Šta je novo?

Nokia Lumia 930

Koliko sam ja citao imace Full HD 1080p ekran, i 2Gb rama. Kameru od 20Mpix, i prednju od 5Mpix. Ne znam sta bit to moglo da napuca toliku cenu kao IP6? I naravno resili su da porade malo na kapacitetu baterije, ali opet bi cena kao IP6 bila nerealna za takav model....
 
Ja mislim da ce cena biti oko 600€ kad se pojavi a xl model 650. Tesko da ce ici ispod toga. Ipak mislim da bi trebalo da bude bar 200€ jeftinija od ip6 a xl model od note5 i ip6+. Mislim da je ms krenuo politiku spustanja cena da bi privukli korisnike. Ako budu cene u rangu konkurencije tesko da ce postici neki veci uspeh sa flag schip modelima. Raduje je me sto je fhd i baterija oko 3000mah. Ako bude tako imace ozbiljnu autonomiju i jednu od najboćjih u klasi ako se sve dobro izoptimizuje. O XL modelu nema nikakvih najava? On je meni daleko zanimljiviji. Kad bi imao bateriju 4000mah bio bi bombona :)
 
Ja bi I sa baterijom od 3000mah bio zadovoljan :)
 
Zavisi koji ekran i soc stave. Ako stave S810, akumulator od fapa ce jedini biti ok
 
Ima, za XL se prica da ce ga karakterisati 5.7 ekran, i baterija 3300mah - 3400mah.... Nece ici preko toga. Zar se ne sire glasine da se Snapdragon 810 preterano greje i da su neke kompanije izbegle isti na androidima? Ako ubace u 940 Snapdragon 810, onda ce to biti pravi naslednik 930.. :D
 
Poslednja izmena:
Dakle, posle oko 2 meseca korišćenja L930, prilično sam zadovoljan. Nema nikakvih problema sa ekranom, niti se greje toliko kao što se može pročitati na netu, a i baterija traje dovoljno - od jutra do večeri svakog dana, skoro befz problema.
Jedino što me je neprijatno iznenadilo jeste brzina telefona. Nije da je spor, ali ni slučajno ne leti. Očekivao sam više, to moram priznati. Ako mi je za utehu, sve živo otvara istom brzinom, bez obzira šta je u pitanju. Dakle, bar je dosledan.
 
Brzinu možeš videti u učitavanju igrica, aplikacija... Sam rad, jeste brži, ali se ne primećuje toliko u odnosu na ostale... Ne mislim na L520 i sl.
 
Wp jeste lak, ali je isto tako i ograničen u pogledu brzine. Ne možeš očekivati neke impresivne razlike, ali kao što je rotkod rekao 930 zbog jakog hw brže radi zahtevne stvari koje su vezane za aplikacije.
 
Mozda se radi o animaciji samog sistema kada se otvara i zatvara aplikacija i povratak na home screen. Bilo bi super kada bi sa W10 omogucili nove animacije ili da se skroz iskljuci.
Inace animacija je spora kao kod iOS-a, cak na iOS-u deluje nekako sporija...
 
kako da podesim da mi telefon kaci slike boljeg kvaliteta na facebook?
trenutno sta god pokusam sa telefona da ubacim na fb bude zrnasto i ruzno ko da je slikano sa 2mp kamericom od pre 5 godina
ako sliku prvo ubacim na komp pa onda na fb bude sve ok.. znaci nije do slike
 
Poslednja izmena:
Ne koristim, samo mislim da sa logovanjem preko podešavanje, nalog, facebook... Može da se podesi... Vidi...
 
Opet sam dobio neki veliki update gde treba da pristanem to, pa ce se fon i restartovati. Bio sam na nekom predavanju pa nisam kliknuo...
Sta li je to?
 
To je valjda abdejt koji ispravlja povremeno samoinicijativno restartovanje telefona (što se kod mene nije dešavalo), utadio sam abdejt i ne vidim nikakve promene.
 
Ma da... Nasao sam kasnije u drugoj temi odgovor. Nisam ni ja nikada imao taj problem.

Nego, jel vredi instalirati taj tzv gdr2?
Meni telefon radi za moje potrebe savrseno, pa me interesuje sta bih dobio sa gdr2.
 
Jel imao neko problema sa proximity senzorom? Devojka ima 10ak dana telefon i sad smo skontali da se ekran ne gasi u toku razgovora kada se prekrije senzor, najverovatnije se danas zaglupeo...
Ne znam da li je ovo ucestali problem, ali soft reset je sad sredio stanje.
Inace danas se uzasno ugrejao posle 15-20min viber razgovora. Moguce da je stalno ukljucen ekran pojacao zagrevanje, ali je telefon bio bas vreo na kraju razgovora kada mi je pokazala i skoro da nije mogao da se drzi na obrazu.
 
Jel imao neko problema sa proximity senzorom? Devojka ima 10ak dana telefon i sad smo skontali da se ekran ne gasi u toku razgovora kada se prekrije senzor, najverovatnije se danas zaglupeo...
Ne znam da li je ovo ucestali problem, ali soft reset je sad sredio stanje.
Inace danas se uzasno ugrejao posle 15-20min viber razgovora. Moguce da je stalno ukljucen ekran pojacao zagrevanje, ali je telefon bio bas vreo na kraju razgovora kada mi je pokazala i skoro da nije mogao da se drzi na obrazu.
Greje se 930 tako, ništa čudno
 
Sa senzorom do sad nisam imao problema.
Sa pregrevanjem jesam, i to juče, a osećam da će slično biti tokom celog leta - to je nešto sa čime se moramo pomiriti.
 
Greje se 930 tako, ništa čudno

Pa u ovom slucaju jeste cudno. Temperatura je bila mozda i 70 stepeni, dakle pravi radijator, aluminijum se lepo uklapa u tu pricu. Plus, ne shvatam kako su mogli da stave procesor na donji deo telefona, bukvalno gde je najveci deo sake. U ostalom 15-20min voip razgovora ne sme da bude neko opterecenje.

@evindzer
Najverovatnije, pogotovo napolju kada se koristi u ovim letnjim danima.

Kad budem imao vremena napisacu poredjenje sa mojom L830, ali moram odmah da kazem da 930 nije mnogo bolja kupovina kao sto su to mnogi na forumu pisali...
 
Nisam ni sumnjao u to, ali je verovatno bar malo bolja od 830..
 
Aj sta pricate gde nije bolja, jaci cpu, veci ram,bolji ekran bolja kamera ... Ovako UX je maalte ne podjednako dobar...u nekim stvarima je 930 brzi zbog cpu/ram kombinacije... Jedino sto ne opravdava je cena, razlika je prilicna.
 
Nema razloga da se bilo ko upusta u raspravu. Lepo sam napisao "nije mnogo bolja kupovina".

A evo i poredjenje.
1. Ekran je stvarno odlican, primetno kad se gledaju bolje slike/video. U svakodnevnom koriscenju ni ja ni devojka ne primetimo veliku razliku.
2. Osvetljenje je veoma lose, tj high kao da ne postoji i na jakom suncu je poprilicno tesko videti lepo ekran, jos ako hoces da vidis sliku ima da pokrivas telefon kao one stare dumb.
3. Crna je zbog amoleda na 930 prava crna sto je stvarno ekstra, 830 je tu blago razocaranje. Ipak bela na 930 je pravo zuto sra*e, poput crne na 830. Koliko su crna, tj bela lose, vidi se kada telefone stavis jedan pored drugog.
4. Kada je ekran iskljucen i kada se pogleda sa strane, ekran izgleda sivkast, skoro kao najjeftiniji modeli.
5. Jaci cpu, gpu, vise rama. Da, lepa prednost, ali u svakodnevnom koriscenju nije prevelika razlika.
6. Kamera jeste bolja, kada su slike u pitanju nije previse, u nocnim uslovima 830 je malo bolja. Video rastura koliko je dobar na 930, to je jedino sto sam primetio da je mnogo bolje.
7. Dizajn na strani 830, laksi i tanji. Ovo drugo je primetno, ali posle nekog vremena se naviknes da je 930 malo teza i deblja i ne smeta previse. Ipak, kada ih drzis jedan pored drugog, 830 odaje bolji utisak.
8. Na 830, zadnji poklopac moze da se skine, sto se u mom slucaju pokazalo kao prednost...720 mi je upala u vodu i mogao sam samo da gledam kako je blic pregoreo, sto je ostetilo glavnu kameru i td.
9. Za kraj najveca mana 930, previse se greje, sto nisam ocekivao za top model. 830 mi se do sada ugrejao samo dok ga koristim na punjacu i kada sam snimao dug video. Dodatno, pozicija procesora na 830 je na vrhu ekrana, pa i kada se ugreje ne osetis previse jer ne dodirujes sakom, dok je na 930 obrnuto.

Dakle jos jednom da naglasim, 930 je bolji telefon, nema sumnje da ima sasvim dovoljno prednosti...ali sada da kupujem telefon i da se razmisljam izmedju ova dva, verovano bih ipak uzeo 830
 
Zanimljivo da nisi pomenuo po meni jedine realne prednosti L830, a to su microSD slot i glance.
Ako izuzmemo subjektivnu kategoriju kao što je dizajn, pod uslovom da upoređujemo dva hardverski potpuno ispravna modela, skoro sve ostalo je na strani L930. U prilog tome, moram da se osvrnem na neke od tačaka koje si naveo i da ih uporedim sa svojim iskustvima, jer sam imao priliku da testiram i upoređujem nekoliko modela Lumia telefona, uključujući i L830.

2. Često koristim L930 na direktnom dnevnom svetlu, ali nijednom nisam morao da pokrivam ekran rukom niti imao problem da vidim ono što sam želeo. Tačno je da L830 ima generalno svetliji displej, ali što bi ti rekao, u svakodnevnom korišćenju ta razlika je gotovo neprimetna, pre svega zahvaljujući fenomenalnoj ClearBlack tehnologiji.
3. Ekrani na L930 se razlikuju od primerka do primerka, tj. nisu ujednačenog kvaliteta. Pisao sam ranije o stvarima na koje treba obratiti pažnju prilikom kupovine ovog modela. Tzv. yellow tint problem na sreću spada u bezazlenu kategoriju, jer se lako da srediti kalibracijom kroz settings->display->color profile->advanced->color temperature+tint+saturation.
4. No comment.
7. Vrlo subjektivna kategorija, reći ću samo da je moj utisak potpuno suprotan. ;)
8. Zadnji poklopac se vrlo lako skida i kod L930, iako to nije zvanično deklarisano.
9. Nemam problem sa pregrevanjem telefona, iako intenzivno koristim Skype i Viber za koji si prijavio problem. Na tvom mestu bih uradio hard reset, pa ponovo testirao. Pregrevanje koje pominješ definitivno nije normalno i ne bi trebalo da se dešava kod uobičajenog korišćenja (pozivi, surf, multimedija).

Uzgred, logičnije i bolje rešenje je kada se telefon greje na onom delu koji je udaljeniji od glave prilikom upotrebe.
 
Zanimljivo da nisi pomenuo po meni jedine realne prednosti L830, a to su microSD slot i glance.
Ako izuzmemo subjektivnu kategoriju kao što je dizajn, pod uslovom da upoređujemo dva hardverski potpuno ispravna modela, skoro sve ostalo je na strani L930. U prilog tome, moram da se osvrnem na neke od tačaka koje si naveo i da ih uporedim sa svojim iskustvima, jer sam imao priliku da testiram i upoređujem nekoliko modela Lumia telefona, uključujući i L830.

2. Često koristim L930 na direktnom dnevnom svetlu, ali nijednom nisam morao da pokrivam ekran rukom niti imao problem da vidim ono što sam želeo. Tačno je da L830 ima generalno svetliji displej, ali što bi ti rekao, u svakodnevnom korišćenju ta razlika je gotovo neprimetna, pre svega zahvaljujući fenomenalnoj ClearBlack tehnologiji.
3. Ekrani na L930 se razlikuju od primerka do primerka, tj. nisu ujednačenog kvaliteta. Pisao sam ranije o stvarima na koje treba obratiti pažnju prilikom kupovine ovog modela. Tzv. yellow tint problem na sreću spada u bezazlenu kategoriju, jer se lako da srediti kalibracijom kroz settings->display->color profile->advanced->color temperature+tint+saturation.
4. No comment.
7. Vrlo subjektivna kategorija, reći ću samo da je moj utisak potpuno suprotan. ;)
8. Zadnji poklopac se vrlo lako skida i kod L930, iako to nije zvanično deklarisano.
9. Nemam problem sa pregrevanjem telefona, iako intenzivno koristim Skype i Viber za koji si prijavio problem. Na tvom mestu bih uradio hard reset, pa ponovo testirao. Pregrevanje koje pominješ definitivno nije normalno i ne bi trebalo da se dešava kod uobičajenog korišćenja (pozivi, surf, multimedija).

Uzgred, logičnije i bolje rešenje je kada se telefon greje na onom delu koji je udaljeniji od glave prilikom upotrebe.
Slazem se uglavnom sa tobom sem za poslednji komentar. Nijedan telefon, dok je ispravan, koliko god lose dizajniran se nece grejati znatno dok je blizu glave(dakle prilikom bilo kakve vrste ne video poziva), vec ce se grejati prilikom zahtevnih aplikacija(Web, video pozivi/snimanje, igre) i tada je realno bolje da se greje sa gornje strane jer se manje primeti prilikom koriscenja jednom rukom.
 
Nisam imao 830, ali jesam 730, a sada sam na 930.
Neko moje misljenje je da razlika u ceni nije opravdana.
Gledajuci komentare i malo cackajuci 830, rekao bih i da je razlika u ceni zmedju 830 i 730 neopravdana. Stavise, mislim da je 730 bolji telefon...
 
Slazem se uglavnom sa tobom sem za poslednji komentar. Nijedan telefon, dok je ispravan, koliko god lose dizajniran se nece grejati znatno dok je blizu glave(dakle prilikom bilo kakve vrste ne video poziva), vec ce se grejati prilikom zahtevnih aplikacija(Web, video pozivi/snimanje, igre) i tada je realno bolje da se greje sa gornje strane jer se manje primeti prilikom koriscenja jednom rukom.

Grejaće se svaki pod određenim okolnostima, na prvom mestu tokom dugačkih razgovora. Zato je logično da komfor prilikom vršenja osnovne funkcije kada je telefon u direktnom kontaktu sa glavom ima prioritet u odnosu na neke druge situacije koje si naveo, tim pre što se tada uglavnom drži u horizontalnom položaju, i to vrlo često sa obe ruke.
 
Svejedno da li je razlika u ceni opravdana ili ne i da li je 930 mnogo, malo ili nimalo bolji od jeftinijih Lumija, ja sam, posle malo više od tri meseca, i dalje zadovoljan korisnik Lumije 930 i ne žalim što sam kupio nju, a ne neku drugu Lumiju.
 
Nisam imao 830, ali jesam 730, a sada sam na 930.
Neko moje misljenje je da razlika u ceni nije opravdana.
Gledajuci komentare i malo cackajuci 830, rekao bih i da je razlika u ceni zmedju 830 i 730 neopravdana. Stavise, mislim da je 730 bolji telefon...

Da li bi mozda zeleo da obrazlozis tvoje misljenje? Meni se cini da su jedine prednosti Lumia 730 modela prednja kamera, manje dimenzije(i to ne puno manje) i eventualno tip ekrana(mada postoje ljudi koji preferiraju IPS).

Grejaće se svaki pod određenim okolnostima, na prvom mestu tokom dugačkih razgovora. Zato je logično da komfor prilikom vršenja osnovne funkcije kada je telefon u direktnom kontaktu sa glavom ima prioritet u odnosu na neke druge situacije koje si naveo, tim pre što se tada uglavnom drži u horizontalnom položaju, i to vrlo često sa obe ruke.

Nema smisla da se telefon znacajno greje bilo razgovor trajao 5 minuta bilo 5 sati. 3G razgovor je bio moguc na telefonima sa 200MHz procesorima pa Lumia 930 sa cudovistem zvanim Snapdragon 800 ne bi trebala da mrdne sa minimalnih klokova tokom razgovora, a samim tim nema razloga da se greje.

Takodje Lumia 930 nije phablet pa da mora da se drzi dvema rukama tako da je u najgorem slucaju broj situacija kada se drzi polozen i kada se drzi jednom rukom izjednacen.
 
Zanimljivo da nisi pomenuo po meni jedine realne prednosti L830, a to su microSD slot i glance.
Ako izuzmemo subjektivnu kategoriju kao što je dizajn, pod uslovom da upoređujemo dva hardverski potpuno ispravna modela, skoro sve ostalo je na strani L930. U prilog tome, moram da se osvrnem na neke od tačaka koje si naveo i da ih uporedim sa svojim iskustvima, jer sam imao priliku da testiram i upoređujem nekoliko modela Lumia telefona, uključujući i L830.

2. Često koristim L930 na direktnom dnevnom svetlu, ali nijednom nisam morao da pokrivam ekran rukom niti imao problem da vidim ono što sam želeo. Tačno je da L830 ima generalno svetliji displej, ali što bi ti rekao, u svakodnevnom korišćenju ta razlika je gotovo neprimetna, pre svega zahvaljujući fenomenalnoj ClearBlack tehnologiji.
3. Ekrani na L930 se razlikuju od primerka do primerka, tj. nisu ujednačenog kvaliteta. Pisao sam ranije o stvarima na koje treba obratiti pažnju prilikom kupovine ovog modela. Tzv. yellow tint problem na sreću spada u bezazlenu kategoriju, jer se lako da srediti kalibracijom kroz settings->display->color profile->advanced->color temperature+tint+saturation.
4. No comment.
7. Vrlo subjektivna kategorija, reći ću samo da je moj utisak potpuno suprotan. ;)
8. Zadnji poklopac se vrlo lako skida i kod L930, iako to nije zvanično deklarisano.
9. Nemam problem sa pregrevanjem telefona, iako intenzivno koristim Skype i Viber za koji si prijavio problem. Na tvom mestu bih uradio hard reset, pa ponovo testirao. Pregrevanje koje pominješ definitivno nije normalno i ne bi trebalo da se dešava kod uobičajenog korišćenja (pozivi, surf, multimedija).

Uzgred, logičnije i bolje rešenje je kada se telefon greje na onom delu koji je udaljeniji od glave prilikom upotrebe.

Uhh, pa nisam ja novinar da bih pravio detaljan compare L930-L830...Da ne idem poimence tacke koje si naveo, napisacu kratko. Sve sto sam uporedio bilo je direktno poredjenje, telefoni jedan pored drugog. Hard reset ne bi promenio nista, jer je telefon aktivan oko 15 dana, a nista novo nije instalirano, uobicajeno koriscenje.
Elem, glance je super, ali ne koristim jer nema razlike da li cu da tapnem dva puta na ekran ili da prodjem rukom iznad senzora (stalno ukljucen glance me iritira), sd kariticu kao da nemam, 2gb i prastara je, a svakako se trudim da vecinu stvari sada okacim na drive.

Jedna neverovatna stvar koju si pomenuo, 930 se razlikuje od primerka do primerka. Da li je moguce da, jos uvek, top model moze toliko da varira? Sramota za proizvodjaca...

Sto se tice ostalih komentara, cenu nisam pominjao, samo cisto poredjenje u svakodnevnom koriscenju.
 
Da li bi mozda zeleo da obrazlozis tvoje misljenje? Meni se cini da su jedine prednosti Lumia 730 modela prednja kamera, manje dimenzije(i to ne puno manje) i eventualno tip ekrana(mada postoje ljudi koji preferiraju IPS).



Nema smisla da se telefon znacajno greje bilo razgovor trajao 5 minuta bilo 5 sati. 3G razgovor je bio moguc na telefonima sa 200MHz procesorima pa Lumia 930 sa cudovistem zvanim Snapdragon 800 ne bi trebala da mrdne sa minimalnih klokova tokom razgovora, a samim tim nema razloga da se greje.

Takodje Lumia 930 nije phablet pa da mora da se drzi dvema rukama tako da je u najgorem slucaju broj situacija kada se drzi polozen i kada se drzi jednom rukom izjednacen.

730 i 830.
Subjektivno 730 bolje lezi u ruci. Amoled je definitivno kao stvoren za Win i bolja i prednja i zadnja kamera na 730, a isti cipset.

930 i ostala dva- veci, lepsi ekran, bolja kamera. U nekom realnom radu minimalno prednosti, a baterija solidan nedostatak.
Iskreno, sve se vise kajem sto sam prodao 730...
 
Nazad
Vrh Dno