Šta je novo?

i7 4790K 4 GHz Base and 4.4 GHz Turbo Clock

Bolji primerak od mog svakako :)
Jel si probao 4.9 ili 5GHz?
 
previshe napona trazi, ovo je neki max za 24/7, prime i linx par sati da vrti ~75-90c
 
Ima da sanjam ove "pinove",
javio se decko od koga sam uzeo plocu, kaze da su Madjari popravili plocu i da sljaka, i da je ta firma od kojih uzima komponente jedna od boljih u Hungariji i da su ga ispostovala maximalno jer neko ne bi uzeo ni u razmatranje ove krive pinove, a kamoli da ih i popravi, jer koliko sam razumeo, ne radi se to bas sa "iglom i koncem".:D
Na kraju da mu se javno i zahvalim i da ga pohvalim da je maximalno ispostovao taj neki garantni list i proceduru.
E, sad, kako cu da namestim ovaj procesor u leziste a da se ne iskrive pinovi, ne znam ni sam,:trust:, vec mi drhte ruke i obliva me hladan znoj,:rupa:
 
a imaj u vidu da je decko skoro iz bolnicke postelje isao jutros da ti to odradi...citiram ga:

"sta sve ne radim zbog kupaca, glavu cu izgubiti"
 
Nisam hteo to da kazem, malo sam razgovarao sa njim na tu temu, ali kako si to napomenuo,
zelim mu da se brzo oporavi i da sve to bude kako treba sto se tice zdravlja, jer je to ipak najbitnije u zivotu.
 
Poslednja izmena:
Uraaaa, radi masina,:banana::banana:, zurka,
montiran Noctua NH-U 14S, MX4 pasta, trenutne tempertature su 27-29C, na 450rpm.
I pogledo sam u CPU-Z, pise da memorija radi na 2.400.
Hvala jos jednom Fantast...... sa KP na trudu i postovanju kupaca.

EDIT: Bio postavljen profil za memoriju u Biosu,pa radila na 2.400, verovatno je testirali
 
Poslednja izmena:
Udri OC sad :D
 
Da, najzad malo da se opustim i da vidimo kako se ponasaju i procesor i memorija i ploca i grafika pri overkloku.
Onako, na prvu loptu, moje subjektivno misljenje,) , je da sistem radi malo "zivahnije" u odnosu na staru Z87 platformu.
I, ljudi, vodite racuna kako montirate procesor u leziste na ploci i pri postavljanju kulera, da ne biste iskrivili pinove.
Stvarno postoji neki mali luft u tom lezistu na ploci i mora se procesor lagano samo postaviti u leziste i kako nalegne, nikako ga ne ispravljati i pomerati i samo zakaciti lagano sa snalom i takodje lagano postaviti kuler.
 
Ja sam kod mene skidao i stavljao cpu barem 20 puta, a kuler zatezem k'o sivonja :)
Samo udri OC, bas me zanima kakav je primerak. Probaj prvo sa 1.2v na 4.6GHz
 
Da, hocu, krecem sa tih 4.6ghz,
kazi mi, posto imamo bukvalno istu memoriju,kod mene radi na 2.400 i 1.5V u Biosu, da li i ti drzis memoriju na toj voltazi ili si mozda povecavao napon?
 
I kod mene radi na 1.5v i 2400MHz 11-13-13-30-1T, to sam rucno podesio, nijansa u odnosu na fabricke latencije. Mislim da mogu da rade i na CL10 sa 1.65v, ali ne primecujem razliku, tako da mi je bilo bolje da ostane na CL11 i 1.5v.
Inace brzina RAM memorije utice na (ne)stabilnost CPU-a pri overkloku, moraces verovatno da podignes i CPU Cache da isprati sve to. Ja nisam uspeo da dobijem stabilnost dok nisam priblizio CPU Cache frekvenciji procesora.
 
Nista, onda cu drzati na default postavkama kada se ucita Profil.
E, ta CPU Cache frekvencija, to je kod Gigabyte cini mi se Uncore Frequency, koliko sam razumeo treba da bude taj neki odnos teorijski 1vs 1, ali savetuju se da negde 3-5 bude manji od CPU frekvencije, znaci negde na 4.0-4.5ghz. za nekih 4.8-4.9ghz za procesor, iako sam video za ove Gigabyte Z97 ploce, da je postavka Uncore na oko 4.0-4.3ghz. i da veca frekvencija utice negativno na stabilnost sistema.
Kako stoji stanje sa tim voltazama za CPU Cache frekvencije( Uncore voltaze), koliko sam video na net-u, krecu se od 1.15V pa do nekih 1.25V na vazduhu.
Da li sam dobro ovo shvatio sa ovim setovanjima?
 
Da, kod Asus-a je to CPU Cache, kod Gigabyte-a Uncore. U teoriji odnos frekvencije CPU-a i Uncore-a bi trebao da bude 1:1, ali to postaje slabo izvodljivo kada se predje granica od 4.5-4.6GHz. Kod mene je CPU na 4.8GHz, a Uncore na 4.5GHz i 1.255v.
Bukvalno trazis "sweet spot" koji ce ti dati stabilnost sistema.
Sto se voltaza tice, kao sto sam napisao kod mene je trenutno na 1.255v, to mi je bio minimum za stabilnost na 1.255v za 4.5GHz Uncore, i utice negativno na temperature procesora (kao i brzina memorije). I Uncore uvek daje performanse (oko 10 puta manje u odnosu na CPU frekvenciju - 500MHz Uncore = 50MHz CPU otprilike), samo je pitanje dokle mozes da doguras sa tvojim primerkom.
NH-U14S je odlican kuler, ako imas jos jedan NF-A15 za push/pull varijantu mozes da izvuces oko 4.7-4.8GHz za svaki dan (ako je dobar primerak).
Za pocetak samo probaj memoriju na 1333-1600MHz, def frekvenciju Uncore i CPU frekvenciju na 4.6GHz i 1.2v. Ako prodje stress test pici dalje :)
 
I kod mene radi na 1.5v i 2400MHz 11-13-13-30-1T, to sam rucno podesio, nijansa u odnosu na fabricke latencije. Mislim da mogu da rade i na CL10 sa 1.65v, ali ne primecujem razliku, tako da mi je bilo bolje da ostane na CL11 i 1.5v.
Inace brzina RAM memorije utice na (ne)stabilnost CPU-a pri overkloku, moraces verovatno da podignes i CPU Cache da isprati sve to. Ja nisam uspeo da dobijem stabilnost dok nisam priblizio CPU Cache frekvenciji procesora.

CPU cashe (uncore) doprinosi nestabilnosti overkloka. Pozeljno je da bude sto blizi kloku jezgra, ali ako OC to zahteva moze da se dosta obori. Sto je nizi cashe, to ce mu trebati manje napona i manje napona za jezgro da bi se ustabilio CPU.
Pozeljno je da bude bar 300-500MHz od jezgra ako ne moze da se ostvari 1:1 osnos. Sto se tice napona, ne valja da napon cashe bude previse ispod napona samog jezgra, izaziva nestabilnost, ali ne doprinosi zagrevanju procesora toliko.
I za odrzavanje memorije na 2400MHz ili ce mroati vise napona memoriji, dodavanje napona agentima digital i analog, cak i dodati napona cashe-u.
 
Poslednja izmena:
Okey,
e, sad, kako stoje stvari sa Input voltazama.
Koliko sam video neki prosek za vazduh je na oko 1.9-2.0V, ja sam mislio da krenem od nekih 1.9v.
Nemam jos jedan Noctua NF-A15 vent., ali ako procesor bude dobar overkloker, mozda uzmem neki Thermalright ty-143 kuler, a mozda i seciram proc.
 
Vidi prvo sta moze, a za input voltage ciljaj da bude oko 0,5V visa od VCORE i da ne pada previse pri opterecenju, za to ti sluzi LLC, i to pazi da ne psotavis suvise visoko. Poseti i prostudiraj temu i5-4690K OC, tu ces naci dosta informacija.
 
Okey,
prevrnuo sam ceo Bench forum i druge forume, malo sam se informisao, teorijski znam dosta, ali nisam nikad dosad koristio te Cash, Ring, Input postavke, nemam neku praksu, ali razumem da treba da experimentisem sa tim postavkama, pa ce da vidimo.
Jel bese ova CPU Ring Voltage za taj Uncore frequency?
 
Poslednja izmena:
Da cpu ring voltage je za uncork iliti cashe.
Najbolje da ti otvoriš temu u overclock podforumu i da tu bude sve na mestu ?
 
Poslednja izmena:
Jooj, pa ne znam ni kako se otvaraju nove teme, :type:
jel ova tema o I7 4790K samo cisto informativnog karaktera ili moze i da se prica o overkloku ovog procesora.?
 
Okey, hvala,
nisam nesto imao potrebe za otvaranjem novih tema pa nisam ni gledo kako se to radi,,)
a za ovo oko overkloka ovog I7, ne znam, mozda je najbolje da bude ovde u ovoj temi, nisam ja tako vican:eyebrows: da otvaram neku temu o overkloku.
 
Da ne otvaram novu temu, u velikoj sam dilemi, za koj dan menjam plocu iz potpisa i dvoumim se izmedju Maximus 7 Hero i Mark1 Sabertooth, koje su vase preporuke, za overklok ovog cpu-a ujedno i za stabilan i pouzdan rad?
 
Evo, ovako stoje stvari sa prvi overklok,
4.6ghz,
voltaza 1.21V
Input 1.87v
Uncore je 4.0ghz
LLC na Extreme
Phase na Extreme Performansce
Turbo disabled
C3 enabled
EIST enabled
ostale power funkcije disabled
i memorija na deafult od 1.600
Nemam trenutno vremena, prime najnoviji stabilan 10-15m. sa temperaturom oko 72-77C.
U Cinebench temperatura je oko 55c.
Ocigledno sa tim Linuxima i Prime bice temperatura i sigurno 85-90 sa voltazama od oko 1.3V, ali bih rekao da ovaj Vijetnamac ima potencijal, ako oce na 4.8-5.0, bice to iskusenje da ga "izmasakriram" bas u fullu.:crash:
 
Poslednja izmena:
Hmm, bas me interesesuje kako ce biti kada se ukjluci i memorija u klok.
Probo na 4.8gh, prolazi prime oko 10 min. na oko oko 85C i jos par testova, superpi, cinebench i nuclearmc.
voltage na 1.28V
input na 1.9v
uncore na 4.3ghz
ring voltage na 1.17v
sve ostalo isto.
Jasno je da ne znaci da 100% stabilan, ali koliko sam ja do sad testirao overklok proces., najbolji test za proveru stabilnosti procesora je bio 3D Mark Vantage i onaj mali test sa avioncicima i onim krugovima, kada je tu prolazio klok onda je kod mene uvek bio i 100% stabilan overklok, na 4.6ghz je prosao 3D Vantage.
Kasnije uvece, da probam na 4.9-5.0ghz da vidimo do koliko ovaj vijetkongovac moze da ide.:shock:
 
Poslednja izmena:
Sad gledam.
@Dzoni86bgd na 4.7 i 1.28V i h110 hladjenjem ima temperature u prime do 90C ali u igrama na oko 65C.
Jasno je da ovog I7 ne moze da ohladi ni voda u ovim "avx instruction":smash:, pa tu treba seciranje i kome to treba isplati se uraditi delid proca.
Ali, bre, u gamingu ako radi u opsegu:D od 60-70C, onda je skoro nepotrebno seciranje, osim ako se ne juri nekih 4.9-5.0ghz klok za gamimg, iako i ovaj klok od 4.8ghz za I7 proc, je stvarno extra klok za gaming, pa to ima da lete frejmovi na sve strane.:beat:
 
Moze neki sotic :D,inace "klanje"ne radi svako to je samo za istinske entuzijaste :)
 
Evo, na brzinu,
77771111.jpg
tek sledi ozbiljno testiranje na 4.9-5.0ghz:) i kad ubacim ovu msi 980 u sistem.
 
Sa memorijom na 2400MHz ce jos skociti temperature, sa oveklokom Uncore-a takodje jos. Pusti CPU kroz RealBench program, ima stress test koji traje 8h, ako to prodje onda budi siguran da je stabilan, ja sam jedino tako pronasao potpunu stabilnost.
Desavalo mi se da prodje Intel Extreme Tuning Utility koji po netu preporucuju, a da kresira u RealBench-u, i kad sam namestio da radi RealBench, radi i sve ostalo.
A sto se tice seciranja, ja sam moj secirao i stavio Coollaboratory Liquid Pro. Totalno druga prica u odnosu na fabriku :)
 
Nazad
Vrh Dno