Šta je novo?

Objektivi

Malo smo zaboravili na novi 50mm 1.8 STM :) Počela isporuka pre par dana, ima već i poneki utisak na netu, ja baš malopre naleteo na ovaj komentar sa Amazona http://www.amazon.com/Canon-50mm-1-8-STM-Lens/dp/B00X8MRBCW

"The EF 50 1.8 STM is the long awaited upgrade to the EF 50 1.8 II, i.e., nifty-fifty. I have history with the nifty-fifty--owned three copies--and couldn't wait to audition the first redesign since 1990. The 50 1.8 STM uses the same basic optical formula as its older sibling, but with tweaks to lens coatings and improved close focus ability. However, the major improvements are build quality and AF. Here's my take on the EF 50 1.8 STM after a couple days of shooting with a 6D and 70D.

The 50mm prime is called a "normal" lens because the 46 degree field of view (FOV) on full-frame cameras (e.g., 6D) yields a natural perspective, making it ideal for candid and street photography. On APS-C crop cameras, e.g., Rebels or XXD series, FOV is equivalent to a short telephoto (80mm), making it well suited for portraits or achieving a little extra reach. Plus, this lens is so small people ignore it, making candid photography less nonintrusive than bulky zooms.

IMAGE QUALITY: The F1.8 aperture yields a brighter viewfinder and faster shutter speeds in low light than zooms. Wide open on my 6D it's sharp center frame. Corners are a little softer and darker than the center but equalize by stopping down to F2.8 or higher. Longitudinal chromatic aberration (CA) has been reduced significantly over the nifty-fifty.

BOKEH: I mainly bought this lens for the smooth bokeh at F1.8 or 2.0. The soft whirl of an out of focus background makes subjects pop. The 7-blade diaphragm maintains a pleasant circular shaped aperture even when stopped down with brilliant highlights in the background. At F1.8 the images take on a quasi painterly quality due to reduced contrast. A glowing quality is typical within the swirl of smooth bokeh. Sample images were taken with a 6D at or near F1.8, the exception being the buildings, shoot at F5.6.

The sun-star effect, i.e., stopping down to F16 to 22 to create rays around the sun, doesn't work well with the new rounded blade diaphragm. It worked great with the angular five-blade diaphragm in the nifty-fifty!

AUTO FOCUS is achieved by front element extension (nested barrel) and significantly faster and quieter than the EF 50 1.8 II. Focus is accurate and rarely misses even in low light. The polar opposite of EF 50 1.8 II AF. However, compared to an inner focus (IF) USM design, e.g., EF 85 1.8 USM, 50 1.8 STM AF falls on the slow side.

STM focus during video is not blazing fast but is buttery smooth and ideal for touchscreen pulls and Movie Servo on my 70D. Focus sound is audible in a quiet room but may be picked up by the camera's built-in mic during video. The workaround is to use an external mic or outboard audio (or prefocus).

MANUAL FOCUS is "focus-by-wire"; i.e., the ring is a switch for activating focus and not mechanically coupled to the lens. Full-Time Manual (FTM) allows AF override without flipping a switch: simply turn the MF ring. Unlike USM lenses, FTM is only active when the shutter button is half-depressed.

BUILD: It's smaller than the nifty-fifty but more robust and slightly heavier: metal mount, sturdy plastics and black statin finish. There's no distance scale and it uses an odd filter size, 49mm. Wish it took 52 or 58mm filters like other Canon small primes but I suspect it was designed to be as small as possible.

The end of the barrel has a groove for a bayonet mount hood. The dedicated hood, Canon ES-68, wasn't available when I bought the lens. However, because a bayonet hood attaches to the outer barrel, it protects the nested inner barrel from frontal impact (nested barrel extends over a half inch). Minor force to the nested barrel is a well known cause of AF failure in previous 50mm designs, so use of a bayonet hood is a good idea.

FINAL BLURB: This lens is nimble, petite and a joy to operate. Canon got everything right with this redesign: accurate and snappy AF, sturdy build and, most significantly, vivid and sharp images wide open."



Ostaje pitanje da li sačekati da dođe kod nas, ili jednostavno naručiti iz inostranstva. Ima ga i na Amazon.de, ali je tamo 150 evra http://www.amazon.de/Canon-50mm-STM...=UTF8&qid=1432344755&sr=8-1&keywords=50mm+STM
 
Definitivno "must have" pa taman torba bila puna objektiva.
 
Ne znam samo kako ti nije glupo da pitaš na forumu za ovakve stvari kada ima ljudi koji imaju 200 evra komplet opreme :). I ja kupim nekada nešto glupo i preskupo, ali makar ne objavljujem drugima :).

Singh-Ray je izvikan. Ne vredi toliko. Verovatno si kucao na Google koji je najbolji filter, pa došao do njega. Ne znam zašto je to tako. Ima dobru oštrinu, ali mu je cast prejak. Navodno je taj cast "prirodan," al *ebeš to na filteru koji košta toliko. Dodaću sam farbu koja mi treba.

Gde planiraš da ga koristiš? Na kojoj žižnoj daljini. Do 35mm i filteri od 10€ će da daju odlične rezultate. Filteri preko 100 dolara dolaze do izražaja tek preko 135mm, mada se razlike već video od 35mm.

I još jedno pitanje, kako misliš da 77mm zašrafiš na 24-70mm II :D?

Do sada ti nisam kenjao što se zalećeš, jer je lako izmeriti da li je 24-70mm ii najbolji mid-range zoom na svetu. Kod filtera ne postoji način da se to najbolje izmeri. Iako mnogi kažu da Singh-Ray jeste... gistro.

Neka opcija koja je i dalje skupa jeste IRND Tiffen, ali za njega ima malo testova i teško se nalazi. On je oko 240 dolara, ali ne znam da li je počeo da se pravi za 82mm. Do sada nije. Najbolji odnos cene i kvaliteta po onome što sam ja video je Hoya. 82mm je oko 120 dolara.

Međutim, kao što rekoh, 16-35mm će se jedva videti razlika između filtera od 10e i 400e, na 24-70mm tu i tamo, ali opet jedva. Tek se vidi na 135-200+ mm :).
 
Poslednja izmena:
Nije mi glupo, je ne virim nikome u dzep koliko ko ima i ne polazim sa pitanjima gledajuci kroz novac vec pre svega da li nesto vredi tih para i da li ima smisla, tako da ni ljude ne gledam kroz novac. Sta sad da radim da ne pitam ako me nesto zanima ? Pre par dana sam postavio pitanje ovde u temi, nije bilo odgovora, kao da niko ne zna sta sam pitao, sad kad sam postavio konkretno pitanje nisam trebao da pitam da ne bi povredio necija osecanja ili ne znam sta, samo ne znam na koji nacin...

Ne zanam zasto svaki put kada o necemu diskutujem mora da se ulazi u neku filozofiju zivota, evo ja cu to da uradim po poslednji put ne bili na neki nacin nestala negativna energija kod pojedinaca, ne volim to. Bane ovo se ne odnosi na tebe sto cu sad da kazem, ali jesi me podstako da napisem. Vidim da mnoge iritira moja pojava, valjda zato sto ne marim za novac a mnogi ga nemaju, pritom verovatno misle da se bahanisem kako bih se k....o ili ne znam sta, ne mogu ni da predpostavim posto moj mentalni sklop ne finkcionise na taj nacin. Zelim samo da kazem da ja svoj hleb zaradjujem od 12god, radeci fizicke poslove od nadnice do proizvodnje betonskih blokova koju sam sa nekih 24god kupio od zarade u nekim drugim poslovima, imam nekoliko manjih trgovina i prozivodnju, u stalnom zaposljenju zaposljavam tacno 35 ljudi u raznim poslovima sa platom ne manjom od 65.000din a pojedini imaju i po 200.000 posto volim zadovoljne ljude oko sebe, auto koji ne vozim jer me to ne zanim vec imam vozaca, komp najskuplju koji moze parama da se kupi, foto opremu zavidnog kvaliteta, to su stvari koje volim a mogu parama da se kupe, i jos mnogo toga cime bi da sam iskomleksiran moga da se "hvalim". Iz trenerki ne izlazim, volim da treniram i igram igrice, jednako sam srecan danas kao i sa 12god kada gotov nisam ima sta da jedem u siromasnoj porodici iz koje sam potek, verovatno zato sto znam da sreca u zivotu nije novac vec to kako coveko dozivljava i vidi sebe i tom zivotu, i mnoge neke drugi sitnice koje zivot znace :) Zeleo sam ovo da se zna jer stvarno ne mogu da razmisljam o tome sta ce ko da misli na osnovu mojih pitanja i beskmpromisnog pristupa po nekim pitanjima, konkretno ovde vezanih za fotografiju i nabavku opreme, mama i tata mi nisu nista ostavili vec ih ja izdrzavam i sve sam u zivotu sam zaradio bez icije pomoci, tako da ako moze konstruktivna diskusija na temu nekih mojih pitanja i dilema za to sam uvek raspolozen, bez zajedljivih komentar zavirivanja u dzep itd, a zelim svakome da imao onoliko koliko misli da mu treba.

Bane, treba mi za 16-35, a mani se tih predpostavki sta sam radio i kako sam dosao do tog filter :p prodaje covek na kupujem prodajem, taj je najskuplji tamo pa me zanima imali smisla i kolika je razlika u odnosu na nesto sa skromnijom cenom. Zelim da slikam pejzaze sa nebom, vodom, pa bih hteo da produzim ekspoziciju pri dnevnom svetli koliko god je to moguce a da kvalitet fotografije bude ako ne bolji onda makar isti kao kada ga ne bi koristio, tako da ako ovaj filter sluzi toj nameni a uz to makar malo je bolji od neceg sa skromnojom cenom ja bih ga kuipio, ipak ako je to besmilseno i nista se ne dobija ovakvim filterom za ovu namenu onda ga necu kupovati...
 
Poslednja izmena:
Што се тиче филтера мислим да су ти сасвим довољни ND variable 10+ stop и polarizing filter. ND за продужену експозицију а polarizing за генерално фоткање дању.
 
^
Hvala Henry :) Sta se dobija polarizing filterom ? I da li mogu da se koriste istovremno ?
 
Poslednja izmena:
^
Hvala Henry :) Sta se dobija polarizing filterom ? I da li mogu da se koriste istovremno ?

Ja koliko znam ..pol filter služi za smanjivanje refleksije pri fotkanju.A sastoji se iz dva stakla...ako ti nije frka sačekaj 10-15 dana.Ja sam naručio ''jeftinu varijantu'' polarizacioni+ND2,4,8 i gradient filtere,pa ako hoćeš naći ćemo se i vidi o čemu se radi i da li ti odgovara...a posle pucaj pare ako ti legne oprema :) da te ne obese :D
 
Hahahah, ma brate ne mogu da se objasnjavam sa ljudimim vise oko nekih stvari koje nisu vezane za temu, imam neki osecaj da su mnogi poceli ida me preziru bez razloga, pa sam mora javno da kazem da mi nista ne pada sa nebe i da sam bez obizra ne prihode normalan covek koji pripada radnickoj klasi i koji zivi u skladu sa svojim mogucnostima kao i svi drugi :) Hvala na predlogu, ako ne uzmem nesto do tada verovatno se vidimo :)
 
Poslednja izmena:
;) opušteno i ne cimaj se...ovde je kontradiktornost kao dobar dan.
 
Poslednja izmena:
@Mickk

Ta jeftinija varijanta koju si uzeo je smece koje ne sluzi nicemu. Dobar ND filter kosta dosta, jeftini imaju ogroman color cast i prave fotke neupotrebljivim.

@Zajebani

Varijabilni ND ti ne treba ni najmanje a dobar kosta prilicno i ide do 8 blendi. Obican ND od 10 blendi je za fotografije sto se mene tice dosta bolji izbor. Recimo Hoya nd1000 bi bio dobar izbor, ima najmanji color cast a u 82mm izvedbi se nalazi za oko 100e. Uzmes step up adapter za par dolara i koristis ga na 77mm objektivu. Po meni bolje uzeti veci pa jednog dana kad predjes mozda na 82mm objektiv ne moras i filter da koristis. Znam da vec imas 82mm 24-70 ali sam mislio na 82mm UWA jednog dana

CPL je preporuka B+W iz kaesemann serije (xs-pro mount na primer). Lako ces naci sta polarizacioni filter radi, nasao bi za 2 minuta na googleu. Nebo cini plavljim, uklanja refleksije i generalno daje zivlje boje i veci kontrast. Svakako preporuka po suncanom danu imati jedan.
 
Poslednja izmena:
@Mickk

Ta jeftinija varijanta koju si uzeo je smece koje ne sluzi nicemu. Dobar ND filter kosta dosta, jeftini imaju ogroman color cast i prave fotke neupotrebljivim.

@Zajebani

Varijabilni ND ti ne treba ni najmanje a dobar kosta prilicno i ide do 8 blendi. Obican ND od 10 blendi je za fotografije sto se mene tice dosta bolji izbor. Recimo Hoya nd1000 bi bio dobar izbor, ima najmanji color cast a u 82mm izvedbi se nalazi za oko 100e. Uzmes step up adapter za par dolara i koristis ga na 77mm objektivu. Po meni bolje uzeti veci pa jednog dana kad predjes mozda na 82mm objektiv ne moras i filter da koristis. Znam da vec imas 82mm 24-70 ali sam mislio na 82mm UWA jednog dana

CPL je preporuka B+W iz kaesemann serije (xs-pro mount na primer). Lako ces naci sta polarizacioni filter radi, nasao bi za 2 minuta na googleu. Nebo cini plavljim, uklanja refleksije i generalno daje zivlje boje i veci kontrast. Svakako preporuka po suncanom danu imati jedan.


@Zajebani Eto vidiš koliko ljudi ima sa oprečnim stavovima i mišljenjima. :D

@Mladen Misliš da ja ne znam šta uzimam? Samo mi objasni obzirom da sam radnička klasa sa jadnom platom da li treba da odustanem od želje da probam,vidim,upoznam se sa svetom fotografije na način koji je meni dostupan? Ili treba u startu da zaboravim na to,zato što neko(ne mislim isključivo na tebe) misli da je to bez veze?

Eto čekam da mi stigne svo to smeće pa ću videti šta sa njim da uradim...Nemamo svi keš za profi opremu koja služi za igranje a ne za zaradu... ;) Ko može sebi da priušti svaka čast!I ja bih da mogo...ali eto moram da se igram sa smećem.


Inače moj plan je potpuno suprotan od rezimo Zajebanog...obzirom da nemam toliko keša za ulaganje, odlučio sam da uzimam jeftinije i starije objektive i jeftiniju opremu.Pa da vidim kako ću se snaći u svemu tome...
 
To je i najveci problem, pogresno razmisljanje. Bolje stedi, cekaj pa kupi pravu stvar, nego sto ces kupovati smece samo zato sto je jeftino (a nije, jer najskuplja stvar je ona koja se ne koristi).
Ja nemam budzet kao Zajebani, i sam sam radnicka klasa, nisam odjednom iskesirao ogromnu cifru pa da sad svima solim pamet. Probao sam i te jeftine nd filtere i zato tako i pricam. Imao sam i crop telo i kit objektive, probao sam svasta dok nisam dosao do ovoga sto imam, zato i mislim da imam iskustva da kazem sta je kome najbolji izbor na kom nivou...
I sigurno ne bih coveku koji hoce vrhunske stvari preporucio da stavi krsh filtere na L objektive...
 
To je i najveci problem, pogresno razmisljanje. Bolje stedi, cekaj pa kupi pravu stvar, nego sto ces kupovati smece samo zato sto je jeftino (a nije, jer najskuplja stvar je ona koja se ne koristi).
Ja nemam budzet kao Zajebani, i sam sam radnicka klasa, nisam odjednom iskesirao ogromnu cifru pa da sad svima solim pamet. Probao sam i te jeftine nd filtere i zato tako i pricam. Imao sam i crop telo i kit objektive, probao sam svasta dok nisam dosao do ovoga sto imam, zato i mislim da imam iskustva da kazem sta je kome najbolji izbor na kom nivou...
I sigurno ne bih coveku koji hoce vrhunske stvari preporucio da stavi krsh filtere na L objektive...

Eto vidiš...ti si koliko vidim istu stvar radio kao što ja sad radim,ili se varam.Ne znam zašto je loše uzeti jeftiniji objektiv(koji daje dobre mogućnosti ali je manuelni) i sa njim učiti i videti kako se koji ponaša...zar je potrebna oprema od par hiljada evra da bi se naučilo o ekspoziciji,fokusu,nokeh-u,filterima itd...???

Lično uvek sam za isprobavanje više varijanti-učenje.Realno da u mojoj trenutnoj situaciji imam keša da uložim u foto opremu...nema šanse da bih to uradio.Već bih uložio tih par hiljada eura u neki posao koji bi mi doneo zaradu....
Zato zahvaljujem ti na preporukama i informacijama,u svakom slučaju bilo bi ok kad stigne sve to da podeliš svoje iskustvo sa tom opremom kako bi i ja nešto naučio :)

A da ... samo da te ispravim,nisam preporučio Zajebanom da uzme krš nego sam rekao da meni to stiže.Pa ako želi da vidi o čemu se radi ili želi da proba opremu...da vidi da li ga u opšte zanima ta vrsta opreme,ne mora da plati 300e za parče stakla a da ne zna čemu služi...
 
Poslednja izmena:
Hvala drugari :) Mladen poslusacu tvoj savet u potpunosti, vec sutra idem kod ovih nasih trgovaca da potrazim nesto od ovoga sto si mi preporucio...

Inace procitao sam sta radi polarizacioni filter, daleko od toga da sam lenj, ali kao i za sve iskustvo sa nekim prozivodom je daleko merodavnije od pukih specifikacija pa su i moja pitanja uvek usmerena u tom pravcu, sta god pisalo za filter mozda on u praksi nije potreban, mozda pravi lose fotke u odredjenim uslovima, svasta moze da posotoji kao prednost ili mana sto samo u prakticnom radu moze da se primeti.

Sad me zanima jos nesto, zasto bih presao na 82mm uwa objetiv ? Zar ovaj 16-35 nije najboolje resenje za fotkanje prirode, pejzaza i arhitetkture ? Konkretno vidim da je 16-35mm f/2.8L II 82mm objektiv, sem blende koja mi ni nije potreban za navedenu namenu koja bi prednost bila tog objekitva ?

@mickk
Mislim da bi trebao da razmislis o ovome sto ti Mladen predlaze, prosao je kroz isto tako da smatram da ces dugorocno ustvari ustedeti :) Ako ih uzmes, pa posle nekog vremna kad se malo izigras sa njima ti me iscimaj pa cemo se videti da probas ove koje uzimam da vidis da li ti igraju ulogu u daljem radu ;)
 
@Младен
Зашто не варијабилни? Ако узима са навојем много је боље и практичније фокус на нижим вредностима, подесити параметре пре фоткања, пребацити са ауто на ручна подешавања и одврнути филтер на жељени ниво. Ако узима адаптер и онај rectangular онда се слажем да је обичан довољан. Ја имам варијабилни BW додуше на 52mm, цена је била 40$ и сасвим је довољан. Нема никакав color cast. Слажем се са Младеном да треба квалитетнији узети. Очас посла се прочита на BH photo reviews.
Ја поларизациони не скидам током дана.
 
Poslednja izmena:
Mladen jeste u pravu i rekao sam to ali nemam toliko finansija da izdvojim...prosto sad je takav period.A za manje od 11e koliko sam platio set se isplati da se malo igram sa tim :).Kažem ako ikad budem u prilici da nemam finansijskih poteškoća i ako malo pretekne novca naravno da ću kupiti kvalitetniju opremu.Do tad vežbam sa jeftinoćom i izvlačim najbolje što mogu :D
 
@Младен
Зашто не варијабилни? Ако узима са навојем много је боље и практичније фокус на нижим вредностима, подесити параметре пре фоткања, пребацити са ауто на ручна подешавања и одврнути филтер на жељени ниво. Ако узима адаптер и онај rectangular онда се слажем да је обичан довољан. Ја имам варијабилни BW додуше на 52mm, цена је била 40$ и сасвим је довољан. Нема никакав color cast. Слажем се са Младеном да треба квалитетнији узети. Очас посла се прочита на BH photo reviews.
Ја поларизациони не скидам током дана.

Varijabilni su preskupi, a najveci deo opsega ti obicno ne treba. Mene ND zanima samo 7-10 blendi zatamnjenja, a takav varijabilni kosta mnogo (za veliki navoj, 52mm filteri ipak nisu iz ove price). ND od 10 blendi je ono sto je meni interesantno da bi po danu dobio dugu ekspoziciju a da ne koristis blende gde difrakcija bas dolazi do izrazaja. Sta ce ti ND od 1-2-3 blende zatamnjenja, tu zeljenu ekspoziciju uvek lako dobijes menjanjem iso/blende

@Zajebani

Da, 16-35 f4 je trenutno opticki najbolji UWA od Canona. To ne znaci da za godinu-dve-tri Canon nece izbaciti 16-35 2.8 III koji ce biti jos bolji i koji ces pozeleti da imas. Ili neki treci, ili ces zeleti da ga koristis na 24-70.
 
Sto se tice ND1000 filtera, u narodu receno 10 blendi, ja bih porazmislio o Light Craft Workhop varijanti. Imao sam za 77mm navoj i pokazao mi se bolji i od Hoye (svih), B+W (svih). Takodje, malo poznata firma Camdiox sa svojim 10ND filterom je dobila sjajne ocene na netu, bolje od Hoye. Nisam probao a verovatno hocu uskoro.
Sto se tice CPL filtera, preporuka u 82mm aromi za Hoya HD, na 24 TSE koji je od coska do coska apsolutno ravnomerno ostar, ne ostavlja nikakve stetne posledice! :d U 77mm aromi koristim Hoya Pro 1 vec 8 godina i to je rock solid, u 62mm aromi Marumi digital pro koji je, tvrdim potpuno egal sa Hoyom.
Zajebani, ne zaleci se sa filterima, tek se to ne kupuje svaki dan i ako sta moze da uHebe dobro staklo to je izbor loseg filtera, najcesce nepotrebnog filtera.
 
Hvala na savetu AlexLex hehe :p

@Mladen pa dobro i to su u poravu, svakako cu uraditi kako si mi predlozio sa adapterom...
 
@Mladen
Nema ovog ND1000 da se kupi kod nas, ima ovaj od boljih, boljih po ceni, ali me buni nesto sto je navedeno u karakteristici ovog filter " Filter daje blago crvenu nijansu čime se postiže toplina boja" da li je to dobro ili lose ?

http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/schneider-bw-nd1024-10-stop-77mm-1066177-1656.html

Inace od CPL uzecu kao sto si mi preporucio...

82mm
http://www.fotodiskont.rs/proizvodi...-polarizer-82mm-slim-kaeseman-25855-1662.html

77mm
http://www.fotodiskont.rs/proizvodi...ioni-polarizer-77mm-kaesemann-45620-1353.html
 
400 evra za dva parčeta crnog stakla, veselo :D
 
Kod nas nema nista bolje da se kupio od...

82mm HD CIR-PL
Hoya Pro1 77mm CPL

Marti po tvom iskustvu nista mi vise od toga i ne treba :) Ostaje sam jos ND nesto sto se nudi je Hoya ND400 HMC Multi-Coated 77mm, obara 9 blendi e sad ne znam da li je dobar za 16-35 ???
 
Filteri se i ne kupuju kod nas, jedno 50% su skuplji nego preko a izbor je nikakav. Hoya pro-1d i HD su odlicni filteri. B+W kaesemann je malo iznad. Razliku neces primetiti
 
To ne sumnjam cim ih marti korsiti, a sta je sa ovim Hoya ND400 HMC Multi-Coated 77mm... Da li je dobar za 16-35 ??? Nema nista bolje od ovoga kod nas, inace dogovorio sam nizu cenu za ova dva CPL filtera :)
 
Koju god cenu da si dogovorio moze jeftinije od toga :D
Dobar je, osim sto nije nd1000 (10 blendi) :D
 
Pa dobro al je 9 :p Nego reko mozda iz nekog razloga nije za 16-35 :p
 
Nazad
Vrh Dno