Šta je novo?

Objektivi

Nigde nisam reko da je malo :p:D Sta da radim kad nemaju, da navrnem jos jedan :p
 
Narucies sa neta, stigne ti za 7 dana bolja stvar po nizoj ceni...
 
Ima i ovaj sad su mi javili...

B+W 110E ND 3-1000X 77mm

Dal znas kakav je ?
 
А што не наручиш преко као што ти Младен саветује? Кад сам погледао ове цене са линкова седох на дупе. Мада нису јефтини за 77mm филтери у пм гледам сад баш. Али има овај Hoya ndx400 HMC 9 бленди за 72$. Или B+W nd 110 за 90$.
 
Ето одлично.
 
Nema tu mogucnost da porucim a nemam ni zivaca sa tim da se cima. Kupo sam ove hoya :p

82mm HD CPL 90e
Pro1 77mm CPL 80e
ND400 HMC Multi-Coated 77mm 90e
 
Hoya HD je ok, 77mm pro1d cpl i nd si preplatio i nisi bas napravio sjajan izbor
 
Sto se novca tice nisam, ali mi je tako bilo jednostavnije... nd1000 kod nas nije imao da se kupi, ako bas bude trebao kupicu i njega a ovaj prodati za 50e, svaka skola se placa :p
 
Ма ок је то за почетак. Продај после мењај шта хоћеш.
 
Kupio sam sta je imalo kod nas, a da nesto vredi :) A vredi, porbao sam razliku fotakajuci nebo i prirodu... Boje su nesto zivlje, na nebu se oblaci jasnije ocrtavaju, kao da imaju neki fini kontrast koji kao takav ne moze da se postigne softverom + kada se malo okrene filter moze da se dobije tako fina nezno plava boja neba od nekih inicijalno sivih oblaka, sve u svemu fotka iz aparata daleko bolje izgleda sa CPL filterom nego bez njega, manje posla u obradi... Ali zato reze SS bukvalno na pola :p

Da li ima smisla korstiti CPL filter za nocnu fotografiju ? Ja mogu da probam, al pitam da se ne bi cimao ako je to nepotrebno mozda cak i kontraproduktivno :p
 
Svi CPL skidaju blendu minimum, prosecni oko 1.5-2 kako koji a najbolji po tom pitanju je Hoya HD koja skida malo jace od jedne blende. Probaj CPL nocu pa javi utiske! ;) :d
 
Imam jedno, odnosno dva pitanja. Nikako ne mogu da ukapiram u cemu je razlika izmedju macro i non-macro objektiva, koji osim tog "macro" imaju iste, ili slicne karakteristike? Ok, kapiram naravno da macro omogucava fokus na minimalnim udaljenostima, ali ne razumem zasto bih kupovao recimo CANON EF 100 mm f/2,0 USM, ako mogu da uzmem CANON EF 100mm f/2.8 Macro USM za skoro iste pare? Da li postoji jos neka razlika, neracunajuci naravno macro mod i ovu malu razliku u blendi? Ako sa macro objektivom slikam non-macro fotografije, da li cu imati neki problem, sa fokusom, ostrinom, ili necim trecim?


I drugo pitanje. Negde sam nasao taj podatak, ali sada ne mogu da ga iskopam nigde. Dakle koje je "pravilo" pri odabiru prajmova, kojima zelim da pokrijem manje vise ceo spektar? Mislim da sam negde procitao da bi kraci trebalo da bude upola kraci, a duzi, duplo duzi. Recimo ako imam 50 mm, onda treba da gledam nesto oko 25mm, odnosno 100mm. Jel to to neko nepisano pravilo za odabir prajmova?
 
Poslednja izmena:
Tako sam i ja procitao..ali sam nasao gomilu kombo-a :p

24-50-100

28-50-90

35-85-135
 
@BadHabbit

1) Ne postoji pravilo za izbor objektiva, objektiv koji ti treba ce sam da ti se nametne, ali tako sto koristis aparat i bilo koji objektiv koji imas
2) Razlika izmedju f2 i f2.8 je tacno duplo u kolicini svetla i oko 50% u DOFu, tako da to nikako nije mala razlika
 
Poslednja izmena:
Jel postoji neki video, tutorijal, tekst ili bilo sta, gde mogu da ukapiram tu razliku? Znam da blenda, zizna daljina i fizicka udaljenost od subjekta utice na dof. Ovde je zizna daljina ista, blenda (skoro) ista, tako da ne kapiram zasto je tolika razlika u svetlu i dof-u.
 
Cekaj, lepo ti covek napise da je blenda duplo veca, i ti na to odgovoris da je blenda skoro ista??? Baci se na ucenje osnova, ne na kupovinu objektiva...
 
Dobro, moja greska. Ova dva objektiva sam naveo kao primer. Pitanje je bilo uopsteno. Generalno ne razumem razliku izmedju macro i ne-macro objektiva, osim sto macro mogu da fokusiraju na blizu, a ovi drugi ne. Ne razumem sta se desava kada macro koristis za ne-makro fotografisanje. Da li je nesto drugacije i ako jeste, sta?
 
Poslednja izmena:
Nije nista drugacije, makro objektivi su jedni od najostrijih objektiva uopste. Neki modeli imaju malo sporiji AF ali makro se ionako radi manuelno. Reda radi i forumske kolegijalnosti bilo bi pozeljno prvo uraditi elementarni search na netu pre postavljanja ovakvih pitanja, alo ljudi 2015 godina i internet pod prstom...
 
Dobro, moja greska. Ova dva objektiva sam naveo kao primer. Pitanje je bilo uopsteno. Generalno ne razumem razliku izmedju macro i ne-macro objektiva, osim sto macro mogu da fokusiraju na blizu, a ovi drugi ne. Ne razumem sta se desava kada macro koristis za ne-makro fotografisanje. Da li je nesto drugacije i ako jeste, sta?

Tvoje pitanje dolazti iz perspektive: dva ista objektiva, ista cijena i jedan puca makro a drugi ne. Problem je sto nisu isti objektivi. Kako ti je gore objašnjeno, velika je razlika izmedju f2.8 i f2.0 a ne kako si ti rekao. Evo ja se lomim izmedju 50mm f1.8 i f1.4 jer je razlika znacajna i u cijeni ali i u performansama.

Direktan odgovor na tvoje pitanje sta kupiti.. kupi 100 mm f/2,8 makro samo ako ti iskljucivo treba makro. Za sve ostalo f2.0 jer je f2.0 korisniji u bezbroj situacija iskljucivo sto dozvoljava slikanje na bržem šateru pri slabijem osvjetljenju jer "ulazi" vise svjetlosti. A takodjer i u vecem "zamucenju"/razliak u DOF-u f2.0 objektiva gdje je mnogo hendi prilikom slikanja recimo portreta. A makro opet ako baš radiš makro, radis neke fotografije u light boxu itd.
 
Ok, hvala. Rekao sam vec, moja greska sto se tice f i dof-a. Razmisljao sam u nekom drugom pravcu, pa sam lupio. Pitao sam uopsteno da li postoji jos u necem razlika izmedju objektiva sa identicnim f i mm, ako je jedan macro a drugi ne. Dakle vas odgovor je ne postoji, osim kod nekih modela sporijeg fokusa. Hvala na odgovorima.
 
Marti ti je odgovorio isto, ali nisi procitao da su macro objektivi generalno ostriji. Ja bih takodje dodao da i bokeh moze biti razliciti (cak i na 2 objektiva sa istom blendom i ziznom daljinom)? Zasto? Broj listica blende, sama stakla(sociva) unutra i sl. Najsigurnije ti je uvek da nadjes primere fotki jednog i drugog (ako vec ne mozes da probas uzivo) i vidis koji ti deluje bolje.
 
Narode,mala pomoć...koja bi bila bolja kupovina objektiva?

Canon EF 80-200 zoom ili Sigma 35-135 UC? Oba objektiva su starije EF varijante ali imam priliku da uzmem jedan od njih takoreći za džabe. Pa hajte..pucajte :)
 
Canon bez dileme!
PS - ako nadjes 80-200L 2.8 kupuj ma koliko da kosta! :d
 
Poslednja izmena:
hehehe to je malo teže...ova varijanta je 4.5 :/

Mada imam Pentacon 135-icu na 2.8 i Exacta-u 35-70 macro 2.8 ali je M42 kačenje pa ne znam kako će se pokazati.
 
Poslednja izmena:
Stigao jutros kao zamenski objektiv dok mi se ne vrati Tamron 24-70 f2.8 sa servisa. Fino L staklo, lepo izrađen, oštar, brzo i tiho fokusira - deluje kao vrlo fin objektiv na prvi pogled.


canon2470f4l.jpg
 
E pa uzivaj, sigurno je dobar :)
 
@Gizmo, koji se problem kod Tamrona javio ?
 
Nazad
Vrh Dno