Šta je novo?

Objektivi

Zato sto nema da se uzme 16-24 koji bi bio upola jeftiniji (jer je upola kraci)?:D
 
Kako, pa evo vidim ima ovaj Canon EF 11-24mm f/4L USM :D Taman da pokrije sve od 11mm do 105mm :) sad jos da nadjemo nesto od 105 pa nadalje i sve je pokriveno bez preklapanja :D

Edit: I ne bio ja zaludan evo vidim ima i EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM i sve je pokriveno od 11 - 400mm :)

Dakle predlog:

EF 11-24mm f/4L USM

EF 24-105mm f/4L IS USM

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM

Tri objektiva i sve zizne daljine pokrivene :)
 
Poslednja izmena:
Pa kakav je taj EF 11-24mm f/4L USM ?
 
Ukoliko me secanje dobro sluzi tek se nedavno pojavio tako da mala je sansa da ga je neko koristio. Ako hoces procesljaj review-ove, ali cisto sumnjam da L staklo moze biti lose. U svakom slucaju 11mm je poprilicno sire od 16mm :)
 
Dobro bre, ne lozite coveka za 11-24, nije u redu... :d
...mada kad bolje razmislim...
11-24
24-70
70-200
200-400
i
800 za vreme sporta i razonode...
 
Poslednja izmena:
Cek sad moram i ja malo sa amaterske strane :D...pored 24-105 ti uzimas i 16-35? Zasto dupliras 24, 28 i 35mm zizne daljine?

Nema svaki objektiv isti 24 i 28 i 35, 16-35 ima preko 20 zato da bi bio upotrebljiviji, ali to je objektiv koji se koristi na 16-20 i za to se kupuje. 35 na njemu je mnogo kriv u odnosu na bilo koji drugi objektiv, i verovatno opticki najlosiji od ostalih.

Ali, slazem se da 16-35 i 24-105 ne idu zajedno, jer ako ti blenda na 24-105 zavrsava posao, jos manje ce ti smetati na 17-40 koji je duplo jeftiniji, a za razliku mozes da kupis jos i 70-200/4, mada si se onda zakopao u cetvorkama :d:d

Sto se tice 11-24, nemoj da se blamirate, to je daleko najbolji objektiv u klasi, i najskuplji objektiv ako ne racunamo velike telce, to se kupuje kad imas bar 10k u opremi :)
 
Poslednja izmena:
Prvo mora da moze da se kupi da bi se kupilo :D Za sad je preorder :D
Ostalo se slazem, to se kupuje kad ti treba za posao koji ne mozes da odradis sa 16mm, s obzirom da je 3000$ cena... Ne verujem bas da ce biti previse amatera sa tim objektivom
 
Ajde jos jedanput da pitam.
Na kojoj udeljenosti se gleda ostrina objektiva. Zanimaju me ovi do 35mm. Jel ima neko pravilo
 
Ajde jos jedanput da pitam.
Na kojoj udeljenosti se gleda ostrina objektiva. Zanimaju me ovi do 35mm. Jel ima neko pravilo

Nema veze koja je daljina, ima veze sa otvorom blende, po nekom nepisanom pravilu svi objektivu su otprilike najostriji na 4 blenda iznad najmanje a jednako su ostri na svim daljinama osim ako su jeftino smece.
 
Ajde da preciziram mozda nisam bio dovoljno jasan. Zanimaju me konkretno 16 i 17mm zizne daljine f4. Da li je normalno da vec posle 3-4m gube na ostrini i detaljima?
 
Morao bi da das neki primer da vidimo o cemu pricas...
 
Hunder, stavno, šta pokušavaš da nas pitaš :)...
 
Jel moguce da sam toliko nejasan :). Recimo kad fotkam napolje na 17mm do koje udaljenosti mogu recimo da prepoznam coveka ili recimo tablice na automobilu. Probam ovaj 17-40 i ne mogu da provalim i kako da ga istestiram
 
Pa kapiram da zavisi od toga da li si fokusirao tog čoveka ili banderu ispred sebe :p
 
Jel moguce da sam toliko nejasan :). Recimo kad fotkam napolje na 17mm do koje udaljenosti mogu recimo da prepoznam coveka ili recimo tablice na automobilu. Probam ovaj 17-40 i ne mogu da provalim i kako da ga istestiram
Jednostavno fotkaj neku scenu i vidi da dobro fokusiras i onda na toj udaljenosti gledas na 100%. Naravno imaj na umu da kod UWA objektiva uglovi nisu nesto narocito ostri dok ga ne zavrnes.
 
Ajde da preciziram mozda nisam bio dovoljno jasan. Zanimaju me konkretno 16 i 17mm zizne daljine f4. Da li je normalno da vec posle 3-4m gube na ostrini i detaljima?

Oštrina i detalji se obično gube kako se odaljavaš od centra kadra ka periferiji, jer je u centru objektiv najoštriji.

Da ne misliš možda od kojeg rastojanja sve bude u fokusu za 16 i 17mm objektive? Ako je to pitanje, tražiš podatak o hiperfokalnom rastojanju.
Za 16mm f4 na FF senzoru, to rastojanje je 2m, za 17mm to rastojanje je 2.3m. Naprimer, ako fotkaš sa 16mm objektivom nešto što je udaljeno više od 2m od tebe, sve što je iza toga će biti u fokusu. Detalji odnosno oštrina će zavisiti od tog konkretnog primerka objektiva, matematika kaže da će sve biti u fokusu.

Link ka kalkulatoru hiperfokalnih rastojanja (bukvalno prvi link sa gugla).
 
Pošto sam se danas našao sa hunderom, kapiram šta želi da pita. Konkretno na njegovom 17-40 f4l objektivu, ako se fotka subjekat na 17mm a udaljen je ajde da kažemo više od 4 metra, kada se zumira na 100% bilo na aparatu ili u Lightroom-u, taj deo koji je fokusiran deluje dosta mekano i ima malu količinu detalja. Ono što njega zanima je do koje razdaljine 17mm žižna daljina ostaje oštra i donosi dobre detalje na 20.2MP senzoru 6D aparata, barem ako sam ja dobro skapirao :)
 
Postoji dva razloga za to. Prvo, napravi isti kadar sa nekim drugim objektivom i videces kako ce biti slicne ostrine. Fora je u tome sto je na 17mm sve daleko od tebe, napravi isti kadar sa nekim drugim objektivom i videces da ostrina iatog predmeta nece biti drasticno bolja, taj utisak neostrine svako ima kada prvi put proba ultrawide.

Drugo, ultrawide objektivi su najmanje ostri od svega, ne mogu se ono pprediti sa telcima i slicno, opticki ih je teze napraviti.

I najbitnije, prestani da brines o ostrini, to je peta stavka kod objektiva po vaznosti, i samo neko ko zaradjuje dobro od fotografije treba o tome da misli.
 
Ako sam razumeo. Ako slikas na 2 metra sa 17mm osobu, ona ti zauzima recimo 50% slike, odnosno 10mpx. Ako se odaljis na 4m zauzimace manji deo slike jer je kadar siri, samim tim ce ta osoba/objekat zauzimati manju povrsinu senzora i manje Mpx. Sto se vise udaljavas kadar je siri i subjekat zauzima manju povrsinu, manje Mpx i mora biti manje ostra, to je najnormalnije, to nema veze sa objektivom
 
Hvala svima na odgovorima.Mene jedino buni kako jedan telefon sa senzorom 1/2.3 moze da parira full frame senzoru.Danas sam poredio sa istog mesta dslr i telefon.Detalji su bili skoro pa isti.Kako je to moguce.Distanca bila otprilike 24mm na dslr koliko bi trebalo da bude i na telefonu.
 
hunder
Hvala svima na odgovorima.Mene jedino buni kako jedan telefon sa senzorom 1/2.3 moze da parira full frame senzoru.Danas sam poredio sa istog mesta dslr i telefon.Detalji su bili skoro pa isti.Kako je to moguce.Distanca bila otprilike 24mm na dslr koliko bi trebalo da bude i na telefonu.

Tesko da je tako kako kazes, a i da jeste, telefon ti daje gotovu ( procesuiranu ) sliku a DSLR ne.
Jeli ti to prvi DSLR koji imas ? Obicno su takve reakcije nekoga ko se prvi put susrece sa DSLR-om, kad se recimo predje sa kompakta...:)
 
Nisam obracao paznju do unazad par dana. I nisam koristio uw objektive. Ostao sam malo zatecen.
 
Ja bih opet voleo da vidim primere gde telefon daje gotovo istu sliku...
 
Pa hunder ima neki Samsung gde je i onako sve naoštreno i napucane boje i kontrast :)... Plus je na telefonu sve u fokusu. Stavi f8 ili f11, fokusiraj na nešto daleko, daj nam RAW, pa da vidimo kako će telefon da napravi bolju fotku :D...
 
Ajde sutra cu jos da probam pa cu da okacim primere.JA mislim da telefon ima istu ziznu daljinu sa fixnom blendom u ovom slucaju je to 24 ili 28mm nisam siguran sa f2.2. Stavljati uw na f8 ili f11 nebi bilo fer poredjenje. I u zatvorenom to tek nebi imalo smisla.
 
Prvo, zar nema Note 4 1/2.6" senzor? Drugo, i da ima 1/2.3" to znači da je ekvivalentna blenda na njemu nešto zatvorenija od f11, a ako je veličina senzora 1/2.6", onda je blenda oko f12,5...
 
A da ga neko savetuje da proba manuelno da fokusira da vidi da li se javlja isti problem. Pretpostavljam da je 99% ovo sto je driver rekao, ali isto tako ima sanse i da ga fokus malo zeza, pa to dvoje mogu doneti cudan rezultat... Takodje, kao sto kaze bane zavrni na f9 npr i probaj.
 
E da to me zanimalo da pitam.Kako se to racuna kod manjih senzora.Znam da su kod Micro Four Thirds blende drugacije racunaju.Totalno sam smetnuo sa uma da to vazi i za mobilne i njihove senzore.Hvala na ispravci
 
Ovo se desava kada se overkillujes opremom, imas milion pitanja i stvari koje ti nisu jasne :) Zato uvek govorim da se oprema kupuje kada te ogranici, ne zato sto imas visak para.
 
Nazad
Vrh Dno