Šta je novo?

Objektivi

n1tr0

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2007
Poruke
5,865
Poena
480
Ne vidim sa tapatalk ni jednu temu o objektivima pa otvaram novu.

Naime moj slucaj je sledeci - imam 1100d i napokon cu uhvatiti malo vremena da fotkam opet. Imam kit objektiv a novi objektiv bi koristio za fotkanje bebe + eventualno ponekad portrete.
Nedoumica je izmedju Canon 50mm 1.8 II i Tamron 17-50mm 2.8 non-VC
Ono sto mi je privlacnije kod Tamrona je sto ga necu skidati kada mi treba siri kadar i prakticno mi kit vise ne treba. Ono sto me privlaci kod Canona je ipak svetlosna jacina objektiva.

2 stvari su mi bitne i cesto na internetu neki kazu jedni neki drugo - dakle ko je imao iskustvo sa pomenutim objektivima:
1) ko brze i pouzdanije fokusira
2) ko je ostriji na istoj blendi
 
Tamron nisam probao, ali imam Canon 50mm 1.8 II i za te pare je fantastičan objektiv, ali je na crop senzoru kadar izuzetno uzak.
Ako nećeš da slikaš portrete, moraš baš dosta da se odmakneš da bi nekoga uhvatio u punoj veličini.
Fokus je osrednje brzine i motor se čuje, ali je uglavnom dovoljno brz i precizan.

U principu, Canon 50mm bi trebalo da uzmeš ako ni zbog čega drugog, onda zbog cene :), mada je Tamron svakako prilagodljiviji.

Ja svakako planiram da uzmem neki širi prajm, tipa 28mm, pošto je 50mm jako problematičan u velikom broju situacija kada si u zatvorenom prostoru.
 
Pa ako se odlucujes izmedju ova dva, uzmi prvo Tamron, ne mozes da fotkas samo sa 50mm, sto rece momak iznad, na krop senzoru to nece ici. A posle Tamrona uzmi, kada skupis pare, 50mm, dobar je to objektiv ! :)

Inace, ko o cemu ovde se diskutuje iskljucivo o tim objektivima, kroz sve teme. Tamron ti dodje "best buy" objektiv i za tu cenu neprikosnoven, licno sam ga imao dva puta :) a Canon 50mm ili "plastic fantastic" isto tako dodje nesto sto svakako treba imati, sjajne fotke pravi, i jeftin je.

Inace ako se zamislis da li VC ili non-VC, da ti skratim, oba su jednako dobra, ali naravno ovaj sto ima stabilizaciju je nesumnjivo bolji, isto tako ako uzmes nonVC neces se prevariti ;)

Pozdrav !
 
Poslednja izmena:
Da nisam imao 50tku, verovatno je posle Tamrona ne bih ni uzimao.

Tamron je sjajan upgrade sa kit objektiva, 2.8 je dovoljno svetlo za vecinu novijih tela koja mogu da podignu ISO preko 400. Sa druge strane, 50tka pravi veoma lepe fotke, ali ume da masi fokus pri losijem svetlu (mada tome doprinosi i moj 30D).

Sto se ostrine tice, tu su negde.
 
50ica je toliko jeftina (u odnosu na ostale) da je steta ne uzeti je u jednom trenutku. Ok, Tamron je upotrebljiviji, ali 50ica na svojih 50mm pruza puno igre i zadovoljstva :)

Ko sto rece DeuS.Mikelle, uzmi prvo Tamron, a posle nekog vremena i 50icu.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Ok onda ce vrv ici Tamron i prodaja kit-a... A od para od kit-a + doplata 50-ica... :d
 
Ja sa 50mm 1.8 u kući se baš mučim, jer baš je usko. Imao sam i Tamrona, ok je i za u kući i za napolje. A što se tiče pitanja u vezi oštrine na istoj blendi mogu ti reći da je na 2.8 50mm dosta oštriji od tamrona na 2.8. Kada se privrnu malo skoro da su tu negde.

Trenutno imam prvu verziju 50mm f1.8 i ona mi je na 1.8 oštrija od tamrona na 2.8. Pozdrav.
 
E sad dok vijam Tamrona, jel iko probao Sigmu 17-50 2.8 sa OS. Kazu da je ostrija od Tamrona (u svakom slucaju od tamrona sa VC, a kazu i bez pogotovo u centru). Jel neko probao?
Ja sam gledao po Flickr-u i poprilicno mi se svidela ostrina + bokeh kod Sigme. Jedino sto me odvraca je oko 30-50% veca cena. :/
 
Uzeo sam ipak Sigmu. Razlog je bio sto sam nabasao na skoro istu cenu kao Tamron 2.8 vc sto je polovan, a ostriji je nego non-vc na 2.8. Takodje po testovima je brze i bolje fokusirao. Takodje primerak je pod garancijom sto mi je bio dodatni plus. Uglavnom nadam se malo zivopisnijem vremenu da ga izvedem napolje u setnju :d
 
Zahvaljujem i trudicu se. E sad mi fali jos samo neki manuelni blic, a to cu verovatno neki Yongnuo pazariti kada uleti za lepu cenu.
Od objektiva, sledece je ili neki veci range, ili verovatnije ako se jos vise zaludim da cu rasprodati sve a hvatati da pazarim polovni 5D (mark 1) u dobrom stanju. :d
 
Jel ovo prava oznaka Tamrona o kojem svi pricaju? Bune me ove silne oznake :D Tamron AF 17-50/2,8 XR Di II VC LD ASP [IF]
 
To je Tamron sa stabilizacijom - mislim da Kiza rece da je koristio Tamrona u drugoj temi i da je ostar ali oba su bila bez stabilizacije. Pogledaj po netu sve testove i primere Sigma sa stabilizacijom i Tamron bez stabilizacije su ostri potpuno otvoreni, dok je Tamron sa stabilizacijom ostar tek oko f4.
 
Nisam koristio Tamrona, samo sam ga probao jednom u basti u Sarajevskoj ulici pre par godina. Da, bio je bez stabilizacije i koliko me secanje sluzi, onih par fotki je bilo ok. Znam dosta ljudi koji ga koriste i zadovoljni su. Mada kada bih uzimao Tamrona tog opsega, uzeo bih ga sa IS-om, bez obzira na ta odstupanja u ostrini izmedju modela sa i bez IS-a. Vise mi u praksi znaci stabilizacija, nego sto je noIS malko ostriji. A ako ga koristim i za video - nema dileme (tu ostrina tek nema veze, a stabilizacija znaci mnogo vise).

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Poslednja izmena:
Pustite te price, Tamron je sjajan objektiv i ostar je skroz otvoren, ako nije, onda vam nesto nije u redu sa telom, ili objektivom, odneaite ga u servis i namesrite fokus ! Ovaj sa stabilizacijom ne bi postojao da je ostar tek na f4, to je 2.8 objektiv celom duzinom, gluposti !
Bolji je sa stabilizacijom, ali je to u principu isti objektiv !
Ne treba gledati bilo kakav test, ipak je bitno i ko ga testira !
 
Super sto je to isti objektiv, kako kazes, ali razlika od 60-80 evra nije mala, mislim na odnos u ceni za objektiv sa i bez stabilizacije.
Ocigledno da je bolje juriti VC verziju jer mislim da je bolje zrtvovati to malo razlike u ostrini, ukoliko razlike uopste ima, ako cu dobiti fotografiju koja nije zamucena usled nedostatka stabilizacije.
 
Stabilizacija je sjajna stvar, i ta razlika se svakako isplati.
Sam objektiv je za te pare vise nego odlican i u rangu dosta skupljih objektiva.
Stabilizacija je jako bitna za video, a sto se tice fotografije, ako imas dosta svetla, nije bitno. Ali sama poenta objektiva sa vecom blendom je upravo to, da mozes da ga koristis u uslovima smanjenog svetla, pa samim tim ako imas stabilizaciji, opet mozes i shutter da smanjujes a da ne narusavas ostrinu fotke, tj da ne bude blurovana od drhtaja ruke, opet naravno zavisi da li slikas subjekte u pokretu..
 
Pustite te price, Tamron je sjajan objektiv i ostar je skroz otvoren, ako nije, onda vam nesto nije u redu sa telom, ili objektivom, odneaite ga u servis i namesrite fokus ! Ovaj sa stabilizacijom ne bi postojao da je ostar tek na f4, to je 2.8 objektiv celom duzinom, gluposti !
Bolji je sa stabilizacijom, ali je to u principu isti objektiv !
Ne treba gledati bilo kakav test, ipak je bitno i ko ga testira !

Pa skoro svaki test pokazuje isto - sigma sa stabilizacijom i tamron bez su ostriji od tamrona sa vc... Evo trazi i po netu pa ces videti koliko ljudi je vracalo tamrone sa vc bas zato sto su za klasu ispod. Telo nema veze obzirom da su testirani na razlicitim telima i svuda isto... A ako ni to nije dosta imas i flickr, pbase i ostalo pa se i tamo mozes uveriti. Ja bi uvazio tvoj komentar, ali obzirom da sam ih nedeljama pixel peep-ovao video sam da je bukvalno svaka fotka sa vc tamronom na 2.8 losija... Moj predlog - treba ti stabilizacija - Sigma, ne treba ti stabilizacija - Tamron bez VC jer dzabe bacas pare na Sigmu - ista ostrina... Tamron sa VC preskoci. Takodje procitaj testove fokusiranja (brzina i preciznost). Mislim da Sigma uglavnom preciznije pogadja out of the box (ako nemas podesavanje na telu onda bolje nju uzmi), ali isto cesce back focus-uje - dakle mac sa 2 ostrice...
Izvinjavam se na formatiranju, kucam sa moba...
 
Nemam sad mogucnost da pogledam na netu, Tamron bez VC sam imao dva puta, oba puta sam ga kupovao polovnog pa sam mogao da izaberem ako bi masio fokus, sto moji nisu radili, i sjajan je objektiv ! Sigmu nisam ni probao, toliko sam bio odusevljen sa prvim da drugi put kada sam ga kupovao nisam ni razmisljao o drugom objektivu.

Iskreno sumnjam da bi u samoj firmi napravili objektiv koji je skuplji a da radi losije, mislim na VC model, znam celu pricu, jer sam i ja citao na netu o tome, ali na zalost nikada nisam provao VC varijantu. Pogledacu sutra bas na netu kako to izgleda !
 
Gde zavrse osteceni ili defektni objektivi ? Na polovne mislim ? :)
 
Planiram da uzmem Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM objektiv za moj Canon 70D, pa me zanima da li ga je neko koristio i ima li iskustva iz prve ruke?
Koliko vidim, za te pare je sjajan, a pošto nemam nameru da prelazim uskoro na full frame, ne smeta mi to što je predviđen samo za kamere sa crop senzorom.
 
Treba još da vidim koja će biti krajnja cena, ali kapiram da će biti nešto preko 700e, što nije tako strašno za ono što se dobija, pošto praktično menja par fiksnih objektiva u tom opsegu.
Trenutno imam 50mm f1.8 i 60mm f2.8 koji su super za portrete, ali su mi mnogo uski na crop senzoru u velikom broju situacija, tako da tada ostajem na kit objektivu koji baš i nije najsrećnije rešenje. Ovako ću pokriti i taj deo, pa sam miran neko duže vreme.
 
Da se vratim na Tamrona non-VC vs Tamron VC (tj. razlog zasto sam uzeo Sigmu - jer Tamron sa VC je uzas potpuno otvoren). Imate jos gomilu testova na netu, ali evo npr. jedan - image quality Tamron non-VC vs VC na 50mm sa f2.8:
http://www.the-digital-picture.com/...meraComp=474&SampleComp=0&FLIComp=3&APIComp=0

I onda Sigma 17-50 2.8 OS HSM vs Tamron 17-50 2.8 VC:
http://www.the-digital-picture.com/...meraComp=474&SampleComp=0&FLIComp=3&APIComp=0

Ono sto mogu sumirati na osnovu svih iscitanih testova i gledanja slika na flickr, pbase... je:

Tamron:
- ostar na 2.8 (vc verzija premekana)
- jako mala distorzija na 17mm
- ako imate telo koje ima podesavanje fokusa bice bolji
- slabo fokusira pri slabijoj svetlosti
- vc verzija ima bolju stabilizaciju od Sigme (ali ce vas kostati toga sto nije ostar)

Sigma:
- ostra na 2.8
- precizan fokus out-of-the-box sa tendencijom da ponekad back-focus (cesce od Tamrona kada se podesi)
- bolje fokusira pri slabijoj svelosti
- distorzija na 17mm primetna
- brzi fokus po testovima
- tih motor (mada iskreno ovo po meni i nije nesto bitno)

Znaci moja preporuka - Tamron samo ako vam ne treba stabilizacija ili ce te ga koristiti samo za video, sigma samo HSM verzija (verzija pre nje je bila losija za klasu...

Sto se tice Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM verujem da je dobar objektiv, ali znas da generalno vazi pravilo da u istoj klasi prime ce uvek dati bolju i ostriju fotku u odnosu na zoom. Ja bih ti savetovao da prodjes kroz flickr i pbase pa malo da pogledas fotke napravljene pomenutim objektivom i da vidis da li si zadovoljan kvalitetom istih...
 
Planiram da uzmem Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM objektiv za moj Canon 70D, pa me zanima da li ga je neko koristio i ima li iskustva iz prve ruke?
Koliko vidim, za te pare je sjajan, a pošto nemam nameru da prelazim uskoro na full frame, ne smeta mi to što je predviđen samo za kamere sa crop senzorom.

Nisam koristio, pricao sam sa deckom koji ga ima na 70d, on je bio prezadovoljan. Meni je recimo zoom prsten delovao prilicno cudno. Ja 3rd party izbegavam inace, ali nove sigme (35A, 50A, 18-35) su po testovima vrh, samo bih sacekao da vidim koliko je AF pouzdan i sta ce da bude na novijim telima...
 
Ja telo svakako neću menjati u skorije vreme, a po svemu što sam čitao i gledao po netu, ova Sigma odlično sarađuje sa 70D.
Elem... javiću utiske kada mi stigne :)
 
@n1tr0
Moje je mišljenje da je malo neozbiljno davati preporuke na osnovu nekih testova sa neta, a bez lične provere nekog objektiva.
 
Nazad
Vrh Dno