Šta je novo?

Objektivi

Sta bi ste uradili na mom mestu ?
Imam mogucnost da za 200e doplate zamenim 70-200 F4 za 70-200 F2.8 IS ??? Svoj objektiv prodajem u ponedeljak nasem kolegi sa foruma, posto sam planirao da ga zamenim za 100-400mm f4.5-5.6L IS II, medjutim veceras se pojavila opcija da pazarim 70-200 F2.8 IS za samo 200e vise nego sto prodajem svoj 70-200...
 
Bas me zanima koja je poenta toga, osim sto si zakopao pare bezveze :) Ako radis i treba ti backup telo, treba da bude isto FF, ako ne radis, ne treba ti backup telo, bacene pare kako okrenes, za te pare mozes da uzmes jedan dobar objektiv.
Za ono za šta mi je trebalo, ocenio sam da mi je u tom trenutku najbolja varijanta za taj novac. Želeo sam dobar autofokus za video, pokretni ekran i touch to focus, plus prihvatljivo dobre performanse za fotografiju, dok ne budem mogao da uzmem FF aparat. Računam da će mi 70D još neko duže vreme biti upotrebljiv za video, tako da sada mogu da se koncentrišem na to da uzmem neko dobro telo za fotografiju.
 
Sta bi ste uradili na mom mestu ?
Imam mogucnost da za 200e doplate zamenim 70-200 F4 za 70-200 F2.8 IS ??? Svoj objektiv prodajem u ponedeljak nasem kolegi sa foruma, posto sam planirao da ga zamenim za 100-400mm f4.5-5.6L IS II, medjutim veceras se pojavila opcija da pazarim 70-200 F2.8 IS za samo 200e vise nego sto prodajem svoj 70-200...

Canon 70-200/F4 EF L USM 520e
Canon 70-200/F4 EF L IS USM 950e
Canon 70-200/F2.8 EF L USM 1030e
Canon 70-200/F2.8 EF L IS II USM 1880e

Cene novih kod prodavaca robe iz Mađarske...Gde je logika?
Ili si ti precenio svoj f4 IS primerak ili je taj 2.8 IS pokvaren(ili popravljen pa da se uvali).

Ako je trampa da ti njemu daš f4 is a on tebi 2.8 is za 200e ja bih bežao od te kombinacije. Pošto kažeš da imaš priliku da zameniš.
A ako ti tvoj prodaješ a našao si za 200e skuplje 2.8is nego što ti dobiješ za f4 is onda i opet treba dobro istestirati taj jeftini 2.8is.
 
Boki, zaboravio si prvu verziju 70-200mm f2.8l is koja je prestala da se proizvodi (2001-2010), ona je polovna oko 1000-1100e, kako se gde nadje. Verovatno mu nudi taj, i pitanje je u kakvom je stanju.

Zajebani, ako ti se bas ide na f2.8, a sam si pricao da ti nije toliko bitan, onda nemoj da pravis kompromis sa tom matorom verzijom, juri ovu novu 2.8 verziju. Nemoj da mislis da te nagovaram zbog toga sto si meni obecao taj f4l is, vec nisi do sad pravio kompromis sa starijim objektivima, otvori se za f2.8 is II ako ti bas treba ta zizna daljina, a koliko vidimo nije ti tesko da se ispruzis za dobar objektiv :)

edit:

Brat od devojke koji živi u Nemačkoj mi juče otkrio Ebay male oglase, nisam znao da to postoji. Super cene imaju nemci, evo baš sad gledam oglase u okolini grada gde on živi (ima opcija gore) i ima 70-200mm f4L IS za 650 evrića http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeig...is-usm-objektiv/310327810-245-1966?ref=search . Provrtite oglase tu ako imate rodbinu koja može da vam donese, mogu da se nađu povoljna stakla.
 
Poslednja izmena:
Odustao sam od te opcije, mislio sam da je verzija II, ali nije... To je neka roba ispod ruke, da vam sad ne objasnjvam :p Ipak cu uzeti 100-400mm f4.5-5.6L IS II kao sto sam i planirao :) mada razmuisljam jos uvek... Sledece sto kupujem bice jedna od ove dve opcije...
 
Poslednja izmena:
Cenovno slicne, samo nisam pametan za koju da se odlucim, tako da ako moze mala pomoc bio bih zahvalan. Kod 100-400 sam faciniran pre svega ostrinom koju ima sa ekstenderom, kod 70-200 f2.8 belenda je glavna prednost dok sa ekstenderom nema taj nivo ostrine kao 100-400, mada po testovima krajnji rezultat je dalje prilicno dobar...
 
To su 2 prilicno razlicita objektiva, i ako ti ne znas sta tebi treba kako mi da ti pomognemo? :D
 
Pa ja bi i sto veci zum i dobar portretni objektiv u jednom :p Posto mi i jedno i drug treba povremeno :)
 
Onda kupis i 70-200 f2.8l IS II koji je fantastican za portrete i sve ostalo, stvarno jedan od najboljih objektiva, ali uzmes i 100-400mm kad ti treba da dobacis daleko :) Treba stvarno imati razne objektive, samo mnogi nemaju toliko finansija pa im ostanu pusta zelja :D
 
A zasto ne 70-200 f2.8l IS II + 2x Extender III ? Po prilozenom testu to je prilicno dobra kombinacija, a moze se desiti da se potpuno solobodim 24-105 pored 16-35 i 70-200...
 
70-200/2.8 II + extender je najbolje resenje, nije zato sto ja to imam, jer bas zato ga imam :) IQ sa extenderom je i dalje odlican, a 100-400 nikako ne moze da zameni 70-200, to je vise objektiv za ptice i slicno, nikako za portrete sa tim blendama.
 
Možeš extender, radi posao da ti poveća žižnu daljinu, ali ćeš drastično izgubiti na brzini autofokusa i na kvalitetu fotografija. Ne može taj objektiv + extender nikad da bude tako dobar kao 100-400mm, onda niko ne bi kupovao te prave telefoto objektive :)

edit:

Ne osvežih stranicu pa nisam video da je driver napisao odgovor. Nemam pojma koliko se tačno gubi na kvalitetu fotografija sa extenderom. Dva objektiva sa dve drugačije namene, naravno da ti neće 100-400mm biti dobar izbor za portrete, to je jasno :D
 
Poslednja izmena:
@ driver
Resio si mi dilemu za cas :p Koji ekstender da uzmem ? Canon ili neki drugi, koji je najbolji ?

@ Gizmo
Bile su mi prihvatljive pomenute opcije, ali ipak je 70-200 f2.8 prava stvar +ekstender kada zatreba...
 
Naravno, extender je za takve trenutke kad ti zafali žižne daljine skroz dobra kombinacija. Logično da ne može da parira 100-400mm rešenju, mada tebi on koliko sam shvatio ne bi bio objektiv sa jasnom namenom u hvatanju fotki raznih životinjica/ptica/aviona/štagod, već čisto kada ti zafali da možeš da dobaciš a tu će ti extender sasvim lepo završiti posao.
 
^
Upravo za to, nemam nameru da lovim letece objekte i zivuljke u punuj brzini :p
 
@ driver
Resio si mi dilemu za cas :p Koji ekstender da uzmem ? Canon ili neki drugi, koji je najbolji ?

@ Gizmo
Bile su mi prihvatljive pomenute opcije, ali ipak je 70-200 f2.8 prava stvar +ekstender kada zatreba...

Uzmi najbolji extender za koji imas pare, minimum Canon II, a idealno III. takodje je bitno i koji 70-200 ces uzeti, nisam pratio pa ne znam koji ti je budzet, sa novim 70-200 II gubici su najmanji, fazon je u tome da sto je ostriji objektiv, pad kvaliteta sa extenderom je manji, zato se uglavnom koristi sa prajmovima. Ako hoces 70-200 keca, bolji je onaj bez ISa, i sad tu moras da razmislis da li ti IS treba. Sve je kod optike kompromos osim najboljeg objektiva :)
 
70-200 II + ekstender, nisam covek kompromisa ;)

Koji je ekstender najbolji taj cu kupiti, samo ne znam koji je najbolji :p
 
Guru prosvetli coveka vec jednom,ne mogu da gledam vise kako se pati!! ;) Rile jedva cekam da vidim i osetim svu tu opremu!!
 
70-200 II + ekstender, nisam covek kompromisa ;)

Koji je ekstender najbolji taj cu kupiti, samo ne znam koji je najbolji :p

Pa rekao sam ti, Canon III je najbolji. Inace 1.4x je primetno bolji od 2x, samo je pitanje koji ti domet treba.
 
@Proday
Vidimo se uskoro :)

@driver
Palo mi je na pamet da postoji nesto bolje posto na DZ forum pominju neke druge proizvodjace kao bolju opciju...
 
@Proday
Palo mi je na pamet da postoji nesto bolje posto na DZ forum pominju neke druge proizvodjace kao bolju opciju...

Kenko 1,4x MC4 DGX je jednako ili malo bolji od Canona 1.4x III barem prema nekim testovima i barem sto se tice rezolucije.
http://www.traumflieger.de/objektivtest/open_test/telekonverter/overview.php

...a ovde moze da vidis da razlike izmedju Canon II i III verzije nije bas nesto rpeterano velika, da ne kazem da je na granici detektovanja! :p :d
http://www.traumflieger.de/desktop/telekonverter/telekonverter_canon3.php
 
Poslednja izmena:
Hvala Marti. Ovo su po meni odlicni rezultati, gotovo da se nista ne gubi na kvalitetu sem blende, sto i nije neki problem posto bi preko dana svakako prelazila vrednosti f5 za ono sto meni treba, isto kaze i ovaj test... To je to konacana odluka je 70-200 f2.8 II IS + 2x ekstender :)
 
Probah sve redom telekonvertere i Canon je vise ili manje bolji od svega i to se lepo vidi na ovim primerima, takodje se vidi i dobra razlika izmedju II i III Canona. Ono sto je bitno kod Canona je da aparat prepoznaje teleconverter pa imas sve informacije o njemu, potpunu kompatibilnost, imas mnogo bolju izradu, Canon je kao deo 70-200 objektiva dok je Kenko kao neki no name plastikaner. Ja sam 2x II platio 170e kod nas, koliko inace kosta Kenko te klase.
 
@s16

Micko, mislim da ni sam nisi svestan koliki uticaj imaš ovde na forumu :) Pratim tvoje radove i divim se šta postižeš sa objektivima koje imaš, jer dokazuješ da nije potrebno imati skupa L stakla da bi imao fenomenalne fotke. Ti baš izvlačiš maksimum iz onog što imaš. Zadaješ domaći stvarno, i inspirisao si me da odložim kupovinu 70-200mm f4L IS za neko drugo vreme i uzmem nešto što mi je možda sad i korisnije od fensi telefoto L objektiva. Oni tvoji poslednji radovi u Fotografije temi su presudili, pa uzeh 85mm f1.8 i 35mm f2 :D Odavno ih merkam inače, a ako izvučem barem desetinu od onog što ti izvlačiš iz njih, biće dobro hehe.

Canon 85mm f1.8 and 35mm f2.0 by Dragoljub Radovanović - Gizmo, on Flickr

Nego moram da istaknem - kupujte polovno. Provrtite oglase s vremena na vreme i uštedećete gomilu novca. Mislim, ovaj moj 85mm i ne mogu da nazovem polovnim jer je bukvalno nov i nekorišćen, a plaćen je 300e. Slično za ovaj 35mm f2, on jeste korišćen ali gotovo da nema nikakvih znakova habanja, izuzetno je lepo očuvan a koštao me je samo 190e. Ima stvarno lepih ponuda po oglasima, da se čovek prijatno iznenadi stvarno.
 
To je otprilike ono sto cu i ja uzimati kada predjem na ff - po meni dve najkorisnije zizne daljine od prajmova... Nek te dobro sluze Gizmo :)
 
85mm kosta 320e nov preko madjara, nema smisla dati 300 za polovan...
 
Drago mi je ako je tako :D

Iskreno sa fiksnim objektivima se mnogo vise i brze uci, bar je kod mene tako. Ja sam se nasao na te dve duzine, kao i na 200mm. Ja trenutno koristim Jupiter 200/4 koji daje fenomenalne rezultate, ali je bas mucenje bez AF-a. Uzeo bih i ja 70-200/4L ali sam se ipak odlucio da cekam da naidje 200/2.8L ili 70-200/2.8L, pa sta prvo naleti. Problem je sto meni zoom ne treba, treba mi AF i kvalitet. Ali opet treba imati u vidu da za neke poslove zoom je mnogo prakticniji. 24-70 i 70-200 su za tako nesto fenomenalni.

Meni za sada 35/85/200 rade sve sto treba. I jedan veliki plus je sto kad se pronadjes u odredjenim objektivima, prvo ces ustedeti ogromnu kolicinu novca, drugo, lakse i brze radis jer tacno znas sta ocekujes od kog objektiva i koji ti treba za koju situaciju i kadar. Ne kazem da ne bi voleo sve da ih imam i to u L aromi, da me neko ne shvati pogresno, ali kad se ovo gleda kao posao treba imati neku logiku iza ulaganja u opremu. Ja sada vise i nemam neke dileme, znam sta mi je sledece (200/2.8L) a znam i sta mi je posle toga (85/1.2L), a vala znam i posle toga (35/1.4L) :d
 
Nazad
Vrh Dno