Šta je novo?

AliExpress (FAQ u prvom postu)

Ovu danasnju porudzbinu sam odradio preko kreditne kartice, oba para naocara sam platio kao i do sada preko internet kartice komercijalne banke koja je validna samo godinu dana i ne vezuje se za nijedan racun, nego poseban racun na koji sam uplacivao novac samo onoliko koliko mi treba za transakciju. Moram da vidim u banci dali re izdaju isteklu karticu ili daju novu sa novim racunom u svakom slucaju znam da moram ponovo da pisem zahtev za izdavanje Internet Viza kartice.
Status mi je ovakav to su ove naocare sto sam zaokruzio

Platio sam ih i kao i do sada posle dva dana dobijem poruku da su poslali i dobijem Tracking Number RG148594650CN medjutim posle dvadeset dana ja ne mogu da pronadjem posiljku. Na moje pitanje dali su mi poslali naocare kazu da nisu (iako sam dobio Tracking Number i poruku da je poslata) jer navodno nisu znali koji mi je model TV-a a naocare univerzalne. Posaljem im model TV-a izvinjavaju se i kazu da ce poslati za 3-5 dana prodje 5 dana, status posiljke se ne menja opet pustim poruku dali su poslali naocare kazu da nisu da ce ih poslati, posle 5 dana ponovim isto pitanje i isti odgovor, Pitali su me dali zelim da mi refundiraju ili da posalju ja sam im odgovorio da hocu da mi posalju ono sto sam i platio.
Ono sto je najcudnije nisu hteli ni na jedan mail da mi odgovore cela komunikacija je bila preko onog ceta.
U svako slucaju sacekacu da prodju praznici pa cu uraditi ovako kako si mi rekao.
 
Poslednja izmena:
Ok. Kreditnu karticu nemoj nikada koristiti za placanje na internetu. Čak i preko sajtova koji su sigurni.
Neće ti se ništa sada desiti ali ipak tu praksu treba izbegavati maksimalno.
 
Kakva je fora sa velicinama kod Kineza, tj. jel su iste velicine kao kod nas ili manje? Mislio sam da uzmem nesto cisto da probam prvi put (do sada sam samo kupovao na ebay-u, Amazonu i na nekim engleskim sajtovima) i vidim da ovo stoji kao na nekom popustu od 50% do 9 ujutru:

http://www.aliexpress.com/store/pro...leeve-Sport-Outdoors/1178850_32299717955.html

A onaj jedan "feedback" koji stoji me je malo zbunio, posto onaj Korejac ocigledno ne stoji bas najbolje sa engleskim. Sada ne znam da li da narucim xxl(nosim xl). Usput, jel uzimao neko nesto ovog tipa, jel valja uopste(nemam iskustva sa kineskim stvarima)?

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Ne kupuj stvari u radnjama koje nemaju tacno nacrtano uputstvo kako da se izmeriš.
Nisam naručivao, slušao sam tudja iskustva. Ja volim da probam pre nego kupim.
Da,generalno su manje. Kupiti jedan broj više nije garancija, osim ako si cool da posle pokloniš nekome kome će odgovarati pa probaj, naruči.
 
Uzmi dva ili tri broja veće. Mada bih ja uzimao samo tamo gde pišu veličine u centimetra.
 
Uspavao sam se, tako da nisam stigao da uzmem po toj nizoj ceni. Tako da cu da batalim to i prva kupovina ce mi biti replika dualshocka 3. Samo se razmisljam da li mi je bolje bez kutije da uzmem, zbog carine(nasao sam u kutiji za 10 dolara, a bez kutije mi je oko 12- naravno razliciti prodavci, jer u suprotnom ne bi imalo smisla). Mozda bih uzeo i 2 komada, pa mi onda kutija mnogo povecava paket.

Hvala obojici u svakom slucaju.
 
Uzmi dva ili tri broja veće. Mada bih ja uzimao samo tamo gde pišu veličine u centimetra.

Što se brojeva tiče ne mora da znači. Meni su jedne isti moj broj bile veće, a ne manje što je karakteritičnije za Kineze. Ako može da izmeri centimetre tamo gde ne piše, može poslužiti. Samo da ne mere metrom koji je njihov proizvod... :D I tu zakidaju...

Uspavao sam se, tako da nisam stigao da uzmem po toj nizoj ceni. Tako da cu da batalim to i prva kupovina ce mi biti replika dualshocka 3. Samo se razmisljam da li mi je bolje bez kutije da uzmem, zbog carine(nasao sam u kutiji za 10 dolara, a bez kutije mi je oko 12- naravno razliciti prodavci, jer u suprotnom ne bi imalo smisla). Mozda bih uzeo i 2 komada, pa mi onda kutija mnogo povecava paket.

Hvala obojici u svakom slucaju.

Što se carine tiče...Kad proburaze paket videće šta imaš. PDV ti ne gine. Samo je bitna osnovica za obračun. Meni su pre par dana za patike kupljene na ebay na aukciji za 40€ računali 55€, tako da me je pored PDV-a kačila i carina. Džaba što je paket bio iz Nemačke sa napisanom pravom cenom. A žaliti se ne isplati na 1000 din. pola od toga ide Nepovratno za žalbu+odugovlačenje...
 
Ajde neko ko je bio u sledećoj situaciji ako može da mi pomogne: Kolega je naručio 5 bluetoth usb adaptera i 10 dvi to vga adaptera, sve ukupno vrednosti 16 i kusur dolara, da bi mu paket stigao uz carinu od oko 2200 dinara. Navodno su genijalci prilikom carine računali maloprodajnu cenu pojedinačnog predmeta. Da li iko zna na koji broj treba da se zove uprava carine? Živimo u Subotičkoj opšzini, ti je nadležna carinarnica u NS ako se ne varam.
 
Samo nek' se on žali, pa kad mu traže neke potvrde za koju firmu uvozi i slično, biće mu još gore. :D

Naime, bilo je već, da l' u ovoj temi ili nekoj drugoj slična priča. Lik je naručio više komada neke stvari (4-5 komada) i dobio je od carine papire da popuni neka čudesa jer više komada neke stvari se vodi kao da se uvozi za dalju preprodaju, a ne za lično korišćenje.
 
Malo malo pa nadije neko ko bi da se obogati na veleprodaji stvari sa aliexpess-a! :)

Kao što reče dzonihsv, imao je sreće što je pošiljka uopšte prošla našu carinu. :)
 
Naručivao sam 5 ili 10 stvari , otprilike te vrednosti , dosta puta , nikada nisu pravili probleme ...
 
Ajde bez preranih zaključaka. Kako očekuješ da neko naruči jedan komad nečega kad je minimalna količina 5 ili 10? Druga stvar, ne može neki tamo carinik da vrednost od 16$ proceni na 60. Upućena je primedba, paket ide na ponovno carinjenje, uz priloženu kopiju porudžbenice sa sajta. A za sve one koji žele da izbegnu ovakve situacije, preporuka sa carine jeste da od kineza zahtevamo da uz predmete pošalju račun i da im naznačimo da nećemo prihvatiti paket ukoliko to ne ispune.
 
Ima li naznaka da će ponovo biti nekih akcija kao Gaga deals, igrice i sl?
 
Kako očekuješ da neko naruči jedan komad nečega kad je minimalna količina 5 ili 10?

Minimalna količina je cena po kojoj je taj prodavc propisao da će dati, a drugo je što možeš da kupiš i na drugom mestu ništa te nije vezivalo baš za tog prodavca i tu količinu. Sve ovo kad se sračuna ispadne ispod 0,99$ što je OK cena, ali ne i količina sa kojom se navodno pravdaš tj. opravdavaš svoj postupak naručivanja.

Druga stvar, ne može neki tamo carinik da vrednost od 16$ proceni na 60.

A vidiš čuda, čudno je da carinik tako nešto uradi, baš i mene iznenađuje (sarkazam). Inače može to da uradi bez ikakvih problema, može da odbije uvoz takve robe jer ta količina nije za "ličnu upotrebu" i smatra se komercijalnim uvozom. Mnogo puta je pisano u ovoj temi zna se šta je količina za ličnu upotrebu i šta je količina za komercijalnu upotrebu.

U ovoj temi sam već o tome i pisao tj. kopirao deo koji govori o proceni carinskog službenika, i on postupa ne samo po računu nego ima i pravo na slobodnu procenu navedene robe i to po 6 stavki koje mu to omogućavaju.

Drugo je kada ti naletiš na carinika kojeg to ne zanima, pa tako može i tu količinu da pusti nema nikakvih problema, ali zakonski gledano to je drugačija priča.

A za sve one koji žele da izbegnu ovakve situacije, preporuka sa carine jeste da od kineza zahtevamo da uz predmete pošalju račun i da im naznačimo da nećemo prihvatiti paket ukoliko to ne ispune.

Takva situacija može da bude opravdana u slučaju manje količine robe, a ne robe koja sadrži po 10-15 istovetnih prozvoda, (25 pakovanja kutija šibica, 25 pakovanja hemijskih olovaka, 25 pakovanja gumica za brisanje). Pronađi malo na internetu objašnjenja naše carine i postupanja u okviru njihovih nadležnosti, kao i poseban deo okoji govori o "Uvozu robe iz Kine", pa da čuješ šta se sve radi i dešava, a pogotovo umanjena vrednost robe, tako da su veoma dobro upućeni u svaki segment njihove nadležnosti i postupanja koja su im zakonski dozvoljena.

Samo ti usputno kažem nemoj se previše zanostiti šta oni kažu, može to da prođe jednom-dva puta, ali kod tebe je to bilo na prvom naručivanju. Da je takav stav onda bi svako to radio i naručivao pod pojmom lična upotreba velike količine robe, ili srazmerno shvatanju šta je tačno velika količina, ali sigurno nije za ličnu već za komercijalno plasiranje.

Upućena je primedba, paket ide na ponovno carinjenje, uz priloženu kopiju porudžbenice sa sajta.

Nemoj se puno nadati da će to sve biti idealno i da si ti upravu. Dokaz da si platio 16$ nije opravdanje koje oni mogu da iskoriste pa kažu "Ok, a količina, možeš platiti carinu ili da vratimo paket". Može tebi i paketi proći i uzeti ovo u obzir, ali... ali... imaju pravo da odbiju, tako da za sledeći put sve uzmi sa rezervom, što se tiče količine naručene robe.

U ovoj temi ako malo detaljno pročitaš imaš milion različitih slučajeva, od naplate do slobodne procene i dobijanja paketa itd...
 
Poslednja izmena:
Evo samo jednog "taze" slucaja. Narucih drugaru, preko mog naloga na Aliexpress-u LED sijalice. Ukupno 23 sijalice 3-5-7-9w mesano, cirka 30e placeno. (svaka u svojoj kutiji) Kinez poslao, paket stigao posle nekih 20-tak dana i posto drugar nije bio u stanu kada je postar donosio (ostavljeno uobavestenje) odemo mi do Poste, bas me zanimalo koliko ce da mu uzmu za PDV. Decko daje papircic, gospodja donosi paket 30x30, potpisuje se da je preuzeo i to je to. Nista. Ni carina, ni PDV. Ja zaprepascen, drugar se smeje......naravno ceo njegov stan, tashtin i kevin je opremio sijalicama. Ima vec 4-5 meseci od tada nista nije ni crklo,ni da je u kvaru. Prodavac mislim da je CTB LED Lighting tako nesto,nznm napamet. Uglavnom,pozitivno iskustvo i sa nasim sluzbama i sa sijalicama. Inace pomenuta posta je u BG-u, Vracar.
 
Super je to što je on dobro prošao. Dobro je takodje što naša carina očigledno malo relaksiranije ocenjuje šta je za dalju prodaju a šta nije... Mada, to ovde nije slučaj jer je njegov paket pukom srećom prošao neotvoren.
Mišljenja sam da ovakvim postovima ne treba ohrabrivati ljude da naručuju veće količine u jednom paketu jer će se mnogi opeći.
 
Naveo sam samo primer, bez ikakvog ohrabrivanja. Svako sam procenjuje da li mu se isplati da nesto poruci ili ne.
Ja zadnjih 3-4 godine porucujem sa dostavom u Srbiji ISKLJUCIVO stvarcice male vrednosti (do 5$) tj. pisamce. Za sve iole ozbiljnije stvari,koristim dostavu u nekoj od okolnih zemalja.
Kao sto rekoh u kao sto kolega rece, porucivanjem 20-30 sijalica PREUZIMATE sopstvenu odgovornost na to da li cete platiti carinu i PDV. Moj prethodni post je bio samo primer. Sto ne znaci da ne treba pokusati ;)
 
Naveo sam samo primer, bez ikakvog ohrabrivanja. Svako sam procenjuje da li mu se isplati da nesto poruci ili ne.
Ja zadnjih 3-4 godine porucujem sa dostavom u Srbiji ISKLJUCIVO stvarcice male vrednosti (do 5$) tj. pisamce. Za sve iole ozbiljnije stvari,koristim dostavu u nekoj od okolnih zemalja.
Kao sto rekoh u kao sto kolega rece, porucivanjem 20-30 sijalica PREUZIMATE sopstvenu odgovornost na to da li cete platiti carinu i PDV. Moj prethodni post je bio samo primer. Sto ne znaci da ne treba pokusati ;)

Nije problem samo carina i PDV nego sto su veeeelike mogucnosti da ce se paket na kraju vratiti jer nemate dozvolu za uvoz.
 
Evo samo jednog "taze" slucaja. Narucih drugaru, preko mog naloga na Aliexpress-u LED sijalice. Ukupno 23 sijalice 3-5-7-9w mesano, cirka 30e placeno. (svaka u svojoj kutiji) Kinez poslao, paket stigao posle nekih 20-tak dana i posto drugar nije bio u stanu kada je postar donosio (ostavljeno uobavestenje) odemo mi do Poste, bas me zanimalo koliko ce da mu uzmu za PDV. Decko daje papircic, gospodja donosi paket 30x30, potpisuje se da je preuzeo i to je to. Nista. Ni carina, ni PDV. Ja zaprepascen, drugar se smeje......naravno ceo njegov stan, tashtin i kevin je opremio sijalicama. Ima vec 4-5 meseci od tada nista nije ni crklo,ni da je u kvaru. Prodavac mislim da je CTB LED Lighting tako nesto,nznm napamet. Uglavnom,pozitivno iskustvo i sa nasim sluzbama i sa sijalicama. Inace pomenuta posta je u BG-u, Vracar.
Meni danas stigao paket sa 6 istih led sijalica. Naplatili 100 din. Nije PDV - nema dokumentacije, verovatno je otvaranje, tj. trošak zatvaranja sa lepljivom trakom...On je imao sreće. Mada je i meni prvi put naplaćen samo pregled. Obično naplate i PDV ili ništa...:trust:
 
Moja iskustva su bila takva da ako mi otvore paket obavezno naplate i pdv. Nekada otvaraju, nekada ne. Bukvalno nema nikakvog pravila s njima.
 
Drug je iz Rusije naručio sat pre godinu dve. Zvali ga iz carinarnice u NS da im dostavi račun da bi mogli da ga carine (a ako se ne varam tada nije bilo carine iz Rusije). Rekoše mu da im dostavi screenshot narudžbenice na sajtu. On im pošalje preporučeno, prođe nedelju dve, nema sata niti iko zove. On nazove da pita šta se dešava, kažu nije stiglo. Kako nije kad ja imam povratnicu da je dostavljeno? Pa čekajte da pogledam, op eto papira u fioci nekoj, šta će on tamo ju bože -reče carinik " začuđeno ".. Nakon tri dana eto sata, sa PDV-om bez carine vrednost beše 60$. Tako da mi sve to smrdi da se nekome sat svideo pa su hteli da ga zakinu, "slučajno" da nestane papir u fioci... Mene su zakinuli za web kameru iz Kine, stigla do naše carine i tamo joj se gubi trag... Ja sam refund dobio, a kameru nikad...
 
^
Upravo ovo.
Najpozitivnija iskustva sa AE u periodu u zadnjih godinu dana, mada naleteo sam na par feedback-ova da su prodavci manipulisali sa tracking numberima.
 
pitanje hocu da narucim prvi put da vidim kako to funkcionise.nacucujuem brzinometar za biciklo od 7-15eur nista skupo platicu paypalom i pitanje je sledece jel se ceka mozda 30dana ili manje ako je manje jel znate mozda koliko se ceka otprilike hvala.
 
znaci od 20-30 dana.onda narucim neobracam paznju sacekam 30 dana i cekam da mi stigne postar i donese mi brzinometar.
 
Uglavnom je tako a imaš i praćenje pa tačno znaš gde se nalazi pošilka
 
pitanje hocu da narucim prvi put da vidim kako to funkcionise.nacucujuem brzinometar za biciklo od 7-15eur nista skupo platicu paypalom i pitanje je sledece jel se ceka mozda 30dana ili manje ako je manje jel znate mozda koliko se ceka otprilike hvala.
Na Aliexpress nema mogucnost placanja paypalom cisto da znas.
 
Nazad
Vrh Dno