Šta je novo?

H.265 kodeci i x265 kodek kao njegova freeware implementacija

Nisam ni mislio da teraš 720p ili veće rezolucije. Klip koji sam okačio je 720x300. Nije lossless ili slično ali je izuzetno dobrog kvaliteta.

Pošto se svaki klip različito kompresuje teško je odrediti univerzalni bitrejt. Ono što možeš je da odrediš CRF. A za komparaciju x264 podeseš da koristi 2-pass i bitrejt koji si dobio koristeći CRF sa x265 enkoderom.

Neki moj lični zaključak je da je za x264 preset Slow optimalan po pitanju kvaliteta i vremena a za x265 upravo nadjoh preporuku za:
--preset slower --me hex --no-rect --no-amp --rd 4 --aq-mode 2 --aq-strength 0.5 --psy-rd 1.0 --psy-rdoq 0.2 --bframes 3 --min-keyint 1
ali ovo još uvek nisam testirao pa ne znam kolika mu je brzina. Do sada sam koristio preset Slow i sa x265 enkoderom. Jeste da nije nešto brzo ali ja i ne kompresujem cele filmove.

2-pass je funkcionalan u trenutnim verzijama i ima i fast first pass. Hybrid već ima podršku za to ali ja čekam da Simple x264 Launcher ili MeGUI dobiju podršku za 2-pass pa da testiram CRF vs 2-pass (kod x264 SSIM i PSNR su gotovo identični), kao i quality/time izmedju različitih preseta pri istom bitrejtu kako bih našao neka razumna podešavanja koja daju solidan kvalitet a ne zahtevaju celodnevnu kompresiju klipa od 3 minuta.

Na jednom od test klipova sam primetio skok SSIM-a od 30% izmedju presteta medium i slow kod x264 enkodera. Slower, Very Slow i Placebo su dodavali jedva par procenata uz dupliranje vremena pa se ispostavilo da nije baš vredno čekanja. Placebo vs Very Slow u većini slučajeva nije ništa ni dodavao. Dobro su mu odabrali ime.

Stabilna verzija se neće mnogo razlikovati od postojeće ako je objave za koji dan. Testiraj kad budeš imao vremena.

P.S. Ja testiram enkodere na materijalu koji mi je dostupan i koji ću inače kompresovati - DVD, BD, BDRip, BRRip i malo bolji YT i Vimeo video. Mogućnosti enkodera kod kompresije lossless fajla su svakako bitne i zanimljive generalno ali za mene ne i prioritetno. Zato i nisam tražio lossless klipove i još uvek nisam probao da kompresujem Big Buck Bunny ili Elephants Dream ( :D ) ni sa jednim enkoderom.

Dobar izvor materijala su mi, pored onog što već imam u kompjuteru i Apple trejleri jer su boljeg kvaliteta od YT i IMDB verzija. Klip koji sam ti okačio je downsized verzija 1080p Apple trejlera koji sam kompresovao sa x264 preset slow CRF 8.
 
Poslednja izmena:
Testirao malo H265 doduse smanjio sam rezoluciju i bitrate drasticno, u pitanju je Jellyfish klip (raw video) sa sajta http://jell.yfish.us/

VidCoder 1.5.24.0 Beta (x64) / Handbrake (6254svn)

H265 / 640 x 272
Variable Framerate
Preset: Slow
AVBR: 400KBPS / 2pass


http://www.4shared.com/video/S709Lqm-ba/992014_Jellyfish_H265_400kbps.html

Pa ok je to, ali nisi rekao šta i kako si koristio u podešavanjima ?

Tj. nisi rekao koja podešavanja x265 kodeka si koristio niti koji x265 build. Nadam se da si koristio najnoviji x265 1.3 , koji sada ima 2-pass standardno plus neke dodatne optimizacije urađene su bolje nego ranije.


Handbrake ti je PRASTARA verzija koju si koristio, vidi skini najnoviji Nightly build pa testiraj s njim. I OBAVEZNO koristi 1.3 verziju x265 kodeka inače nećeš dobiti realne rezultate.

Imaš ili beta3 verziju odavde : https://handbrake.fr/beta.php ili zadnji Nightly build odavde : https://handbrake.fr/nightly.php
 
Poslednja izmena:
Sta bi sa x265? Ima li novosti, zar je moguce da nas par samo prate razvoj X265 na ovom forumu? :(
Koji freeware ke trenutno najbolji za kucne radinosti? Sta koriste ovi sa Torrenta , film od 400mb full hd a kvalitet da se najezis :D
 
Ma da 400MB vrh kvalitet, kako da ne :D
Pa sta fali Handbrake-u?
 
Za jedan rip je super kvalitet! Inace x265 je koristan za full hd sadrzaj i naravno vece rezolucije 4k 8k ali to meni licno ne treba.



Smara Handbrake, trazim neke alternative profi alata, sa sto vise kontrola u konzoli.
 
Poslednja izmena:
VidCoder od verzije 1.5.19 ima ugrađen x265. Ne znam kako radi, nisam probao taj kodek.
 
Poslednja izmena:
VidCoder od verzije 1.5.19 ima ugrađen x265. Ne znam kako radi, nisam probao taj kodek.



Vidcoder koristi Handbrake Core :) Vidcoder je samo UI. Siromasno je to sigurno postoji neka jaca stvar.

@peja sta je smesno?
 
Poslednja izmena:
Pa kvalitet koji teško može da bude iznad 720p Yify od 700MB.
A to sigurno važi i za audio.
 
Poslednja izmena:
Serije epizode do sat vremena u FHD oko 400mb i kida sa obzirom da je rip. I brdo filmova 720p od 250mb pa na vise...

Pa da ali mogu reci isti kvalitet ali duplo manje zauzima :)

Ako se pitas za audio to je cesto aac stereo 96kbps sasvim dovoljno za rip.
Audio je najmanji problem on i najmanje zauzima odmah posle titlova ;) Imam brdo svojih ripova sa aac he v2 @ 24kbps :D
 
Poslednja izmena:
Aha, tako kaži, pošto se standardi "kidanja" znatno razlikuju od osobe do osobe.;)

H265 omogućava (ili će omogućiti?) upravo to, isti kvalitet uz upola manju veličinu fajla u odnosu na H264, a da li nekome odgovara 1080p od 500MB ili 5GB je individualno.:)

Eto npr. wwwz deli tvoje mišljenje.;)
 
VidCoder od verzije 1.5.19 ima ugrađen x265. Ne znam kako radi, nisam probao taj kodek.

Radi 5-6 puta sporije od x264 :)

Serije epizode do sat vremena u FHD oko 400mb i kida sa obzirom da je rip. I brdo filmova 720p od 250mb pa na vise...

Pa da ali mogu reci isti kvalitet ali duplo manje zauzima :)

Ako se pitas za audio to je cesto aac stereo 96kbps sasvim dovoljno za rip.
Audio je najmanji problem on i najmanje zauzima odmah posle titlova ;) Imam brdo svojih ripova sa aac he v2 @ 24kbps :D

S obzirom da te serije (u h265) obicno rade od vec encodovanog materijala (izvor im je DIMENSIONS, KILLERS i sl.), tu se vec dodatno degradila kvalitet. A ti standardi za kvalitet su ti bas niski, pa nemamo vise 1 mbps net i slabiji da bi morali da gledamo 300-400-500 MB filmove ...
 
Poslednja izmena:
nemamo vise 1 mbps net i slabiji da bi morali da gledamo 300-400-500 MB filmove ...
Hehe, a ipak to radimo ;) Možda ne baš 300MB, ali 500MB-1GB svakako :)

Eh, da mi TV podržava x265, verovatno bih već "lovio" te verzije 300-500.

@ dejan87dex: naravno da je VidCoder UI za HB, ali ipak ima više opcija. E, sad, ne znam šta tebi konkretno treba, odnosno zašto misliš da je to "slabo"?
 
X264 ima daleko vise opcija od 265 tako da mislim da to jos nije zrelo, zato kazem slabo a optimizovano je gotovo nikako.

Ja volim small file size i tako skladistim na portable hdd-u ono sto bas volim.
Ko voli vrhunske detalje neka skida filmove od 50GB ne kazem da je to lose, imam ja zaista dobar net ali nema HDDove od po 100 TB :)
Zaista 720p i 1080p ripovi su sada manji od nekadadnjih divx i xvid (avi) DVD ripova 360p pa vidite koliko je to sve otislo u pozitivnom smeru.
 
Poslednja izmena od urednika:
Za jedan rip je super kvalitet! Inace x265 je koristan za full hd sadrzaj i naravno vece rezolucije 4k 8k ali to meni licno ne treba.



Smara Handbrake, trazim neke alternative profi alata, sa sto vise kontrola u konzoli.

Probaj Hybrid. Uglavnom sadrži najnovije verzije x265 enkodera i ima gomilu podešavanja.
 
Kako se napreduje sa ovim? Video sam neke 1080p ripove teške po 3,4 GB-a, jel probao neko da vidi kakav je kvalitet u odnosu na x264 1080p?
Izgleda da za sada još uvek samo prave ripove od već urađenih x264 ripova, tek kad krenu da rade rip od sourca moći ċe da se vidi koliko je zaista x265 zaista "isplatljiv".
 
Ja skoro nisam, ako ne rade direktno od source-a, onda je potpuno nebitno za proveru kvaliteta.

Verovatno će uskoro početi da rade, pošto Windows 10 ima nativnu podršku, i sve više telefona...
 
Ako daje super rezultate a koriste x264 kao source, ne vidim zasto nebi bio dobar kodek.
Ja imam na hdd par filmova 720p konverovani iz 4k, ma nemam reci, resize je cudo a i x265 ;-) file size 400mb 2 sata.
 
Poslednja izmena:
Ma necu da probam sve dok ne pocnu da izbacuju 720p od 200MB...
 
Nisam znao gde da napišem ovo, prvo sam hteo na onoj temi o hd tehničkim karakteristikama ali je možda bolje ovde s obzirom da se radi o x265.

Malo pre sam video da ima na jednom javnom trakeru serija Vikings u x265. 1080p Web-DL. Epizode su onako od 500 do 650 MB-a i rekoh ajde da probam čisto da vidim kakav je kvalitet. Uzeo sam samo jednu epizodu "S03E03" i ona je teška 560 MB-a.
E sad ja imam ovu seriju, naravno i tu epizodu, u izdanju Vikings 720p. WEB-DL.DD5.1.X264-BS i epizoda s03e03 je teška oko 1,3 GB-a, moram da priznam da iako znam da ima bolje tamo negde :D, i ovo je sasvim odlično, bar za dijagonalu 32".

I onda sam seo da uporedim baš ta dva ripa i iznenadio sam se (moram da kažem prijatno) kad sam video da je ovaj x265. primetno bolji, nekako su detalji oštriji i slika je malo svetlija i čistija da tako kažem. Nije to neka razlika sad Bog zna kakva, ipak se radi o solidnom x264. web-dl-u, ali najjači utisak mi je što je x265. uspeo da bude bolji a on je težak samo 560 MB-a dok je ovaj drugi preko giga.
 
Nije isti soruce verovatno.
x265 je i dalje daleko od boljeg od x264 na lowbitrate
 
Ma da, znam ja da ima dosta tu još da se radi oko x265. ali eto ja sam recimo gledao Vikinge baš taj komplet sezona od te neke grupe BS i uopšte se nisam bunio. Čini mi se da je ili CtrlHD ili EbP radio 720p za njih, ali nikako nisam mogao da nađem sve epizode pa sam onda uzeo ovaj komplet od ove grupe BS koja je realno dobra, e sad možda ima veze što mi je tv samo 32" pa se ne vide neki nedostaci to već ne znam.
Da nisam odgledao već seriju sigurno bih uzeo sad ovaj x265 paket sve tri sezone koji je težak samo 16 GB-a za sve, ovako neka ga ovo što već imam, ovu jednu epizodu sam uzeo samo čisto za upoređivanje.

Možda ako me ne mrzi i sutra nađem nešto tako zanimljivo ako ima pa da uporedim.:)
 
Probao sam u linux-u Hybrid sa x256, prvi problem je bio da uopste ne prepoznaje audio jer je u AAC formatu. To sam resio tako sto sam sa ffmpeg konvertovao audio u ac-3.
Sad prepoznaje audio ali kad zavrsi endkodovanje u x256 i pustim video fajl kroz VLC kome je dodato sa prepoznaje X256 nema tona. Izvorni fajl je 840x478 fps 24.67 oko 600MB
a izlazni fajla je velicine oko 200MB, slika je ok ali tona nema. Sad ponovo enkodujem jer sam greskom obrisao izlazni fajl pa cu da proverim da li u izlaznom fajliu ima audo ili nema,
ako ima audio onda me zanima sa cime pustiti taj fajl, da li mozda vlvc treba posebno setovati da uzima taj dodatni kodek X256. Inace enkodovanje traje dosta dugo kao sto je ovde
i pisano.
 
Poslednja izmena od urednika:
A u windowsu jel rade fajlovi, posto vidim iz profila da imas multi boot sistema?
 
A u windowsu jel rade fajlovi, posto vidim iz profila da imas multi boot sistema?
Proverio sam file audio je u njemu, izvorni file radi i u win i u linuxu, izlazni file iako je audio u njemu ne cuje se ton ni u jednom
plejeru ni u win ni u linuxu. Dodao sam za VLC sta treba ali nista i dalje nema tona a slika je ok.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sta se desava sa x264 vidim Vidcoder team ne ubacuje novije verzije encodera, da nisu presli aktivno sa x264 na 265???
 
Ma ne, moguce da je developer vidcodera malo usporio sa izbacivanjem stabilnih verzija, beta verzije vidim da ima da se skinu.
To prelazenje totalno na x265 nece skorije sigurno da se desi, bar u sledecih nekoliko godina bice x264 dominantan.

Cak i kada se masovno pojavi 4K materijal sumnjam da ce i tada da se mnogo vise koristi x265. Prvo treba hardver (procesori) znacajno da napreduju sa performansama, a i x265 da se bolje optimizuje (ako je to moguce).

Proverio sam file audio je u njemu, izvorni file radi i u win i u linuxu, izlazni file iako je audio u njemu ne cuje se ton ni u jednom
plejeru ni u win ni u linuxu. Dodao sam za VLC sta treba ali nista i dalje nema tona a slika je ok.

Daj media info iz tog izlaznog fajla.

I probaj kao alternativu handbrake nightly build (beta)
https://handbrake.fr/nightly.php
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno