Šta je novo?

Uber app

Zato što je ova tema o Uber aplikaciji. Stalno se potencira da je uber nelegalan u Srbiji, kako može da bude nelegalna kada ne funkcioniše. Ne možeš da je koristiš ni kao vozač ni kao putnik pa mi nije jasno to potenciranje kako nije leglna u Srbiji.
Isto takav otpor je bio i kod uvođenje radio veze, sad je otpor zbog aplikacija, kao što je uvedena radio veza isto tako će biti uvedeno i korištenje aplikacija.

Ne govorim ja o legalnosti, nego jednostavno o koriscenju taksija ...cemu to potenciranje da se sve gurne u mobilni telefon, generalno, ne samo uber !
 
Pišeš na temi koja je o aplikaciji za prevoz putnika i pitaš zašto se o njoj diskutuje???
 
Sta ste me sad napali, ovde se pise sve i svasta i sad mene u masinu :d
 
Nije ovde Uber u pitanju, vec generalno, modernizacija usluge. U poređenju sa drugim svetskim metropolama, cene taxi usluga su slicne, ali je kvalitet usluge ovde grozan.
Upravo je modernizacija usluge i tržišna utakmica dovela da povećanja kvaliteta usluge, a i cena je došla ne tržišno prihvatljiv nivo.
U Beogradu toga nema. Kvalitet usluge je loš.
A svaki pokušaj modernizacije koji podrazumeva smanjenje cene usluge, će biti ugušeno u krvi!? Ako je to stav taksista u Beogradu, oni su manijaci.
 
Ja pokusavam da ti objasnim da nigde nisam napao tebe, vec zasto je Joker napisao ;)
Pogresnom logikom su izviko zakljucak da sam napisao da si ti u 1995oj .
 
Jel moze neko da mi objasni cemu sluzi start od 170 din.? Sta znaci to "start"? Jel to zato sto je taksista startovao kola pa mi to naplacuje 170 din.? Ima li toga u drugim delovima sveta? London, Njujork, Tokijo itd...?

Što ne bi bilo!? Evo npr. nisam ni znao da ima Uber u Oslu. Lansirali su krajem godine dve usluge - legalni Black, i nelegalni Pop. Black funkcioniše, a Pop je obustavljen. Cene krajnje popularne - start 7,5 EUR, cena po kilometru 4 EUR, min. cena vožnje 12 EUR. Ali se šišanje bar obavlja u vrhunskim kolima. :)
 
Još kad bi ti čitao šta bilo ko drugi ovde piše... Stvarno misliš da ovako predstavljaš sebe i svoju profesiju na odgovarajući način? Učini ti se da ti nešto ne ide u prilog i odma je ovakav nastup; a da smo licem u lice ko zna šta bi onda bilo.
Jesam koristio neprikladan recnik i za to imam opravdanje. Vec sam jednom objasnio da sam ja privatni preduzetnik koji ima konkurenciju od vise hiljada istih takvih privatnih preduzetnika zbog cega je apsurdum to sto svejedno potencirate da se ja (ili bilo koji drugi taksista) zalazem(o) za ukidanje konkurencije. Dakle, kada bi ti a posebno yooyo citali i postovali sagovornike onda ne bi dolazilo do PONAVLJANJA LAZI na koju sam vec skrenuo paznju. Kakav je bre to kartel od 10.000 ucesnika???
Zasto me kriminalizujete? Ako imate malo soli u glavi onda sam vam jasno dokazao da kartela nema, mafijaskog organizovanja nema! A da svako ko tvrdi drukcije BEZOCNO i kao pseto laze!!!

Na kraju krajeva ne zalazem se ja za krsenje Srpskih zakona nego vi pa ste valjda vi veci kriminalci od mene koji stitim taj zakon?

Za licem u lice - boze zdravlja bicu na kotlicu pa proveri. I da se razumemo, ne pretim ti vec naprotiv samo ti pokazujem da se pretnji ne bojim. ;)
 
Nije ovde Uber u pitanju, vec generalno, modernizacija usluge.


Nije samo u pitanju modernizacija usluge, već i dramatično menjanje načina na koji ta usluga funkcioniše, sa svim pratećim posledicama po okolinu/društvo. Porezi i doprinosi su jedna strana priče, licence i kvalitet druga, treća strana su planiranja javnog prevoza, što je elementarno u svim većim gradovima. Uber dramatično menja celu strukturu koja je prilično smisleno podešena - možda ne u Beogradu, ali u Parizu i svetskim metropolama svakako. I to na takav način da škodi kompletnom uspostavljenom balansu.

Dakle, ne radi se o modernizaciji usluge, što implicira pozitivne efekte, već o sasvim drugoj stvari, koja ljude koji su se pridržavali dotadašnjih pravila ostavlja bez posla, unosi poremećaj u sistem javnog prevoza koji je značajan izvor prihoda svakog grada jer više ne važe dotadašnja saobraćajna pravila, i najzad dramatično uskraćuje prihode državi i lokalnoj samoupravi neposredno putem izbegavanja plaćanja poreza i doprinosa. Da se ne lažemo, to je ono zbog čega će se Uber u zemlji poput naše ponajviše koristiti. To je sve ogromna, značajna promena, koju ja mogu, ali i ne moram da podržim.

Možemo i ovako da kažemo, da se postavimo u kožu vas koji smatrate da je samo bitna jeftinija usluga i stvari posmatramo iz potpuno lične perspektive, samo da obrnemo ćurak naopako - ako će naplata poreza biti manja sa dolaskom Ubera nego bez njega, zašto bih ja to podržao? Pride, ne planiram da koristim Uber i baš me briga što će jedan broj vas moći da pozove taxi preko aplikacije umesto preko fiksnog telefona i da prođe nešto jeftinije.

Barem da se radi o nekoj istinskoj inovaciji ili pomaku, kao što nam prodaju ovaj Uber, pa i da razumem.
 
Negde sam pročitao da je u Izraelu, valjda, sklopljen ugovor između legalnih taksista i Ubera i nema konkurencije.

Što se tiče naših taxista, a poznajem lično sedmoricu, jedan mi je i dobar kućni prijatelj, mogu reći samo da su lično krivi , kao i država što je dozvolila, da ih prati loša reputacija među stanovništvom.
Čak sam uveren da dobar deo te branše ne bi imao ništa protiv uvođenja Uber aplikacije.
Veća pretnja taxistima od Ubera su aplikacije tipa BlaBlaCar i slične.
 
Dovoljno je samo da se prilagodi neki od postojećih propisa ili da se napiše novi zakon, a zna se kako danas političari donose te zakone.
 
Sto se tice velicine vazno je samo da ima vise od jedne "firme".
Evo da se uporedi sa nasim taksistima:
Картели су облик споразумног удруживања истородних фирми конкурената које тиме (удруживањем у картел) постају монопол. Већи профит остварују диктирањем услова продаје, монополским ценама и другим погодностима, а не смањењем трошкова и рационализацијом, како чине концерни.

Чланице картела су потпуно самосталне и независне у свом пословању, али су обвезне поштовати одредбе споразума о картелу за све време постојања картела. Да би могао деловати у складу са циљевима удруживања, картел треба имати највећи удео у производњи, потрошњи, трговини или другој делатности или грани у којој се оснива. У противном, деловање картела на тржишту не би било делотворно нити би његово оснивање било оправдано јер би конкурентне фирме које нису у картелу могле ометати или спречавати његово деловање.

Основни циљ уклањања међусобне конкуренције и стварања услова за монополски положај и монополско понашање може се остварити, у начелу, на два начина:
Сопственим развојем и
Потписивањем споразума о картелу

Nisu u pitanju ni ideali ni zakon niti ista drugog do cistog racuna/zarada.
I bilo koji nacin koji ce im smanjiti istu ce naici na bunt pa sve da je legalan i da je u skladu sa svim uslovima koji se ovde pominju (porez, zdravstveno...).
-Pominjanje krvi i obracuna je nezakonito i protiv tih ideala na koje se pozivaju, a nije ni moralno kako zele da se predstave. Tu bi vec i policija trebala da reaguje takodje silom.

Trziste mora biti otvoreno, kao i u svim ostalim oblastima i ne znam zasto se to taksisti razlikuju od ostalih pa da moraju biti u povlascenom polozaju.
 
Poslednja izmena:
Ne znam zašto se potencira veza između Ubera i neplaćanja poreza. Ako ikad dođe ovde, podrazumeva sa da će biti naplaćen porez.

@Marxista, naravno da ste kartelizovani. Nemanja je lepo napisao definiciju kartela, i vi ste školski primer. Da niste kartelizovani, cena bi vam bila ista kao i u drugim gradovima u Srbiji u kojima je niža cena taksi usluge. Tu razliku u ceni stvarate kartelizacijom.
 
^ Nije samo stvar u porezima, već i u taksama, licencama i minimalnoj ceni rada.

Dakle, ako nisi zadovoljan zaradom, nađi drugi posao koji će ti doneti više novca. Prepusti taksiranje onima kojima se ispalti da rade za manje para.

Dakle idealno bi po tebe bilo da svi rade za 18k dinara, ili onoliko nisko koliko je neko spreman da proda samog sebe?

Što se tiče cene taksija, da li je ona realna ili ne, uporedi tu cenu taksija sa cenom taksija u normalnim zemljama. Mislim kad već poredimo cene između gradova u Srbiji, možemo porediti i cene između evropskih gradova. A posebno ne može da mi bude žao građana grada koji svojim bezobrazlukom i švercovanjem uništavaju i vlastiti gradski prevoz :)
 
Poslednja izmena:
Doslo vreme da se rastajemo.
Ne zato sto sam se popismanio vec zato sto vise ne zelim da iritiram COVEKA, jako pravicnog i dobrog moderatora weasela.
Mislio sam da cu ostati uporan do permabana ali ipak mislim da je ovako covecnije jer sam sve u svemu ipak rekao sve sto sam imao potrebu da kazem a bilo je smisleno. Sve dalje bi bilo ponavljanje vec recenog i uzvracanje na uvredu jos vecom uvredom. Tako da ne mislim da sam izneverio ni sebe ni svoje kolege a jesam ispostovao COVEKA.

Nemojte samo da mislite da sam veverica ...hehe, ja sam u stvari potpuno svestan da sam na ovoj temi bio MIS ...i sluzio sam da se mnome igraju MACKE... ja sam medjutim neka cudna misja sorta - jeste, hebu Tomovi al ni Dzeri nije macji kasalj ;) ...priznajte da sam vas izludjivao i da ste cesto zveknuli glavudzom o okvir moje misje rupe [emoji14]

Inace, bas sve sto sam rekao ja i mislim i onakav sam kakvim sam se predstavio ...nastavicu da pruzam otpor mocnima i nekorektnima i necu se predati. To samo vise necu ciniti na ovoj temi jer sam to svojevoljno obecao @weasel.

Pre nego sto se iskljucim hocu da kazem da ili vi ne znate sta je kartel ili se pravite ludi. Toliko je pozicija beogradskog taksiste privrednog preduzetnika pojedinca u kontradiktornosti sa kartelskim udruzivanjem da smatram apsurdnim objasnjavati da ne postoji ni promil sanse da se 10.000 pojedinacnih privrednih subjekata udruzi u kartel da necu ni pokusavati da objasnjavam. Ukazacu samo na ocigledno - nikada i nigde nije bilo kartela sa tako velikim brojem privrednih subjekata a nonsens je vec time sto Beogradski taksisti ne menjaju cenovnik vec je on dirigovan od gradske vlasti. Dakle osnovni postulat kartelskog udruzivanja nemate ...MI NE ODREDJUJEMO CENU! ...a ako smo (hipoteticki) svi u kartelu, onda nema ni svrhe postojanja kartela jer obzirom da smo svi unutra onda i nemamo konkurenciju zbog koje smo kobajagi osnovali kartel. Ova delatnost, kao i sve komunalne delatnosti je regulisana i ima od strane gradske vlasti licenciran broj pruzaoca usluge PA NEMA NIKAKVE POTREBE ZA BORBU PROTIV NEPOSTOJECE konkurencije nekoga ko nije licenciran nama licenciranima. Na vlasti je obaveza da stiti nase licence a moje spominjanje potoka krvi bi bilo posledica necinjenja vlasti ...do cega verujem da ne bi doslo nebitno kakvo ja misljenje imao o trenutnoj vlasti ...prosto i vlast (nadam se) zna sta je u interesu gradjana pa ce njihov interes stititi i onda kada ga ugrozava prebogata multinacionalna kompanija. Verujem da je nasa vlast suverena i da polaze pravo na tu suverenost te da nece dozvoliti da se u njenom dvoristu igraju tudje igrice ...i zato te potoke krvi treba da razumete kao samo jednu od hipotetickih situacija u kakve ste vi mene stavljali trazeci mi odgovore. Ne dao Bog da se u Beogradu ponovi Pariz pa je svakako bilo korisno sto sam ja na ovoj temi malo preventivno delovao ;)

Bilo je jedno donro pitanje na koje nisam dao odgovor ...od nemanja123 ...da, Beogradski taksisti bi prihvatili pojeftinjenje cena ali to pojeftinjenje mora biti posledica pravilnijeg regulisanja delatnosti i uklanjanja prepreka tom pojeftinjenju ...dakle, iako sam preduzetnik moram imati pravo na oslobadjanje poreza i akciza za robe koje su u direktnoj vezi sa izvrsavanjem delatnosti ...tada ce i preduzetnik moci da obara cenu ka krajnjem korisniku i to nece biti privilegija VELIKIH IGRACA.

Ja, a i moje kolege se necemo odreci slobode i samostalnosti koju imamo i iluzorno je i pomisliti da moze doci do ukrupnjavanja kapitala u taksi delatnosti ...ja svoju licencu nikome ne dam dobrovoljno a onaj ko hoce da mi je uzme na silu morace da ima muda do kolena a takodje mora prihvatiti i odgovornost za eventualne zrtve koje bi se desile takvim njegovim pokusajem. Kao u Francuskoj - dobice nogom u dupe i sve ce biti kao pre ...mir i stabilnost u REGULISANOJ profesiji.

Iscrpeo sam sve sto sam imao da kazem, pozdravljam vas i budite sigurni da ce tema, iako nije obrisana u skladu sa zakonima republike Srbije, svejedno umreti kad joj ode MIS [emoji14] ...nece biti nikoga da u nju upumpava krv a kao takva nece biti zanimljiva MACKAMA :D:D:D
 
Nije samo u pitanju modernizacija usluge, već i dramatično menjanje načina na koji ta usluga funkcioniše, sa svim pratećim posledicama po okolinu/društvo. Porezi i doprinosi su jedna strana priče, licence i kvalitet druga, treća strana su planiranja javnog prevoza, što je elementarno u svim većim gradovima. Uber dramatično menja celu strukturu koja je prilično smisleno podešena - možda ne u Beogradu, ali u Parizu i svetskim metropolama svakako. I to na takav način da škodi kompletnom uspostavljenom balansu.

Dakle, ne radi se o modernizaciji usluge, što implicira pozitivne efekte, već o sasvim drugoj stvari, koja ljude koji su se pridržavali dotadašnjih pravila ostavlja bez posla, unosi poremećaj u sistem javnog prevoza koji je značajan izvor prihoda svakog grada jer više ne važe dotadašnja saobraćajna pravila, i najzad dramatično uskraćuje prihode državi i lokalnoj samoupravi neposredno putem izbegavanja plaćanja poreza i doprinosa. Da se ne lažemo, to je ono zbog čega će se Uber u zemlji poput naše ponajviše koristiti. To je sve ogromna, značajna promena, koju ja mogu, ali i ne moram da podržim.

Možemo i ovako da kažemo, da se postavimo u kožu vas koji smatrate da je samo bitna jeftinija usluga i stvari posmatramo iz potpuno lične perspektive, samo da obrnemo ćurak naopako - ako će naplata poreza biti manja sa dolaskom Ubera nego bez njega, zašto bih ja to podržao? Pride, ne planiram da koristim Uber i baš me briga što će jedan broj vas moći da pozove taxi preko aplikacije umesto preko fiksnog telefona i da prođe nešto jeftinije.

Barem da se radi o nekoj istinskoj inovaciji ili pomaku, kao što nam prodaju ovaj Uber, pa i da razumem.

Upravo tako, nije problem u aplikacijama, ni modernizaciji, verujem da ne bi bilo nikakvih problema da se kompletni javni prevoz modernizuje na sličan način, problem je u tome kada se stvori siva zona fantomskih vozača koji rade van uređenog sistema.
 
Ja i dalje cekam nekakve cinjenice na one ranije postove ;) a ne samo "socijalisticku demagogiju" :)
Evo vam jos malo pa vi slobodno opovrgavajte...
Na "tom trulom zapadu" je ta, tako nam bliska, "komunisticka mantra"... skolovao sam se za dz, pa sam zab'o drzavnu firmu (preko koje cu da se ogrebem za stan, kola, p*cku i sve sto budem mogao da "ucarim") a odatle me ne moze maknuti ni novi Nikola Tesla jer je to moje "pravo"... da tamo sedim i (k)raduckam dok ne crknem (a i kumasin mi je "moodo" u partiji/vojsci/policiji/db-u), odavno prevazidjena... i to vam je (licno mislim i glavni) razlog zasto je u Srbiji i dan danas tako kako je ;) U sustini se zestoko nastavilo sa takvim "modus operandi-jem", samo nije vise tito/partija nego danas npr. vucic/sns... opasno smo evoluirali za cetvrt veka ;)
U normalnim drustvima ima mesta za sve koji hoce da rade (prvo na sebi samom naravno). Nema naravno mesta za gore-navedene primere, navikle da cepaju istu "karijeru" dok sve pada "sa neba" (i partijskih sastanaka :)). Dokaz i to onaj cvrsti, da ne kazem "smoking gun" vam je stopa nezaposlenosti i standard "trulih zapadnjaka". Milioni ljudi su hrlili upravo na "taj truli zapad" a (izmedju ostalih) upravo iz komunisticko/diktatorskih rezima ih je bilo (ima ih i sada a tek ce ih biti) najvise... valjda da se sami uvere koliko je trulo pa da se cim pre i vrate u "slobodarske oaze" gde se cesto ne sme drugacije ni misliti (dokaza za to ima ihaaaj) a kamoli ziveti ;)
Kako to, pored svih tih zlih kapitalista/uzasnih bankara/vladara iz senki/lobija/"sirotinjskog zivota na kredit"/sputavanja "pravih sloboda"/itd... narod i dalje hrli tamo, kako drug marxista rece, "na klanje"!!!??? Svi oni su verovatno "nisko inteligentna rulja" koja i nema pojma sta im se desava, sta ce jadni... a taj visoki standard i zaista lep zivot je u stvari "mazanje ociju"... bolje je valjda da se non-stop tese "lepim starim vremenima" i "prolivaju krv na ulici" dok razmisljaju kako da prezive od danas do sutra/od 1-og do 1-og i budu "slobodni" kao pticice na grani ;)
Porediti Srbiju sa "kapitalizmom" (jako cesto pominjano, jer cim nije tito odmah je "100% zli kapitalizam") je vrhunska zabluda posto jos uvek vlada "post titoisticko/slobisticka" ekipa sa identicnim "idealima" i "nacinom rada i vladanja"... Kome to nije jasno u principu i zasluzuje da se doveka tesi "lepim starim vremenima" dok im se politicko/tajkunsko/estradna bagra u*erava u zivote decenijama. Jos jedna na zalost cinjenica je i da je kod nas vecina naroda upravo takva (nostalgicno/pasivna, koja ce pre "ispravljati ceo svet" i nalaziti mu mane, nego da dobrano pocisti svoje dvoriste) pa zato bagra moze da vlada i bas zato se ne mrdamo napred vec 25 godina.
Ajde sad' btc/forex hustleri i taxisti "slobodarskih ideala", udrite.... pretvorio sam se u uvo :)
 
koliko samo nemuštih laprdala koji su umislili da tim čorbuljacima od reči misle da zaslužuju išta drugo do ismevanja.
 
mir i stabilnost u REGULISANOJ profesiji.
"Taksizam" danas u Srbiji nije nikako regulisana profesija, već "divlji Zapad", pun bahatih, nepismenih i pokvarenih likova. Ima i onih koji su OK, ali oni su manjina, siguran sam u to.

Pa, samo treba videti kako taksisti (i policajci, da ne bude da su samo taksisti takvi!) krše sve moguće saobraćajne i ostale propise, jer oni su, eto, profi vozači :trust: To što pola njih vozi najgore krševe, može da se opravda opštom krizom, ali to što su im automobili često štrokavi i "mirišljavi" - e, za to nema opravdanja.
 
Ja nisam ekonomske struke, možda grešim, ali ovo što postoji u Beogradu je sledeće:

Grad je propisao maksimalan broj taksi vozila. Grad je propisao maksimalnu cenu za tu uslugu.
Znači ko je "unutra", unutra je. Ako neko drugi hoće time da se bavi, ne može.

Oni koji su "unutra" imaju dogovorenu cenu po kojoj rade. Cena dogovorena unapred. Nekim čudom, niko ni ne pokušava da je spusti, iako vidimo da bi mogla bar malo niža da bude, možda ne kao u Novom Sadu i Kruševcu, ali bi mogla sigurno biti niža.

A da vidimo šta kaže jedna od definicija kartela:
"Oblik kapitalističkog monopola: sporazum među kapitalistima oko kvote proizvodnje, prodajnih cena i deobe tržišta radi odstranjivanja konkurencije i postizanja monopolskog profita."

Sve ove elemente ja prepoznajem, ograničena je kvota (broj taksista), cena je sporazumna, tržište podeljeno. Ako to nije kartel, neka mi neko objasni gde grešim.

Opet, nisam ekonomske struke, ni saobraćajni inženjer, ali ja bi ovo pustio tržištu da reguliše, isto kao što tržište reguliše broj prodavnica sa hlebom i mlekom, broj obućara i servisa računara. Ono što treba da bude propisano je nivo kvaliteta, mada bi to već i konkurencija lako regulisala, pogotovo uz pomoć "Uber-like" aplikacija.

Da li bi bilo "haosa", pa verovatno bi, u početku. Posle bi sve leglo na mesto, oni koji hoće da rade posao kako treba bi našli svoje klijente, ko hoće da lovi u mutnom će brzo biti provaljen. Nema potrebe da se propisuje ni maksimalna ni minimalna cena, sve to nek tržište reguliše. Za one koji dobro rade svoj posao, pružaju dobru uslugu, biće zarade. Oni koji misle da je jedino što je potrebno da imaju dozvolu, neće da se trude oko klijenata, verovatno će morati nešto da menjaju.

I na kraju, naravno da sam protiv da glavni deo profita "Uber-like" sistema ode van zemlje.
 
Što ne bi bilo!? Evo npr. nisam ni znao da ima Uber u Oslu. Lansirali su krajem godine dve usluge - legalni Black, i nelegalni Pop. Black funkcioniše, a Pop je obustavljen. Cene krajnje popularne - start 7,5 EUR, cena po kilometru 4 EUR, min. cena vožnje 12 EUR. Ali se šišanje bar obavlja u vrhunskim kolima. :)

Koliko kosta sisanje u Oslu? Berberin 15evrica? :)

Beogradski taksisti ne menjaju cenovnik vec je on dirigovan od gradske vlasti. Dakle osnovni postulat kartelskog udruzivanja nemate ...MI NE ODREDJUJEMO CENU! ...a ako smo (hipoteticki) svi u kartelu, onda nema ni svrhe postojanja kartela jer obzirom da smo svi unutra onda i nemamo konkurenciju zbog koje smo kobajagi osnovali kartel.

Ova delatnost, kao i sve komunalne delatnosti je regulisana i ima od strane gradske vlasti licenciran broj pruzaoca usluge PA NEMA NIKAKVE POTREBE ZA BORBU PROTIV NEPOSTOJECE konkurencije nekoga ko nije licenciran nama licenciranima. Na vlasti je obaveza da stiti nase licence

Nema konkurencije - monopolisti bato :)

Mada sam vec pisao da su taksisti klasicni rent sikeri, ovaj gore je potvrdio:
"Drivers of taxis decide to set up an interest group (a lobby organization, sometimes even a union), to lobby City Hall (since this is usually a local market), for the introduction of a taxi licence. This licence would restrict market access to any competitor that wishes to freely enter the market. The justification for introducing the licence is market regulation (setting up standards that only a selected handful of drivers can concur to), safety, etc. But the real logic behind it is to gain monopoly power, in order to be able to charge a high price for a sub-par quality service. This is what rent-seeking is all about. Seize a unique opportunity to charge a high premium for your low effort (picking the low-hanging fruit, as Tyler Cowen would say). Furthermore because of the licence supply is limited (read: inadequate to satisfy the market), which necessitates the drivers to charge high prices (low supply + high demand = high price)."
Rent-seeking explained

Ono sto je tacno rekao je da grad stvara monopol. Miskovica je stvorila drzava. Uber razbija monopol koji drze taksisti uvodjenjem konkurencije - slobodan ulazak vozaca i izlazak.

Dakle, ne radi se o modernizaciji usluge

Ako zanemarimo uvodjenje konkurencije i razbijanje monopola, Uber prostim rejtingomg vozaca klijenata vrsi modernizaciju poput one sto je ucinio ebay klasicnim oglasima.

Ovo o porezima je tragicno. Prvo, svi koji voze auto (i ujedno piju gazirani sok :)) placaju astronomsku akcizu na gorivo (gazirani sok) i finansiraju drzavu. Drugo, pausalci, poput taksista, nikada ne placaju adekvatan porez - u suprotnom advokati ne bi blokirali citavu drzavu da sacuvaju svoje privilegije pausalnog oporezivanja. Trece, porezi se ne redistribuiraju nazad kao u Norveskoj, nego zavrse u dzepovima drzavnih parazita - zato su ulice pune rupa a zdravstvo najgore u EU, te zal za (eventualnim) izgubljenim porezima je neosnovan :)

P.S. Da nije postojao monopol taksista decenijama, nikada ne bi nastao Uber :). Monopol zato nije uvek bauk zbog fenomena kreativne destrukcije.
 
Poslednja izmena:
"uber razbija monopol"

hehe! ma razbija i kamen u bubregu uz dodatak od 1.99 $.

tržište slobodno ne postoji nigde osim na papiru kao koncept! to tako mali perica zamišlja kako će ga od lokalnih monopolista i gangstera osloboditi jedan uber iz san franciska, a nije svestan da samo pravi prostora za nove, koji uz to, onako perfidno, snižavaju cenu rada!

monopol je jedno prirodno stanje tržišno. svako tržište teži tome, a na državi je da to spreči! gle paradoksa! kunu se u slobodu, odnosno kaubojštinu, a očekuju od države da to tržište reguliše. hm, hm.
 
Poslednja izmena:
Opet, nisam ekonomske struke, ni saobraćajni inženjer, ali ja bi ovo pustio tržištu da reguliše, isto kao što tržište reguliše broj prodavnica sa hlebom i mlekom, broj obućara i servisa računara. Ono što treba da bude propisano je nivo kvaliteta, mada bi to već i konkurencija lako regulisala, pogotovo uz pomoć "Uber-like" aplikacija.
U uređenim gradovima taksi služba je deo javnog prevoza, i itekako je regulasina. Npr. Oslo koji sam pominjao ima 1780 taksi dozvola, pa koga interesuje taksiranje za velike pare neka potraži uslove za taksiranje. ;)

Koliko kosta sisanje u Oslu? Berberin 15evrica? :)

Potpuno nebitno, običan taksi je duplo jeftiniji od Ubera. Generalno, ako pojedinci 20% svojih celokupnih prihoda!!! daju nekoj fantom firmi (npr. Uber), a pri tome plaćaju sve uslove kao i ostali taksisti u gradu nikako ne mogu biti jeftiniji od statndardnog taksija. Tj u velikom broju slučajeva ne bi mogli ni da posluju. Jedini način da Uber bude jeftiniji je rad u sivoj zoni, tako da u Srbiji možda i može da prođe. Tamo gde je društvo uređeno - ne.
 
Tih 20% prihoda i ne mora da bude mnogo ako mu se poveća obim posla i sveukupna zarada.
 
U kojoj to branši 20% prihoda nije mnogo da bi ih delio sa nekim fantomom!? I koliko to treba povećati obim posla? Voziti npr. 800km dnevno umesto 200? Koliko bi jedan taksista trebalo da zarađuje u odnosu na prihod, i da poveća obim posla da bi nadoknadio 20% čistog gubitka u prihodima?
 
Npr. meni bi u ovom mom poslu odgovaralo da dam nekom 20% od cene ako bi mi našao još mušterija. To bi mi bila dodatna zarada.
 
Ja uvek dajem 20% svoje zarade onome ko mi dovede musteriju.
 
ako pojedinci 20% svojih celokupnih prihoda!!! daju nekoj fantom firmi (npr. Uber), a pri tome plaćaju sve uslove kao i ostali taksisti u gradu nikako ne mogu biti jeftiniji od statndardnog taksija.

A monopol privilegovanih taksista je sveta krava koja ne sme da se menja :)
Pa Uber automatski znaci brisanje licenci i fiksnog broja taksista tako da nema placanja istih uslova nikada, oni postaju slicniji uslovima na pijaci - puno ponudjaca i puno kupaca = zdrava konkurencija

Ovo za cenu sisanja sam pitao zbog Balasa Semjulsenovog efekta koji kaze da nerazmenljiva dobra (kao taksi) u bogatijim zemljama su skuplja nego u nerazvijenim (+ astronomski porezi u Norveskoj jos vise dizu cene).
 
Izgleda da nemate dovoljno troškova u poslu, kao i višak slobodnog vremena. ;) Otišao je taksista, pa ne može da potvrdi, čisto sumnjam da su mu troškovi takvi da može da se tek tako reši 20% prihoda. Da taksista ima čistu zaradu reda 50%, što čisto sumnjam morao bi da poveća obim posla za 50% da bi maltene bio na istom. A Uber mu neće tek tako stvoriti 50% više mušterija.

@rango1
Javni prevoz je uređen sistem. Postoje licence, i utvrđen broj učesnika. Nije pijaca.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno