Šta je novo?

Objektivi

Pisao sam već ja mislim - drainovao je dosta bateriju u standby.

Edit:

Lol, sad sam primetio da mi je ostao Benchmark watermark na ovoj fotki sa telefona koju sam provukao kroz LR :D
 
Poslednja izmena:
Nije da nisam razmišljao o tome. Problem je u tome što ne znam da li mi uopšte sad i treba 24-70 pored 35 f2, 85mm 1.8 i 50mm 1.8 STM koji planiram da uzmem. Ja sam već odlučio da utopim Tamron kad se vrati i pazarim sebi nešto tipa 17-40 F4L kao ultrawide...
 
To ti je sjajna kolekcija prajmova po meni...35 kao wide, 50 kao normal i 85 kao short telephoto..vidim da je 28-50-85(90) dosta popularna kombinacija kod rangefinder-a
 
@ Gizmo, sta su rekli u servisu, hoce li biti sredjeno ili ce da padne zamena za drugi ?
 
Mnogo to sporo ide, u Mađarskoj je i čekam već dva meseca, a sada su obe opcije u igri. Bio je zamenjen za drugi, Andor ga je isprobao i na tom je isto postojao problem... Elektronika pravi konflikt sa 6D modelom, možda još i sa nekim telom isti bug postoji. Tamron zna za taj problem, u USA su ljudi slali na servis i menjana im je štampana ploča, otklanjajući drain. Zašto to odmah nisu uradili sa mojim objektivom u Mađarskoj a ne da se čeka zamena, zaista ne znam, sve što znam je da čekam ili treći primerak ili da se mom primerku zameni štampana ploča. Kako god da bude, samo da dođe ispravan i bez problema sa drainom, i najverovatnije ga prodajem, neću više da se zezam sa 3rd party objektivima... U međuvremenu mi je Andor ponudio da se koristim ovim 24-70 f4l dok se ne reši stvar, jer se stvarno previše odužilo.

http://www.dpreview.com/forums/thread/3355524#forum-post-50531921
 
gizmo, koliko je dana potrebno da se isprazni baterija? i nemoj tako lako da otpisujes third party objektive.
 
gizmo, koliko je dana potrebno da se isprazni baterija? i nemoj tako lako da otpisujes third party objektive.

Preko noći je ljuštio 15%, što znači ako ne koristiš fotoaparat 24 sata ode ti 50% baterije, za dva dana nekorišćenja ode cela baterija - glupost ogromna. Ovako na koliko % ostaviš toliko i zatekneš, baterija traje i traje, nekad zaboravim kad sam je poslednji put punio, pogotovo što skoro nikad ne koristim live view. Third party je dobar kad si slab sa kintom a hoćeš da kupiš neki objektiv, u suprotnom kupiš Canon i ne razmišljaš.

Nego, da se manemo toga, sviđa mi se kako radi Canon 24-70 f4l :) Sa druge strane Tamron 24-70 f2.8 me je "razmazio", duplo više svetla propušta. Jeste da pomaže to što i ovde ima IS pa može SS da ide dole, ali kad si unutra svejedno mora duplo veći ISO da se koristi, tačno se oseti ta f2.8 vs f4 razlika. Još kad se vratiš na spori zum sa ovih brzih f1.8 i f2 prajmova... lako se čovek navikne na veću blendu :D E da, ok je ova macro mogućnost na 24-70 f4l, nije kao pravi macro objektiv ali može nekad lepo da posluži kad oćeš bliže nešto da uhvatiš.


macro-2.jpg
 
Ја сам узео себи прошле године 70-300 и одличан избор направио(од израде до оштрине). Скупљи Никонов пандан лошији је избор тако да не бих ја тако тек отписао немце.
 
Stigao mi 17-55 f2.8 :)
Na prvi pogled malo je plasticniji od 15-85 bar tako zvuci. I IS motor je glasniji ne nesto puno ali se cuje dok podesava staklo. Fokus nabada extra brzo. A slike su mnogo bolje nego na 15-85.
 
Fotke 17-55 tesko da mogu biti mnogo bolje od fotki 15-85 na identicnim blendama i duzinama. Razlike su nevidljive golim okom i u stampi. Imao oba po nekoliko godina. Jedino ako ti je 15-85 bio felerican ili si imao neki back/front fokus sa njim.
 
Verovatno uporedjuje tipa na 55mm f2.8 i pretpostavljam da je bilo oko f4 na 55mm kod 15-85 kao maximalni otvor.
 
Uproredjivao sam od 17-55 na f2.8 sa istim rasponom kod 15-85 s tim sto 15-85 na rasponu 15-~17mm ima f3.5 sve preko toga naglo skace na f4...f5. Slika je koliko ja vidim bolja jer ima manju distorziju nego na 15-85 pri istim rasponima. A i boje su malo drugacije iako su podesavanja ista. Rekao bih da su slike dosta cistije doduse kako i ne bile kad ne moram da pumpam ISO jer mogu da koristim f2.8 na celom rasponu.

Cini mo se da je i vinjetiranje za nijansu manje na 17-55 f2.8 nego na 17mm f3.5 kod 15-85.

Mada moram da napomenem da nisam stigao da poredim slike na velikom erkanu vec samo na monitoru od24' u fit to screen modu.
 
Poslednja izmena:
Kad uporedjujes IQ dva objektiva onda to radis na identicnim duzinama i blendama.
Sto se tice distorzija, one su nevidljive u prakticnoj primeni, osim ako nisi fotkao zid od cigala.
 
Meni na sirem ne smetaju distorzije, ali na tipa 55mm na cropu ako radis headshot znaju poprilicno da deformisu lice cak i ako nisu mnogo izrazene.
 
@Marti - zbog guzve s vremenom poredio sam samo ono sto je mene interesovalo tj sta i koliko sam dobio pri najsirim blendama (jer 15-85 imam oko 5 godina i znam mu mane i sta sam gledao da dobijem kupovinom 17-55).
Sto se tice distorzija itekako se vide na oba objektiva kao i na jos nekim sto sam koristio jer se vidi zakrivljenje prozora od centra ka spolja slike (ceo zid u prozorima) na svim do sada isprobanim objektivima ako gledas linije prozora.

@niteo - ja izbegavam na cropu da idem preko 35mm za HS bar s zoom objektivima
 
Poslednja izmena:
Doneo prijatelj iz USA Canon EF 50mm f1.8 STM

Uzeo ovu ponudu sa Amazona.



 
Raspon nije glup, to je idealan opseg za uličnu/urbanu fotografiju.
Ono što je glupo je izvedba u obliku zuma, sa 82mm navojem i dimenzijama 120mm minobacačke granate. To zaista deluje preteći...
 
Ovo je očigledno adaptacija 18-35 f1.8 objektiva za full frame.
U suštini, meni je taj 18-35 ubedljivo najčešće na telu, tako da itekako ima smisla na crop-u. Za ovaj 24-35 opseg na FF-u nisam baš sasvim siguran, ali imajući u vidu kvalitet ostalih objektiva iz ART serije, sigurno će biti izuzetno oštar i praktično na nivou prajm-ova.
Može biti interesantan za video npr., pošto ima precizan i fin hod zum i fokus prstenova, plus fiksni f2.0 otvor blende.
 
Poslednja izmena:
Tesko da je adaptacija, 18-35/1.8 je nesto kao 28-50/2.8 za FF, u prevodu, bolje da kupis FF i 24-70/2.8 :) Kod ovoga je jos gora stvar, zato sto ces za te pare moci da kupis 24/2 i 35/2, taj objektiv ocigledno pokusava da bude oba, a ni jedan nece biti dobar kao prajm, cak i da zaboravimo sto je Sigma :)
 
Uzeo sam novi 50mm STM sa idejom da njime zamenim trenutni 50mm 1.4. Ideja je bila da uzmem nesto kompaktnije i lakse za nosenje uz 100D. Objektiv je neuporedivo ozbiljniji od 50mm 1.8ii (fizicki naravno. Opticki su stakla isti, razlicit je "samo" coating), ali i nijansu tezi&veci nego sto sam ocekivao. Dovoljno da sad vec nisam siguran koji da ostavim od njih...
 
Dajte neki review te nove pedesetice; jel ima obicaj da masi fokus u dosta slucajeva kao sto je ver 2 radila?
 
Ja ne stižem da uzmem aparat u ruke. :(

Mada, od srede sam a moru (#vucicuizvini) pa planiram ozbiljno da "uposlim" 50cu.

Na prvo kačenje pa kući sa AF nije bilo nikakvog problema. Jedino mi je STM malo bučniji nego što sam navikao (sa 15-85mm)/očekivao.
 
U odnosu na ver2, popravili su ono sto je moralo da bi objektiv bio pristojan: fokus i izradu.
Fokus ne masi ni priblizno kao 50vII, a ako si koristio palacinke 24 ili 40, to je to.
I samo telo deluje dosta ozbiljnije i ne deluje da ce se raspasti nakon par godina kao sto se raspadao plastik fantastik.

Elem, net je pun review-ova sa sample-ovima i merenjima optickih karakteristika. Nema mnogo smisla da mi to radimo...
 
Hvala za info, ipak vise volim kad procitam impresije od clanova ovde.
 
Pa da, ipak su clanovi na benchu najveci poznavaoci na planeti :):). A inace nije moglo unapred da se zna da ce fokus raditi kako treba :)
 
Nazad
Vrh Dno