Šta je novo?

Problem sa pregrejavanjem procesora

carvalho

Poštovan
Učlanjen(a)
27.07.2014
Poruke
28
Poena
54
AMD A10-6700 APU with Radeon HD graphics 3.7GHz
8 GB RAM
Gigabyte F2A85XM-HD3

Posle dva meseca od kupovine racunara prilikom igranja football manager-a rikne mi procesor... kako je bio u garanciji, zamene mi procesor i kazu da mi je potrebno dodatno hladjenje...

Pocnem da pratim temepraturu preko ET6 i Biosa i vidim da prilikom igranja najjednostavnijih igrica, temperatura lagano ide preko 70 stepeni, a verujem i vise od toga, sto primetim i kada dodirnem plocu i hladnjak.

U dilemi sam kako da resim problem. Mislio sam da zamenim hladnjak na procesoru, medjutim, ploca je takva da bukvalno nista vece ne mogu da stavim, ni horizontalno, a tesko i vertikalno, zbog polozaja RAM-a. Druga opcija mi je bila da na stranciu stavim neki veci ventilator, ali ne znam kakav bi efekat bio, plus bi morao da busim stranicu jer nema otvore... da stavim neki mali ventilator sa zadnje strane, koja korist? Razmisljao sa m i o kupovini gradicke, kako se procesor ne bi ponasao kao graficka, vec smao kao procesor. To bi u teoriji trebalo da smanji temepraturu, ali u praksi?

Problem je sto nemam finansijski mogucnost da nesto isprobam, da me kost,a a da nema efekta. Da sam u takvoj mogucnosti odmah bi uzeo jaku graficku i intel procesor, ne bih uzimao ovaj amd.
 
Mnogo je to za taj procesor negde oko 55-60 je normalno sada kada su vrucine.
Otvori stranicu kucista, trebalo bi da smanji malo.
Pogledaj na kom naponu radi kada je opterecen.
 
Taj A10 ima 65W TDP, ne bi trebao da imaš takve probleme. Kakvo ti je kućište, ima li ikakvog protoka vazduha kroz njega?
 
i ja pitam koje kućište imaš,ako možeš uslikaj unutrašnjost da se ima predstava šta bi moglo efikasno a jeftino
instalacija što većeg ventilatora pozadi na kućištu bi prilično pomogla.....
 
Poslednja izmena:
270720141074.jpg

Evo slike kucista. Naglasavam da je cela ploca vrela, kao i ram, ne smao hladnjak... kada ne pokrecem igrice, temperatura je oko 45-55 stepeni.
 
Poslednja izmena:
Kakva su ti očitavanja napona, to je baš nenormalna temperatura za idle...

To je izgleda LC Power 925B kućište. Stavi bar pozadi 92mm ventilator, koristiće procesoru, a i napajanju i redovno čisti CPU kuler.
Inače, CPU kuleri za to kućište mogu ići do 150mm, mada bi box kuler tu trebao da odrađuje posao...
 
Poslednja izmena:
To je ploca rev. 1.2 koji je bios na njoj?
Zadnji je F4b.
 
koliki je budžet za dodatno hlađenje,pa da možemo da predložimo....ali pre toga ventilator pozadi što jači -veći sa boljim protokom.....ne znam da li su komponente u garanciji ili celo kućište,ako je celo kućište moraš nosti u radnju pa nek ti oni pozadi montiraju najveći kuler što fizički staje...cenimda će to smanjiti temperaturu 8-10 stepeni....
 
Vrelo je kada nemaš nikakve ventove. Trebalo bi dodati bar još dva jedan da ubacuje i drugi nazad da izbacuje topao vazduh. Ovako to napajanje samo nije baš idealno za hlađenje ploče.
 
Gledam žicu od CPU kulera, da se nije podvukla pod kuler pri stavljanju? :trust:

I jedan vent pozadi bi dosta pomogao i rasteretio hlađenje napajanja.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice budzeta, nisam previse opterecen time, bitno je samo da se resi problem, da se ne bace pare a problem ostane. Mislio sam da stavim veci hladnjak na procesor negde u visini od 3-4000, ali nista vece ne moze da stane, a pitanje i da li bi resilo problem jer se ne greje samo procesor.
 
Posao bi ti odradio i Cosmo Cool LC-CC-95 od 1.200din, ali tu ili ploča ne očitava lepo temperature, ili je neki drugi problem...

Zica je ok, procesor sam prvo postavljao ja, pa posle pregorevanja servis i problem nije resen.

Temperaturu ocesam i pod rukom, sad je skroz ok, ako bih ukljucio igricu ne bih mogao da pipnem plocu koliko je vrela.
 
Misliš na čipset? Tu nije čudno da bude oko 50 stepeni.
 
Ne reče za napone ima li nečeg čudnog. Na tvom mestu bih ubacio neki kuler poput spomenutog i vent pozadi da preuzima dalje topao vazduh, ali nešto nisam siguran da bi samo to rešilo problem.
Možda bi prvo opet trebao popričati sa servisom o svemu, da vidiš šta će reći...
 
Ne reče za napone ima li nečeg čudnog. Na tvom mestu bih ubacio neki kuler poput spomenutog i vent pozadi da preuzima dalje topao vazduh, ali nešto nisam siguran da bi samo to rešilo problem.
Možda bi prvo opet trebao popričati sa servisom o svemu, da vidiš šta će reći...
Reci ce "nije ti ovo frizider, vidis da je leto, kada dodje zima bice to uredu" :D
 
ma šta se sekiraš,stavi samo jedan ventilator pozadi i piči,boli te uvo u garanciji je....i bios stavi reda radi na default...
 
Kači ventove neka izbacuju svi i ako nisi siguran da li može da stane veći cpu vent uzmi mere pa uporedi. Garantujem da može bar single tower čak i u push-pull verziji.
 
Bila bi to velika glavobolja svakom od nas, ne bi tako lako prešli preko toga.

Ja bih se ispružio za 92mm fan i možda čak za LC-CC-100 (četiri cevi, 135mm visina, ne mora da se skida ploča samo se nakači), to zajedno izađe 20€, ali ne bih bio iznenađen ako i nakon toga bude čudnih očitavanja.
 
Poslednja izmena:
Fora je sto nece uvek biti u garanciji :) a rad uz ove visoke temeprature smanjuje vek trajanja. Treba mi resenje koje ce spustiti temepraturu ispod 65 stepeni. Ocigledno je da je sve uredu dok se ne ukljuci igrica. U tom slucaju temperature rastu drasticno i veoma brzo.

Da li bi graficka resila problem?
 
Kontao sam da onda procesor ne bi radio i kao graficka, pa bi bio manje opterecen
 
Pa onda bi dodao drugi izvor toplote, a protok vazduha los cim se greje ram.
 
Nikako da odgovoris na kom naponu ti radi procesor, koji bios na ploci imas.
Kuciste ti nije tako skuceno, tako kada otvoris stranicu bice dovoljno da se
toplota ne zdrzava u njemu.
Ostavi kuciste otvoreno, pa vidi kako se krecu temperature.
 
Bios F3,a core voltage pokazuje u cpuz od 0.840 do 1.5V.

U opste nije normalno, malopre startujem racunar i odmah udjem u bios, kuler vristi, ploca se odjednom zagreje, u biosu temperatura ide i do 70. I sad u ovom trenutku kad pipnem ploca je dosta toplija od hladnjaka. Sa druge strane ET6 ocitava nesto sto nema veze sa onim sto ocitam u biosu, cpu temperature 35-40. Veceras cu da printskrinujem pa da okacim sta mi ocitava bios a sta et6.
 
Poslednja izmena:
Kako 1.5v? to je mnoogo na 3.7Ghz, za turbo core na 4.3Ghz treba mu 1.325v.
Ako on zakuzava napon na 1.5v onda neka te ne cude temperature.
Skini OCCT pa ga malo testiraj i okaci sliku ovde.
Na 3.7Ghz treba mu max 1.1v
 
Poslednja izmena:
Nije valjda ranije nesto cackano po biosu oko toga? u svakom slucaju ucitaj default vrednosti, sacuvaj i restartuj pa vidi opet stanje sa naponom...
 
Tako je to, niko ne prijavljuje sta je podesavano da li je sve na default.
Zato je najbolje iskaci slike CPU-z, biosa, temperature, naponi...
Ovako samo moze covek da kaze promeni kuler i stavi jos neki ventilator.
 
Nazad
Vrh Dno