Šta je novo?

MOTO G UNLOCK BOOTLOADER, ROOT, XPOSED, GRAVITYBOX

trojmeklur

Cenjen
Učlanjen(a)
23.11.2009
Poruke
507
Poena
170
Evo jednog od načina za root dragog nam Moto G-ja.

Da razjasnimo da pored single i dual sim verzije, postoje i GPE (Google Play Edition) i Non GPE verzije. Ove prve su već dobile update na 4.4.4, a druge je moguće konvertovati u GPE verzije uz pomoć odgovarajućih alata i izvršiti update.

Dakle, pre samog root-a, obavezno je otključati bootloader, što se može uraditi prateći uputstvo sa motorolinog sajta. Elem, da biste uopšte videli uputstvo morate se prijaviti (najbolje je sa Google nalogom) i procedura može da počne. Da ne bude zabune uputstvo ću ipak napisati i ovde.

!PAŽNJA! ROOT-OVANJEM SE GUBI GARANCIJA, SVE ŠTO RADITE RADITE NA SOPSTVENU ODGOVORNOST, NE ODGOVARAM UKOLIKO BRICKUJETE ILI OŠTETITE TELEFON PRILIKOM POKUŠAJA ROOT-A SA OVIM UPUTSTVOM! Samo prenosim uputstva koja sam ja pratio da bih root-ovao telefon!

0. (OBAVEZNO!) Omogućite USB debuging mode na vašem telefonu Settings\Developer Options\USB Debuging čekirati. (Ukoliko nemate opciju Developer Options idite na Settings\About phone i kliknite par puta na Build number, telefon će vam reći da vam se otvorila Developer opcija, a zatim ponovite prethodnu proceduru)

UNLOCKING BOOTLOADER

Otključavanjem bootloader-a briše se sve sa telefona, stoga savetujem backup svega što vam treba (Slike, aplikacije, fajlovi...)!

1. Preuzmite sa neta android sdk (link postoji na moto sajtu) i instalirajte. Ekstraktujte android-sdk ili android-sdk-windows folder (zavisi odakle preuzimate, meni nije htelo sa linka na moto sajtu, pa sam morao da trazim drugi link) na C:\

2. Preuzmite sa moto sajta USB drivere za Moto G (ukoliko ih vec niste intalirali).

3. Preuzmite odavde MotoTool AIO i ekstraktujte ga (recimo na C:\) (dodatna opcija, ali dosta olakšava root, a pored nje preuzmite i recovery modove i vodite računa da li vam je telefon GPE ili nonGPE, ja sam preuzeo PhilZ Touch recovery)

4.Instalirajte sdk i USB drivere.

5.Proverite da li ste uključili USB debuging i ukoliko jeste ugasite telefon. Stavite telefon u fastboot mod (držite vol - i Power dugme u isto vreme).Ukoliko ste ušli u fastboot mod povežite telefon sa PC-jem putem USB kabla i pređite na sledeći korak.

6. Udjite u android-sdk\platform-tools držite Shift i kliknite desni klik pa izaberite Open command window here. Otvorice vam se komandni prozor, zatim kucajte fastboot oem get_unlock_data pa kliknite Enter. Izaći će vam kod tipa

(bootloader) 0A40040192024205#4C4D3556313230
(bootloader) 30373731363031303332323239#BD00
(bootloader) 8A672BA4746C2CE02328A2AC0C39F95
(bootloader) 1A3E5#1F53280002000000000000000
(bootloader) 0000000

Kod mora biti u jednom redu i bez razmaka, da biste to dobili otvorite Notepad, kliknite desni klik na komandni prozor i izaberite Mark opciju. Selektujte sada kod i kopirajte ga u Notepad. Izbrišite space prostor između kodova tako da sve stane u jedan red npr. ovako

0A40040192024205#4C4D355631323030373731363031303332323239#BD008A672BA4746C2CE02328A2AC0C39F951A3E5#1F532800020000000000000000000000.

ne znam zašto, ali ovde su 1 i F odvojeni razmakom, a treba da budu spojeni, znači kod vas neka bude sve spojeno bez razmaka

Kopirajte sada kod na motorolin sajt i kliknite na opciju ispod boxa gde ste kopirali kod "Can my device be unlocked?" Zatim se spustite na stranici niže i kliknite na I agree pa kliknite na "Request my Unlock key". Motorola će vam poslati key na mail.

7. Sada kada vam je stigao key kucajte u komandnom prozoru fastboot oem unlock VAŠ KLJUČ KOJI VAM JE MOTOROLA POSLALA pa Enter.
Nakon nekoliko sekundi telefon će vam se resetovati sa obaveštenjem da ste otključali bootloader i da vam garancija ne važi.

ROOT

OK, sada kada je otključan bootloader sve ide lakše :D

1. Upalite telefon za normalnu upotrebu (ne fastboot).Povežite vaš telefon sa PC-jem pitem USB kabla.

2. Recovery koji ste skinuli za Moto G sa gornjeg linka prekopirajte u MotoToolAioV3\Data\Recovery (fajl ima ekstenziju .img, dakle ako ste preuzeli zip ili rar arhivu ekstraktujte fajl sa .img ekstenzijom). Pokrenite MotoTool Aio.

3. U zavisnosti koji tip uredjaja imate (GPE/Non GPE) izaberite jezičak.

4. U boxu Tools izaberite Push SuperSU 2SD pa Do it.

5. Kliknite na Select recovery i izaberite recovery koji ste skinuli. Kliknite Flash recovery.

6. U boxu Reboot Functions izaberite Fastboot, pa reboot.

7. Kada udjete u Fastboot mode idete na Recovery uz pomoc dugmeta vol -, a ulazak u Recovery potvrđujete na vol +.

8. Kada telefon udje u Recovery mod idite na Install zip form SD i izaberite SuperSu.zip. Instalrajte, resetujte telefon i VOALA, vaš Moto G je rutovan, sada možete da instalirate kuvane romove i aplikacije koje zahtevaju root pristup.

XPOSED i GRAVITYBOX

PAŽNJA! XPOSED ZA SADA RADI ISKLJUČIVO NA DALVICKU (nadamo se da će developer razviti i verziju za ART uskoro), KO KORISTI ART I NE ŽELI DA SE VRAĆA NA DALVICK NEKA ZABORAVI NA OVO!

Xposed je framework za Android telefone koji omogućava instaliranje raznih modula pomoću kojih možete izmeniti izgled i opcije vašeg telefonabez stavljanja kuvanih romova i bez dodira sa drugim aplikacijama. Jedan od najpopularnijih modula je Gravitybox. Preocedura za instalaciju je sledeća:

1. Preuzmite Xposed odavde na vaš uređaj i instalirajte ga. Resetujte telefon. Udjite u meni i izaberite Xposed instaler, zatim Download, pa Gravitybox KK (za KitKat, JB za Jelly Bean). Kada ga instalirate kliknite Done pa u Xposed Instaleru izaberite Modules i čekirajte GravityBox i resetujte telefon. Sada možete ući u Xposed i Gravitibox i podešavati različite opcije koje stock rom inače ne dozvoljava.
 
Za one koji su rutovali uredjaj evo linkova za CM11 rom za Moto G:
CM11 (preuzmite prvi rom)
Gapps (preuzmite Gaaps za CM11)
Pre bilo kakve instalacije uradite backup podataka (slike,poruke...) na računar i nandroid backup u recovery modu.
Vodite računa da vam baterija bude minimum na 70%.
Iskopirajte ove fajlove na internu memoriju, udjite u recovery mod, uradite wipe data i cache. Flash-ujte prvo rom, zatim Gaaps, pa uradite wipe Dalvick cache. Ukoliko vam telefon upadne u bootloop udjite u recovery i odradite Full wipe (znaci data, system, cache, memory). U tom slučaju ćete izgubiti sve podatke koje ćete vratiti iz backup-a koji ste (nadam se) prethodno odradili po uputstvu. Inače rom je fenomenalan, brz i battery friendly :)
 
Poslednja izmena:
Oni koji su stavili CM11 i imaju problema sa GPS-om, rešenje je da vrate stock rom (najbolje prethodno napravljeni nandroid backup) urade lock GPS-a sa GPS status app ili sa Google mapama, pa onda vrate CM11 i urade GPS lock ponovo. Ne znam zašto ovako hoce, a sa promenom gps.conf fajla nece, ali da radi radi.
 
Nazad
Vrh Dno