Šta je novo?

Samsung 850 PRO (Samsung MEX controller, Samsung 86Gbit 40nm MLC V-NAND)

mcekovic

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2002
Poruke
840
Poena
619
Samsung 850 Pro - 3D Vertical NAND:
http://www.samsung.com/global/busin...isite/SSD/global/html/ssd850pro/overview.html
http://www.tomshardware.com/reviews/samsung-850-pro-ssd-performance,3861.html
http://www.anandtech.com/show/8216/samsung-ssd-850-pro-128gb-256gb-1tb-review-enter-the-3d-era

Kljucne tacke:
- Dalje smanjenje dimenzija NAND tehnologije je limitirano drasticnim smanjenjem endurance-a sa smanjenjem dimenzija NAND celija, stoga 3D NAND,
- Nova 3D NAND tehnologija omogucava vecu gustinu pakovanja, bolji endurance, manji latency i manju potrosnju,
- Samsung 850 Pro je najbrizi SATA 6Gb/s drive (u sequential/random read/write kategoriji, latency kategoriji...), po endurance-u jedan od najboljih takodje, skoro da nema slabu tacku, osim naravno SATA interface-a.
 
Poslednja izmena od urednika:
Novi SSD od Samsunga - 850 PRO - i dalje je u pitanju SATA III SSD, kontroler je isti MEX kao i u 840 EVO, ali sa dosta izmenjenim firmware-om i najveća promena - prvi SSD sa 3D tj. V NAND-om.

Cene bi trebalo da budu iste kao za 840 PRO, ali garancija je podignuta na 10 GODINA a garantovani upis na 150TB (mada se Samsung hvali da je u internom testiranju najmanji model - 128GB izdržao upis od 8 petabajta).

SSD je izgleda nešto najviše što može da se izvuče iz jednog SATA III SSD drajva, videćemo kada će se pojaviti neki PCIe parnjaci.

Nekoliko review-ova:

http://www.anandtech.com/show/8216/samsung-ssd-850-pro-128gb-256gb-1tb-review-enter-the-3d-era

Samsung does not cease to amaze me with their SSDs as the 850 Pro just kills it in every aspect. The performance is there. The endurance is the best of the class. Heck, even Samsung's feature and software suites beat the competition by a mile. To be honest, there is not a single thing missing in the 850 Pro because regardless of the angle you look at the drive from, it it will still top the charts.

http://www.tomshardware.com/reviews/samsung-850-pro-ssd-performance,3861.html

he all-encompassing brilliance of Samsung's 850 Pro is muted somewhat by the fact that SATA 6Gb/s is restrictive. The 850 Pro works within the interface's constraints, though. It's well-rounded and fast, no doubt. But most of the SSDs we've reviewed lately land within a stone's throw of this drive, so it's hard to declare it the undisputed F.O.A.T (fastest of all time, to bastardize an LL Cool J album title). Really, the data speaks for itself though, and in a majority of tests, Samsung lands on top.

http://www.tweaktown.com/reviews/64...sd-review-the-new-performance-king/index.html

http://www.techspot.com/review/838-samsung-850-pro-ssd/


Prodaja kreće od 21. jula, makar u svetu.
 
Poslednja izmena:
takođe je updateovan Magician softver koji sada sa rapidom nenormalno boostuje brzine :D
 
Znaci da skupljam pare. A taman se zagrejah za crucial...
 
Samsung 850 PRO (3D V-NAND, Rapid Mode, AES-256, TCG Opal 2.0 Encryption)

Mislim da nova serija zasluzuje i novu temu. :)

Danas stigao novi SSD pa resio da odradim koji test. O samoj seriji ima vec dovoljno detalja tako da cu postaviti samo nesto od slika. U pitanju je verzija od 256GB, garancija 120 meseci i to je otprilike to.

Pakovanje nije specijalno bogato ali nije ni bitno posto je najvaznija stvar ionako sam SSD:

20141009_132726.jpg 20141009_133304.jpg 20141009_133340.jpg 20141009_133510.jpg


Nisam jos uvek odradio sistem, za sad samo nesto od provera brzina samog SSD-a:

Image_024.jpg
 

Prilozi

  • Image 024.jpg
    Image 024.jpg
    815.7 KB · Pregleda: 324
Uglavnom nova serija Samsungovih diskova ne donosi nesto preterano novo na polju implementacija ali posle testiranja mislim da je nova serija ipak korak ispred delom zbog nove tehnologije, vece pouzdanosti i vecih brzina upisa koliko sam video po testovima. Mada mislim da u normalnom radu bez sintetickih testova ne oseti se nesto preterano, iako jos uvek nisam testirao Rapid Mode i njegov uticaj na sam rad sistema i programa.
 
S' obzirom da sam imao problema sa SSD-ovima (jedan OCZ i jedan Kingston), sada sam uzeo taj 850 zbog zaista velike garancije, pa reko, valjda će da šljaka.

Brzine još nisam merio jer je sada tu neki bajat sistem. Kada ga zamenim, malo ću se poigrati.
 
Meri, kaci...
 
S' obzirom da sam imao problema sa SSD-ovima (jedan OCZ i jedan Kingston), sada sam uzeo taj 850 zbog zaista velike garancije, pa reko, valjda će da šljaka.

Brzine još nisam merio jer je sada tu neki bajat sistem. Kada ga zamenim, malo ću se poigrati.

Ja sam i dalje (dok ne sredim sistem) na Vertex 4 OCZ-u, sljaka kao i prvog dana, nijedan problem do sad. Presao na 850 256GB samo zbog nadogradnje prostora i mogucnosti koje sama serija ovih SSD-ova pruza, pouzdanost itd...
 
Čestitam ti na kupovini, DoX. U zdravlje da ga koristiš.
 
Bas me zanima da li RAPID pravi isti problem kao i RAID cache za obicnog korisnika (kada se cache prepuni, dolazi do totalnog stall-a sistema dok se cache ne isprazni :D). Verovatno da:) Ali nisam imao vremena odavno da menjam SSDove pa nisam ni mogao da isprobam ovo.

Iz prilicno velikog testa korisnika na XS-u, gde su isprobane stotine raznih SSDova, ispada da vrlo cesto kontroler crkava pre NANDa.
Samo pri pravom torture testu NAND crkava (treba koja nedelja 24/7 random upisa) cesce od kontrolera.

Ovako, crkne elektronika kontrolera, ili nesto slicno i SSDovi "crkavaju". Meni su cak enterprise serija Intel X25-E crkavali za workstation upotrebu (NAND nije ni pecnut maltene, ali kontroleri crkavali).
 
Čestitam ti na kupovini, DoX. U zdravlje da ga koristiš.
Hvala. :)


Bas me zanima da li RAPID pravi isti problem kao i RAID cache za obicnog korisnika (kada se cache prepuni, dolazi do totalnog stall-a sistema dok se cache ne isprazni :D). Verovatno da:) Ali nisam imao vremena odavno da menjam SSDove pa nisam ni mogao da isprobam ovo.
Za sada nisam uspeo da nadjem podatke o bilo kakvom problemu prilikom koriscenja Rapid Mode-a, jedina stvar koju je i Samsung sam napomenuo je da postoji mogucnost gubitka podataka prilikom upisa ako dodje do naglog gasenja sistema jer se u tom slucaju sve sa RAM-a brise, sto je i logicno.
 
Bilo bi dobro kad bi bio u mogucnosti da ga bacis u raid0,da vidim koja je razlika u odnosu na 840?
 
Evo par testova u Rapid modu,zaista radi dobro i stabilno.

2 (1).png2 (2).png
Capture.PNGCapture 2.PNG
Rapid windows 7.png
 
Poslednja izmena:
Ja jos uvek nisam uspeo da testiram razliku izmedju obicnog i Rapid moda u realnom radu ali i ovako za sada radi perfektno!
 
Pozdrav, imam jedno pitanje u vezi ssd samsung 850 pro od 256gb, Unapred se izvinjavam ako sam promasio temu :-( Ubacio sam disk u lenovo ideapad y510p i instalirao win 8.1pro legalan, za 3 dana sam imao 220gb upisa na disk!!! ok imao sam instalaciju, i stosta, ali bukvalno samo idem na internet, optimizovao sam windows preko magician software, i jos plus, iskljucio indexiranje, pagefile, hibernaciju i svasta nesto...kada ugasim WIFI sve je ok, cim upalim WIFI ne moram ni da otvaram browser on zapisuje kao lud!, Prebacio sam folder gde se browser kesira, i TEMP i TMP foldere na drugi externi disk, cak sam i napravio RAMdisk pa sve gurao na ram, ali nista :-( i dalje pise kao lud...svestan sam da navodno SSD traje dugo i da ne brinem , ovaj model ima 10godina garancije, ali pod uslovom da se upise 150tb za tih 10 godina sto je 40gb dnevno, a ja naguram 70gb ako ne i vise :-( molim za pomoc i savet sta dalje

Hvala svima unapred, veliki pozdrav
 

Hvala za preporuku za 850, kupio sam ga i radi kao zmaj. Doduse nisam uspeo detaljno da testiram jos jer nije u mojoj masini ali verujem da cu uskoro tim da se pozabavim.
Izvinjenje sto se malo kasno javljam, bilo puno posla a malo vremena.

Za 850-ku PRO svaka preporuka.
 
Uzeo si bmw medju ssd-ovima i ne moze da ne valja, nema boljeg na nasem trzistu... mislim moze da se desi ali onda nesto ne valja samo sa tim primerkom... desava se i najboljim da ponekad u nekom primerku nesto zasheru...
 
http://www.guru3d.com/news-story/after-samsung-840-evo-issues-now-the-850-pro-has-issues-too.html

It seems that the EXM02B6Q firmware for the 850 Pro series is causing the problems. It should be noted that we just noticed that Samsung seems to have removed the 850 Pro firmware upgrade from their web site and won't be back available until it's verified to be usable.

For the time being we strongly advise you to NOT install new firmware upgrades onto your 850 Pro SSD.

u prevodu ko ima 850 pro nek' ne instalira taj EXM02B6Q firmware ni pod tackom razno,cekajte da sljamsung objavi sta i kako dalje.
 
Na prijateljevom 850 je Magician rekao da ne moze da odradi upgrade i nakon reseta nije digao sistem. SSD se u biosu vidi kao gomila kuka i kvaka a Windows tvrdi da je disk u RAW i da ima 128 umesto 250i kusur koliko treba da ima. I na netu smo nasli slicne opise. Na reklamaciji je pa cekamo.
 
lepo mi reci - kasno marko na kosovo dodje... :d

salu na stranu,bas bedak sto ti je drugar tako prosao,ozbiljan sljamsungov propust...mislim da svi mi sa sljamsunzima moramo malo da povedemo racuna,da ne stavljamo nove firmvere bar par nedelja dok ne se ne vidi stanje,ocigledno nije sigurno.
 
Moze li se vratiti stari fw?
 
Je l' se dig'o kome Magacin na zadnju verziju 4.8. Nece kroz program, izgleda mora manuelno...
 
ja skinuo instalirao rucno...
 
Nazad
Vrh Dno