Šta je novo?

Telekom Srbije BBTF + VDSL2

Da li neko moze da mi objasni kako se povezuje BBTF?
U stanu gde je bio ISDN, sada su "razdvojene" linije... Dobio sam ZTE ruter sa 4 LAN porta, jednim telefonskim i 2 VoiP prikljucka... U sustini, znam da iz zida telefonski kabl ide u spliter pa iz splitera jedan kabl u ruter/modem a drugi u telefon.
Pitanje 1: Gde da ukljucim drugi telefon za drugi broj?
Pitanje 2: Da li je broj/telefon vezan za spliter ustvari "glavni" broj (ne taj "novi" broj)?

Izvinjavam se zbog mozda loseg objasnjenja, prvi put se srecem sa ISDN i BBTF terminima...
 
Da li neko moze da mi objasni kako se povezuje BBTF?
U stanu gde je bio ISDN, sada su "razdvojene" linije... Dobio sam ZTE ruter sa 4 LAN porta, jednim telefonskim i 2 VoiP prikljucka... U sustini, znam da iz zida telefonski kabl ide u spliter pa iz splitera jedan kabl u ruter/modem a drugi u telefon.
Pitanje 1: Gde da ukljucim drugi telefon za drugi broj?
Pitanje 2: Da li je broj/telefon vezan za spliter ustvari "glavni" broj (ne taj "novi" broj)?

Izvinjavam se zbog mozda loseg objasnjenja, prvi put se srecem sa ISDN i BBTF terminima...
Pazi ovako,prvi ili ti glavni broj(POTS) kacis na spliter u uticnicu gde ti je nacrtan telefon,a drugi tj. BBTF broj kacis na modem u 1 VOIP prikljucak.
E sada mozda su ti oba broja dali BBTF,pa u tom slucaju kacis oba broja na modem u VOIP 1 i VOIP 2.Vidi malo iskombinuj pa gde dobijes signal!
 
Aham... jasno :)

A kazi mi jos, posto mi treba 3 uredjaja/telefona a imam 2 prikljucka, da li da taj treci aparat kacim na POTS ili BBTF ili nije bitno na kojoj je liniji?

Hvala! :)
 
Aham... jasno :)

A kazi mi jos, posto mi treba 3 uredjaja/telefona a imam 2 prikljucka, da li da taj treci aparat kacim na POTS ili BBTF ili nije bitno na kojoj je liniji?

Hvala! :)
U tvojoj sadasnjoj varijanti probas glavni broj POTS na spliteru a ostala dva BBTF broja na VOIP 1 i 2 na modemu!
Postoji i varijanta gde ako hoces jos brojeva onda ti daju nomadski prikljucak (usser,pass i parametre) i ako imas VOIP telefon(aparat) bocnes ga samo u lan port i to sve lepo sljaka.
 
Mislis da na VOIP 1 i 2 mogu da stavim 2 telefonska aparata i da budu na istom broju?
 
Mislis da na VOIP 1 i 2 mogu da stavim 2 telefonska aparata i da budu na istom broju?
Ne,nego na VOIP1 jedan broj a na VOIP2 drugi broj i samo tako moze ako su ti pustena oba broja i oba su BBTF!
 
Jeli bi mogao BBTF da se koristi i na nekom drugom ruteru? Npr. da stavim svoj fritzbox ruter i onda u njega uključim telefon; da li bih iz Telekoma dobio parametre?
 
Jeli bi mogao BBTF da se koristi i na nekom drugom ruteru? Npr. da stavim svoj fritzbox ruter i onda u njega uključim telefon; da li bih iz Telekoma dobio parametre?
Pazi za FRITZ!Box ne znam mnogi su probali sa tim ali nemam informaciju da li to i radi,ali svakako ako FRITZ!Box ima na sebi konektor za phone onda mora da radi.Samo ti trebaju user i pass od Telekoma ali oni za BBTF parametre!
 
Jeli bi mogao BBTF da se koristi i na nekom drugom ruteru? Npr. da stavim svoj fritzbox ruter i onda u njega uključim telefon; da li bih iz Telekoma dobio parametre?

Ako to daju parametre a ne vidim razlog što ti ne bi dali naravno da može.
 
Mozda postoji nacin da se izvuku preko terminala ili nesto slicno.
 
Hvala. Moraću to sa njima da vidim ako budem uzimao vdsl. Ali već osećam da će to biti dosta mučno :)
 
Jos jedno pitanje... Da li moze fax da ide preko BBTF linije?
 
Da li bi BBTF linija radila ukoliko se telekomov ruter stavi u bridge mod?

Postavio sam im neko pitanje u vezi vdsl preko isdn linije i prva rečenica u odgovoru glasi ovako
"Obaveštavamo Vas da ISDN priključak pripada zastareloj tehnologiji tako da ćemo isti u budućem periodu kompletno ukinuti." :):)
 
Poslednja izmena:
Jeli bi mogao BBTF da se koristi i na nekom drugom ruteru? Npr. da stavim svoj fritzbox ruter i onda u njega uključim telefon; da li bih iz Telekoma dobio parametre?

Da li si uspeo od Telekom-a da dobijes parametre za VOIP?

Jos jedno pitanje... Da li moze fax da ide preko BBTF linije?

Moze da radi FAX preko VOIP-a. Ali sve zavisi od FAX uredjaja da li ce da radi ili ne, neki rade, a neki ne, nema pravila...

Da li bi BBTF linija radila ukoliko se telekomov ruter stavi u bridge mod?

VOIP radi bez problema ako je Telekom-ov ruter u 'bridge mode'.

Postavio sam im neko pitanje u vezi vdsl preko isdn linije i prva rečenica u odgovoru glasi ovako
"Obaveštavamo Vas da ISDN priključak pripada zastareloj tehnologiji tako da ćemo isti u budućem periodu kompletno ukinuti." :):)

Koliko se secam pre skoro godinu dana je bila diskusija o tome i mislim da su u Telekom-u odlucili da ne nabavljaju VDSL opremu za ISDN prikljucke. To u neku ruku i ima smisla jer se fiksna telefonija seli na VOIP posto je to jeftiniji sistem za odrzavanje.
 
Poslednja izmena:
VOIP radi bez problema ako je Telekom-ov ruter u 'bridge mode'.
Hvala.
Postavio sam im i pitanje da li bih mogao da koristim samo svoju opremu, ali taj deo maila su ignorisali u potpunosti, tako da ne verujem da bi mi dali parametre za voip. Ako se budem odlučio za vdsl, malo ću insistirati na tome, mada opet ne verujem da će proći.
Inače ja smatram da je prelazak na voip dobra stvar, ali mi je opet bio pomalo smešan odgovor kako je isdn zastarela tehnologija, a istovremeno mi nude običnu analognu liniju :)
Ali dobro, ponovili su da bih za sadašnju cenu pretplate od 660din imao dve linije (obična+bbtf), kao i usluge koje i sada imam besplatno na isdn (id poziva, poziv na čekanju, konf. veza i sl.), što je dobro.
Prvo zašto bih želeo da dobijem parametre za sip (osim što želim da izbegnem krš ruter koji će mi uvaliti) je da bih tu liniju mogao da koristim i na mobilnom telefonu (kao npr. Unifon kod sbb ili Ring+), ali pretpostavljam da i oni to znaju :)
 
Poslednja izmena:
da se upisem u temu. treba da odem do telekoma da zamenim hg630 za hg655 i da uzmem bbtf. sada je na box paketu doplata 250din za dodatnu liniju.

da li je identifikacija poziva po defaultu aktivna na bbtf broju ili se doplacuje?
na pots mi je sada aktivna identifikacija..

u cemu je prednost sip telefona u odnosu na analogni?
 
Poslednja izmena:
Meni su objasnili da se doplaćuje, ali pošto sada imam besplatno (isdn linija), bilo bi besplatno i za bbtf.
Sip može da ima bolji kvalitet razgovora, zavisno od kodeka koji koriste. Ako daju sip parametre, može se koristiti svugde (taj deo mog pitanja su ignorisali).
 
Poslednja izmena:
Meni su objasnili da se doplaćuje, ali pošto sada imam besplatno (isdn linija), bilo bi besplatno i za bbtf.

Meni su, kada sam prelazio sa isdn na bbtf takođe usmeno rekli da je besplatna identifikacija pošto sam imao na isdn, ali u ugovoru nisu, tako da moram da doplaćujem. Besplatna identifikacija se odnosi samo na bbtf liniju, ne i na analognu.
 
Imam jednu VOIP telefonsku liniju kod Telekom-a, mesečno plaćam 659 RSD i imam sve dodatne usluge bez dodatnog plaćanja (identifikacija poziva).
 
To bi tako trebalo da bude uvek. Ne znam jeli postoji još neki operater telefonije u svetu koji danas naplaćuje identifikaciju poziva kao dodatnu uslugu....
 
Meni su objasnili da se doplaćuje, ali pošto sada imam besplatno (isdn linija), bilo bi besplatno i za bbtf.
Sip može da ima bolji kvalitet razgovora, zavisno od kodeka koji koriste. Ako daju sip parametre, može se koristiti svugde (taj deo mog pitanja su ignorisali).


ako daju sip parametre, da li se oni mogu koristiti preko mobilnog telefona na nekom sip klijentu i tako primati i upucivati pozive ili...? da li je neko probao to?

nisam jos stigao da odem da zamenim ruter pa jos uvek ne znam da li ce na bbtf raditi identifikacija. bilo bi lepo da jos to ne moram da placam kad vec placam identifikaciju za pots liniju..
 
dobio sam ZTE ZXHN H367N
sve dodatne usluge su mi aktivne bez dodatne naplate na bbtf broju..
(Call Waiting (CW)
Three-way Calling
Calling Line Identification Presentation (CLIP,Type I and Type II))
 
ja sam gledao nesto ovde po ruteru ali se ne razumem bas najbolje.. okacicu ss kad stignem pq da se protumaci. ima nesto od sip parametara, da li je to dovoljno, ne znam..
 
Nazad
Vrh Dno