Šta je novo?

Netrunner Rolling Release

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
А не, ово ће да буде одличан потез. NetRunner је ионако био занимљив Кубунту клон као што постоји безброј *убунту клонова. Шта онда рећи за Mint, Ultimate, Snowlinux, шта рећи за безброј Дебиан клонова ... осим да покушавају нешто ново.

Мањаро није баш GUI Arch, више је KDE Arch са GUI инсталером јер када прођеш инсталацију, онда је већ слично. Мада се мени Мањаро више свиђа, прескочили су неке фалинке које се провлаче Арчију. Пошто је Мањаро био једини Арч клон са добрим инсталером (неколико клонова са текст инсталацијом су код мене пуцали па никако нисам успео да их набацим), овај NetRunner ће да буде алтернатива па бар имам да бирам.

Једино што су могли да сачекају па одмах пусте и х64, овако сам морао да пробам х86 а касније ћу да заменим. Наравно, ову поруку пишем са NetRunner Arch илити RR линуха и делује симпатично. Ето играчке за неко време. :)
 
Poslednja izmena:
Netrunner, Mint KDE su dobri klonovi Kubuntu, Netrunner nije sledio neku shemu oko izlaska verzija.
Kolko citam zadrzace staru klasicnu liniju i ovu novu Rolling Release.
Citam da su sponzori KDE sto znaci da daju parice za razvoj KDE, ja cu sacekati 64-bitnu verziju da probam,
nadam se da nece biti 100% klonirani Manjaro.
off. Manjaro KDE mi je opet pre neki dan pobrljavio vreme, radio sam neka azuriranja i kad sam usao
u Manjaro da uradim #update-grub pobrljacio je vreme.
 
А не, ово ће да буде одличан потез. NetRunner је ионако био занимљив Кубунту клон као што постоји безброј *убунту клонова. Шта онда рећи за Mint, Ultimate, Snowlinux, шта рећи за безброј Дебиан клонова ... осим да покушавају нешто ново.

Мањаро није баш GUI Arch, више је KDE Arch са GUI инсталером јер када прођеш инсталацију, онда је већ слично. Мада се мени Мањаро више свиђа, прескочили су неке фалинке које се провлаче Арчију. Пошто је Мањаро био једини Арч клон са добрим инсталером (неколико клонова са текст инсталацијом су код мене пуцали па никако нисам успео да их набацим), овај NetRunner ће да буде алтернатива па бар имам да бирам.

Једино што су могли да сачекају па одмах пусте и х64, овако сам морао да пробам х86 а касније ћу да заменим. Наравно, ову поруку пишем са NetRunner Arch илити RR линуха и делује симпатично. Ето играчке за неко време. :)
Manjaro koristi Antergos GUI installer.
Antergos je mnogo bolja varijanata od Manjara jer dobijes laku instalaciju i cisti Arch, a ne neke gluposti kao "mi nesto testiramo pa vam pustimo za par nedelja". :)
 
Не правим ја нека питања око тога да ли ће да ми набаци овај или онај програм и да ли је потребно да нешто после склањам јер успорава. Antergos има (за мене) озбиљну фалинку а то је што није КДЕ јер сам се већ навикао (навукао?) на тај ДЕ и тешко да бих се вратио.

Што се кашњења тиче, то лако премостим повременим пребацивањем мирора на нестабилне и онда иде исто као Арч. Размислићу и о варијанти да пребацим трајно на нестабилне и онда ће да буда на даље и убудуће исто.

Арч ми негде не ради баш најбоље, мало се чудно понаша са драјверима за графичку па га мало ређе пробам. Мислим да има још пар неких ситница које ми сметају типа не ради оно аутоматско монтирање партиција из КДЕ подешавања и после сваког рестарта морам да монтирам. Можда има решење (ако неко зна, одма ћу да пробам) ... мада ми у принципу Мањаро ради исто па не видим неки разлог да га не користим.

NetRunner ради пристојно мада не пробам превише, чекам х64 па да се упустим. Нервира ме пар форсираних аутоматика типа firefox који се сам стартује и онај едитор који одмах падне по стартовању система. Када инсталирам х64, погледаћу где се то убија. Иначе је ово нови почетак па ће да наставе да прате Мањара а вероватно и додају нешто своје, као што су у класичном додавали у односу на Кубунту. Мада ми то није много значило па сам остао на К.

Мањаро има проблем са сатом јер има и неке своје рачунице, повремено после пробе неког другог линуха помери сат за два унапред (до промене је био један па вероватно нешто прерачунава) али не обраћам пажњу јер после неколико минута то сам оправи.
 
off. Manjaro KDE mi je opet pre neki dan pobrljavio vreme, radio sam neka azuriranja i kad sam usao
u Manjaro da uradim #update-grub pobrljacio je vreme.
Хм, малопре стартујем Арч и он врати сат за два. Изгледа да је на неком другом нивоу.
 
Хм, малопре стартујем Арч и он врати сат за два. Изгледа да је на неком другом нивоу.
Cim imas vise linuxa akaju svi po masini, pokusao sam da razumem sva ta vremena i na kraju sam u svakom stavio NTP serer ili NTPdata
klijent, vreme na UTC+0 a lokalno vreme prema zoni. Najverovatnije nisi dugo dizao ARCH pa nije dovuka novi fajl kad mu je letnje
racunanje vremena, to dovlace svaki puta pred promenu, izgleda da ne mogu da to naprave na nivou vise godine.
 
Ма добро, то ми је небитно јер се исправи за неколико минута, само сам хтео да напишем да и Арчи има проблем са временом па је онда Мањаро ту успутна штета.

Сад сам проверио, изгледа да је боље да не активирам нестабилне него тестне мироре, овај Мањаро је апдејтом са нестабилних добио кернел 3.13.9-1 док Арчи још троши 3.13.8-1 ... могуће да су код њега тестинг а не нестабилни. Проверићу листу ако не заборавим.
 
Jesu li vam to testni sistemi?
 
Тестни? Мени је тренутно баш Мањаро главни али у сваком тренутку могу да пређем на сваки од инсталираних. Можда је потребно пар минута да набацим актуелно и наставим. Скоро сваки ОС на компу је употребљив.
 
Мени је Мањаро као тестни дистро. Данас је опет збрљачио време, додао је још 2 сата као да сам гмт + 4, не знам који му је клинац.
НТП сервер подигнут и наштелован, Нтпдата сам скинуо јер га он нема као редован део него иде из АУР-а а и са њим је било исто.
 
Немој да обраћаш пажњу, оправиће се за пар минута. Слично ради и Arch а јуче ми је и Windows 8.1 неколико пута враћао сат за 3 часовника. Вероватно Арчи/Мањаро има неку логику да после неког другог линуха помери за 2 колико сада штрчимо од нормалног времена а мало касније провери па врати.
 
Тестни? Мени је тренутно баш Мањаро главни али у сваком тренутку могу да пређем на сваки од инсталираних. Можда је потребно пар минута да набацим актуелно и наставим. Скоро сваки ОС на компу је употребљив.

Simpatičan odgovor. NIje mi samo jasno za šta tebi računar služi verovatno FB i YT kad ti je svejedno da či će biti neupotrebljiv i da li će otići sistem
 
FB никад нисам ни пробао и не планирам да користим, YT некад прође уз неку поруку или кад мало сурфујем али ме не занима превише. Само као информација.

На харду имам једне Пенџере и више линуха, скоро сви су подешени и спремни за рад, са инсталираном већином програма и са подешавањима. Тренутно ја активан и актуелан Мањаро а ако "оде" систем, само рестартујем рецимо Кубунту (он је прва резерва док не крене х64 NetRunner Arch) и само ископирам Firefox и Thunderbird профиле ... тј базе да би било актуелно. Све остало је углавном небитно, подаци су на другој партицији и сви линухи их деле па ми је свеједно који ради. Све што је битно и потребно је одмах подешено или могу да подесим за пола сата ако сам пропустио.

Зашто бих се потресао ако падне систем?

Е да, могу да покренем и windows а могу да убодем и други хард, на њему изаберем опет неки ОС и опет користим податке са првог. Шта је ту проблем?
 
A šta će ti toliko linuxa instaliranih ? U čemu je poenta toga ?
 
A šta će ti toliko linuxa instaliranih ? U čemu je poenta toga ?
Evo ja cu da odgovorim, jednostavno imas rezervu, vidis kako je nesto reseno u drugom linuxu, u
jednom linuxu neki program ne radi a u drugom radi pa makar bili bazirani na istom korenu i grafickom
okruzenju. :D Evo ja pratim trenutnu betu 14.04 Unity, Kubuntu, Gnome-shell, kako ide update vidim
da postoji neka osnova oko koje su izgradjeni distroi, vidim da se iste greske pojavljuju vec godinama
i ne ispravljaju se itd...
Ni ja ne konzumram Facebook, stoji mi redirekcija u host fajlu, YT pogledam kad na to vodi neki
link...
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa ok ali zar nije lakše to kroz VirtualBox recimo ?
 
Отприлике тако, када сам пре 3-4 године по ко зна који пут покушао да се привикнем на линух, морао сам да пробам разне да бих изабрао. На почетку сам радио са једним па кад хоћу други ја га инсталирам уместо овог ... онда укапирам да је на претходном нешто било боље па га вратим. На крају ми је досадило размишљање о томе како је ту а како тамо и када сам укапирао да линухи могу да се инсталирају један до другога, одвојио сам мало више простора и кренуо. Пошто сам се у међувремену излечио од претераног довлачења музике, остало је доста места на хардовима па не смета.

Обично користим актуелну верзију неког линуха, за сваки случај остане претходна проверена а када се појави следећа, пробам је да видим на шта ће да личи.

Тренутно сам управо на Мањару по коме је направљен и овај из теме, чекам 64 битну верзију да мало пробам и овога. Ако он буде бољи макар у пар детаља, онда остаје а ја трагам даље.

Да морам, лако бих изабрао само 3-5 и обрисао све остале. Пошто сваки заузима 20-30 гига, није проблем да остану и чекају бољу прилику или да уместо неког од њих убацим нешто ново.

едит: Зашто да компликујем и трошим виртуелне макине када све може и на редован начин? Онако никад није у реалном облику, увек се користи неки одвојени део ресурса, иду посебни драјвери који некад не раде све, мора да се посебно подешава. То је можда и потребно када се проба windows јер је ту мало компликованије да се инсталира више (а и нема их више разних) а овде ми је много лакше да их додајем и имам у редовном облику.
 
Poslednja izmena:
Pa ok ali zar nije lakše to kroz VirtualBox recimo ?
Ne koristim VirtualBox, otprilike ako koristim virulizaciju koristim iskljucivo Vmware. Virtuelizacija nikad ne moze da pokaze
realno neki distro radi raznog hardwera kojeg emulira ili uopste ne moze da radi na virtuelnoj masini. Kao sto rece @Calexx
prostor vise nije problem imam 4TB na 3 diska + SSD disk, naredjam linuxe i probam, dobijem relanu sliku o svakom distrou.
Inace vozim Debian testing Jeesie

edit:
Vidi ovo se vuce odavno, interesantno za pracenje kako se iste greske ponavljaju
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-2134351.html
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/app-install-data-ubuntu/+bug/1162327
WARNING:softwarecenter.db.update:The file: '/usr/share/app-install/desktop/sonic-visualiser:x-sonicvisualiser-layer.desktop' could not be read correctly. The application associated with this file will not be included in the software catalog. Please consider raising a bug report for this issue with the maintainer of that application
WARNING:softwarecenter.db.update:The file: '/usr/share/app-install/desktop/sonic-visualiser:x-sonicvisualiser.desktop' could not be read correctly. The application associated with this file will not be included in the software catalog. Please consider raising a bug report for this issue with the maintainer of that application
 
Poslednja izmena od urednika:
Što je još jedna potvrda besmilenog objavljivanja nove verzije linuxa na 6 meseci ili godinu dana
 
Јесте бесмислено, као што је безвезно то што постоји на стотине линуха подељених у десетине подгрупа а свака од њих у још неколико облика. Па ја могу вечерас да изаберем неки, мало га преуредим и избацим своју верзију која ће да има неки мој избор програма и подешавања.

Зато је и потребно да се дуго и детаљно проуче и да се изабере оно што некоме највише одговара. Може да се изабере нека RR верзија која нема проблема са изласцима нове ... мада није неки проблем ни са постојећим јер већина има апгрејд и за неколико минута се пребаци на нову верзију.
 
Ili jednostavno koristis LTS verzije, i onako su sve izmedju manje-vise test verzije.
 
Netrunner Rolling 64bit released
Following 32bit, today we released the 64bit version of Netrunner Rolling Release 2014.04 with bascially the same features:
SDDM Login Manager, Octopi (Qt-based Frontend for pacman), Thus installer, Linux kernel 3.10.33, KDE Plasma 4.12.3, Firefox 28.0, Thunderbird 24.4, VLC 2.1.4, LibreOffice 4.2, Skype 4.2, Steam, VirtualBox, Grub Customizer, webaccounts, sambamounter, vokoscreen, Kamoso webcam tool and Marble.
 
Пробао сам га прекјуче, пар ситница ме за сада одбија од њега. Прво ме нервира yakuake који се увек отвори по стартовању система а можда и чешће (вероватно може да се припитоми али још нисам пробао), octopi није нешто компатибилан и пријављује проблеме. Нисам много проверавао остало, не видим неку разлику у односу на Манџара па ћу још мало да оверим.
 
Ako pravi probleme necu ni da ga probam, sto da se nerviram
 
Octopi се нешто не слаже са NR и пријави да има проблема са интернетом када хоћу да погледам новости а иначе је ту порука да Octopi није компатибилан са тим ОС. Не знам одакле, ваљда ће да промене, није нешто битно. Yakuake ме нервира и пробаћу да искључим аутостарт на почетку. Све у свему, NetRunner има неке фазоне па ћу опет да га оверим мада нешто не очекујем неку предност у односу на Манџара. Имам довољно других линуха који су зрели за брисање па ће овај да остане на харду.
 
Nazad
Vrh Dno