Šta je novo?

Problem sa pregrejavanjem procesora

Promeni napajanje, imas dosta potrosaca ......
 
Da i ja iskukam malo ...
Intel i5-2400 se greje i to podosta ...u GTA V se temperatura krece 75-90
Cistio sam cpu cooler, menjao termalnu , reinstalirao sistem...opet isto...
Sta bi tu mogao da bude problem ?
 
da iz nekog razloga divlja napon na ploci,flesuj zadnju verziju,probaj da zakucas napon itd.
 
Pa nece to puno pomoci ako ti procesor zakucava preko 90%.
Proveri koliko ti je zauzece u igri.
 
Malo pre sam update-ova bios, i nije se nista promenilo osim sto mi je racunar izgubio onaj Beep zvuk iz kucista kad se pokrece :D
Zauzece u igri zavisi od jezgra do jezgra u principu ide od 75%-95%

Usput jos par informacije koje sam zaboravio, pre promene termalne paste temperatura je isla i do 99 (gledajuci na real temp)
Sada posle zamene termalne paste u principu ne ide preko 85-90 ...
Usput temperatura GPU je oko 70c, sad ne znam koliko je i to normalno ...
 
U principu moze on i da gura skoro 100 stepeni a da ne dodje do throttlinga.
Mada to nije pozeljno skracuje zivotni vek, negde 70 stepeni je preporuceno.
Proveri napon pri opterecenju.
Kako ti je provetreno kuciste?
U principu kod tako visokog opterecenja od preko 90% na duze staze
normalno je da ce dostici temperature od 80-90 stepeni.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li mogu da gledam to nekako u igri , kao opterecenje cpu preko afterburnera ...
Sve u svemu preko CPU-z mi je izbacio nekih 1.280v, cim sam se prebacio sa gta v na cpu-z preko alt+tab ...
Najvise me plasi leto iskreno ...ako sad tera do 85-90, sta li ce u junu, avgustu ...mozda bih mu uzeo evo 212, prezalio bih te pare...ali plasim se da nije neki ozbiljniji uzrok ova temperatura ...
 
Pa svakako bi ti pomoglo da uzmes evo 212, pusti prime pa vidi turbo kada
krene na 3,4ghz koliki je napon.
Otvori stranicu vidi da li su manje temperature CPU/GPU.
Stock kuler i opterecenje od 95% to je gotovo normalna temperatura 80-90 stepeni
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li mogu da gledam to nekako u igri , kao opterecenje cpu preko afterburnera ...
Može sa HWiNFO. Samo podesiš u opcijama vrednosti koje bi da vidiš u OSD-u... CPU klok, napon, temperature...

1.jpg
 
Ustanovio sam da napon ide do 1.256v ...probacu jos jednom da skinem cooler i nanesem termalnu, iako sam to uradio pre nedelju dana, drugo vise stvarno ne znam sta da mu radim
 
pa da mu ogranicis da ne ide preko 1,2v,mnogo je to napona,otud i temperatura.
 
Nista nisam dirao oko napona, verujem da je i ranije radio na tom naponu, pa je GTA IV terao sa 55-60c ...
Kasnije cu da mu opet menjam termalnu i namestim kuler pa cu da javim rezultate...

Inace kad pustim prime95 temperatura ode do 99, ali kad pipnem cooler on je u principu mlak, dok kako mi je objasnio @Vuk40, ne bi mogao da zadrzim prst da je stvarno ta temperatura ...tako da je moguce da termalna pasta ne vrsi dobro posao i ne sprovodi temperaturu i ako sam poprilicno siguran da kada sam je stavljao pre nedelju dana da sam sve lepo uradio ...
 
Ili je senzor neispravan i daje pogrešne vrednosti.
 
Malopre sam promenio pastu i upravo sam zavrsio sa testiranjem ...drzao sam ukljucen prime95 i jedno 5 minuta ukljucen i podigao je temperaturu do 80 ...dalje nije isao ...Posle sat vremena igranja GTA V max temp je bila u jednom trenutku 66c , sto je za mene zadovoljavajuce ...
Ocigledno da sam verovatno naneo malo paste prosli put ili tako nesto , sve u svemu srecan sam sto sam resio problem, jer ova temp u igri je za mene odlicna ...
Mozda ga pred leto pocastim sa hyper 212 evo , verujem da bi to moglo da spusti jos temperaturu...pitanje je da li je neophodno ...
 
Nije neophodno, to su normalne temperature. Možda si stavio i previše, jednako pravi problem, kao i premalo.
 
Sličan problem imam sa sestrinim računarom. Kupljen pre 2 ili 2 i po godine u WinWin-u. Neki AMD APU A8-5600K. Sve radi sasvim OK, osim veoma bučnog CPU kulera i temperature u idle-u od oko 65c.

Očistim, promenim termalnu pastu...flešujem BIOS, reinstaliram drajvere za ploču/chipset....kad ono idle...45c.
Jao....divno, OSIM što se CPU kuler nenormalno okreće....ide i do 5000rpm.

I to nije prvi AMD koji se tako greje...tj. od te "APU" serije. Baš dosta ljudi poznajem sa istim problemom.
E sad, iskreno....nzm ni koliko košta neki "custom" kuler i hladnjak koji bi mogao da pomogne.
 
10€ (LC CC 95 ili 97)
Koja ploča je u pitanju i koji program za prikaz temperature koristiš? Ja imam A6-5400K iz te generacije, i nemam problema ni sa temperaturama, ni sa bukom (velikim rpm)
 
Dao bih se kladiti da koristi HWmonitor. Nek upotrebi HWinfo ili AOD.
 
Poslednja izmena:
Sličan problem imam sa sestrinim računarom. Kupljen pre 2 ili 2 i po godine u WinWin-u. Neki AMD APU A8-5600K. Sve radi sasvim OK, osim veoma bučnog CPU kulera i temperature u idle-u od oko 65c.

Očistim, promenim termalnu pastu...flešujem BIOS, reinstaliram drajvere za ploču/chipset....kad ono idle...45c.
Jao....divno, OSIM što se CPU kuler nenormalno okreće....ide i do 5000rpm.

I to nije prvi AMD koji se tako greje...tj. od te "APU" serije. Baš dosta ljudi poznajem sa istim problemom.
E sad, iskreno....nzm ni koliko košta neki "custom" kuler i hladnjak koji bi mogao da pomogne.
Imam isti proc sa default hladnjakom i ja sam problem pregrevanja resio tako sto sam "ubio" turbo u BIOS opcijama, a cool'n'quiet ostavio ukljucenim. Kupljen pocetkom '13, termalnu pastu nikad nisam menjao, ocistim ponekad kuler od prasine i to je to. A sa ukljucenim turbom je itekako znao da se podgreje, a vent da "zavija". Na temperature koje pokazuju ploca i programi nisam nesto preterano obracao paznju, previse je nekonzistentnosti bilo oko toga.
 
kod amd-a jedini relevantan pokazatelj su termalne margine u AOD-u.moguce i da cpu vent nije podesen kako treba u biosu.ali u svakom slucaju ti boks kuleri su losi i bucni i svakako za zamenu.
 
Brate kako da ne bije temperature na 3,7 ghz sa box ****** tako da ga nazovem to nema sanse da ohladi normalno taj procesor :) a od velike temperature sve se greje i cip set na ploci... mom drugu na fx8300 iso do 5000rpm i to na 3,3 do 3,6
 
meni je boks kuler koji ide uz fx-eve (dakle onaj sa bakrom) uspevao nekako da ohladi stock 8350 ali je bio vaistinu nenormalno bucan sta god radio.
 
Odakle vam ti zmajevi sto idu na tim obrtajima?
To su se vrteli neki intelovci pre 10 godina na 6-7000.
Moj ne moze preko 2200 ma sta radio.
Mada to jos nisam video kada igram oko 1800.
 
Hladnjaci koji rade na FX seriji procesora su vecinom isti sto su isli uz Phenom II x4 i x6 procesore, iliti imali su bakarnu plocu i 4 toplotne cevi i pozamasan broj aluminijumskih rebara i kao kruna svega Delta ventilator od 65mm koji je isao i do 9000rpm. Oficijalne specifikacije Delte govore da je taj hladnjak proizvodio buku od 65dB, negde u rangu prosecnog usisivaca :d Ali su mogli da ohlade 125W i u najgorim uslovima.
 
Problem staviti 80-100mm sa efikasnim lopaticama i imati isti efekat na 1500?
Ne staje onda u pakovanje sta li? :d
Mala ispravka( mozda i malo veca :d) ide kod mene na 2700 u igrama.
Nemam pojma nesto sam se istripovao da ne moze preko 2200...:D
 
Poslednja izmena:
sad mislim da ti je jasno sto toliko kukamo godinama na te kulere. :) i sad kad se setim zvukova u avgustu u neklimatizovanoj prostoriji stresem se. :)
 
Postoje dve vrste ventilatora na tim box kulerima, tanji koji ide i 5000rpm i deblji koji ide do 3000rpm ako je priključen na 12v ili oko 2700 sa 4pin-a. Nijedan nije tih ni n minimalniom broju obrtaja. Nijedan nema 4 cevke, to su dve u "U".
 
Imaju ovi sto dolaze uz 95w procesore tipa FX 8320e ili FX 8370e ti ventilatori gaze do 5500rpm, to je ubij boze, on nema bakrenu bazu nego mu je tjelo malo deblje od recimo hladnjaka za athlon II procesore.
Ne moze da udrzi temperature 10 min igranja GTA v a kamoli da se pusti neki stres test.
Vec za 10 min igranaja nabije visoku temp. i ide do 5500 rpm, ziva ludnica evo sto se ne moze sjediti kraj komp-a ali sto nabija temeprature ploca se usija u sred zime mozes ruke zagrijat od zraka koji ventilator "gura" sa 5500rpm.

Ja bi AMD-u preporucio nek snizi cjene procesora za koliko smatraju da vrjedi ovo smece od hladjenja, i nek procesor dolazi bez hladjenja, jer ga beze pakuju totalno ne upotrebljivo!
 
Nazad
Vrh Dno