Šta je novo?

Objektivi

Hmm.. nema ovo STM motor. Barem nema STM oznake. Ovo je onaj plastikaner, nije tijelo metalno.

1100D je tijelo/aparat. Ne ocekujem perfekciju i ujedno i zbog tijela ali je mnogo losije iskustvo u odnosu na kit.
Meni je 1.8 II radio prihvatljivo na 1100D, ali kao sto rekoh, pored STM nema poente kupovati plastikanera...

Edit: ali obavezno na 1100D samo central focus point pogotovo sa tim objektivom, ostale zaboravi da postoje...
 
Ljudi a gde sam se tolko žuri da baš morate da koristite (fazni) autofokus. Je l imate live view na vašim aparatima? Koristite kontrasno (auto) fokusiranje preko live viewa i preciznost će biti bez greške. Mnogi ljudi koriste plastiku za portrete, a gde će vam potret pobeći. Možda će neko reći da fotografiše decu, ali za decu je 1.8 sa odličnim autofokusom opet problematično, pa svakako mora da se otvori.

Mislim za 70-80€ ili što bi micko rekao 40€ :D, šta očekujete više. Pritom taj objektiv baš ruži bokeh kada se zatvara i uvek bih ga koristio samo na 1.8, a uz male korekcije aberacija i oštrine, mogu da se dobiju super rezultati. Live view fokus ili manuelni fokus (ali preko ekrana) nisu ni malo teški. Na kraju krajeva, najskuplji 35mm objektivi i aparati na svetu ni nemaju autofokus.
 
Poslednja izmena:
n1tr0 One dot point fokus koristim kako koristim DSLR. Nisam nikada ni koristio više od jedne tacke i bas sam sinoc htio reci, kako fula ako mu zadam samo sa jednom tackom fokus. Kao da se orjentise na vecu povrsinu a ne na zadatu povrsinu.

Bane R Fokus preko live view kod mene traje cijelu vjecnost sa bilo kojim objektivom. Jednostavno je spor i pokreti fokusa su nekako postepeni. Jedino mi pada na pamet da uplaim live view, odradim full zoom sa + i manuelno fokusiram. Ali je sve to krasno mimo street fotografije kada slikas auto u prolazu ili ljude u prolazu. Tako da se i dalje moram oslanjati na auto fokus.

driver Znaci kako je - tako je.. damn, hajd' ok.
 
ali obavezno na 1100D samo central focus point pogotovo sa tim objektivom, ostale zaboravi da postoje...

Ja ovo mogu da potrvrdim sa 700d. Kada stavim samo centralnu tacku za fokus, plastik fantastik (50mm f1.8 II )je odlican sto se tice fokusiranja.
Na 1.8 je slika meksa, ali koliko sam citao to je normalno na otvorenoj blendi.
 
Na 1.8 je slika meksa, ali koliko sam citao to je normalno na otvorenoj blendi.
To ti zavisi i od primerka. Moj 1.8 II je poprilicno ostar sirom otvoren, jedino sto ima aberacija kao i svaki. Ali uzmi u obzir da sam isprobao par primeraka i uzeo najbolji.
 
Stalno cujem kako neko ima specijalne birane primerke prilicno ostrije od svih ostalih, a kad ih probam naravno da im pomeram dupe posle godinu dana :di To moze da se desi Sigmi, Tamronu i ostalima kojima je ceo posao zasnovan na "quality control-u". Kod Canona nikada u zivotu nisam video na oko razlicite primerke, osim ako nisu neispravni, aka decentrirani. Zato ne lozite se da imate bolju 50icu od drugih, a pogotovo ne 50/1.8 koja je uvek losa, video sam 30 komada minimum, sve su identicne, ista je prica i sa svim ostalim Canonima, to je izmedju ostalog jedan razlog sto se Canon kupuje...
 
Poslednja izmena:
Ja mogu samo da kazem da je 50mm 1.8 mk1 i mk2 ko dupe i oko. mk1 iako zvrci kao kineska igracka ubada fokus bez greske. mk2 je raspad i jedino je dobar u LV
 
Stalno cujem kako neko ima specijalne birane primerke prilicno ostrije od svih ostalih, a kad ih probam naravno da im pomeram dupe posle godinu dana :di To moze da se desi Sigmi, Tamronu i ostalima kojima je ceo posao zasnovan na "quality control-u". Kod Canona nikada u zivotu nisam video na oko razlicite primerke, osim ako nisu neispravni, aka decentrirani. Zato ne lozite se da imate bolju 50icu od drugih, a pogotovo ne 50/1.8 koja je uvek losa, video sam 30 komada minimum, sve su identicne, ista je prica i sa svim ostalim Canonima, to je izmedju ostalog jedan razlog sto se Canon kupuje...
Slozio bih se sa svim tim da nisam licno probavao vise primeraka. Par njih iako ubodu fokus jednostavno nisu imali ostrinu. Dosta ih je bilo ostro kao taj sto sam uzeo ali odmah je u startu imalo gadan front/back fokus. Ovaj je bio najmanje zlo. U svakom slucaju pored STM je jednostavno bacanje para osim ako se ne nadje za neku dzabanu...
 
Da li je pametna kupovina 28 ili 35mm u odnosu na EF-M 18-55 kit?Gledam ovaj STM 22mm ali mi je jaka cena pa se razmišljam da uzmem neki stariji 24,28 ili 35mm...
 
Da li je pametna kupovina 28 ili 35mm u odnosu na EF-M 18-55 kit?Gledam ovaj STM 22mm ali mi je jaka cena pa se razmišljam da uzmem neki stariji 24,28 ili 35mm...

Ali onda bi ti trebao adapter da bi koristio te objektive :) Mislim da ti je najpametnije da skupis pare i kupis 22mm, i realno ce ti taj zavrsiti svaki posao ;) Malo si ogranicen sa objektivima, ali opet, 22mm je lagan i kompaktan i koliko znam pravi dobre fotke. Ne bih se petljao sa skalamerijama, u smislu adapter pa objektiv, nikada to ne radi kao originalni objektiv za aparat :)
 
hehh ja baš pitam zato što imam nekoliko adaptera(ef,pk,m42,fd)...za moje skromne potrebe savršeno rade,zato pitam da li bih dobio nešto kupovinom starijih objektiva u tom rasponu u odnosu na kit objektiv.

22-ka je dobra,video sam fotografije urađene njom i vidim da generalno ima dobre ocene ali trenutno nemam mogućnosti da izdvojim keš.Sa druge strane svi adapteri,objektivi(50mm,200mm,35-70mm,35-80mm,80-200mm,75-300mm) i dodatna baterija su me izašli skoro za cenu samo 22-ke naravno u pitanju su stariji objektivi...
 
Ja sam kupio kit sa 18-55 i 22mm EF-M objektivima. 22mm je stvarno odličan. Izuzetno oštar, kompaktan... bez zamerki. Na kit sam dodao još EF-S 55-250 IS STM kojim sam oduševljen. Fokusira jednako brzo, ili čak brže nego EF-M 18-55, a i oštrina mu je više nego dobra. Adapter sam dobio u kitu.

Na eBay možeš da nađeš 22mm za nešto preko 100€ sa besplatnom poštarinom.
 
Najjeftinije sam našao za nekih 90€ 22-ku ali tad je bilo ili adapteri sa objektivima za 87€ ili samo 22-ka.Tako da sam odlučio prvo da odradim adaptere i starije objektive pa ako pretekne da uzmem i 22-ku ali kako već neko vreme ne pretiče biće nešto možda od starijih varijanti.
 
Po meni su 22ku trebali da prodaju uz telo bez opcije da je odbijes. Imao sam prilike da ga probam i za tu cenu je fenomenalan.
 
Meni je nuđena 22-ka u kompletu sa 18-55 ali cena je bila ravno 120€ veća u odnosu na pakovanje sa 18-55...opet kažem nisam mogao da izdvojim toliko keša a varijanta je bila ista cena za 1100D standard kit ili EosM sa 18-55 objektivom.
 
Koji EF adapter imaš? Originalni, ili neki drugi? Ne rade svi objektivi idealno sa adapterom. Na primer, stari 70-300 znatno sporije fokusira nego na telu 650D. Izgleda da su najnoviji modeli EF i EF-S objektiva prilagođeni i radu sa EOS M.

Takođe je zgodno da za objektiv koji planiraš da kupiš postoje podaci za korekcije nedostataka, pa nije loše da to proveriš pre kupovine.
 
Uzeo sam Fotga adapter,elektronika na njemu je ok.Imam Canon objektive 80-200 i 35-80 i rade ok.Mada mi je 50-ica prvi izbor pa sam se nekako više navikao na manuelni fokus tako da po nekad i sa njima radije koristim manuelni fokus :)

Na kakve podatke korekcije misliš?
 
Verovatno misli na Lightroom korekciju za objektive (vinjeta, distorzija, aberacije, color cast i sl.).
 
A te stvari...šta znam nisam nešto zagrižen za neku preveliku obradu,radije se trudim da fotka bude što više bez potrebe za obradom.Osim naravno long exposure i,sličnih...mada nikako da nađem vremena za neko kvalitetnije druženje sa LE fotkanjem.
 
Ne mislim na lightroom korekcije, nego na built-in korekcije (u drugom meniju na aparatu - lens aberration correction). Canon priprema te podatke za svoje objektive i aparat ih automatski primenjuje, ako ih ima. Ja sam za 55-250 IS STM morao kroz EOS Utility 2 da mu ubacim podatak.
 
Ne znam...pogledaću.Za manuelce koristim standard podešavanja
 
Ne mislim na lightroom korekcije, nego na built-in korekcije (u drugom meniju na aparatu - lens aberration correction). Canon priprema te podatke za svoje objektive i aparat ih automatski primenjuje, ako ih ima. Ja sam za 55-250 IS STM morao kroz EOS Utility 2 da mu ubacim podatak.
To se primenjuje samo na jpeg, ne na RAW...
 
Dobar deo nas fotka u RAW (iskreno ne znam kad bi fotkao JPEG sa DSLR ili MILC, sem da sam svadbar pa treba odmah da se stampa), a te korekcije takodje postoje u lightroom i po mom iskustvu rade bolji posao nego in-camera korekcije, plus mozes sam da radis korekcije.
 
LR i ACR imaju podatke i za kompakte, pa su vrlo lepo pronalazili S100 kad bih im ubacio njegov cr2 :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Raw nije bas uvek ono sto je senzor snimio. Pogotovo u slucaju Sony i Panasonic fotoaparata. Koji poprilicno sredjuju svoje "raw" fajlove.
 
Dobar deo nas fotka u RAW (iskreno ne znam kad bi fotkao JPEG sa DSLR ili MILC, sem da sam svadbar pa treba odmah da se stampa), a te korekcije takodje postoje u lightroom i po mom iskustvu rade bolji posao nego in-camera korekcije, plus mozes sam da radis korekcije.

Ja ne doživljavam svoje fotografije uvek toliko ozbiljno, da bih koristio RAW. Većinu fotografija ne obrađujem naknadno, jer za to jednostavno nemam vremena. U tom slučaju, znači mi da odmah bude sređeno ono što može da bude sređeno.
 
Ali kako znas da je tako samo kod madjara? Kako znas da nije do Tamrona. Ne bi to bilo nista cudno. Leica tela i objektivi kostaju do 9000€ (devethiljada), a njima se podrska raspada i kupce tretiraju kao budale.
 
Poslednja izmena:
Pitanje za malo iskusnije oko budget varijante objektiva.... da li je pametnije uzeti Canon 50mm 1.8II i Sigma 100-300mm 4.5-6.7 ili za cenu ova dva Canon EF-S 55-250mm IS II?
 
Nazad
Vrh Dno