Šta je novo?

Telekom Srbija - Poskupljuje pretplate na fiksni telefon od 01.08.2014 i nove usluge

Pa pazi, jesam se zaj**** to je ok, ali kome je palo na pamet da svoj broj za kontakt sa korisnicima stavi u specijalne 5-cifrene brojeve koji enormno kostaju? Ocigledno postoji namera.
 
Telenor naplacuje pozive hitnih sluzbi? 112? 192? 193? 194?
 
U slučaju nepredviđenih događaja Telenor postpejd i pripejd korisnici mogu besplatno pozvati brojeve određenih službi:


policija 192
vatrogasci 193
hitna pomoć 194


Korisnicima stranih mreža (inbound roameri) pozivi ka hitnim brojevima se neće tarifirati ukoliko su pozvani bez prefiksa mreže. U ostalim slučajevima će se tarifirati prema vežećem cenovniku roaming usluga.

NAPOMENA: Pojedini modeli mobilnih telefona zahtevaju da ove pozive birate sa pozivnim brojem, na primer 011 92.
 
Да си са Телекомовог (ту спада и мт:с, наравно) броја звао неки спец Теленор и да те одеру, крив би био Телеком јер дере за позиве ка другима. Ти си са Теленор броја звао Телеком број, Теленор те одрао и опет је Телеком крив? А имао си Телеком фиксни број и ниси га користио.
 
SVI 1xxxx brojevi se naplacjuju po posrbnom cenovniku. Samo sto TS ne naplacuje pozive ka 19813 sa svoje mreze.
 
@calexx:
Sve je to ok sto kazes, nego mi nije jasno:
1) zasto bi neko svoj kontakt drzao na 5cifrenom negeografskom broju?
2) ko odredjuje cenu interkonekcije ka tom servisu?

Kad zovem 064/789 to je korektno.


@alfa:
razumemo se
 
1) Нису једини, многи то раде
2) Ако погледаш Теленор сајт, углавном пише да су цене позива према њиховим специјалним бројевима одређене ценовником мреже одакле позивамо. Можда је и Теленор могао да направи неки дил па да позиви буду јефтинији. Мислиш да нема обрнутог случаја?
 
Ne naplacuju se svi 1xxxx brojevi isto. Recimo, opste informacije su jako skupe, informacije o brojevima jeftinije, dok bi 19813, 19818, 19810 i slicni kontakt brojevi Telekoma trebalo da budu redovne cene za korisnike drugih mreza (mozda van minuta u paketu). Konacno, pozivanje nekih 1xxxx brojeva je besplatno i preko moba, kao sto je Beogradski taksi.

Mislim da cene prema ovim destinacijama odredjuje Telenor i samo Telenor, jer vidimo da nemaju svi 1xxxx brojevi istu cenu.

Drugim recima, Telenor bi morao da postavi govorni info na pocetku svakog poziva koji se drugacije tarifira, bas kao sto tu info Telekom daje na pocetku poziva (sem ako nije regularna cena ili besplatan).
 
Ima li neko zvanicne javno dostupne informacije o 5-cifrenim servisima ili nagadjamo?

Posto Telenor kaze da je tako odredio Telekom.
 
Vip Call centar kaze, posle provere, da ne znaju cenu poziva konkretno ka 19813 jer je to usluga Telekoma Srbija te da tu informaciju trazim od njih.
 
To je verovatno kao i cene ka 0900 brojevima. Kad zakupiš takav broj, sa telekomom određuješ tarifu u skladu sa definisanom "od-do" cenom. Tu cenu onda moras da naglasiš (prilikom oglasavanja i sl.). Ne verujem da postoji način da neko treći (barem ne fizicko lice) od telekoma sazna koja je cena za pozivanje tog broja.

Edit: Jeste bezveze, bez obzira ko određuje cenu, smatram da moj operater treba da zna koliko će me koštati ako pozovem neki broj.
 
Poslednja izmena:
Telenor zna cenu, Vip ne zna.
Tu svi muljaju i (uz dogovor!) prebacuju lopticu u tudje dvoriste i tako sludjuju korisnika.

Takodje igraju se sa terminom "Davaoc usluge". Ko je davaoc usluge kada se kupuje usluga iz Telekoma, preko Telenora? Ako oba daju svaki svoju uslugu onda bi bilo Ok da se to i naznaci. Po meni Telekom mora da ima naznacene SVE cene, kao i Telenor.
Muljaza na kvadrat.

Postoji li neka uredba po kojoj pri pozivanju mora biti naznacena cena poziva pre uspostavljanja konekcije?
 
Poslednja izmena:
Ne naplacuju se svi 1xxxx brojevi isto. Recimo, opste informacije su jako skupe, informacije o brojevima jeftinije, dok bi 19813, 19818, 19810 i slicni kontakt brojevi Telekoma trebalo da budu redovne cene za korisnike drugih mreza (mozda van minuta u paketu). Konacno, pozivanje nekih 1xxxx brojeva je besplatno i preko moba, kao sto je Beogradski taksi.
Svi ti brojevi se naplacuju, ali u nekim slucajevima ima dilova da ne budu naplaceni (kao TS za svoje brojeve)
Meni nije besplatan poziv ka BeoTaxi-u od kako je dodata jedinica ispred! Bas zato i imam upisan njihov obican broj, da ne bi bacao pare.
(Doduse, ovo je bilo sa VIPa, nisam siguran da sam probao sa MTS-a)

Septimus: http://www.telenor.rs/sr/Privatni-k...isi-dodatnih-usluga/Pozivanje-kratkih-kodova/
Dakle, svi se naplacuju :)
 
Poslednja izmena:
Alfa, sve je to ok, mogu da se dogovore i 200rsd per minute.

Ali ocigledno je da je sve to dobra fora za sve nas jer smo mi svi pomalo korisnici Telekoma, a meni kao korisniku Telekoma se ne dopada sto je NAMERNO veliki deo svojih korisnika stavio u položaj gde je veoma klizavo. Mogli su da stave obican broj koji se tarifira opstepoznato, al krastavac znaju da se fukara nece dosetiti..
 
Poslednja izmena:
Sepi, ozbiljno... sansa da zoves 19813 a da vec nemas Telekom usluge je toliko mala, da je "odabrana" garda anti-drzavne-sise jedina medju njima, pa je sansa da ces zvati sa ne-TS broja totalno zanemarljiva.
Sumnjam da iko u Telekomu, ko ima mogucnost da nesto uradi, uopste ima vremena da smisli zaradu na ovakvim stvarima. Mozda je to bolje/gore, ali mislim da su toliko glupi ili nemaju vremena, i da se ovakve stvari prosto dogode :D

Inace, ne znam odakle mi ono za hitne brojeve, verovatno sam pomesao za kratke kodove.
 
Poslednja izmena:
Ima zilion primera gde ljudi ne koriste MTS, ali zovu Telekom da im ukljuci fixni "Na rec", ili zovu za Adsl, Iptv.. Nemoj da si naivan, bar si ti pristalica teorija zavere ;).

Nema razloga zasto bi Telekom Info centar bio na kratkom kodu osim zarade.
Davno je bilo kada smo verovali u slučajnost, cim je tako znaci nije mali novac u pitanju.

Telenor je u prici i jasu zajedno, ali bar imaju cenovnik dok VIP navodno ni ne zna cenu.
Ma da, svi smo vesla sisali :).
 
Poslednja izmena:
Ja sam do danas mislio da se svi ti petocifreni brojevi naplaćuju kao obični fiksni brojevi (mislim i na pozivanje taksija); dakle da mi skida samo minute iz paketa. Samo sam 0900 izbegavao da zovem jer znam da je dranje.
Potpuna glupost da pozivanje taksija košta ~50din.
Mislim da je Septimus ovde u pravu 100%; nije to nikako slučajno. Da su hteli da igraju pošteno, prvih 5 sekundi bi bilo besplatno i tada bi se emitovala glasovna poruka o ceni tog razgovora. Ovako, jedini cilj je otimanje para i tu su svi u tandemu, svima ta igra odgovara. Nigde kod reklama za taksi nisam video da piše kolika je cena poziva za 1---- brojeve. Na raznim TV reklamama za pozivanje 0900 bar to prikažu.
 
Poslednja izmena:
Ima zilion primera gde ljudi ne koriste MTS, ali zovu Telekom da im ukljuci fixni "Na rec", ili zovu za Adsl, Iptv.. Nemoj da si naivan, bar si ti pristalica teorija zavere ;).
Nisam rekao da sansa da "ne koritis MTS", vec da "ne koristis TS". Dakle, jako je nerealno da nemas ni fixni (TS) ni mobilni MTS, pa da te poziv ka 1981x kosta.

Nema razloga zasto bi Telekom Info centar bio na kratkom kodu osim zarade.
Davno je bilo kada smo verovali u slučajnost, cim je tako znaci nije mali novac u pitanju.
Zarada, a ne zaradjuju na 99.9% poziva????????????????
 
To je pausalna procena 99.9% poziva. Niti može tek tako da se sazna.
Ljudi zovu kada imaju problem sa fixnim, za usluge ukljucenja i pogotovo ovu novu "Ukljucenje na rec".
 
Poslednja izmena:
Мени је већи проблем што неки оператер наплаћује позив корисничког центра када зовеш са њихове мреже. Ајде што је Телеком направио (вероватно у договору са осталима) те цене али су бар позиви из њихове мреже фрај.
А иначе сви они раде за паре а не као хуманитарна организација па ће да наплаћују ако могу и то што погледаш телефон у продавници тј радили би то да могу.
 
Tacno tako.
Mada da budemo do kraja objektivni - tu moram da pohvalim Vip koji zna da ne naplati poziv ako je njihova greska u pitanju.

Sve ostalo je drpanje, naoruzajte se informacijama :cool:
 
Koliko se secam, pre nego su poceli da naplacuju pozive ka KC, bila je nemoguca misija dobiti operatera u mts.
Ja bih svakako radije platio tih 10-15 din za razgovor da se operater javi odmah, nego da je besplatno i gotovo nemoguce ih dobiti.
Takva cena bi bila normalna i za 19813 i sl. brojeve, a ne 25 din/min.
 
Poslednja izmena:
^ Poziv kol-centra iz matične mreže je besplatan, dok se razgovor sa operaterom kod svih mobilnih operatera (isto) naplaćuje. Inače, i bez operatera mogu da se odrade neke stvari: promena tarifa, pošalju podešavanja za internet, dobije SMS o zaduženju i iznosom za plaćanje i slično -- potpuno besplatno (ako se zove iz iste mreže, sa svog telefona).

U stvari, ne mogu da se setim da li je poziv Beogradskom taksiju na broju 19801 bio besplatan ni iz fisksne TS mreže, ni iz MTS mreže, ali znam da njihov 0800-119801 besplatan iz TS i MTS mreže (za Telenor i Vip ne znam).

Ovo je samo primer besplatnog broja, jer zakupci besplatnih 0800 brojeva dogovaraju sa operaterom troškove koje vrste pozivalaca će snositi, otuda mogu biti besplatni pozivi samo za pozive iz fiksne, ali ne i mobilne mreže, ili jesu za jednu mobilnu mrežu, a za drugu nisu i sl. Ono što je sigurno: pozivanje 0800 broja nikada neće biti naplaćeno. Može da se desi "ova usluga vam nije omogućena", ali bar nećete platiti ništa.

Za 1xxxx brojeve sa slažem sa Alfom, u biti, nijedan od tih poziva nije besplatan, već je samo Telekom odredio da bude besplatan kada se zove iz TS i MTS mreže, ali, ono što je bitno, ne vodi se kao regularan poziv kada zove iz drugih mreža i cene nisu iste: nije isto da li se iz Telenora zovu Opšte informacije, Informacije o brojevima (Bele i Žute strane), TS brojevi za usluge (19813, 19818, 19810, itd). Međutim, te cene moraju biti poznate i pozivalac bi trebalo unapred da zna koliko plaća, jer cene nisu iste, kao što nisu za 0900 brojeve i zato se na početku čuje način tarfiranja. Zapravo su 1xxxx brojevi svojevrsni 0900 brojevi, ali bez obaveze da se zna koliko se tarifiraju, toliko da se ide do apsurda -- Vip ne zna koliko košta poziv ka 19813, ali zna da ispostavi račun za taj poziv, zar ne?
 
Niti "znaju" niti ima govorna poruka pre konekcije o ceni poziva za npr. 19813.
 
Dodje mi racun za fiksni, koji i ne koristimo, kad ono prekoracen i besplatni saobracaj. Koga oni lazu vise? Jel moze listing nekako online da se preuzme?
 
Зато и постоје листинзи, данас су ваљда ретке централе на којима то не може да се види. Мада најчешће буде ... опет су ме покрали а после пар дана ... ма онај мој син звао неке мобилне или неке хот лајн бројеве па се заборавио. Е да, сада се сваки позив мобилног наплаћује, више нема импулса па је довољно да се позове неки мобилни и да се прекорачи рачун.
 
Зато и постоје листинзи, данас су ваљда ретке централе на којима то не може да се види. Мада најчешће буде ... опет су ме покрали а после пар дана ... ма онај мој син звао неке мобилне или неке хот лајн бројеве па се заборавио. Е да, сада се сваки позив мобилног наплаћује, више нема импулса па је довољно да се позове неки мобилни и да се прекорачи рачун.

Iskljucena mi je nula jos pre 7,8 godina zbog fantomskih poziva, a bezicni je crkao i koliko ga koristimo mrzi nas da ga odnesemo na reklamaciju. Koristimo mobilne, tako da stvarno ne znam kako je moglo da se dogodi prekoracenje pretplate!?
Ugasicu djubre, ionako mi ne treba
 
Не кажем да је обавезно тако а баш би могао да провериш листинг па да мистерија буде решена. Можда помогне још некоме.
 
Nazad
Vrh Dno