Šta je novo?

Kef Q100 ili Klipsch RB-61?

msh

Cenjen
Učlanjen(a)
01.08.2008
Poruke
7
Poena
151
Које звучнике да узмем за слушање углавном џеза и рока у кућној атмосфери? Нити имам могућности нити ме занимају 5.1 и остали окружујући формати.
Звучнике бих везао на Pioneer AVR-e "VSX-528-K" или "VSX-S500-K" (још нисам одлучио), или Pioneer "BDP 450" blue ray.

Нигде на нету нисам нашао поређење ових звучника а индивидуални прикази карактеристика су веома похвални за оба.
 
Ja imam Q300, pa ako je karakter Q100 sličan, to nisu zvučnici za rock. Jazz, bilo kakva akustična muzika, živi snimci. To zvuči savršeno. Električna gitara i električni bas zvuče "boomy". Jednostavno neće da reži.
 
A zašto uzimaš AVR za slušanje stereo muzike, bolje je za isti novac uzeti čisto stereo pojačalo.
 
Гледано на дужи рок, постоји мала могућност да 2.0 постане 5.1 у другом простору.
Како разлике у квалитету звука скоро да не постоје за просечно уво, АВР ми делује као боље решење. А искрено, за АВР знам да може да преусмери видео сигнал на ТВ, не знам да ли то може стерео појачало (ако не може, то значи набавку скупљег ТВ-а са 2 ХДМИ улаза). Интернет радио се може наћи на оба, а мислим да iPad конективност није могућа са појачалом, мада можда грешим.
 
Sve zavisi šta ti je bitnije, muzika ili filmovi.

Meni je muzika mnogo bitnija i nakon godina igranja sa av risiverima, sada za glavni sistem imam samo stereo (amp + pre amp) i to je to. Tj sada mi je odoven stereo i sistem za filmove (koji mi baš i nisu bitni a i mnogo bitna stvar da li će tri puta tokom filma nešto da se čuje od pozadi :/)

Meni je glavni problem sa AV risiverima što možeš da se igraš sa 100 podešavanja i u tome izgubiš glavnu stvar, a to je da slušaš muziku i ne razmišljaš o uredjajima i podešavanjima. Da li samo front stereo, da li front + sub, koja rezna frekvencija, koja glasnoća sub-a, da li je bilo bolje onako, ovako.. i sve te gluposti. Plus, evo sada je sve ovo što smo do sada kupili qrton, dolazi dolbi atmos, gde treba i 4 zvučnika u plafonu.

Na pojačalu imaš volume, eventualno koriguješ tonskim kontrolama zvuk po svom ukusu i to je to. A za iPad konektivnost itd, imaš nezavisne uredjaje koji rade isto.
 
Ja sam prosle godine cuo sve sto se moglo naci u retailu u Bgd.
Okruzujuci formati ti ne trebaju uopste za to sto hoces da slusas tako da se ne sikiras :)
Ja bih ti preporucio Mordaunt Short Mezzo 2 ili 1. Klipsch nikako, to je sigurno. Mnogo prshte i zamaraju uvo. Tesko ako ne i nemoguce ih je slusati duze i uzivati u muzici. Q100 su ok i slazem se sa svim sto je rekao jeger.
Zaboravih da pitam do koje cifre bi isao za zvucnike? I jos jedna stvar, preporucio bih ti da obavezno cujes H/K risiver. Ja sam uzeo njihov AVR365 pre par godina i savrsen je. Povezan je na laptop preko spdif optickim kablom, flac zvuci savrseno, a imam i fm radio kad mi se slusa. Meni integralac nije bio opcija jer mi bi mi onda trebao i dac i tuner a to bi bilo previse. Ja slusam iskljucivo stereo, poiskljucivao sam sve surround fore i efekte...
Imo, Pioneer je ok u visokoj klasi ali ti nizi modeli su nekako slabasni i ne "pune" kutije bas najbolje. Bilo je snizenje u bgbstudiu -35% na h/k avr tako da je recimo avr158 cini mi se, bio oko 33.000 sto je vrhunski deal...
 
Четири ЕУР цифре за АВР су ми тренутно превише (ако сам добро видео). За почетак Pioneer ми је у том ценовном рангу ОК, нуди Интернет радио који ми је веома битна ставка.
Поред њега планирам да узмем и неки Blue Ray плејер, јер имам више од тридесет хоме ДВД-а (зимовања, летовања, излети... снимам па едитујем па гледамо до бесвести :)). Хтео сам обичну CD компоненту јер модерније читају и ДВД формат, али рек'о боље ДВД, дискове ће да чита па чита, а може да улети некада и ВД...

Што се звучника тиче, лагано одустајем од РБ-61, на Јутјубу ми звуче мало 'танко', додуже и пуштали су нешто скоро без баса. Једнако лагано идем ка Q100, има добрих критика а и брате много су лепши за ставити на сто. Задовољство дође око 500 ЕУР. Негде сам прочитао да је Q100 још бољи, па сада меркам и њега, он је 100 ЕУР скупљи. Где је теле ту је и зже, само на овај начин одоше три ужета :)

Соба је пространа, има скоро 40 квм, 3у1, кухиња, трпезарија и дневни боравак, али зид поред кога ће бити није преширок па се бојим да не штрче, ипак се трудим да цео систем буде целина са ТВ и осталим намештајем.
 
Bilo bi dobro ako možeš pre kupovine bilo kog uređaja (bilo risivera, bilo zvučnika) da iste probaš u svom prostoru - može se desiti da se ne poklope utisci iz salona gde si ih slušao i ono kako to zvuči kod tebe u tvom prostoru (koji ipak nije mali po kvadraturi).
 
Четири ЕУР цифре за АВР су ми тренутно превише (ако сам добро видео). За почетак Pioneer ми је у том ценовном рангу ОК, нуди Интернет радио који ми је веома битна ставка.
Поред њега планирам да узмем и неки Blue Ray плејер, јер имам више од тридесет хоме ДВД-а (зимовања, летовања, излети... снимам па едитујем па гледамо до бесвести :)). Хтео сам обичну CD компоненту јер модерније читају и ДВД формат, али рек'о боље ДВД, дискове ће да чита па чита, а може да улети некада и ВД...

Што се звучника тиче, лагано одустајем од РБ-61, на Јутјубу ми звуче мало 'танко', додуже и пуштали су нешто скоро без баса. Једнако лагано идем ка Q100, има добрих критика а и брате много су лепши за ставити на сто. Задовољство дође око 500 ЕУР. Негде сам прочитао да је Q100 још бољи, па сада меркам и њега, он је 100 ЕУР скупљи. Где је теле ту је и зже, само на овај начин одоше три ужета :)

Соба је пространа, има скоро 40 квм, 3у1, кухиња, трпезарија и дневни боравак, али зид поред кога ће бити није преширок па се бојим да не штрче, ипак се трудим да цео систем буде целина са ТВ и осталим намештајем.

OK, ta upotreba menja stvar donekle. Ti znas najbolje sta ti treba.

sto se sobe tice ona je brate ogromantna. DObro da je dampiras jer ima da zveci kao konzerva i da se zvuk rikosetira zestoko. Nadam se da imas tepihe i da ti zena/devojka vole zavese :)
 
Извини, ако може "на српском" :), шта значи да је добро дампирам?
АВР ће да звечи или РБ-61? Ако су звучници, скоро сигурно одустајем од њих.

Жена и два детета ће се навићи. Временом :)
 
Заборавио сам да поменем, Интернет радио је за добар џез, а БД за углавном рок.
 
Извини, ако може "на српском" :), шта значи да је добро дампирам?
АВР ће да звечи или РБ-61? Ако су звучници, скоро сигурно одустајем од њих.

Жена и два детета ће се навићи. Временом :)

To ti znaci da imas materijala koji upijaju umesto da odbijaju (goli zidovi, prozori/staklo...), da uprostim maksimalno. Ako odes na neki (ozbiljniji) hifi show, videces da imaju deblje tepihe, teske zavese itd. Ako ti je soba prazna ima da odzvanja i da zvuci "tanko". Veruj mi da sam ja kacio zavese na zenino zaprepascenje i zvuk je bio znacajno drugaciji nakon te interevencije, bolji, cvrsci nekako...
 
To ti znaci da imas materijala koji upijaju umesto da odbijaju (goli zidovi, prozori/staklo...), da uprostim maksimalno. Ako odes na neki (ozbiljniji) hifi show, videces da imaju deblje tepihe, teske zavese itd. Ako ti je soba prazna ima da odzvanja i da zvuci "tanko". Veruj mi da sam ja kacio zavese na zenino zaprepascenje i zvuk je bio znacajno drugaciji nakon te interevencije, bolji, cvrsci nekako...

Неће бити голих зидова, то је ОК. Чак ће иза звучника преко целог зида бити постављеа дрвена, ајде назови ламперија, плоча која ће сакрити каблове. Овећи простор, али биће намештаја и оних чупавих тепиха у којима децу можеш да изгубиш :)

Интересује ме, да ли је Q300 сто евра бољи од Q100? Мерак нема цену, али опет не треба претеривати, ипак не правим хи-фи лудило, само хоћу добар и чист звук по разумној цени.
 
Неће бити голих зидова, то је ОК. Чак ће иза звучника преко целог зида бити постављеа дрвена, ајде назови ламперија, плоча која ће сакрити каблове. Овећи простор, али биће намештаја и оних чупавих тепиха у којима децу можеш да изгубиш :)

Интересује ме, да ли је Q300 сто евра бољи од Q100? Мерак нема цену, али опет не треба претеривати, ипак не правим хи-фи лудило, само хоћу добар и чист звук по разумној цени.

ne postoji dobar I cist zvuk za razumnu cenu ako kupujes novo (500-700 evra?), odmah da te oslobodim te iluzije...opet razliciti ljudi imaju svoje kriterijume pa onda nemoj da kupujes dok ne cujes...pojacalo pod ruku pa na slusanje...inace ja bih ti ovde preporucio odmah sinevoice PS7 jer ih imam I u odnosu na kef q300 to je hiend hifi... odes u zemun kod sinise, odnesi mu pojacalo i napravice ti zvucnike koje ces platiti malo vise a dobice pravi hi fi za ceo zivot...kef je obicna konfekcija...on moze i da ti napravi pojacalo pa bi ceo paket vertovatno ispao i jeftinije nego ova tvoja kombinacija a zvuk bi bio nemerljivo bolji...uostalom poslusaj pre kupovine, kao sto sam i ja, pa ces videti o cemu pricam...
 
Ma da, od svih priča o tehničkim stvarima mislim da je o uredjajima za zvuk najbesmislenije pisati na forumuma i tražiti mišljenje. Jedino ima smisla pokušati da čuješ to što te zanima.

To nije ništa opipljivo pa da može da se izmeri pa da kažeš 100MB je veće od 60MB i tu nema dileme, nego sve se svodi na subjektivno mišljenje, a pesmu ćeš čuti i na zvučniku TV-a i na sistemu od 10.000 eur. I onda neko ko nije čuo bolje i zadovoljan je time što ima ti kaže kupi to i to, super je.

Evo moj brat, koji muziku mnoogo više voli nego ja, tj znači mu mnogo više, zna sve detalje ko je šta radio na albumima (ko je spremao hranu i tako to :)), a sluša muziku na nekim pc zvučnicima od 100E i uopšte mu nije jasno zašto sam ja potrošio 5000 eura na uredjaje, kada isto samo pustiš i čuješ. Njemu sve to isto, samo mu ovo moje glasnije i ne vidi nikakvu razliku (trenutno yamaha cx830 + mx830, arcam irDac i JBL L112 :| ..). A imam i drugi HT sistem sa Dali zensor zvučnicima..
 
Poslednja izmena:
ne postoji dobar I cist zvuk za razumnu cenu ako kupujes novo (500-700 evra?), odmah da te oslobodim te iluzije...opet razliciti ljudi imaju svoje kriterijume pa onda nemoj da kupujes dok ne cujes...pojacalo pod ruku pa na slusanje...inace ja bih ti ovde preporucio odmah sinevoice PS7 jer ih imam I u odnosu na kef q300 to je hiend hifi... odes u zemun kod sinise, odnesi mu pojacalo i napravice ti zvucnike koje ces platiti malo vise a dobice pravi hi fi za ceo zivot...kef je obicna konfekcija...on moze i da ti napravi pojacalo pa bi ceo paket vertovatno ispao i jeftinije nego ova tvoja kombinacija a zvuk bi bio nemerljivo bolji...uostalom poslusaj pre kupovine, kao sto sam i ja, pa ces videti o cemu pricam...

Ovo je živa istina.
Ne govorim o pomenutom Siniši već svom iskustvu a to je da pravljene stvari sviraju daleko bolje od konfekcije što q300 realno jeste.
Dakle za 500 eur-a uloženih, pravljeno u odnosu na kupljeno će da zvuči za klasu bolje.
 
Naravno da postoji dobar i cist zvuk za 500-700e. Tu recimo spadaju fantasticni JBL Studio 530 koji su na snizenju u bgb bili 400e. Najbolje potrosenih 400e za zvucnike u istoriji covecanstva. Dalje tu su Mezzo 1, Mezzo 2, Aviano 1XR i jos neki modeli ne mogu sad da se setim oznake od PSB itd. Svi zvuce izvanredno i daleko iznad cene. Ne, ne zvuce kao moji Sonusi ali zvuce odlicno. Sada se za ulozeno dobija vise nego ikada kada je hifi u pitanju. Ja nikada ne bih isao na pravljene za te pare, ni u ludilu. Problem je sto danas svi misle da mogu sve da rade, pa tako neko ko A od akustike nije video i studirao, sedne pa napravi kutiju i pocne da lupeta.

Da ne sirimo pricu previse, zelimo da pomognemo coveku i tu naravno stoji da je najbolje cuti samo sto treba da cuje u svom okruzenju a to je prakticno nemoguce. Sa KEF ne moze da pogresis, provereni, testirani, ima ih brdo ljdi po netu pa vidi sta kazu. Ja licno ne volim KEF zvuk, volim dinamiku, udarac, energiju...i tu se vracamo na nestvarno dobre gorepomenute JBL.
 
Naravno da postoji dobar i cist zvuk za 500-700e. Tu recimo spadaju fantasticni JBL Studio 530 koji su na snizenju u bgb bili 400e. Najbolje potrosenih 400e za zvucnike u istoriji covecanstva. Dalje tu su Mezzo 1, Mezzo 2, Aviano 1XR i jos neki modeli ne mogu sad da se setim oznake od PSB itd. Svi zvuce izvanredno i daleko iznad cene. Ne, ne zvuce kao moji Sonusi ali zvuce odlicno. Sada se za ulozeno dobija vise nego ikada kada je hifi u pitanju. Ja nikada ne bih isao na pravljene za te pare, ni u ludilu. Problem je sto danas svi misle da mogu sve da rade, pa tako neko ko A od akustike nije video i studirao, sedne pa napravi kutiju i pocne da lupeta.

Da ne sirimo pricu previse, zelimo da pomognemo coveku i tu naravno stoji da je najbolje cuti samo sto treba da cuje u svom okruzenju a to je prakticno nemoguce. Sa KEF ne moze da pogresis, provereni, testirani, ima ih brdo ljdi po netu pa vidi sta kazu. Ja licno ne volim KEF zvuk, volim dinamiku, udarac, energiju...i tu se vracamo na nestvarno dobre gorepomenute JBL.

Na posljednjem hifiles show-u Holiday Inn-u se izlagalo u 11 soba.
Od jedanaest 6 su bili distributeri tipa 4audio,pleyer isl a 5 su bili dobaći samograditelji.
IMa na netu potraži utiske.
Daleko najskuplja kombinacija je bila ona ručno radjena.
Ja sam se 4 puta vraćao u tu sobu.
Svaki put kad bi ušao sam shvatio da koja god da je muzika puštana, oni su držali opelo distributerima.
Naravno sve je to mnogo skupo, neću spominjati cifru .
Zbog toga player i 4 audio prošlu godinu nisu izlagali svoje najskuplje modele već su išli tu do 1500eru-a ne dalje, jer im nije išlo u prilog da ih porede sa domaćim samograditeljima.

Naravno bilo je tu i jeftinih domaćih samograditelja (ako slovence podvedemo pod domaći) i zvučali su takodje odlično, kažem, postoje utisci sa sajma,može se proguglati.

I nema tu da li neko zna ili ne zna.
Bitan je rezultat a to se može utvrditi samo na jedan način, slušanjem.
Ja kada sam ulazio u sobu gore pomenutih novosadjana i zagrebčana (izlažu po svjetskim sajmovima u kooperaciji) nisam nikog pitao za diplomu.
Samo sam slušao :) to mi je bilo dovoljno.

Postoje u Beogradu nekoliko konstruktora zvučnika.
Ja bih gledao u tom pravcu.
 
Poslednja izmena:
Naravno da postoji dobar i cist zvuk za 500-700e. Tu recimo spadaju fantasticni JBL Studio 530 koji su na snizenju u bgb bili 400e. Najbolje potrosenih 400e za zvucnike u istoriji covecanstva. Dalje tu su Mezzo 1, Mezzo 2, Aviano 1XR i jos neki modeli ne mogu sad da se setim oznake od PSB itd. Svi zvuce izvanredno i daleko iznad cene. Ne, ne zvuce kao moji Sonusi ali zvuce odlicno. Sada se za ulozeno dobija vise nego ikada kada je hifi u pitanju. Ja nikada ne bih isao na pravljene za te pare, ni u ludilu. Problem je sto danas svi misle da mogu sve da rade, pa tako neko ko A od akustike nije video i studirao, sedne pa napravi kutiju i pocne da lupeta.

Da ne sirimo pricu previse, zelimo da pomognemo coveku i tu naravno stoji da je najbolje cuti samo sto treba da cuje u svom okruzenju a to je prakticno nemoguce. Sa KEF ne moze da pogresis, provereni, testirani, ima ih brdo ljdi po netu pa vidi sta kazu. Ja licno ne volim KEF zvuk, volim dinamiku, udarac, energiju...i tu se vracamo na nestvarno dobre gorepomenute JBL.

Ne znam zasto generalizujes i dajes ocene o necemu sto nije konkretno kada govoris o pravljenim zvucnicima? Ovde se ne prica o sklepanju zvucnika kod bilo koga vec o pravljenim zvucnicima u privatnim firmama koje se bave time, po istom principu kao i konfekcija koju pominjes samo sto je proizvodjac neko drugi...

To sto je tebi odlicno ne znaci da je i drugima odlicno pa me cudi da si tako iskljuciv po pitanju kvaliteta pomenutih zvucnika, jer svako ko se iole razume u hi fi zna da se zvuk ne moze ocenjivati po principu ovo su super zvucnici...to rade samo laici. Probao sam Proac zvucnike od 1000+ evra na rotelu i zvucali su kao "zvucnici od 100 evra"...nikako ocajno i jadno...sto ne znaci da su losi jer su sa Naim-om zvucali 3 puta bolje...

Sto se tice mezzo, jbl I psb zvucnika koje si pomenuo oni ne bi zvucali dobro ni na accuphase pojacalima, po mojim kriterijumima, a kamoli na avr-u ali u toj klasi samo bih izdvojio mezzo 2...jbl sam slusao dobre ali oni su pravljeni pre 20 godina...noviji jbl-ovi u budget klasi zvuci previse napadno, visoki prste I generalno zvuk je dobar prvih 10 minuta slusanja a onda postaju vrlo naproni ali ako cemo iskreno u budget klasi svi zvucnici zvuce tako ili vrslo slicno lose...to je moje iskustvo.

Ono sto coveka interesuje nije moj ili tvoj ukus vec da dobije najbolje za pare koje ima. Prema tome ne znam zasto bi mu servirali tvojh ili moj ukus o zvuku. Ono sto sto mu treba ja sam mu vec rekao:
1. Probaj zvucnike "iz prodavnice" , konfekciju koju sam pominjes - ako su mu super pa onda je to-to.
2. Probaj I pravljene (sinevoice) pa uporedi razliku I ako je super onda je to-to. Druge pravljene nisam slusao, za ove znam da zvuce kao da su iz klase 2000+ evra a kostaju ispod 1000.

I na kraju ima li covek vremena za sve to i to je pitanje? Ja svakako ne bih dozvolio da nesto sto bi trebalo da mi je gust kupim tek onako...Detaljno bih se raspitao, preslusao pa tek onda kupio...
 
Poslednja izmena:
Da li je neko slusao JBL Studio 230, koliko sam uspeo da pronadjem na netu ljudi su zadovoljni, a cena im je ispod 300e. Za neku sobu od 20-tak kvadrata bi mogli biti dobar izbor za taj novac. Nisam iz Beograda, pa trenutno nemam mogucnost nigde da ih cujem...
 
Nazad
Vrh Dno