Šta je novo?

Objektivi

Ok, procitah sa uzivanjem, odlicno pojasnjeno :)
Ici cu kod tipa od kojeg sam uzeo aparat, on ima i jedan i drugi objektiv pa cu probati koji mi vise odgovara.
A posto cu vecinom slikati napolju sa tim objektivom, mislim da ce onda 50mm bolje leci.
Hvala jos jednom na odicnom odgovoru! :)
 
Ako ti treba prvenstveno za portrete onda 50mm bez razmišljanja. Sa 35mm suviše si blizu osobe koju fotografišeš, pa se odmah (tvoje prisustvo) primjeti i na njihovim licima.
 
Kratko pitanjce za poznavaoce Canon-a:

Drugar dobio polovan 1100D (samo telo), pritom baš nije pri lovi, svaki dinar mu je bitan.
U principu ga najviše interesuju portreti (mada ni sam nije baš siguran šta mu treba) - potpuni početnik po pitanju DSLR-ova, ima samo neki 100 godina stari compact.

Gledali smo šta da uzme:

1. 18-55 II kit ( polovan, na oglasima 30-40€) + Yongnuo 50mm F1.8 (nov 45€)

ili

2. Canon 50mm F1.8 II (polovan, na oglasima trenutno 70-80€)

Koliko vidim po opisima po netu, ovaj Yongnuo je u i bolji od starog 50mm II, čija je delimično kopija, oštriji je, ima bolji bokeh (7-delna dijafragma), a za isti novac dobio bi dva objektiva.

Jel ima neko ovde da ima iskustva sa tim Yongnuo-om, da ne verujem samo opisima s neta?

Novi 50mm STM mu je kaže previše (novčano).
 
Poslednja izmena:
Neka traži polovni 50mm STM, ili nek skupi pare, isplati se u odnosu na II ili Yongnuo.
 
Najjeftini 50 STM koji smo videli na oglasima je bio 105€, zato me i interesuje ovaj Yongnuo, ako je OK za 1100D, poručio bih ga preko AE i verovatno poklonio.

I aparat je dobio od nekog rođaka iz ino koji je uzeo drugi pa mu ovaj ne treba.

krastavac. dečko živi dole na jugu, minimalac, na crno, ne mogu baš da mu kažem da više od pola plate na objektiv. Al ga eto interesuje fotografija, OK je lik, pa da mu pomognem.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je Yongnuo manje vise isti kao dvojka opticki - neki kazu malo bolji, neki kazu malo gori, ali ono sto mene brine je to sto su neki rekli da fokusira losije od dvojke (koja je poznata po katastrofa fokusiranju). Ja sam licno narucio Yongnuo cim se pojavio, ali mi nazalost nije stigao (dobio sam pare nazad) pa ne mogu da prenesem nikakve utiske. Iskreno nisam cuo jos uvek da je bilo ko uzeo Yongnua, ali eto ako nabasas, pitaj obavezno koliko cesto ubode fokus.
 
Sve Yongnuo objektive zaobilaziti u sirokom luku... za razliku od bliceva...
 
Od skoro je dostupan i Yongnuo 50mm f/1.8 za Nikona. Mislim da cu ga poruciti, pa da vidim kakav je. LINK

 
Ja na tvom mestu ne bih bacao pare...
 
+1

Nikad mi nece biti jasno zasto baciti 80$ + dazbine za tako nesto...
 
Bolje da kupi polovan Nikon 50 1.8D nego da baca pare na ovakve gluposti...
 
Drugari,

Treba mi savet u vezi ND filtera. Da ne otvaram zasebnu temu, postavljam pitanje ovde, pošto su u pitanju stakla. Šta je best buy kod kupovine 10-stop ND filtera za neke pristojne pare u rangu Hoya, B+W i slično? Lee sistem je previše skup, B+W takođe ima jaču cenu koja ne znam da li je opravdana. Snimio sam ove Haida filtere, vidim da ih neki hvale, kao stakla su iz fabrike gde se pravi B+W i Heliopan i plus imaju vrlo povoljnu cenu preko uz rezultate u rangu B+W. Kod nas jedino može da se nađe Hoya ND400 HMC Multi-Coated 9-stop.Molim za savet iskusnijih ukoliko neko ima iskustva sa Haida filterima.
Da li je pametnije ići na sistem holdera ili odmah kupiti filter sa navojem?
Kada bi kupovali prvi ND sa koliko stopa bi išli? Koristio bih ga za landscape na 10-18 i 70-200 koji imaju isti promer filtera. Max budžet 70-80 evra....
 
Hoya Pro ND 1000 za sasvim prihvatljive pare. Najmanji color cast od pomenutih, a kod ND filtera to je najveci problem. Haida kao i BW ima izrazen color cast, ne kao kineski ND filteri ali ipak izrazen. Sistem filtera te kosta mnogo vise, nemoj bacati pare, jedan ND od 10 blendi je sasvim dovoljan za pocetak. Ako planiras da prelazis na neke ozbiljnije objektive onda mozda ima smisla uzeti recimo 77mm filter i adapter, cisto da posle ne moras i filter da menjas... 67mm Hoya pro nd 1000 mozes da uzmes za taj budzet
 
@radebojic
Color cast je nesto najmanje sto bi trebalo da te brine u radu sa nd1000 filterima, imaju ga svi, apsolutno svi manje vise. Pad ostrine je veci problem, tu ima vise varijacija kod proizvodjaca nego kog color casta. Takodje pogledaj Camdiox nd filtere, pojavljuju se i pod brendom SRB-Photographic, imaju odlicne ocene na testovima.
Evo ti test Haida filtera protiv jednog od najboljih na svetu B+W pa sam proceni. Odlican review.
http://text.flowtographyberlin.de/neutral-density-filters-are-haida-nd-filters-as-good-as-bw/
 
Poslednja izmena:
Da li se neko susreo sa tamronom 28-75mm 2.8 ? Kontam da ga "zavrnem" na svoj 5D MKI. Po recenzijama vidim da je plastikaner bez stabilizacije sa ok fokusom i oštrim fotografijama na f4+.
 
Hvala svima na dobrim savetima. @Marti, posebno hvala za Camdiox, pogledaću testove svakako...
 
UA4aOI1.jpg


Морао сам да га поручити :). Послато 26.5., стигао данас! Никад бржа пошиљка. Сад ко је вољан да ми узајми никонов 50мм да упоредим са јонгнуом, добродошао је :D.

Sent from mTalk
 
Postavi neku fotografiju da vidimo kakav je rezultat sa njim, na netu se mogu videti samo primeri za canon. :)
 
Hocu, kada budem stigao obavezno! Malo sam sada u frci oko ispita, jos malo pa apsolvent :).
 
Hvala za ove primere, sada mozemo da vidimo kakav je na delu :), cini mi se da su fotografije napravljene napolju bolje, najbolja mi je sa kucencetom sa belom pozadinom, mada moram da priznam da mi je cudan bokeh, ide u swirl lol
 
Koliko cudan bokeh, na nekim slikama imam trip kao da je PS blur. Ja mogu da okacim slike sa 35mm f/1.8 ako hoces da uporedis ostrinu objektiva. :)
 
Ima slican radial blur kao helios.
 
Koji širokougaoni za pejzaže preporučujete za Nikona?
 
Sigma 10-20
Tokina 11-18
Nikon 10-24
... naravno u zavisnosti od para, dobar sirokougaoni nije dzaba, osim ako nisi na Canonu! ;) :d
 
Nazad
Vrh Dno