Šta je novo?

Sony Cyber-Shot Rx100M3

Carnex

Čuven
Učlanjen(a)
22.05.2002
Poruke
971
Poena
619
Tek što sam rekao da mi je Canon G1 X nejasan sem kao nakit, Sony pokazuje da ume isto da uradi. Ok, Rx100 M3 ima stvarno dobra tehnička rešenja ako su glasine tačne i deluje izazovnije nego ikad ali se opet ugojio za dva ipo milimetara ali ovog puta i za dvesta dolara! Navodno će koštati 845e ili 899CND. Za te pare treba stvarno da imaš mnogo sitniša po starim pantalonama ili da tretiraš elektroniku ko modne detalje. Predstavljanje je navodno noćas u pet ujutro pa kome se čeka...

Ono što jeste bolje je ugrađen ND filter, 1.4mpx 10mm elektronsko tražilo ugrađeno u telo (popup), novi objektiv sa manjim zumom ali boljom krajnjom osvetljenoću (24-70mm, f1.8-2.8).

http://www.sonyalpharumors.com/sr5-hot-first-rx100m3-images-leaked/

rx100m3.jpg
 
Poslednja izmena:
Novi model je, po meni, korak unazad. Ponajviše zbog toga što ima premali opseg optičkog zuma. Trebali su da objektiv malo produže i da tada bude f1.8-f2.8 raspon. Npr 28-120 f1.8-2.8

Ovako, ako se pokaže da je ova glasina istinita(a verovatno jeste), ne verujem da će bilo ko hteti da menja svoj RX100 M2 za ovu nakazu. Još mu je i cena šašavo visoka !

Uopšte mi nije jasno zašto Sony izbacuje ovakvog naslednika...
 
Ja mislim da su trabali da stave 28-300/1.8, tek onda ima smisla...
 
Ma kanta :d
 
Da dodam ili da ispravim glasiniu, kako god želite, najavljena cena je ipa 799USD za USA bratiju. Za ostale će mo saznamo.
 
Ja pozdravaljam skraćenje zoom-a u korist veće svetlosne moći.

Kosta, da je objektiv malo duži, bio bi neproporcionalno veći, ili bi morao biti svetlosno značajno slabiji, k'o što je bio na M2.
...70/2.8 na kraju je mnoooooogo bolje i korisnije od 100/5.6

Bla.bla.truć, ali ovo je najvrhunskiji kompakt na beli svet (uz Canonov takođe preskupi G1), i koji zaista staje u džepove i manje pederuše, pa bem li ga, i cena je vr'. :(
 
...i tek sada videh, i na širem delu je 24mm umesto 28mm koliko je M2. Tih 4mm šire je neuporedivo korisnije na ovakvim aparatima od izgubljenih 30mm dužine. Pogotovo za turiste/šetače.

Ovaj objektiv je najbliže idealnom koji fizika može ubaciti u ove dimenzije.
 
Imao sam i prvu verziju i sada imam drugu (uz 5dMk3), svakako je ova promena objektiva odlična, širi i svetilji, a na 100mm da l' sam par puta koristio i to da približim neke tits na plaži ili tako nešto :)
 
Novi model je, po meni, korak unazad. Ponajviše zbog toga što ima premali opseg optičkog zuma. Trebali su da objektiv malo produže i da tada bude f1.8-f2.8 raspon. Npr 28-120 f1.8-2.8

Ovako, ako se pokaže da je ova glasina istinita(a verovatno jeste), ne verujem da će bilo ko hteti da menja svoj RX100 M2 za ovu nakazu. Još mu je i cena šašavo visoka !

Uopšte mi nije jasno zašto Sony izbacuje ovakvog naslednika...

Druze ima li sanse da ti ikad uvidis koje nebuloze pises po ovom forumu?!

...i tek sada videh, i na širem delu je 24mm umesto 28mm koliko je M2. Tih 4mm šire je neuporedivo korisnije na ovakvim aparatima od izgubljenih 30mm dužine. Pogotovo za turiste/šetače.

Ovaj objektiv je najbliže idealnom koji fizika može ubaciti u ove dimenzije.

E bas to!

Guru: nasmeja me lepo komentarom kao po obicaju :D
 
Za mene je ovaj model apsolutni promašaj, za mene je puno bitniji dobar zum, pa čak i da se dimenzije objektiva značajno povećaju to za mene ne igra neku ulogu. Makar da su ostali na 100 mm ako ništa drugo...ali dobro videćemo šta je sa senzorom. Nek priča ko šta hoće, stvarno je 70 mm PREMALO za ovakav aparat...

Koliko vidim, senzor je izgleda potpuno isti kao i kod M2, jer nijedna glasina ne pominje neka poboljšanja na tom polju.
 
1. 24-70 savrseno (neki standard, i vise nego upotrebljiv, 99% dslr-ova dolazi sa ovim duzinama ali sa f3.5-f5.6)
2. f1.8-f2.8 ( gde ces bolje?)
3. EVF (mislim sta reci kad su strpali EVF na ovu velicinu)
4. Iso (ako im je kao i na prethodnom senzoru, bolje ne mere :p)

Znaci kao neki backup aparat, iliti kad te mrzi da nosis dslr, meni ovo gore zvuci savrseno.
 
Kosta stvarno obesmišljavaš temu. Ovo je najidealniji objektiv na jednom naprednom kompaktu, a da dimenzije i dalje ostanu džepne.

Kome je bitan zoom, neka ne gleda ovakve fotoaparate. Ne mora ni da učestvuje u temama o njima. Ne prave se za njih. Ima par stotina modela na tržištu sa većim zoomom.
 
Za mene je ovaj model apsolutni promašaj, za mene je puno bitniji dobar zum, pa čak i da se dimenzije objektiva značajno povećaju to za mene ne igra neku ulogu. Makar da su ostali na 100 mm ako ništa drugo...ali dobro videćemo šta je sa senzorom. Nek priča ko šta hoće, stvarno je 70 mm PREMALO za ovakav aparat...

Koliko vidim, senzor je izgleda potpuno isti kao i kod M2, jer nijedna glasina ne pominje neka poboljšanja na tom polju.

Pa ti da znas sta je fotoaparat ne bi posle 5 godina traganja kupio onaj raspad od Nikona :d
 
Ispravili su tačno ono što je nedostajalo prethodnom modelu. Svaka čast. Šteta samo za cenu.
 
Za mene je ovaj model apsolutni promašaj, za mene je puno bitniji dobar zum, pa čak i da se dimenzije objektiva značajno povećaju to za mene ne igra neku ulogu. Makar da su ostali na 100 mm ako ništa drugo...ali dobro videćemo šta je sa senzorom. Nek priča ko šta hoće, stvarno je 70 mm PREMALO za ovakav aparat...

Koliko vidim, senzor je izgleda potpuno isti kao i kod M2, jer nijedna glasina ne pominje neka poboljšanja na tom polju.

Kosta, šta je bolje za kvalitet slike, veća svetlosna moć objektiva ili veći zum?
 
Leksa bice on meni dobar i za dve godine,taman kad mu padne cena na donekle razuman nivo ;)
 
Pa ti da znas sta je fotoaparat ne bi posle 5 godina traganja kupio onaj raspad od Nikona :d

Priznajem grešku, eto...šta da radim. Ali u vreme kad sam ja kupio taj Nikon P7700 NIJE bilo 1" aparata toliko, a i cena im je bila dalekooooo ve'a nego danas. Tad više nisam mogao da čekam, kupio sam šta sam mogao u tom trenutku, krastavac šta da radiš...i još uvek 1" aparati nisu jeftini niti ih ima u izobilju. Kad bi Panasonic, Olympus i Nikon ušli u igru, situacija bi se ubrzo promenila nabolje, kako sa svetlosnom moći objektiva tako i da kvalitetom 1" senzora. Pritom, ne računam Nikon 1 seriju 1" aparata, po[to oni ne spadaju u kompakt aparate.


@ leksa

Znam da si u pravu, svetlosna moć je NARAVNO bitnija, ali tu se ipak mora praviti kompromis. Ako se ima u vidu da je 1" senzor ipak dosta manji od Canon-ovog 1.5" u njihovom G1 X Mark I i Mark II aparatima, onda i Sony može napraviti izuzetan svetlosni objektiv u rasponu sličan kao na Canon G1 X Mark II aparatu. Ili bi mogli čak da naprave dve verzije, ta sladokusce : jedan standardni sa 24-70 mm F1.8-2.8 i drugi sa 28-120 F1.8-2.8. E to bi onda bilo to, nema veze što bi objektiv bio veći, ali opet bi i takav bio ZNAČAJNO manji od onog na 1.5" senzoru, to ne treba izgubiti iz vida.


P.S. Niko ne reče šta je sa senzorom, da li je to samo preslikani stari senzor sa Rx 100 M2 ili je malko doteran za ovu godinu ?
 
Poslednja izmena:
Kosta, to što ti hoćeš već postoji i zove se Sony Cyber-shot DSC-RX10. Problem je što to nije kompakt klasa, kao ni G1, i ne spada u ovu temu.
 
Kosta, i dalje pričaš neosnovane stvari.

Da li si video koliko je G1X veći od RX100?!?

compare_zps0f72dd9c.png


A G1x i dalje, toliko veći, ima svetlosno slabiji objektiv. Ne, nije mogao Sony da napravi 24-120/1.8-2.8 jer bi moralo biti otprilike 3x deblje. Ne zbog Sony-ja ili Canon-a, već zbog fizike. Da li znaš da uvećanje svetlosne moći za samo jedan f-stop uvećava prečnik stakala sa minimum 40% i to za najjednostavnije konstrukcije fixnih objektiva. Kod zum objektiva, priča se komplikuje višestruko.

Da napomenem da RX100 sigurno ima i kvalitetniji objektiv.

Za jedno dve godine, kada se budu rasprodavale poslednje zalihe ovog trećeg modela Sony-ja, možda ga i kupim. Taman će S90 da sazri za zamenu.

A smorio si temu za medalju. Ja odustajem od teme koja je inače mogla biti zanimljiva. Pogledaj Sony RX10 što ti Leksa nudi, a ja idem da vidim kako se član stavlja na ignore listu. Ti me ovde teraš da gubim vreme objašnjavajući ti nešto... gubim bre vreme.

Evo na šta sebi ličim:
duty_calls_zps01871001.png


Ćao!
 
Poslednja izmena:
Kosta, da nisi ti malo zalutao na temu?
Eno ti za 200-300e imas ove superzoom aparate, sa zumom od xZilion. Imas i fenomenalan digitalni zoom na smart telefonima. Slika je ko g**no, ali zoom pichi do besvesti.
 
Dobro ljudi, šta ste tolika teška srca. Ja samo kažem svoje mišljenje, a ako se to nekome ne sviđa to nije moj problem.

Što se daljih nedostataka tiče, M3 je izgubio podršku za eksterni blic...što je šteta jer je na M2 ta podrška tek bila uvedena.


Što se drugih karakteristika aparata tiče, moraću malo da korigujem svoj stav nakon što sam pročitao Preview sa Dpreview sajta. Momci iz Sony-ja su napravili dobrog naslednika, uveli Bionz X procesor i dva asferična sočiva (kako kažu u tekstum na njih je Sony posebno ponosan). Opet ostaje žal da je 70 mm MOŽDA malko premalo, pogotovo ako se uzme u obzir na su M1 i M2 imali 100 mm, ali ok. Videćemo šta će biti sa cenom, kad se kod nas pojavi.
 
Kosta, Kosta... samo pravis sranja! :d
 
kosta
skoncentrisi se....hoces veliki zoom ili blic. Sa velikim zoom-om, onaj "bliccic" ti nece mnogo korisititi. A ja koliko sam razumeo, za tebe fotografija pocinje tek na 200mm :D
 
kosta
i jos nesto...iz tvojih postova sam skapirao da ti mislis da se zoom raspon i otvor blende biraju po principu "eci peci pec", pa si se bas razocarao, sto je tamo neki japanac u zadnjem trenutku odlucio da na 1.8-2.8 belndu stavi 24-70, umesto 28-100mm?
 
Sto se toliko cimate oko IT informera :d
 
Nazad
Vrh Dno