Šta je novo?

Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Ivan I.

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
28.12.2005
Poruke
6,990
Poena
510
ko je sim free, kako proveriti da li je sim free (važi za 4s, 5 i 5c/s):
Ubacite karticu, obratite pažnju da je u iphone kutijici bez nekih adaptera tj. xsim, rsim itd. Ako nađe mrežu sim free je.
Za model 4, ako ima JB i ultrasn0w onda nije sim free. Ultrasn0w je alatka za otključavanje 4.

Proveriti zvučnik, mikrofon, wifi, gps, ekran (da lepo naleže da se ne mrda), kamera (da nema mrlje i da je čista slika). Idi na General->About->Diagnostic and Usage i pogledajte ima li panic.plist (ako to ima onda je fabricka greska u hardveru i telefon se ugasi sam od sebe kad god poželi).
Bitno je da se ne žuri, da se telefon pogleda lepo. I ovo je uglavnom za starije modele, za koje svašta muljaju preprodavci. Ne kupujte telefon bez kutuje koja se slaže sa imei brojem telefona (osim ako nije zamenski telefon - telefon dobijen nov od apple usled reklamacije. Takav telefon dolazi u posebnoj zamenskoj kutiji koja ima imei novog telefona, naravno imei novog telefona se ne poklapa sa imei na kutiji od starog telefona. Apple menja telefon, oprema ostaje od starog modela kao i originalna kutija od starog, samo u tom slučaju imei može da se razlikuje na kutiji, ali to se sve vidi preko apple sajta kada se upiše imei.

Obavezno ako je iOS7 na telefonu, prodavac mora da isključi Find my Iphone opciju. Ako nema user i pass da je isključi telefon je izgubljen ili ukraden. Kada takav telefon bude bio online vlasnik ima tri opcije. Može zaključaiti (Lost Mode) i dobićete jedan skup mp3 player, može da se locira (veoma precizno), da se pusti iritantni zvuk sa porukom da je telefon izgubljen:


Pored doga može da pristupi imeniku, mailu itd. i vidi ko koristi telefon, malo prati i tako dođe do vas i vaših podataka:



Sajtovi za proveru iphone sa imei brojem.

Apple:
https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do
1.jpg

Vidite koji je model, da li je u garanciji... - najpouzdaniji sajt.

SNDeepInfo:
http://sndeep.info/en
Vidite model, boju, od koliko GB, da li je izgubljen ili ukraden... - veoma pouzdan.

Sličan:
http://sickw.com/index.html

Crna lista da li je kraden:
https://prod.eie.net.au/portal/template/MYMIMEIInquiry.vm/action/IMEIInquiryAction

Najpouzdaniji jeste apple sajt i servisi koji se plaćaju za detaljnu proveru npr. http://api.sickw.com/
 
Ukoliko neko ne želi da kupi telefon koji je Jailbreak (JB):
Ako nema ikonu cydia onda niije JB, najprostija metoda. Ako sumnjate da je sakrio ikonicu nekim tweak, tražite da podigne na poslednju verziju iOS, neka donese telefon sa prvim paljenjem tj. set as new.
Na poslednjem iOS 7.1.1 trenutno nije moguć JB (još uvek).
Na ovom sajtu možete da vidite do koje verzije iOS je moguć JB: http://evasi0n.com nemoj te da nalazite slične fake sajtove, ima ih dosta.

Ako je telefon JB, nikako iz telefona odabrati "Reset all content and settings" - vraca telefon na fabrička podešavanja i briše sve sa telefona. To nikako ne raditi ako je JB.
Na JB telefonu od podešavanja za reset, možete odabrati:
Reset all settings - resetuje sva podešavanja,
Reset all network setting - resetuje sva mrežna podešavanja.

Moram da kažem da nije problem telefon sa JB ako odgovara stanje i starost. Povežete telefon sa PC, pokrenete iTunes, kliknite na Restore. To je cela nauka, ubacuje poslednju verziju iOS i briše sve sa fona (nije moguće vraćanje na nižu verziju iOS).
 
nice job :)
Ako mozes dodaj jos (posto ima raznih informacija) za telefone kupljene u USA da li vazi garancija kod nas odn. Budimpesta
 
Hvala Ivane, vrlo korisne informacije. Pitanje je, koja je razlika između iPhone-a kupljenih recimo u Saudi Arabiji, USA i EU?
 
Svaka cast temu i ovakvo objasnjenje, a sto se tice modela iz raznih zemalja/kontinenata, sem razlika u punjacu i pakovanju, mislim da ima nekih razlika sto se tice mreze, mislim da sam procitao negde ali ne bih mogao da tvrdim sa sigurnoscu.
 
Svaka cast, razmisljam da kupim 4 ili 5, tako da ce mi ovo dobro doci.
 
Iako iPhone ni ne razmatram svaka cast za temu. Veoma ce pomoci ljudima koji nisu bas upuceni.
 
Nisam nikad koristio, ali bi trebalo da je podrška telefonom kada ih zoveš. U tom slučaju istekla.
 
Prvo je telefonska podrska, a drugo je garancija od godinu dana.
 
Na većini mobilnih telefona sa naših oglasa, kad proverim IMEI na apple sajtu izbaci da je druga stavka, Telephone Technical Support: "Expired". Ostale dve su zelene. Šta to znači i zbog čega je tako?
kao sto mozes videti ako procitas, tehnicka telefonska podrska traje 90 dana, sto je tri meseca. Sto sugerise na samo jedno - polovni telefoni koje si proveravao aktivirani su pre vise od tri meseca. Nista drugo. Garancija je u okviru "Repairs and Service Coverage".
 
Hvala svima, uspešno pazario 5s zahvaljujući savetima odavde.
 
jedno pitanje,kako proveriti koliko je star npr.4S ili 5.video sam da to moze da se proveri po serijskom broju...treca cifra je godina proizvodnje. 4 i 5 nedelja proizvodnje....e sta ako su umesto brojeva SLOVA
 
probaj ovde, napisace ti tacan dan i godinu proizvodnje.
 
Vrlo korisna tema,planiram da kupim 4s iz Amerike cekam izlazak 6-tice i nadam se padu cena svih prethodnih modela?
 
pisao sam i ja nesto na ovu temu,al davno i nije bila ovako dobro objasnjena.Sva cast!
 
Poz svima ,
Odlicni saveti za kupovinu mobilnog ;)
Slabo stojim sa Iphonima pa me interesuje da li 5S iz Amerike zakljucan na Verzion mrezu moze da se od kljuca , posto ortak moze povoljno da mi uzme tamo i ako moze kakva je procedura.

Hvala unapred
 
Od danas mozete zvanicno kod njih da proveravate "Activation Lock Status":
https://www.icloud.com/activationlock/

Treba vam samo IMEI ili serijski broj

@ognjen
Trebalo bi da moze, kontaktiraj ove sto nude online unlock. Ja sam otkljucao AT&T i Sprint, ali razlika je velika u ceni, AT&T je najjeftiniji za otkljucavanje, za Verizion ne znam.
 
Poslednja izmena:
Provera

A ovaj technical support se aktivira kad se telefon prvi put uključi? Kupujem novi Iphone 5s u jednoj radnji u Srbiji, ali hoću da proverim da li ga je neko možda uključivao pre mene (danas svašta rade sa ''novim'' telefonima).
 
Samo gledaj da li je Activated cekiran pod OFF. U tom slucaju telefon jos nikako nije bio paljen.

Naravno, pored toga bitno je da je iCloud lock takodje OFF.
 
Da li se isplati da kupim neki iphone 4s sa polomljenim ekranom, bio bi koriscen samo za testiranje aplikacija preko xcode-a.
I koja je razumna cena za takav telefon?
 
Da li je pametno uzeti iphone 5 koji trenutno nema kutiju, navodno mu ostala u americi, sve ostalo se podudara i validno je, tel. je stvarno iz amerike, nije blokiran, kraden i to, status mu je da nema icloud, spreman za novog vlasnika i te fore
 
Ako je iskljucen fmi uzimaj.
 
Uzeo sam, ja sam prvi put upalio telefon za novi sistem, kako sam skontao to moze da se uradi samo ako je sve ugaseno
 
Moze samo ako je ugasen fmi. Drugim recima imao si srece jer ovde ljudi prodaju kradene pa ih restartuju i valjaju na foru nemam karticu a on zaglavi na apple id. Znam dosta ljudi koji se ne razumeju i posle se zale.
 
Zlatno pravilo prilikom kupovine polovnog ajfona,ako se ne razumes povedi nekoga ko zna.
 
Pa ja sam se onako raspitao pre kupovine, iscimao prodavca da mi posalje sve informacije, uzivo sam pregledao sve, meni je dao da ga upalim prvi put, proverio wifi bluetooth veze, nisam mogao samo sim karticu da proverim jer nisam imao nano sim, tu sam mu poverovao na rec jer je delovao skroz posten, pa reko nek ide zivot, ispostavilo se da je sve ispravno, sad valjda samo ja imam acc na icloudu? I generalno je dosta dobro ocuvan telefon sem lajsni one su malo izguljene, al to je koliko sam skontao skoro pa normalna stvar, to resava neka lepa maskica.
 
Jel moze neko proveren za kupovinu iP 4s i 5s, na PM..
 
Nazad
Vrh Dno