne potvrdni sms.

Izgleda da smo mi beta testeri najgore prošli, nit' mi je ko poklonio 30 dindži nit' mi je poklonio šolju :D
 
I meni je radnica , prebacila, pare sa njenog računa, pa joj ja vratio, i mislio sam da je to dovoljno za popust na pretplatu.... kad ono ?! ok, platiću nešto i završen posao....
 
Meni su oni prebacili 26 dinara, pa sam onda na Telenor račun, na koji se plaćaju mesečni računi, sa svojim pozivom na broj uplatio 1 din. I u roku od par minuta sam dobio poruku da sam aktivirao popust.
A narednog dana i poruku od telenora da je uplata od 1.00 dinara proknjizena.
 
Boli te uvo uplatio si racun i dobio 2 meseca 50% manji racun :D
Ja sam tu poruku dobio sa zakasnjenjem, tekbsledeceg dana je stigla i bice za oktobar i novembar po 50% sto nije lose.
 
Kako da obrišem arhivirane poruke. Koliko vidim mogu samo da ih vratim iz arhive ali ne i obrišem.
 
Isprobao sam transakciju u USD na Internetu. Kupio sam nešto u vrednosti od 1 USD, a imao sam na računu 1 USD, 1 EUR i par hiljada RSD. Prvo mi je skinut 1 USD, a sa EUR računa mi je skinuto 0.02 EUR. Sa RSD računa nije ništa skinuto. Ne znam da li je u pitanju neka provizija na transakciju. Čitao sam ovu temu i našao sam podatak da su sve transakcije ka inostranstvu izražene u EUR, a ako su druge valute u pitanju da se vrši konverzija iz EUR u tu valutu (odnosno da računi u USD, NOK i dr. valutama praktično ničemu ne služe). Kod mog primera, očigledno nije bilo tako.
 
Da to i ja dobih.
 
Isprobao sam transakciju u USD na Internetu. Kupio sam nešto u vrednosti od 1 USD, a imao sam na računu 1 USD, 1 EUR i par hiljada RSD. Prvo mi je skinut 1 USD, a sa EUR računa mi je skinuto 0.02 EUR. Sa RSD računa nije ništa skinuto. Ne znam da li je u pitanju neka provizija na transakciju. Čitao sam ovu temu i našao sam podatak da su sve transakcije ka inostranstvu izražene u EUR, a ako su druge valute u pitanju da se vrši konverzija iz EUR u tu valutu (odnosno da računi u USD, NOK i dr. valutama praktično ničemu ne služe). Kod mog primera, očigledno nije bilo tako.
Prioritet ima valuta u kojoj je napravljena transakcija (ako je imas raspolozivu na multivalutnom racunu), zatim EUR, pa ostale raspolozive valute.
 
Može li neko da mi objasni kako za kalkulator kamate za ulog od 10000 dinara daje procenu kamate na 331 din. To je duplo manje od 7% na godišnjem nivou, a mnogo više ukoliko se misli na mesečnu isplatu.

Da odgovorim sam sebi pošto sam dobio objašnjenje od korisničkog servisa. Računica je izvedena pod pretpostavkom da svakog meseca podižete po 1/12 početnog uloga. Propisi NBS obavezuju da se ovako daje indikativna ponuda za štednju po viđenju.
 
Kako da obrišem arhivirane poruke. Koliko vidim mogu samo da ih vratim iz arhive ali ne i obrišem.

Nema brisanja,ali uvek možeš da im pošalješ sugestiju za to.
I ja sam im to predlagao,ali do sada nisu uslišili predlog.
 
Poslednja izmena:
Da odgovorim sam sebi pošto sam dobio objašnjenje od korisničkog servisa. Računica je izvedena pod pretpostavkom da svakog meseca podižete po 1/12 početnog uloga. Propisi NBS obavezuju da se ovako daje indikativna ponuda za štednju po viđenju.

Pa mogli su to staviti u nekom pojasnjenju pored tog primera, posto je verujem 99% ljudi cim je videlo taj primer pomislio kako se ta visina kamate ne slaze sa tim ciframa.
 
Moze li neko da okaci apk od nove verzije android aplikacije, ne mogu da nadjem na netu?
Hvala
 
Ako si vec imao ranije instaliranu dobices update sto komplikujes?
Ukucaj samo u play store " Telenor bank" i odmah prvo ti to izlista
 
Poslednja izmena:
Za Blackberry os 10 je. Nije bas tako jednostavno kako mislis....
Mislio sam da pricamo o androidu nisi precizirao o kom OS je rec najrasprostranjeniji je android pa sam mislio da je o njemu rec. Sve bi bilo lakse da si odmah napisao za koji OS trazis
 
Ne znam da li se odnosilo na moj odgovor :) Naravno, ne morate tako da podižete pare. Samo iz nekog razloga oni to moraju tako da prikažu jer NBS misli da je to jednostavnije za shvatanje potrošačima ??!!?? :wall:

Da, na to sam mislio... ovakvu zavrzlamu nisam ni mogao da zamislim :D Kad sam video one MixMax/Renta stednje u Raiffeisenu pre jedno 10-ak godina, cesao sam celo zbunjen kome to treba, ali sam shvatao... ovo nema smisla :D
Na primeru sa sajta je lepo prikazanoa 7% godisnje, nikakvo podizanje.

Nego, sta je izmenjeno po ovom pitanju? Ne vidim nigde nikakve dodatne opcije, da se neki poseban racun podesi za stednju a neki ne - i dalje je u pitanju a-vista stednja obicna, ista kamata kao do pre koji dan, nista promenjeno?
 
Kako se aktiviraju ovi štedni računi? Ne vidim opciju. Možda zato što imam starter tip računa?
 
Mislio sam da pricamo o androidu nisi precizirao o kom OS je rec najrasprostranjeniji je android pa sam mislio da je o njemu rec. Sve bi bilo lakse da si odmah napisao za koji OS trazis

Pa iskreno, nema razlike. Napisao sam jasno sta mi treba i ne vidim zasto treba da elaboriram zasto mi to treba...
Ako sam na ovakvom forumu, racunam da je jasno da nisam *****, pa da ne znam za update preko Playstorea.

Preko "onih" sajtova ima samo verzije 1.0.xx, nema 1.1.xx
 
Pa mogli su to staviti u nekom pojasnjenju pored tog primera, posto je verujem 99% ljudi cim je videlo taj primer pomislio kako se ta visina kamate ne slaze sa tim ciframa.

Što je najgore, napisali su nešto, ali ja iz toga što su napisali nisam uspeo da shvatim šta je pisac hteo da kaže...

Kod depozita po viđenju efektivna kamatna stopa izračunava se pod pretpostavkom da će depozit biti oročen na period od godinu dana i isplaćen u dvanaest jednakih mesečnih rata

Kakvo sad oročenje? Kako se kamatna stopa "izračunava", a napisali su da je "fiksna". Ili su mislili da kažu da se iznos izračunava?!
 
  • Like
Reagovanja: M J
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno