Šta je novo?

VIP - tarifiranje lokalnog internet saobracaja!!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Већ сам ти тамо написао, није ово добар пример. Ако ти кажу цену пре коришћења и можеш да вратиш робу, ништа од тога. Могао си да погледаш цене када је директор донео уговор па када видиш да је цена 1KB=0,05 динара, кажеш директору да је то прескупо и да неће да се уклопи и онда се он врати па поништи или промени уговор.
Бољи пример сам написао, одеш у ... рецимо Хајат или на неко друго слично место (не знам тачније јер ми у Нишу немамо тако нешто), наручиш три литра Чиваса, попијеш и кад стигне рачун, ти кажеш ... а не, код мене у задрузи три литра брље кошта једну црвену, ево да вам платим две. А ценовник цело вече стоји пред тобом и пише цена, која год да је. А не бих ни хтео да замислим цену Чиваса у Хајату. Зна ли неко?
Ако ти се већ свиђа пршут, одеш у кафану (може и Хајат), наручиш 6 кила пршута за друштво и остатак кафане, поједете ... онда нема враћања. А тамо неће да кошта 2.000 кило него вреоватно мало више.

Неки не примећују детаљ, код свих мобилних оператера је слична цена, око 5 динара за 100KB (или са којом год мерном јединицом писали, лако се прерачуна) и онда постоје разни пакети. У некима се по потрошњи гаси интернет (и то је почело тек од скоро), код неких пребацује на спор интернет а богами код неких наплаћује 50 динара мегабајт. Узмите Mix пакет у mt:s-у, укључите кућну мрежу па напуцајте 6 гига, колико би то коштало? Или неки Теленор пакет који у себи нема интернет ... па онда 6 гига.

Vec sam ti napisao da ugostiteljstvo ne spada u istu granu, pod kontrolu Evropske agencije za kontrolu cene i zastitu potrosaca. Sampanjac trzisne vrednosti 1,000 EUR u St. Tropez-u zna da kosta citavih 50,000 EUR.

Napisao sam ti i za telenor, ne znam zasto se ponavlas :
"Upravo sam dobio informaciju od Telenorovog agenta prodaje da svi paketi/ugovori po potrosenom internet saobracaju imaju deatkivaciju internet saobracaja ili aktivaciju ogranicene brzine. "
 
Ko ludi sudi,kad se luda uludi.:d

Mene cudi sto je ova tema i dalje "ziva".
 
Oni sebi da oduzimaju cistu zaradu? I don't think so.

Nije to cista zarada, nikako. Ako to znaci ovako los glas, pogotovu kad je u pitanju korisnik firma.
Sa druge strane, firma koja nema aktiviran LIMIT na racun... jos jedan trol koji promovise Telenor :D

Telenor je tek aprila uveo na svim paketima limit neta, do tada su i Prenesi (obicni, ne PiS) i neki poslovni paketi mogli da naprave isto sa netom!

@Op, ako hoces da se prepires ko je u pravu - VIP je. Prihvati da si pogresio.
Sta da se radi po ovom pitanju je vec drugo. Ako nema "traga" da je menadzer ponudio 5GB retroaktivno, reci da imas dokaz o tome (imas SMS ili snimljen poziv??) i da firma nece platiti tu razliku jer je ponudjen bolji izbor. Ili pokusaj biti jos jednom ljubazan, i zatrazi da se aktivira retroaktivno paket od 5GB i dodatno od 1GB da bi se umanjila cena, jer niste znali da moze toliko da se prenaduva racun.
Ako oni nemaju trag o tome, zvanicna zalba RATELu i sudska tuzba ima itekako tezinu, jer operateri ne smeju da "izgube" nista iz sistema. Jedino banke moraju mnogo vise da cuvaju svaku sitnicu.


Mislis da nisam u pravu? Vidi u temama koliko ljudi me je ubedjivalo slicno za MTS kad predju racun. Samo se nerviraju i gube vreme po forumima. Umesto da su otisli, kao sto sam predlagao, i da zatraze retroaktivno net paket da se aktivira i time vise nego desetkuje racun.
I meni se to desavalo - mirno sam samo otisao u poslovnicu, podneo zahtev, i sacekao odgovor, a do tada i zaboravio da postoji storniran racun :)
 
Možeš smišljati 100 primera ali brate ti si ga ćao. Potrošio si i iz toga te ni jedan primer neće izvući.
 
Treba covek da napise ovde ako naprave dogovor. Nekako sam siguran da hoce, bas zato sto vip ne prodaje prsutu i sir, nego ima licencu za mobilnu telefoniju koja se ne deli šakom i kapom. Iz tog razloga ne moze da se ponasa bas kako hoce. Za razliku od gradjanaz firmama je lakse da unajme par dobrih advokata.

@alfa
Tu je i razlika izmedju Mts i vip. Prvi su bili svesni i svojih gresaka, dok vip ocigledno nije. Vip ima neku obavezu da mi posalje sms kada predjem 50% minuta ili megabajta i kasnije kad sve iskoristim (kao i ostalim brojevima u firmi). Ta poruka stize tek nekoliko sati nakon poslednjeg razgovora. Vec cetiri godine nisu sposobni da to srede.
 
Vec sam ti napisao da ugostiteljstvo ne spada u istu granu, pod kontrolu Evropske agencije za kontrolu cene i zastitu potrosaca. Sampanjac trzisne vrednosti 1,000 EUR u St. Tropez-u zna da kosta citavih 50,000 EUR.
Само да проверим, теби смета прескупа цена или ти смета што ти нису прекинули саобраћај у неком тренутку? Када да прекину, можда неко свесно хоће и мора да има саобраћај а они га тек тако прекину?

Заштита потрошача је у реду ако нешто кошта 5 динара мегабајт а они ти наплате 500 динара тај исти мегабајт. Заштита потрошача нема шта да тражи ако је директор потписао уговор по коме је цена килобајта 0,05 динара илити цена гигабајта 50.000 динара.
Napisao sam ti i za telenor, ne znam zasto se ponavlas :
"Upravo sam dobio informaciju od Telenorovog agenta prodaje da svi paketi/ugovori po potrosenom internet saobracaju imaju deatkivaciju internet saobracaja ili aktivaciju ogranicene brzine. "
Да ли неко зна да ли у Теленор пакету Моја фирма Класик може да се користи и интернет? Пошто у пакету нема интернета, да ли не може или се одмах плаћа она велика цена? А ако чекаш и mt:s одговор, узми Mix пакет, укључи кућну мрежу и до увече ћеш да направиш ... једно 300к динара рачун. Иста цена.

Само нагађамо о чему се ради и колики је удео Випа у "превари" а тако ће да буде све док не сазнамо на који је то тајанствени пакет директор потписао уговор.

Хм, Вип пакет за бизнис кориснике:
Nakon potrošenog sadržaja u okviru mesečne pretplate u Standard tarifama, u nacionalnom saobraćaju će početi da se naplaćuju sledeće cene: za uspostavu poziva 6,9 dinara, za minut razgovora 7,9 dinara, za SMS poruku 3,9 dinara, za MMS poruku 12 dinara, za prenos podataka (1kB) 0,05 dinara.
Значи по потрошеном саобраћају из пакета се не пребацује на мање брзине и не укида коришћење интернета.

Надам се да агент неће да понови оно обећање са почетка приче него да ће стварно да учини корисницима који су користили технологију у коју се не разумеју.
 
@alfa
Tu je i razlika izmedju Mts i vip. Prvi su bili svesni i svojih gresaka, dok vip ocigledno nije. Vip ima neku obavezu da mi posalje sms kada predjem 50% minuta ili megabajta i kasnije kad sve iskoristim (kao i ostalim brojevima u firmi). Ta poruka stize tek nekoliko sati nakon poslednjeg razgovora. Vec cetiri godine nisu sposobni da to srede.
Za ovaj deo, oko firmi, skidam kapu Telenoru. Iskljuce samo net svim korisnicima firme, osim onima za koje se trazi. Kod MTS-a to ne moze, kod VIP-a ne znam. Ostalo vec moze kod sva tri, ali Telenor ovu sitnicu cini odavno, a jako je bitna.

Ali kad je neka veca firma u pitanju, onaj ko uzima brojeve, mora da osmisli koliko i kako sme svaki broj preci, i to PISMENO mora da ima! Taj neko ce traziti da VIP limitira racun na odredjenu sumu. Sta njemu znaci da odbija radniku od plate, ako taj radnik 300.000 nece moci 10 meseci da otplati, i samo ce otici iz firme?
Koliko vidim, ovde je rec o firmi sa 20-ak i vise brojeva, sto znaci da ko god je uzimao brojeve, morao je znati o tome.

Ja vodim racuna o 20-ak brojeva kod mene u firmi (iako bi to trebao knjigovodje i slicni da rade, a ne sysdev, ali kad se vise razumem od njih, to im odbijem od plate :)), i zna se koliko koji broj moze da napravi racun. To cak i kod MTS-a funkcionise, u lokalu, a za roming, ISKLJUCIVO KT/prepaid brojeve mogu da koriste, znaci nemoguce je da predju racun.
 
Poslednja izmena:
@alfa
Tu je i razlika izmedju Mts i vip. Prvi su bili svesni i svojih gresaka, dok vip ocigledno nije. Vip ima neku obavezu da mi posalje sms kada predjem 50% minuta ili megabajta i kasnije kad sve iskoristim (kao i ostalim brojevima u firmi). Ta poruka stize tek nekoliko sati nakon poslednjeg razgovora. Vec cetiri godine nisu sposobni da to srede.
U konkretnom primeru za coveka koji je otvorio topic:
1) Nema besplatne megabajte
2) Nema ko sta da mu javi smsom koliko je trosio
3) Svesno je trosio internet na paketu gde nema megabajte.

U ovom slucaju, VIP nije nigde pogresio i nema razloga za zalbu.

@ Alfa - Los glas? Zbog ovog topica gde nisu nista pogresili? Tesko da ce im to nesto naskoditi a da im do sad nije naskodilo menjanje cena paketa od 8%.

Ne branim VIP, i sam prelazim sa njega. Ali kad vec korisnik s**** stvar, umesto da drami po forumima i pljuje (gde je sam kriv) bolje da je uzeo da resi svoju situaciju tako sto ce da kampuje ispred poslovnice dok ne dobije papir da mu je retroaktivno aktiviran dodatak od 5GB.
 
@ Alfa - Los glas? Zbog ovog topica gde nisu nista pogresili? Tesko da ce im to nesto naskoditi a da im do sad nije naskodilo menjanje cena paketa od 8%.
Ovo je za firme, nepostovanje dogovora sa menadzerom, ne-izlazak u susret za ozbiljan problem (nije samo u pitanju cena, koju sama firma moze platiti verovatno, ali to povlaci kako to moze da prodje kroz knjige, kome ce biti naplaceno, DA li ce moci da se naplati... - uopste nije to naivno).
 
On nije prekoracio net malo preko paketa vec je trosio svesno. Gde je tu prevara?
 
Ako mene pitas - nigde. Pitanje je sta da radi dalje kako bi ovo njega najmanja kostalo, a ne da li je kriv.
 
Ne vidim u cemu je prevara VIP-a - naplaceno je tacno onoliko koliko je i receno/pise da ce biti naplaceno ako se potrosi toliko i toliko MB/GB. Korisnik se slozio sa tim uslovima, ma kakvi oni bili. Ako je trebao i veci internet, to se trebalo reci PRE potpisivanja i prihvatanja onakvih uslova (verovatno postoji neki paket sa "vecim" internetom).

Pre desetak godina (mozda i vise) koristio sam flat dialup internet (onaj preko dialup "telefonskih" modema) Tehnicom i Verat. A uporedo su provajderske usluge nudili i razni drugi "platicete preko telefonskog racuna". To je bilo uzasno skupo. Kao recimo sad 1 min 10 din. A sta se moze uraditi za 1 minut na 33kbps :D I to nisam koristio jer sam imao flat. ALI, desilo mi se jedan mesec da ne stignem da uplatim svoj flat. I onda bojazljivo uzmem da okrenem broj nekih od tih "platicete preko telefonskog racuna" provajdera. Necu dugo (kazem sebi) samo pet minuta. Posle reko' ajd jos nesto, ne duze od pet minuta. Sledeci dan uplatim flat i taj mesec mi stigne telefonski racun malo skuplji, skoro pa neprimetno. Sve ok. I to je bio trenutak kada nisam shvatio da mi se ustvari otkacila kocnica u glavi :D Ok, sledeci mesec sam koristio flat, nije bilo problema, "kocnica" mi je sa strane bila fino uljuljkana i samo se nesvesno jos vise otkacinjala. Prodje mesec dana, ostadoh opet bez flat-a... "platicete preko telefonskog racuna" uopste nije skup nacin surfovanja (motale su mi se misli po glavi)... nije bilo kocnice... opusteno okrenem pa sat vremena provedem. Prekinem pa sledeci dan "ajd ne moram bas da idem danas da uplatim flat, imam ovo". Jos par sati, kocnice nema. I tako... posle par dana se nekako nakanim da odem do Verata (ustvari do knjizare Plato). A zato, na kraju meseca - stize mi telefonski racun... "secera i vode, lekove brzo!!!" kakav je to bio sok. Sve mi se u glavi momentalno vratilo, trenutno otreznjenje, kocnica opet zakocila (al dzaba sad, posle ***anja nema kajanja). Nije mi ni na kraj pameti bilo da se nekome zalim, taj racun sam sam napravio i niko nije odgovoran za te moje "trenutke slabosti", za svoje postupke odgovaram sam.

Eto, mozda neme veze sa Petrovicevim slucajem, ali ima slicnosti (bar nisam koristio sir, prsutu, skupo vino :d).

Jedino u Petrovicevom slucaju kao svetlu tacku (al bas tacku, tackicu... mada tacka nema dimenzije :D) vidim tog menadzera koji je obecao da ce aktivirati net-dodatak. Ako ima dokaze, snimke razgovora, SMS/mail prepisku... za gusu pa licno oci u oci njega i "dokaze" sa ostalima iz VIP-a.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Prevara VIP-a i ostalih kompanija je u tome sto ti naplacuju ISTU uslugu, u zavisnosti od toga da li si uzeo ili ne poseban paket za internet, u jednom slucaju 5e, a u drugom 3000e. Treba li kome da se napise koliko je to puta. Ako treba, to je nekih x600. Usput, zelenasi uzimaju 10% mjesecno, makar kod nas - i naspram ovoga izgledaju smijesno. A sto se tice sampanjca, Srbija i San Trope nisu za uporedjivanje, na zalost. A i to je 'samo' x50 razlike.
 
Ovo je toliko neverovatna tema (po gluposti) da ja nemam reči. Čovek arčio net i sad se buni u fazonu eeeej skupo mi je.
Brate, plati i ćao.
Ako misliš da možeš da ih dobiješ na sudu, tuži ih.
U 1000 evra da ćeš pući.
End of story.
 
@ mmsandi
Ok a sto onda ne budes pametan (ne kazem ti nego generalno) pa uzmes paket za internet od 5eura umesto od 3000e?!
Pritom te niko ne bije po usima da trosis internet.
Topic je izgubio smisao od prvog posta.
 
Pa sistem bi trebalo da predvidi da ima i glupih ili neopreznih ili neznavenih ljudi i stetnih ugovora, pa da ih proglasi nistavnim. Na zalost, i ja sumnjam da ce se na Balkanu desiti takvo sto, pa da se presudi u njegovu korist.
 
Prevara VIP-a i ostalih kompanija je u tome sto ti naplacuju ISTU uslugu, u zavisnosti od toga da li si uzeo ili ne poseban paket za internet, u jednom slucaju 5e, a u drugom 3000e.

Uzimas paket prema svojim potrebama. Imas mogucnost npr. paket sa milijun minuta razgovora i 10MB interneta (prekoracenje net-a se debelo placa) po jednoj ceni i recimo po istoj toj ceni paket sa 10 minuta razgovora (svaki minut preko se debelo placa) i neogranicenim net-om. I nije prevara posto IMAS mogucnost IZBORA. Niko nista tu nije precutao. A na kraju imas izbor i drugog operatera :)

Ok, tako ekstemnih paketa nema, ali ima bar dvadeset raznih kombinacija izmedju ta dva ekstrema, optimizovanih po nasim licnim potrebama. I sad, Petrovicev sef je uzeo paket koji njemu (sefu) najvise odgovara, a u tom paketu je akcenat na minute razgovora, internet je u drugom (trecem, krajnjem planu). Naravno, internet je tu skup. I eto, dalje sve... mislim, besmisleno je dalje pisati kad je sve jasno.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Uzimas paket prema svojim potrebama. Imas mogucnost npr. paket sa milijun minuta razgovora i 10MB interneta (prekoracenje net-a se debelo placa) po jednoj ceni i recimo po istoj toj ceni paket sa 10 minuta razgovora (svaki minut preko se debelo placa) i neogranicenim net-om. I nije prevara posto IMAS mogucnost IZBORA. Niko nista tu nije precutao. A na kraju imas izbor i drugog operatera :)

Ok, tako ekstemnih paketa nema, ali ima bar dvadeset raznih kombinacija izmedju ta dva ekstrema, optimizovanih po nasim licnim potrebama. I sad, Petrovicev sef je uzeo paket koji njemu (sefu) najvise odgovara, a u tom paketu je akcenat na minute razgovora, internet je u drugom (trecem, krajnjem planu). Naravno, internet je tu skup. I eto, dalje sve... mislim, besmisleno je dalje pisati kad je sve jasno.

Pozdrav!

Da se ne ponavljam, procitaj moj zadnji post prije ovog.
 
Sistem to treba da radi da ne bi doslo do situacije do kojih dolazi, gde korisnik cesto i ne moze da otplati racun. I onda niti se racun naplati (skoro uvek ni deo), niti korisnik ostane da posle toga se od njega zaradjuje.

Mada, sa ovakvim korisnicima, kakvih ima prs i pleva kod nas, mene ne cudi da VIP tako radi, da se MTS ne trudi, a da Telenor to unapred naplati. Znaju oni sa kakvom zemljom imaju posla ;)
 
Kakva tema... Jel ti bar bila dobra konekcija s obzirom da ces da je platis 3k evra?

Cena koju ces da platis je ona koju si potpisao u ugovoru i tu dalje diskusije nema niti mozes da se zalis. Postoji verovatnoca da su ti lose obracunali protok ali ne verujem da je to slucaj. Da li je to mnogo ili ne malo je kasno da razmisljas o tome, to se radi pre potpisivanja. Ocigledno je da si napravio glupost i nadas se da ce tek tako da ti progledaju kroz prste a kao juris ih na neke greske koje su totalno pausalne.

Smesno je.

Ps: sta je to lokalni internet saobracaj?
 
Poslednja izmena:
Sistem to treba da radi da ne bi doslo do situacije do kojih dolazi, gde korisnik cesto i ne moze da otplati racun. I onda niti se racun naplati (skoro uvek ni deo), niti korisnik ostane da posle toga se od njega zaradjuje.

Mada, sa ovakvim korisnicima, kakvih ima prs i pleva kod nas, mene ne cudi da VIP tako radi, da se MTS ne trudi, a da Telenor to unapred naplati. Znaju oni sa kakvom zemljom imaju posla ;)

Bash Tako! Amin
 
O sistemu mi je besmisleno da pisem :) Samo bih bespotrebno ponavljao prethodni post.

Ps: sta je to lokalni internet saobracaj?

Secam se u vreme dialup-a da je lokalni internet saobracaj znacio poseta samo .co.yu sajtova. I za to se davalo puno vremena/sati, dok je "van" .co.yu bilo ograniceno. Ali mislim da u ovom slucaju to ne znaci to, tj. ne verujem da je Petrovic posecivao samo .rs sajtove, vec pod "lokalni internet" misli "nije internet u romingu" (mislim... to bi tek bilo ludilo od cene za 6GB :d).

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Не гледа се да ли нека јединица мере кошта одређену суму па да се свуда исто наплаћује. Кад је поменут СББ, ето у пакетима са мереном потрошњом се на јефтинијим пакетима наплаћује око кило пара за гигабајт. Ја у флет пакету могу да направим 300 или 500 гигабајта за месец дана и то за ~1500. Значи ја за 1500 имам 300 гига саобраћаја а неко ко користи тарифни пакет мора да плати 300к за тај саобраћај. Да ли да се буни због тога?

Даље, цене неких делова услуга су велике да би се корисници натерали да узму скупље пакете у којима има више нечега. Или да узму пакете у којима се интернет укида или блокира по потрошњи. У конкретном примеру постоји Вип пакет од 637,20 динара месечно у коме нема ништа од интернета и сваки килобајт се рачуна 0,05 динара. Постоји и пакет који кошта 4.849,20 и у оквиру њега је 2,2 гига саобраћаја. А онда неко узме пакет од 637 и тражи да плати потрошњу као и онај ко је узео пакет од 4.849. Не мере тако. А вероватно је било ... СББ плаћам 1.590 месечно а ово ће да кошта 637 а још и фирма плаћа ... ајде сада да штедим па да више не плаћам СББ.

И опет, надам се да ћете да убедите агента да призна да је обећао ретроактивни додатак од 5 гига и да ће то да уради а онда да га частите и купите му нешто за ту услугу, за то што се свесно одрекао зараде да би вам помогао због брзоплетости.
 
Direktor me je upravo obavestio da je zalba usvojena i da je ukupan iznos od 342.000,00 din STORNIRAN! Kompletan Internet saobracaj je izbrisan sa racuna. Naplacen je samo osnovi paket. Drago mi je sto su VIP-ovci izasli u susret i uradili pravno i moralno ispravnu stvar.

Molim moderatora da uzme u obzir zakljucavanje teme, ne sumnjam da ce biti jos citata ali bi zamolio da ovaj post citira kao poslednji.
 
Poslednja izmena:
Direktor me je upravo obavestio da je zalba usvojena i da je ukupan iznos od 342.000,00 din STORNIRAN! Kompletan Internet saobracaj je izbrisan sa racuna. Naplacen je samo osnovi paket. Drago mi je sto su VIP-ovci izasli u susret i uradili pravno i moralno ispravnu stvar.

To da se neko (Vip) odrekne 342.000,00 dinara,eto tako,zato sto ste se zalili,tesko brate.Jednostavno ne postoji sansa.To pricaj na nekom drugom forumu,mozda i prodje.Ovde ne.

"Vip-ovci su uradili pravno i moralno ispravnu stvar"!-A onda je mrmot zamotao cokoladu....:d
 
Одлично ако се овако завршило мада бих ја сачекао да прође неко време да се не покаже да је опет агент обећао ... можда је само одложена наплата док не провере. Надам се да нисам у праву и да ће прича овде да заврши.
 
Direktor me je upravo obavestio da je zalba usvojena i da je ukupan iznos od 342.000,00 din STORNIRAN! Kompletan Internet saobracaj je izbrisan sa racuna. Naplacen je samo osnovi paket. Drago mi je sto su VIP-ovci izasli u susret i uradili pravno i moralno ispravnu stvar.

Molim moderatora da uzme u obzir zakljucavanje teme, ne sumnjam da ce biti jos citata ali bi zamolio da ovaj post prebaci kao poslednji.

Drago mi je sto sto si tako prosao,doduse malo mi je nelogicno da se Vip tek tako odrekao tih 3k evra no kako je firma u pitanju i uzevsi u obzir da verovatno imate vise brojeva kod njih procenili su da je za njih isplativije da vas zadrze kao korisnike nego da naplate tih 3k evra.

Inace Vip pravno gledano nije morao da ti progleda kroz prste,to budi siguran.Advokat koji bi te ubedjivao u suprotno je advokat koji zeli da te odere za dnevnice.Da se islo na sud izgubio bi sigurno.Ako si zaista siguran da bi to tako proslo idi do prve banke i podigni kes kredit,evo meni bi trebalo 5k evra.Daj mi kes a tebi kad pokucaju izvrsitelji na vrata objasni da ugovor nije validan i da ne zelis da vratis dug jer Zika prevara daje novac pod manjom kamatom.Ili probij opet limit za 6 GB.Naravno javi kako si prosao. Vip je jedino moralno ispravno postupio jer nije blagovremeno odreagovao i iskljucio broj na vreme jer bi na taj nacin racun bio visestruko manji.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno