Šta je novo?

Asus VG248QE LED vs BenQ XL2411Z LED

Braindamage

Cenjen
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruke
31
Poena
155
Jel moze neko da mi pomogne da se odlucim koji monitor da uzmem ?


Benq je pravljen bas za counter strike igrace kao i za gejming dok mi ortak kaze da je asusov bolji...

Hvala unapred :)
 
Specifikacije su im identicne. Posto je u pitranju po malo egzoticna roba (144Hz monitori) ne verujem da je neko na forumu koristio oba, da bi mogao da te posavetuje. Vidi kako su ocenjeni po testovima na netu, pa odluci. Imaj u vidu i da bi Benq trebalo da ima duzu garanciju.
 
3 godine garancije su na oba... Drugar mi je malopre rekao da je bolji Asusov monitor zbog kontrasta samo
 
Nadji podatke koliki je staticki kontrast jer je samo on bitan, to sto je na Asusu veci dinamicki ne znaci nista jer to je softverski napucan kontrast i nema veze s kvalitetom slike. Cak ako je preteran, slika moze da izgleda izvestaceno. Meni se malo vise svidja Benq jer daje podatak za staticki -1000:1, dok ga Asus krije kao zmija noge. Verovatno je i njemu 1000:1, to je prosek za TN monitore. Mislim da su istog kvaliteta, kupi jeftiniji, ili onaj koji je bolje ocenjen na testovima.
 
Ajd da podignemo malo temu iz mrtvih :D

Interesuje me da li je neko koristio, ili i dalje koristi, BenQ XL2411Z model.
Imao sam prilike da isprobam ASUS VG248QE i mogu da kazem da je za mene to bilo jako neprijatno iskustvo.
Kupio sam ASUS monitor i pri samom paljenju sam primetio da nesto nije kako treba, tipa osvetljenje, bolje, kontrast, itd...
Sve sam to pokusao rucno da podesim, preko profila, softvera, i iako su boje tada izgledale lepse, opet mi nesto nije delovalo kako treba jer su mi se oci toliko zamarale i naprezale da tako nesto nisam dosad iskusio.
Citanjem i informisanjem sam dosao do podatka da ASUS korsti PWM (Pulse Width Modulation) metod za osvetljenje/prikaz slike, koji radi po principu stalnog pulsiranja (treperenja) svetlosti, tacnije gasenja i paljenja pozadinskog osvetljenja velikom brzinom koje ljudsko oko u sustini i ne vidi. Ali, kao rezultat toga se javlja naprezanje ociju, umor, glavobolje i slicne tegobe. Sam efekat pulsiranja bi mogao da se smanji ako se osvetljenje na samom monitoru poveca na 100% a posle se smanji preko drajvera, i izvrse sva ostala podesavanja. Ni to nije pomoglo da se naprezanje ociju umanji, pa sam monitor vratio jer nema svrhe da ga zadrzim jer nema sanse da se koristi. Naravno, po netu sam video da nisam jedini koji je imao takve probleme i da se veliki broj ljudi zali na potpuno isti problem, ali posto nisam imao mogucnost da isprobam monitor pre kupovine, morao sam da se odlucim na "nevidjeno".

E sad, da li je neko isprobao BenQ XL2411Z i kakav je prikaz slike na njemu? Pise za njega u specifikacijama da je "Flicker Free" i navodi se da nema PWM, kao nema tog treperenja prilikom prikaza slike... Da li je neko imao iskustva sa ovim Benq modelom i da li je primetio slicne pojave kao kod ASUS-a koje sam naveo?

http://www.tftcentral.co.uk/articles/pulse_width_modulation.htm

Hvala unapred :)
 
Imam takodje Asus VG278HE 27" 144 hz...to je isti kao Asus VG248QE samo sto je 27" i koristim 144 hz i isto mi "pritiska oci" ,a tek sam ga pre neki dan dobio:



Meni se benq monitori ne svidjaju..dizajnom,a i slika im je nekako bleda.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno