Šta je novo?

Linux Mint 17 Qiana LTS

djalf

Uticajan
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poruke
10,776
Poena
1,945
Izasla je nova verzija jednog od najpopularnijeg Linux sistema. Ovo je LTS (Long Term Support) izdanje koje ce biti podrzano sigurnosnim zakrpama do 2019 godine. Takodje novo je da ce ova verzija biti jedina na kojoj ce Mint tim raditi do 2016 godine, nesto kao Rolling Release ako sam dobro razumeo. Imacemo 17.1, 17.2, itd. sto je odlicno da sistem postane izuzetno stabilan i funkcionalan.
Screenshot:


Novo u 17 verziji:
http://www.linuxmint.com/rel_qiana_cinnamon_whatsnew.php

Download (trenutno Cinnamon i Mate izdanja):
http://www.linuxmint.com/download.php

Ja se trenutno igram sa Cinnamon x64 izdanjem na Desktop PC sa Intel G3220, 4GB RAM, AMD HD 7770 1GB i radi bezprekorno za sad. Stavio sam zadnji Catalyst 14.4 bez problema. Jedino nisam jos probao igre, sad cu Steam da stavim da vidim kako se ponasa. Skype radi, Viber, VLC pusta nezavisno zvuk na LCD kao i ranije uz malo podesavanja. "Prespavao" je noc u Suspend modu bez Swap-a i brze se probudio sa obicnog harda nego Win7 sa SSD-a.
Jedini problem sam imao sa Youtube videom u Fullscreen-u, u Firefox-u je seckao dosta pogotovo kada se pomera mis. Reseno tako sto sam stavio Google Chrome i video sada radi ok u oba Browsera.
Podelite iskustva kada budete probali.
 
Нисам сигуран да ће да буде RR него смањују себи посао ... а ионако само пар њих ради на томе. Уместо две верзије годишње, сада остаје једна на две године уз неке са генеричким именима ... није шија него врат. Слично ради и Pinguy, само LTS верзије су редовне а све између зову бета и слично. Ваљда скидају одговорност ако не ради баш како ваља. Није ми јасно толико каскање за оригиналом, Минт излази месец а КДЕ Минт и два после Убунту верзије. Нема разлога да не раде паралелно, па већ више од месец дана може да се проба дневна верзија *убунту 14.10 па ће да буду алфе па бете па RC ... могу полако и Минтовци да раде па да брзо избаце своју верзију. Ионако се Минт од оригинала разликује по апдејтеру и welcome екрану, уз пар небитних ситница. Или нешто превиђам?

Не волем гноме варијанте а ни цимет ме не одушевљава јер се лоше сналази са мојом старом графичком. Од прве појаве цимета се стално дешава да су понегде слова делимично исечена али нема правила. У једном тренутку (у свим прозорима) нека слова буду исечена, касније она "прораде" а нека друга забрљају па у круг. Сачекаћу да обраде КДЕ ... мада не знам зашто не Кубунту пошто Минт КДЕ има пар додатих глупости али зато на ситно брља. Нисам сигуран да сам претходну верзију баш добро пазио али кад год стартујем Минт КДЕ 16, пријави проблеме са kdesu а и screenlets почињу да дивљају и буни се што их нема ... иако сам их само једном пробао па деинсталирао ... стално му фале.
Сад ћу да сачекам Минт КДЕ 17 па све пажљиво радим, ако и онда забрља, више нећу ни да обраћам пажњу на њега.

Како год, стварно ми је Арчи као RR много боље решење а код њега у инсталацији бирам DE па могу једном да пробам и цимет ... кад се сетим зашто бих то радио. ;)
 
stavio ga na laptop kao sekundarni os, lepo radi...

na destkopu i dalje nemam blagu nameru catalyste da instaliram :) vecina igara mi radi iovako, a nisam skontao da je 14.04 zvanicno podrzan?!
 
Stavio ga na stari komp (MATE verzija) i radi odlicno.

djalf, jel ta vremenska prognoza neki njihov applet ili si skinuo nesto sa neta? Zasto ne koristis conky?

Jedini problem sam imao sa Youtube videom u Fullscreen-u, u Firefox-u je seckao dosta pogotovo kada se pomera mis. Reseno tako sto sam stavio Google Chrome i video sada radi ok u oba Browsera.
Podelite iskustva kada budete probali.

Probaj ovo, mada kod mene nije dalo zadovoljavajuce rezultate. Skoro je krenuo covek sa razvojem plugina.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install freshplayerplugin
 
Сад ћу да сачекам Минт КДЕ 17 па све пажљиво радим, ако и онда забрља, више нећу ни да обраћам пажњу на њега.

Ako hoces KDE, openSUSE je najbolje resenje. Samo ne razumem kako ti KDE radi lepo a Cinnamon ne, s obzirom da je KDE najteze okruzenje koje postoji. Testirao covek eOS (Pantheon ali radi slicno kao Cinnamon) vs KDE i razlika je drasticna. Takodje, KDE je cuven po tome na sta se ti zalis. Njihov dizajn tim sve uradi a ne postavi grid da bi razvrstao elemente interfejsa kako valja. Pa na kraju izgleda nekako amaterski. Evo gledam ovaj novi KDE sto je u concept fazi i opet nisu uboli proprocije elemenata na ekranu. Ja obozavam Qt i posvecenost KDE tima i njihove mnogobrojne aplikacije kao i prilagodljivost interfejsa ali ne mogu da predjem preko nedostataka u dizajnu. Stvarno mi nije jasno zasto ne angazuju krstenog dizajnera koji ce stvari postaviti na svoje mesto.
 
Није да Cinnamon не ради добро и да кочи и слично где би требало да је у предности над КДЕ него графика брља. Неки дан сам инсталирао и Арчија са Циметом и опет је било тог брљања. Можда ћу касније да набацим Минта па уловим неку слику тог проблема. Са КДЕ никад проблема, мада ми се чини да је пре ~3 година брљао. Од тада ми све ради ОК. Не гледам како шта стоји по екрану јер ... користим основни десктоп без икона. Остало ми је ОК.

До пре неколико месеци сам био на Кубунту и нисам налазио замерке, сада сам на Арчију на КДЕ и све ради. Suse ћу да пробам сваки пут кад изађе нова верзија и вероватно моментално обришем. Ако неко направи ОС који би требало да буде озбиљан а у њега набаци неисправне фонтове ... не бих се дуже задржавао. А Suse одавно, мислим од 11.х има ужасно неисправне ћириличне фонтове. Мени доста.

едит: е да, на шта конкретно мислиш?
 
Poslednja izmena:
Evo i mene zanima šta mu smeta kod KDEa, s obzirom da se sa jednim od njegovih skorašnjih postova u vezi Linuxa slažem :)
 
Stavio ga na stari komp (MATE verzija) i radi odlicno.

djalf, jel ta vremenska prognoza neki njihov applet ili si skinuo nesto sa neta? Zasto ne koristis conky?



Probaj ovo, mada kod mene nije dalo zadovoljavajuce rezultate. Skoro je krenuo covek sa razvojem plugina.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install freshplayerplugin

To je AccuWeather Desklet is samog Mint-a, sta znam ok mi izgleda i dobro radi jos od 15 verzije pa ga nisam ni menjao, probacu i taj Conky.
Sto se tice Flash-a. znao sam da Chrome ima podrsku za nove verzije plugin-a preko pepper projekta, pa sam zato i probao. Jedino ne znam kako je i u Firefox-u proradio posle dobro.
 
Poslednja izmena:
Evo da javim i prve probleme, Wine mi uopste ne pokrece programe i igre koje su radile u 16 verziji. Mozda zato sto sam tada koristio 32bit sistem a sada sam stavio 64. Preko PPA sam stavio zadnju verziju Wine-a ali nece ni sa PlayonLinux.
 
Evo i mene zanima šta mu smeta kod KDEa, s obzirom da se sa jednim od njegovih skorašnjih postova u vezi Linuxa slažem :)

Smeta mi dizajn. Smeta mi osnovna tema, ali to nije toliki problem jer se moze menjati. Ono sto ne znam kako da promenim jeste raspored elemenata u Kwin tj. njihov poravnanje (alignment). Takodje font je isto jako los ali i to se da menjati. Ni font ni tema nisu problem ali je problem velicina textboxa, polozaj textboxa, gde stoje radio buttons. Sve to je u KDE poredjano kao da nemaju dizajnera, nego da programeri rade dizajn (nesto sto se cesto moze videti kod vecine windows aplikacije koje su dizajnerski nula). Valjalo bi da postoji nekakav design guidelines, da su elementi interfejsa podeljeni u sekcije, da je pozadina jednobojna ili bar nenapadna (onaj metalik izgled je uzasan izbor), da prozori ne isijavaju plavo (reseno u KDE Next dizajnu). O default ikonama da ne pricam, one su abominacija. Ne moraju biti flat, ali bar da su skladne, da ne strce, da ne izgledaju kao da je svaku radio drugi dizajner.

Evo kako bi trebalo da izgleda novi KDE:

Announce-Plasma_Next_2014_beta_1.png


Da se primetiti da kopiraju Metro/Modern look ali to ne bi bio toliki problem kada bi resili probleme koje sam gore opisao. Ikone su sada flat ali su opet bangave, font je i dalje upitan. Ali mi najvise smeta sto ne koriste razlicite nijanse boje pozadine da bi odvojili sekcije interfejsa. Konkretno, po meni menu bar bi trebao biti jedne nijanse a toolbar druge.

Moglo bi i da se prica o nacinu organizovanja podesavanja ali to je stvar ukusa. Ja iskreno nisam fan puta kojim su krenuli Gnome/eOS dizajneri gde je veoma mali broj opcija vidljiv a sve ostalo skriveno iza nekog zupcanika. Ali nisam ni fan KDE/Windows filozofije kupusa gde imamo i menije i gomilu natrpanih ikona. Treba naci meru. KDE ima veliki potencijal jer imaju mnogo dobar framework iza sebe, stvarno je steta sto njihovi dizajneri nisu dorasli zadatku.
 
+1 :Klanjanje
KDE mi oduvek izgleda kao da su ga pravila deca (dzaba im milion opcija i podesavanja)... Taj novi deluje dosta bolje ali nedovoljno da bih i razmislio o KDE-u.

Sto se tice Mint-a 17, meni radi losije od 16-ice. Live dosta losije, instaliran nesto bolje ali opet losije od 16-ice. A vidim i da "guta" 20-25% vise RAM-a a nije brzi. Bice da su se opustili zbog plana o 17.1, 17.2 itd. (update 1, update 2, ... :wall:) pa se nisu nesto ni trudili
 
Poslednja izmena:
Деца су креативнија од стараца ... а мени гноме (нарочито неки старији) па и цимет делују као да су их правили пеМзионери који су застали у времену windows 3.11 дизајна и неће ништа ново. ;)

Иначе ја по инсталацији подесим неке ситнице, од десктоп теме, преко декорације, курсора, икона па и сплеш скрина на онакав облик какав ми се свиђа. Месецима сам испробавао и нашао комбинацију. Зато и не размишљам о овим примедбама, КДЕ бар може да се подешава како коме одговара. Те непропорционалне димензије су можда део неке теме а зна се да деца не умеју баш да мере. ;) Или имају превелику слободу.

Невезано за ову причу, синоћ сам инсталирао Минт Цимет па ћу да пријавим кад почне да ми брља графика. Везано за причу, КДЕ ми изгледа као мало шаренији Мајбах у односу на остале који су чврсто утегнути и лепо офарбани ... Трабанти.
 
Meni ovaj Cimet od većine ovih okruženja izgleda jadno , ne znam prosto neozbiljno deluje, jesu oni nakrcali neke nove funkcije ali prosto mi je meh .

Kde takođe ne volim , ajde da kažeš da ova slika gore deluje malo ozbiljnije nego onaj izgled ranije.
 
Ja ga sinoc ubacio, meni odlican. Dosta unapredjenja u odnosu na predhodni LTS (13), standardno stabilan i brz. Ne LTS verzije ne koristim, to i jesu test verzije, tako da mi se ova nova filozofija dopada.

BTW, za dual boot uz koriscenje Win-ovog boot manager-a potrebna je poslednja verzija EasyBCD-a (2.2), starija (2.1.4) nije uspevala da nadje Grub.
 
Meni ovaj Cimet od većine ovih okruženja izgleda jadno , ne znam prosto neozbiljno deluje, jesu oni nakrcali neke nove funkcije ali prosto mi je meh .

Kde takođe ne volim , ajde da kažeš da ova slika gore deluje malo ozbiljnije nego onaj izgled ranije.

A koje bi to bilo ozbiljno okruzenje? Ja isto koristi cinnamon i ok mi radi. Probao sam igomilu drugih, unity koji je spor i bagovit, GNOME 3 koji se maximalno ookrece tac ekranima? Uz cinnamon jedino koristim xfce koje mi radi jako dobro i brzo.
 
Kao što sam rekao, izgleda mi ružno, ne sviđa mi se ovaj panel dole, podseća me na win. Ne kažem da je on loš ali meni lično je ružan i nekako amaterski osećaj baš bode oči .

Naravno to je moje lično mišljenje . Koristim unity i radi mi ok .
 
Da podseca na win to je tacno. Ali to je linux svako moze za sebe da nadje sta mu odgovara. Uredi, promeni itd.
A sto se tice Minta 17 od danas je na laptopu pa cemo videti. Ono sto sam onako na brzaka video i primetio da je brzi od prethodnika. Dalje cemo videti.
 
Ukusi su razliciti, meni je Unity totalno odbojan i ceo taj njihov koncept. Mint se trudi da bude prost i jasan novim korisnicima a napredni korisnici vec znaju kako da promene okruzenje kako njima odgovara.
I naravno da je bolje da lici na Win kada se on koristi na preko 90% racunara na svetu. Ako Linux stalno lici na nesto drugo, nikada nece imati veci broj korisnika od 1-2% koliko je sada.
 
Ако је и толико. ;) Мени је Unity пристојан али ми се чини да увек мора да се уради корак више кад нешто хоћу. Користио сам га пре ~3 године неколико месеци и после кренуо да испробавам остало. Онда сам видео да је гноме (ту спада и Unity) сиромашан опцијама у односу на КДЕ па касније и у односу на Цимет. Пошто ми је Цимет брљао са (старом) графиком, изабрао сам КДЕ и не мислим да сам погрешио.

То што личи на нешто што не волимо или мрзимо је из друге приче. Као кад бих рекао ... овај Порше личи на комшијину стару Бубу и зато никада нећу да га возим. Ко је годинама користио windows, неће да му смета што су нека правила остала па се лакше сналази. Мислим да windows мрзе они који су га кратко користили и нису се снашли, нису умели да га подесе или користе и сада им је слатко да мрзе. Надам се да никоме не пада на памет да све промени, укине старт дугме, избаци статусну линију, укине иконе и клик на иконе а уместо тога почне да смишља нешто чега уопште нема на омраженом ОС.

Што се теме тиче, Минт је био један од првих линуха који сам озбиљније користио (не рачунам некадашње покушаје са Suse) јер је имао убачене корисне ситнице. После сам мало научио ;) и знам да и сам додам шта је потребно па ми та предност не значи. Али ми зато значи што се повремено јаве проблеми, Минт праве и тестирају њих неколико и не могу да провере са свакаквим хардвером и онда није чудно да понекад негде брља. Чак понекад избаце верзију која није прошла ни све њихове тестове. Сад чекам КДЕ верзију да опет пробам ... мада не знам зашто она а не рецимо Кубунту. Можда ипак мало више пробам Цимет који је изашао, то је једини неКДЕ линух на мојим хардовима. ;) Па после набацим Цимет Арчија ... или могу то и одмах да урадим. :)
 
Slazem se sa Calexxom. Kod mene trenutno opstoje tri linuxa i njih koristim, Arch sa xfce4, Ubuntu i mint 17 cinnamon, a ovih dana cu isprobati i arcija sa cimetom, nadam se da ce raditi kao zmaj :D

A sto se tice toga da nesto lici na windows, pa 98% nas je pocelo i naucilo rad na racunaru uz windows, a to nije nikakva mana, samo plus linuxu da i oni sa manje iskustva na njemu mogu na neki nacin lakse da ga razumeju.

Pitanje je samo sta ko zeli. Neko zeli da ima mu je sve tu od pocetka instalirano i nece da gubi vreme na to da nesto trazi po konzoli, instalira i dodaje itd, menja DE, budzi po konzoli i zato je tu recimo Ubuntu i Mint koji ima sve odmah po instalaciji za osnovnu upotrebu.

Ko hoce malo vise da se igra i zeza tu je Arch po meni jedna od boljih distribucija u zadnje vreme, moje skromno misljenje, pa moze da mu menja ddaje i oduzima sve po volji ali nije za obicne korisnike.
 
Nijedno okruzenje nije bajno u ovom momentu. Moja kritika KDE ide zato sto oni imaju najveci potencijal zbog tehnologija koje se nalaze ispod. GTK je uvek bio i ostao hack, mislim zar stvarno neko ocekuje da ce od framework-a koji je nastao iz GUI-ja GIMP-a ikada biti nesto? Pogotovo sada kada forsiraju neki levi programski jezik koji se naslanja na C, ali ima mnogo osobina odbojnog Objective-C-a.

Problem sa KDE dizajnom je taj sto ako ga ne odrade kako valja u narednih godinu dana (do izlaska KDE5), to znaci da cemo taj izgled gledati narednih pet godina. Dok je Ubuntu Unity vec mator i tek treba da vidimo kako ce izgledati novi dizajn, zato i ne kritikujem u ovom momentu.

Unity ima mnogo problema, to sto je baziran na Compizu je najveci. Launcher kao moze da prodje, mada izgleda neozbiljno. Sa global menijima nikada nisam imao problema, po meni je to dobra ideja samo sto treba da naprave da je meni gore samo kada je prozor uvecan. Jos jedan Unity problem (Unity webapps ne racunam, to je abominacija) jeste Dash koji je totalni kupus. Pola funkcionalnosti Dash-a uopste ne radi kako treba, spor je, ruzan, nepregledan. Takodje izgled osnovnog file browsera je jako diskutabilan.

Ako te probleme rese i omoguce izmenu launchera tako da moze da pomera po svim ivicama i da imitira taskbar, mislim da Unity ima buducnost.

Ko hoce malo vise da se igra i zeza tu je Arch po meni jedna od boljih distribucija u zadnje vreme, moje skromno misljenje, pa moze da mu menja ddaje i oduzima sve po volji ali nije za obicne korisnike.

Zbog svoje prirode, Archlinux nikada nece moci da se koristi za posao (u produkciji). Ja zaista ne razumem toliku opsednutost Linuksasa bleeding edge pristupom. Dobro ajde, razumem donekle. Ipak je vecina Linux aplikacija teska alfa bez pola opcija pa svaka verzija zivot znaci. Ali je svejedno bleeding edge opasna stvar, ne mislim da je to buducnost, te rolling release distribucije. Bar ne u obliku u kakvom je Arch. Selektivno biranje paketa je ok, ali sve najnovije da preuzimam, ma nema sanse.
 
Poslednja izmena:
Ali je svejedno bleeding edge opasna stvar, ne mislim da je to buducnost, te rolling release distribucije.

ZAto se nekad desava da ceo linux zabaguje, a cesto im se desi i da ne rade repozitorijumi i update serveri...

Naravano da za sada nije za produkciju. Za kucne uslove i entuzijaste je super... :D mada ima ljudi i koji ih koriste u produkcione svrhe i radi im ok... ali stvar izbora.
 
Мени Арчи и поред тога никад није имао проблем са апдејтовањем док Манџаро, који користи неке тзв stable mirrore и касни неколико недеља за Арчијем, повремено тешко побрљави.
 
Mada koliko sam posle to skapirao, sto mi update nisu radili, mislim da je bio problem do nekih servera u mirror listi.
 
Могуће да сам то виђао док yaourt ради свој посао, мислим да ми је http://mirror.pmf.kg.ac.rs/archlinux/$repo/os/$arch први на листи мирора а није немогуће да је некад имао прекиде ... али после пар покушаја, апдејтер пређе на следећи и заврши посао.
 
Da tako je. I meni je taj prvi pa ostali evropski mirrori. Dok sam Americjw skroz iskljucio ili pomerio na kraj liste jer su spori jako i cesto znaju da ne rade.
 
stavio ga na laptop kao sekundarni os, lepo radi...

na destkopu i dalje nemam blagu nameru catalyste da instaliram :) vecina igara mi radi iovako, a nisam skontao da je 14.04 zvanicno podrzan?!

Kakve su tempeerature sa novim Mintom?

I koristi li neko Mate uopšte?
 
Kakve su tempeerature sa novim Mintom?

I koristi li neko Mate uopšte?
Ja sam stavio "Qiana" Mate, prvo RC 17 pa posle i release verziju na 32 GB USB sa persistance-om od 4 GB. Naravno da je poprilično sporo sa USB-a ali lepo radi. Sveža verzija pa imalo malo update-a. Sad skupljam programe za security i testing pa ćemo videti šta sve ima. Meni je to uglavnom radni OS da mogu na raznim mašinama da uradim što se sa Windowsom ne može. Do sada sam probao da bootujem na jedno 4 - 5 kompjutera i lepše se ponaša nego "Puppy" pre njega samo malo brljne oko mreže na nekim pa moram da nameštam ručno. Inače i Telenor i VIP 3G modemi rade, što mi je prilično važno.
 
Ja sam probao Mate ali samo u Live okruzenju, sta znam, lepo i brzo radi, Mate je uvek bio lagan za racunare. Cinnamon mi se vise svidja i zbog opcija i rasporeda. Ali Mate definitivno moze da prodje i za nove korisnike koji prelaze sa Win-a.
 
Jel se i vama desava da nece lepo da redja ikonice po desktopu. Previse mi beze od ivice ekrana. I nece da ih drzi align to grid iako je cekiran? Mislim na cinnamon okruzenje
 
Nazad
Vrh Dno