Šta je novo?

iPhone 6 / 6 Plus

To je, naravno, u teoriji. U praksi nisam čuo da su nekome snimili pin kamerom u prodavnici, a posle slali lopove da mu otimaju karticu. Ako se to i dešava negde, korisnici ajfona bolje da ne zalaze tamo, jer mogu da ostanu i bez telefona, i bez prstiju. Kamere za video nadzor uglavnom imaju toliko lošu rezoluciju da jedva prepoznaš ko je u objektu, a kamoli da vidiš koji pin ukucava. Sasvim je jasno, da mi niko ne diše za vrat dok kucam pin prilikom plaćanja.

Svakodnevno se dešava da ekipe obilaze automate za keš recimo...lopov kupi bug kamericu,zalepi je na žvaku..a žvaku na gornji deo automata tik iznad tastature za kucanje pin-a.I eto ti krađe...pre nekoliko godina je to bio najveći problem...dođeš podigneš keš sa automata...posle 100 metara te presretne majmun ukrade dokumenata a pošto je pre 10 min uživo video tvoj pin i zapisao ode ti i keš :)
Banke su to sprečile slanjem svojih ekipa koje su redovno čistile automate :D

Definitivno nisam za iClaud ili bilo koji takav sistem pošto je nesiguran ali otisak prsta u smislu plaćanja to može da prođe...
 
Nisam okacio fotku juce, tapatalk je odbijao saradnju :) 6 Plus je stvarno ogroman, veci je od Note 4 sa kojeg trenutno pisem. Da su uspeli da smanje ove ivice gore i dole bila bi bolja situacija, ali nije lose ni ovako.

Mnogo lepo rade oba telefona, u iOS-u sve klizi kao podmazano, brz je i Android sad, ali ovde su animacije nekako puterastije, a bas mi se dopada kako je resen iOS 8.1. Stvarno je osvezavajuce imati na testu nesto sto nije Android :)

Edit:

Opet Tapatalk nece da okaci fotku, stoji na waiting for response, moracu klasicnom metodom...

Edit2:

Aleluja, uspeo sam fotku da ga zakacim...
 

Prilozi

  • 20141021_193136.jpg
    20141021_193136.jpg
    1.3 MB · Pregleda: 247
Poslednja izmena:
Kapa dole Apple-u za ekrane iPhone 6 i 6 plus, oba imam na testu trenutno. Ekran je toliko blizu staklu da na trenutke imam utisak da su elementi u 3D i izlaze iz ekrana :)

Ko je proizvodjač ekrana LG ili Japan Display?
 
Bilo bi lepo da trazi kod, jer sta neko ti ukrade telefon i pocne da kupuje sa telefonom? :zgran:

Jesi cuo ikada za TouchID?

To je, naravno, u teoriji. U praksi nisam čuo da su nekome snimili pin kamerom u prodavnici, a posle slali lopove da mu otimaju karticu. Ako se to i dešava negde, korisnici ajfona bolje da ne zalaze tamo, jer mogu da ostanu i bez telefona, i bez prstiju. Kamere za video nadzor uglavnom imaju toliko lošu rezoluciju da jedva prepoznaš ko je u objektu, a kamoli da vidiš koji pin ukucava. Sasvim je jasno, da mi niko ne diše za vrat dok kucam pin prilikom plaćanja.

Ovakve stvari se redovno desavaju :

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/427873/Uhapsen-dok-je-krao-podatke-sa-stotina-platnih-kartica

Licno mi je Banca Intesa privremeno suspendovala karticu misleci da je u pitanju deo ove prevare jer sam izvrsio jednu vecu transakciju.

Taj deo ne bih baš verovao na reč.

http://techcrunch.com/2014/02/26/how-touch-id-and-secure-enclave-work/

Procitaj kako Secure Enclave funkcionise.
 
Poslednja izmena:
^ ja mislim da su sva 3 tj LG/JDI/Sharp.
 
Taj deo ne bih baš verovao na reč.

If you use an iPhone 5s or later, Touch ID provides you with the most technologically advanced fingerprint security. The actual image of your fingerprint is not stored anywhere, and is instead converted to a mathematical representation of a fingerprint that cannot be reverse engineered into one. This mathematical representation is stored in a Secure Enclave within your phone’s chip, and is never accessed by iOS or other apps, never stored on Apple servers, and never backed up to iCloud or anywhere else.

https://www.apple.com/privacy/manage-your-privacy/

http://support.apple.com/kb/HT5949
 
Sada citao,satro LG. Ebes tu kompaniju koja pravi bolje displeje applu nego svojim mobovima.

Pa LG ce prodati vise ekrana Apple-u nego sto ce G3 i G2 zajedno, tako mogu da se kladim da je Apple u nabavci stavio neku zastitnu klauzulu u ugovor. Mada opet po onom sto vidim na netu, nisu to neke drasticne razlike i sve je subjektivno,
 
Jel može pomoć ako možda znate. Treba mi aplikacija koja prikazuje primarne i sekundarne boje, sivu skalu, i da ima kontrolu pozadinskog osvetljenja na određenim procentima. Ovo poslednje i nije toliko kritično, dovoljno mi je da nudi greyscale i boje, potrebno mi je za testiranje ekrana kolorimetrom. Ukratko, treba mi Voodoo Screen Test Patterns alternativa za iOS. Da li postoji tako nešto?
 
Jel može pomoć ako možda znate. Treba mi aplikacija koja prikazuje primarne i sekundarne boje, sivu skalu, i da ima kontrolu pozadinskog osvetljenja na određenim procentima. Ovo poslednje i nije toliko kritično, dovoljno mi je da nudi greyscale i boje, potrebno mi je za testiranje ekrana kolorimetrom. Ukratko, treba mi Voodoo Screen Test Patterns alternativa za iOS. Da li postoji tako nešto?

Mozda ovako nesto? Nisam nasao nesto kao Voodoo. Ovaj dasa je odradio boli glava recenziju ekrana Iphone-a.
 
Poslednja izmena:
Imam već to instalirano, ali ja sam mislio na nešto konkretnije za kolorimetar merenje, ovako moram da nagađam koji RGB odnos svaka boja ima. Moraću da se snađem ručno nekako, da napravim svoj pattern, hvala u svakom slučaju. Još jedna stvar - ne uspevam da nađem metodu kojom bi svetlinu ekrana namestio na konkretnu vrednost, recimo 75%, 50%, 25%...
 
Poslednja izmena:
to bez jb nećeš moći,a i pitanje je da li ima tako nešto,mada verovatno ima...
 
a JB je izasao za 8 i 8.1 danas
ceka se samo da se cydia ubaci ....rekord za jedan dan ludi kinezi izbacili...
 
javi utiske i neka te odlicno sluzi.Ja sam sa i6 i nuegovom velicinom delimicno zadovoljan,jer od kad ga imam neki dzepovi su postali mali.
Hahaha, znam o čemu govoriš ;)
Bilo je ovde 1000 reviewa, video klipova, testirali su kamere, otvarali telefon, savijali ga... teško da mogu da napišem nešto kao utisak a da nije već bilo rečeno ili napisano

Odlučio sam se za 6 plus iz par razloga - dobre autonomije baterije, softverskih razlika - landscape mode aplikacija koji obećava, a i da se ne lažemo - hteo sam da probam taj veliki ekran. Dosta koristim iPad i zbog toga mi je veliki ekran bio interesantan.
Ušao sam u kupovinu sa izvesnom nelagodnošću baš zbog tih džinovskih dimenzija i nisam hteo odmah da prodajem 5S, da ga imam u rezervi ako ne budem mogao da se naviknem na veličinu 6 plus :d međutim, posle 24h korištenja odluka je pala, iphone 5s ide u petak u oglase ;)

Što se tiče izrade i dizajna, može se pogledati 1000 fotki i klipova, ali nešto što ne može da se prenese već treba da se oseti je kvalitet izrade. Osećaj kada se uzme u ruku da držiš precizno izrađen high end uređaj od kvalitetnih materijala. Oni koji su imali prilike da se poigraju sa 6 ili 6 plus sigurno znaju o čemu pričam.
Što se tiče veličine - da, velik je, a nije ni lagan. Iako je samo 0.4 mm tanji od 5s, u kombinaciji sa novim, zaobljenim ivicama deluje mnooogo tanje. S obzirom da je širok, tanak, da su ivice glatke i zaobljene, "grip" nije baš najčvršći, pa preporučujem neki case kao onaj Eplov. Ja sam odlučio da ga koristim bez case-a, samo sa prednjom folijom (kad je u džepu stavim ga u sleeve futrolu) i već sam se prilično navikao na dimenzije. Uglavnom ga koristim sa dve ruke, ali drugaru je umalo ispao danas :d
Što se tiče "uklapanja" u garderobu, to je još jedna oblast gde je stari dobri 5S briljirao - staviš ga u džep ni ne znaš da je tu. 6 plus sam danas nosio u 2 jakne i nisam ga ni osetio; staje i u prednji džep farmerki i može da se nosi tako ali nije idealno. Uglavno, ja sam prilično "dugačak" (1.93m) i biće mi ok ova veličina, ali za korisnike prosečnih dimenzija toplo preporučujem model od 4.7 inča.

Ekran je zaista prekrasan. Fenomenalno osvetljenje, oštrina, fenomenalna vidljivost iz različitih uglova i na dnevnom svetlu (mada danas baš i nije bio sunčan dan ). Sad kad bih rekao da primećujem neku veliku razliku između 326 ppi na 5S i 401 ppi na 6 plus - lagao bih :) Možda je najjači utisak ono što je i Gizmo napomenuo - slika izgleda kao da je "naslikana" na staklu. Treba videti uživo pa onda komentarisati.

Nisam neki veliki kamera fan, a i ne znam šta bih mogao da fotkam u Novom Sadu, tako da kameru gotovo i nisam koristio.

Što se tiče softvera, odmah po aktivaciji sam podigao na 8.1 i utisci su slični kao i na 5S - brz, pouzdan, stabilan, generalno nemam nekih zamerki.
Ono što još uvek nije u potpunosti doterano je third party softver. Dosta aplikacija je već optimizovano za 6/6 plus, ali mnoge nisu. Dropbox je optimizovan, ali Boxie nije, Flicker je optimizovan, ali 500px nije, iBooks je optimizovan, ali Marvin nije, Google-ova oficijalna Youtube aplikacija je optimizovana, ali McTube nije, Apple Maps je optimizovan, ali Google Maps i iGo Primo nisu... Evo jednog screenshota da osetite razliku na primeru iGo Primo i Apple Maps:

Sve izgleda gore kad se ovako gleda na ekranu monitora nego na malom ekranu telefona. Aplikacije se apdejtuju svakodnevno i za par meseci ovo će biti rešeno, ali u ovom trenutku problem još postoji.
Landscape mod je odličan, na velikom ekranu 6 plus može opušteno da se koristi i sa nekim productivity aplikacijama i da zameni "ozbiljnije" uređaje. Evo kako izgleda editovanje prezentacije u Keynote:

Surfovanje je odlično, a sa velikim ekranom 6 plus može odlično da posluži i kao ebook reader, evo screenshota iz iBooks:


Autonomija baterije mi iz ovih 24h koliko fon koristim mi deluje sasvim ok. Toliko od mene :)
 
Poslednja izmena:
Morao sam lenjirom da merim u milimetar gde je slajder na 75, 50 i 25% :d Dužina slajdera je 5.7cm na iPhone 6 Plus, pa sam oduzimao/dodavao četvrtine te vrednosti od početka/kraja do centra kružića na slajderu - snalaženje... Elem, maksimalna svetlina ekrana za 6 Plus je 517 cd/m2, a iznenađuje me da i Apple uz mnoge proizvođače iz Androida tabora pribegava foricama neravnomerne kontrole osvetljenja, što je po meni čitovanje da se izvuče bolja autonomija... Dobra je svetlina na 100%, ali ima i svetlijih ekrana.

100% - 517 cd/m2
75% - 260 cd/m2 (treba da bude ~388 cd/m2)
50% - 164 cd/m2 (treba da bude ~ 258 cd/m2)
25% - 51 cd/m2 (treba da bude ~129 cd/m2)

Javiću kakva je situacija na iPhone 6 modelu, ali verujem da je isti fazon. Videću sad nekako da se snađem za primarne/sekundarne boje kako bih testirao njihovu tačnost.
 
odlicno si sve napisao i mogu ti reci da sam isto razmisljao prilikom kupovine.Hteo sam 6+ i bio uveren da ga uzimam,al na kraju kad sam ga uzeo u ruku 1 i 2.,shvatio sam da mi je 6 obicna odlicna.

Znam da ce sad polako krenuti i razvoj aplikacija u landscape modeu i to je jos 1 razlog zasto sam batalio,jer me nervira sto jos vecina app koje koristim nije optimizovana za i6...i sporo sve to ide.

Mozda razmislim o i6+s ili kako ce se vec zvati,ako do tad krenu da se razvijaju app za landscape mode ubrzanim tempom
 
Au Gizmo, covece, pa citas li ti mailove. :d
 
@ Gizmo rekoh ti da su i oni poceli sa tim forama oko osvetljenja ekrana samo ne u tolikoj meri kao kinezi, lg, sony.. ali ako oba IP6 imaju solidnu autonomiju na 250 cd/m2 onda to i nije toliko bitno.
 
Evo i merenja tačnosti prikaza. iPhone 6 Plus je među najboljim ekranima, mada nije potpuno savršen. Prikaz blago vuče ka plavičastijim, hladnijim nijansama, a primetio sam da sve više raznih proizvođača fabrički kalibrišu ekrane na hladne boje. Ne valja ni kada je bela boja previše topla, onda ispada onako žućkasta kada je ispod 6500K, dok je idealna temperatura zapravo 6500K, tu bela nije ni žućkasta ni plavičasta, već čisto bela. Kod iPhone 6 ekrana je kao što rekoh malo plavija, konkretno 7881K. DeltaE vrednosti su prilično dobre, ali opet ima poneki promašaj, konkretno cyan, magenta i naravno bela su malo netačnije. pa je prosečna vrednost 3.86.

Gamma vrednost je prosto idealna, dovedena je na referentni nivo - 2.20, svaka im čast na tom polju. To znači da u svim tonovima, niskim srednjim i visokim, slika neće biti ni tamnija nego što treba ni svetlija, nego savršena od 0-100 IRE. Nije najtačniji ekran na svetu, mada uzmite u obzir i Nexus 5, koji je ubedljivo najtačniji ekran koji sam testirao, stvarno ostavlja druge poprilično, a evo i posta gde sam ga testirao http://forum.benchmark.rs/showthread.php?303696-LG-Nexus-5&p=3794024&viewfull=1#post3794024 pa možete da uporedite sa iPhone-om. Svejedno, ja sam sveukupno prezadovoljan ekranom iPhone 6 Plus modela.
 

Prilozi

  • calman_data.jpg
    calman_data.jpg
    896 KB · Pregleda: 202
  • calman_4.jpg
    calman_4.jpg
    644 KB · Pregleda: 208
  • calman_3.jpg
    calman_3.jpg
    705.8 KB · Pregleda: 201
  • calman_2.jpg
    calman_2.jpg
    569.5 KB · Pregleda: 201
  • calman.jpg
    calman.jpg
    599.3 KB · Pregleda: 207
Poslednja izmena:
Obećao sam i iPhone 6 izveštaj merenja. Slični su dosta rezultati. Najpre osvetljenje:

100% - 523 cd/m2
75% - 295 cd/m2 (treba da bude ~392 cd/m2)
50% - 158 cd/m2 (treba da bude ~261 cd/m2)
25% - 47 cd/m2 (treba da bude ~130 cd/m2)

Za tačnost prikaza važi sve što sam rekao za iPhone 6 Plus, sa vrlo blagim razlikama. Isto je malo plavčistiji, 7896K umesto 7881K, mizerna razlika. Delta E vrednost je praktično identična - 3.86. Gamma je 2.22 umesto 2.20, mizerna razlika zaista. Koji god iPhone da uzmete, očekujte skoro identičan kvalitet ekrana u odnosu na onaj drugi, tako da tu nema brige.
 

Prilozi

  • calman_5_data.jpg
    calman_5_data.jpg
    892.8 KB · Pregleda: 181
  • calman_4.jpg
    calman_4.jpg
    653.3 KB · Pregleda: 181
  • calman_2.jpg
    calman_2.jpg
    568 KB · Pregleda: 181
  • calman_3.jpg
    calman_3.jpg
    704 KB · Pregleda: 185
  • calman.jpg
    calman.jpg
    599.2 KB · Pregleda: 185
Hvala Gizmo! Nastavi :)
 
Ajde kad sam već krenuo da "spoilujem" ceo review, koji inače nema konkretan datum kad će biti objavljen, nije nam dozvoljeno pre zvaničnog početka prodaje... Nimalo nisam oduševljen trajanjem baterije, kako na iPhone 6, tako i na iPhone 6 Plus. Kao što možda znate, počeo sam da testiram autonomiju na 250 cd/m2 svetlini ekrana, a na toliko sam podesio i oba telefona u ovom slučaju. Ova autonomija pri surfovanju mi deluje baš mala, očekivao sam mnogo bolje rezultate...

iPhone 6 Plus - 5 sati i 5 minuta Usage
iPhone 6 - 3 sata i 41 minut
 

Prilozi

  • iphone6plus_baterija.png
    iphone6plus_baterija.png
    213 KB · Pregleda: 174
  • iphone6plus_baterija_2.JPG
    iphone6plus_baterija_2.JPG
    165.7 KB · Pregleda: 174
  • iphone6_baterija.JPG
    iphone6_baterija.JPG
    130.3 KB · Pregleda: 178
  • iphone6_baterija_2.JPG
    iphone6_baterija_2.JPG
    84.3 KB · Pregleda: 175
^ zanimljivo.. ip6 samo 3h 41 min a u drugim slicnim (surf) testovima koji se vrte takodje na 250 cd/m2 izvlaci mnogo vise, preko 7 i po sati (tj 7h 39min) sto se vidi ovde http://i.imgur.com/eUuxAwq.jpg

E sad zasto je to tako.. cudno je to sto se rezultati iz tvog testa (8h 16min) na tom osvetljenju poklapaju sa ovim nemackim (8h 20 min) u slucaju Z3, ako sve bude slicno i sa Note 4 (6h 58min) onda vec moze da se razmislja o raznim teorijama zasto je jabuka toliko bolja kod nemaca :)

E da, i u anand testu oba IP6 imaju odlicnu autonomiju..
 
Poslednja izmena:
Hvala za rezultate Gizmo!!...i onda me pitaju sto kukam za bateriju na ip :wall:
 
Meni je isto čudno da je ovako mala autonomija. Da nije problem u iOS 8.1, čuo sam ima neki leakage?
 
Nazad
Vrh Dno