Šta je novo?

Canon s110

millic

Cenjen
Učlanjen(a)
26.05.2009
Poruke
15
Poena
155
Zdravo svima,

Pre 2 meseca sam kupio Canon s110 u Big Bangu, po preporukama sa raznih foruma. Ono sto me muci jeste da imam utisak da su slike neostre. Da li moze neko da mi preporuci nekog fotografa - foto radnju u Beogradu gde bih mogao da odnesem aparat da ga pogleda neko strucan, pre nego sto ga reklamiram. Moze i neko sa ovog foruma, posto vidim da ima dosta ljudi koji se dobro razumeju u fotografiju. Moram da napomenem da sam pre ovog aparata imao Canon A80 i njegove slike mi se cine ostrije.
 
Poslednja izmena:
Da bi otklonio sumnju da su fotke "neostre" zbog tebe, stavi aparat na stativ ili nesto slicno, podesi da okida preko tajmera i stavi fotke ovde da vidimo sta je to tako blurovano. Fotografisi nesto relativno blizu, nesto svima poznato, sa dosta detalja. U krajnoj liniji ako je zaista do objektiva u sokocalu, mozda je neki stakleni element malo decentriran ili van mesta u nekoj meri ili nesto slicno. U tom slucaju ide na servis tj reklamaciju.
 
Poslednja izmena:
S obzirom u kojoj se meri prodaje taj izvrsni aparat, moze biti da je uleteo neki felerican primerak, nista strasno ako je garancija regularna.
 
Poslednja izmena:
Daj neki primer slika za koje kazes da su neostre.
 
IMG_0314.jpg
IMG_0074.jpg
IMG_0074.jpg
IMG_0095.jpg

Trenutno nisam pri aparatu pa ne mogu da odradim test slike. To cu okaciti najverovatnije u ponedeljak. Uglavnom su decija lica neostra i ako aparat pokazuje da je izostravanje na licu.
U AUTO i P modu koji supruga najvise koristi da bi slikala klince, tu se jos javlja problem ekspozicije koji ovo auto modovi mase totalno.
 
Meni ne izgleda toliko loše, lepo bi bilo da slike imaju i exif podatke da se vide svi parametri. Evidentan je ISO šum na prvoj i četvrtoj slici kao i blagi pokušaj softverskog peglanja istog, ali ne vidim problem sa fokusom. Više je problem u nedostatku detalja i sasvim je moguće da si ostavio uključenu neku od opcija koja "poboljšava" izgled kože kad oseti lice na slikama. Moj savet: vrati se na P mod, isključi multipoint merenje ekspozicije kad slikaš portret i stavi da meri osvetljenje u fokusiranoj tački, podesi manuelno ISO na 100 ili max na 200, i probaj da nađeš dal je uključena ta opcija za kožu.
 
Mislim da ti jednostavno suviše očekuješ. Predpostavljam da misliš na šum kad gledaš u 100% veličini slike? Ko što neko reče turi neki stativ pa da vidimo ali...
 
Gledao sam sana na Flickr-u slike sa S110. Pa to ti je to, ne možeš nešto bolje da očekuješ. Može da se poboljša sa editovanjem, ali aparat daje takve slike.
 
Moguce je da previse ocekijem ne znam, ja samo uporedjujem fotografije sa predhodnim Canonom A80 koji sam hteo da zamenim ovim S110. Cini mi se da se A80 bolje snalazio u auto modu i da su fotke na oko ostrije, mnogo manji sum, bar je takav moj utisak.
Evo nekih primera sa starog A80.
IMG_4770.jpg
IMG_4551.jpg
IMG_4532.jpg
IMG_4532.jpg
IMG_3681.jpg
 
Bas sam pisao u drugoj temi da je automatski mod na s110 prilicno los u svemu sto nije dnevno svetlo.
 
Pa gornje fotografije su 2 na dnevnom svetlu i jedna unutra, ni ove na dnevnom svetlu ne valjaju. Ove unutra znaju da budu jos gore. Moguce da su meni prevelika ocekivanja, ali slikati decu u nekom drugom modu je skoro pa nemoguce, pogotovo ove manje. Dok ja namestim aparat, oni su vec na nekom drugom mestu. A i uglavnom ih supruga slika, tako da sam izgleda kupio pogresan aparat.
 
Pa realno slikanje dece pa jos u zatvorenom prostoru je prilicno zahtevno, a bogami i napolju. Stavi u sport mod pa probaj kad si napolju. U suštini ako želiš kompakt ja mislim da si ti baš dobro izabrao, samo malo da izvališ aparat/smanjiš očekivanja ili da se prebaciš u 4/3 vode....
 
Pogledao sam slike sa EXIF-om, treću sliku (soba) možemo eliminisati jer je aparat ostavio jako kratku ekspoziciju a šibnuo ISO na 800. Slika bi bilo bolja da je spustio eksp. na 1/30 a ISO ostavio na 200 ili 400. Moraš jednostavno da prilagodiš tehniku malo kad snimaš u zatvorenom i manuelno mu ograničiš ISO. Prva slika je, kao što znaš, veoma loše komponovana- devojčica u polusenci sa jako osvetljenom pozadinom, mislim da se aparat zapravo jako dobro snašao obzirom na situaciju. Srednje slike (plac)- izgleda da je fokus malo pomeren, daske iza mi izgledaju oštrije od devojčice. Mislim da se samo radi o malo zahtevnijem aparatu gde moraš više da paziš o sceni i parametrima ali nema uslova za reklamaciju.
 
Ostrina je sasvim ok. Ne mozes ocekivati cuda od te klase aparata druze ;)
 
Ok, izgleda da sam imam prevelika ocekivanja od ovog aparata, s obzirom da je toliko nahvaljen na forumima. Ja sam ga samo uporedjivao sa mojim satrim A80 koji je star 10 godina. Mislio sam da ce na ovom slike biti daleko bolje.
Jos jedno pitanjce, zasto kada se spustim u nivo ociju dece da ih slikam dolazi do izoblicenja? Evo primera ispod glava izgleda neproporcionalna u odnosu na telo.
IMG_0375.jpg
A kada slikam sa visine, to nije slucaj.
IMG_0391.jpg
 
zato jer glava nije u centru kadra, wide je objektiv
 
Ma razlika u kvalitetu slike izmedju obicnih sokocala i manuelnih sokocala kao sto je tvoj je minorno mala, tek sa dslr-om mozes da je vidis.
 
Stariji canoni A serije su imali jako lepe slike u automatskom modu jer su ISO vrednosti drzale jako nisko . Imamo san nekada A620 i njegove slike u auto modu su fantasticne cak i u poredjenju sa danasnjim aparatima (model je,mislim, iz 2005.).
Noviji aparati , medju njima S110, S100 ( koji imam) i slicni , u auto modu dizo ISO na visoke vrednosti i izbegavaju koriscenje blica pa se kao rezultat dobijaju sumovite i stresene fotografije- narocito u neiskusnim rukama.
Izaberi P (program) ili A ( aperture priority) modove, drzi ISO u granicama 80-200, i kada je manje svetla koristi blic. Tada ces izvuci maksimum sa tim aparatom.
Sa tim aparatom se moras bolje upoznati i videti koje su prednosti i potencijalne zamke sirokog ugla.
Trazi malo vise znanja od obicnih idi*ta ali zaista daje dosta za svoju vrednost ako rukovaoc zna sta radi.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
A80 ima senzor skoro iste veličine, tek nešto manji, a samo 4 miliona piksela. Bez obzira na napredak tehnologije, izgleda ništa ne pobedjuje osnovna pravila još uvek, manje piksela više svetlosti
 
Ne gledaj te slike na 100%. Povećaj na ekran da dobiješ povećanje koje si imao sa A80, pa će biti tu negde.
 
A80 ima senzor skoro iste veličine, tek nešto manji, a samo 4 miliona piksela. Bez obzira na napredak tehnologije, izgleda ništa ne pobedjuje osnovna pravila još uvek, manje piksela više svetlosti

Naravno da postoji razlika, pixeli su manji ali jednako efikasni pa posto S110 ima mnogo vise pixela, fotka na istoj velicini ekrana/papira ce biti bolja, sa vise detalja..
 
I ja sam nedavno nabavio taj Canon S110 (takođe da bih zamenio neki Canon iz serije A, ne mogu da se setim tačne oznake).

Moji prvi utisci: auto način rada na matorom Canonu Axxx je bio prilično bolji, odn. fotke sa Canon s110 (auto) su nekako isprane, nemaju dovoljno boje, a ni detalja.

Primer: http://i.imgur.com/q5IgV3V.jpg (imgur smanjuje sliku kod uploada)
DL link za original fotku: https://www.sendspace.com/file/8t1nid

Pretpostavljam da ću verovatno morati da koristim neki od ne-auto načina rada (možda pomenuti P?), ali to zahteva da malo čitam uputstva i tutorijale po Netu :(

Iskreno, da sam znao da je tako, verovatno bih uzeo neki od novih Canon "naprednih" idiJota ;)
 
Poslednja izmena:
Davno sam va to govorio,ali poenta s serije i nije da se slika na auto ;)
 
Eh... Sad to znam :D Pre nego što sam kupio, nisam to shvatio.
 
Nema to veze sa naprednim opcijama i podesavanjima, u pitanju je nacin na koji aparat procesira sliku, ako negde ima picture style da se bira, samo odaberi neki sa vise kontrasta i saturacije.
 
nadji neki vivid mode ili tako nekako pa onda vidi...
 
Fala vi, će pogledam ;)
 
Nazad
Vrh Dno