Šta je novo?

Objektivi

Stoji to sto kazes ali...Jedan je zivot. Doci ce tehnika i tehnikalije vremenom. Svaki dan covek nesto novo nauci. Mene nije blam da pitam vase je da li cete pomoci ili ne ;)
 
Problem resen. Objektiv je bio na 17mm 8 koraka u front fokusu. Kad sam ga postavio na -8 detalji su vidno bolji. Na f8 je sve to kako treba. Okacicu cropove malo kasnije ako nekog zanima.
 
Lepo ja rekoh probaj manuelno - mala je sansa ali eto ipak postoji. Dobro je da ti telo ima MA tj. MFA.
 
evo crop 100% od originala
note 4.jpg
6d edit.jpg
6d raw.jpg
aj sad kriticari razvalite
 
Meni druga najbolja.
 
Gledam preko moba ali i meni se cini da je druga sa najvise detalja.
 
Druga i treca je ista fotka samo drugaciji post processing. 2. deluje kao da si samo highlights gurnuo, a treca je kao raw.
Ne razumem samo prvu i koje je pitanje uopste?

Sto nisi lepo stavio na 17mm i ufotkao jednu na f4 i drugu na f11 sa AF, a onda opet f4 i f11 sa manual focusom (pozeljno sve 4 sa stativa bez pomeranja istog)?
 
Prva je sa mobilnog. Druga obradjena sa dslr. Treca cist raw. Okacio sam posto se vodila diskusija mobilni vs dslr.
 
Cestitam, neka te dobro sluzi :) Lepo si se opremio L staklima, boli te uvce, i ja bih da sam u mogucnosti, ali skupa je to zabava :)
 
Hvala. Razlika u odnosu na obicni 100mm macro je poprilicna. IS radi posao lepo. Kvalitet je extra... ma bas sam se odusevio
 
Pa da je poprilicna nije bas... Stabilizacija je vrhunska, to je cinjenica.
 
Nisam mislio opticki,posto je i obicni vrhunsko staklo. Nego sam kvalitet. Brzina fokusa. Prsten za manuelni fokus je za klasu bolji i precizniji. IS je prednost velika. Na proslom nisam mogao nista ispod ss 80 da napravim iz ruke. Sa ovim opusteno ss 20. Tako da za mene je to poprilicna razlika.
 
Cestitam na kupovini :) Zato ja volim IS, SS 20-30 i udri :p
 
Sjajno staklo, ne samo makro vec i odlicno portertno staklence. Cestitam.
 
Pitanje za vlasnike IS, VR, VC objektiva...
Koje je vreme je potrebno da se aktivira stabilizacija objektiva? Ako je to 0.5-1 sec, da li je uopste upotrebljiva IS kada se fotografise objekat u pokretu?
Pitam vas zato sto sam procitao da neki "third party" objektivi tiltuju nekoliko trenutaka posle fokusiranja.
Vasa licna iskustva molim.
 
Stabilizacija i ne sluzi za objekte u pokretu, naucite osnovne stvari
 
Zato sam i postavio pitanje, da bih nesto naucio od iskusnijih korisnika ovog foruma.
Kit objektiv za stabilizacijom sam posedovao veoma kratko.
 
Stabilizacija i ne sluzi za objekte u pokretu, naucite osnovne stvari
Sem ako ne radis panning, ali onda je pozeljno da imas objektiv koji ima razlicite modove stabilizacije pa odaberes vertikalnu stabilizaciju jer pannujes po horizontali(u vecini slucajeva, sem ako pannujes samoubicu :d).
Sto se tice ostalog Mladen je u pravu, razmisli samo ako radis objekat u pokretu - uglavnom guras sto veci ss da zamrznes to sto je u pokretu a onda ti stabilizacija ne treba, i moze samo da steti zbog delay-a...
 
Ko što reče nitro, ima objektiva koji imaju posebne modove stabilizacije za objekte u pokretu.

A što se tiče vremena aktiviranja stabilizacije. To nije nešto o čemu misliš dok radiš niti osećaš da je tu neki problem. Jer je obično više vremena potrebno za fokusiranje. Ovde ne mislim na brzinu fokusiranja objektiva, već na gađanje nekog objekta, pa još ako koristiš malu fokusnu tačku i hoćeš da je staviš na oko (mada je ovo primer za statičnu osobu). A što se tiče objekata u pokretu, istina je da se stabilizacija koristi samo u specifičnim uslovima, ali ne zaboravite da stabilizacija ne služi samo da fotografija ne bude srešena, nego i pre fotografisanja da uopšte možete da uhvatite objekat tražilom i da kadrirate, što je sa stabilizacijom daleko jednostavnije.
 
Ajde jedno pitanje za vas iskusnije. Trenutno imam 100mm IS macro koji ima 67mm navoj a pre njega sam imao obicni sa 58mm. Prsten koji se srafi za macro blic je 58mm. Da li mogu da nekako sa step down prstenovima da nasrafim a da mi ne smeta optici. Ima oko 10mm sa strana do staklica.
 
Tesko ce ti to neko reci ovako napamet. Verovatno nece da vinjetira ali mogao bi da probas, step down prsten kosta 100 dinara :)
 
Ovaj dodatak jako lepo izgleda na papiru Canon Extender EF 2x III + Canon EF 70-200mm f4L IS USM, dobijam 140-400mm, da li u praksi ovaj ekstender radi kao sto je navedeno u specifikacijama ? Konkeretno za 70-200 nigde ne pise na Canon sajtu kao za pojedine objektive da ima negativnog uticaja na AF, IS i blendu f4...

Koja je namena Extension Tube II EF 12/25, da li se ovi dodatkom menja zizna daljine objektiva ?
 
Poslednja izmena:
Sa 2x extenderom gubis 2 blende, znaci imaces f8. 5d3 moze da fokusira sa f8 tako da ce ti AF raditi. Kvalitet se gubi jednim delom naravno. Vise je pitanje da li ti tako nesto treba, i cene po kojoj bi uzeo taj extender posto su prilicno skupi novi
 
70-200 4 IS + 2x extender... hmmm... pa centralni delovi frejma ce biti relativno pristojni ali sve van toga ce zestoko da trpi, pre svega zbog aberacija koje pojedu rezoluciju. Extenderi su vise namenjeni radu sa 2.8 i brzim staklima.
 
@Mladen
f8 nije problem za fotkanje preko dana, a zanima me sta mogu da ocekujem od extendera, i da li je dobijni kvalitet fotki zadovljavajuci, posto 200m nekad nije dovoljno da dohvati sve sto bi hteo da uslikam...

@Marti Misterija
Aberacija ne moze uspesno da se sredi u Lightroom-u ?

Hvala na odgovorima :) Ako moze odgovor i na ovo pitanje.
Koja je namena Extension Tube II EF 12/25, da li se ovim dodatkom menja zizna daljine objektiva ?


Da pomenem da bih ove dodatke koristio ako ima smisla sa 5D Mark III + 70-200mm f4L IS, 24-105mm f4L IS...
 
Poslednja izmena:
Ne menja se sa njima žižna daljina, menja se sa ovim prvim za koji si pitao, odnosno teleconverterima.

Gubici nisu toliko strašni sa teleconverterom, obzirom kada se uporedi za koje pare se šta dobija. Pod uslovom da se već ima beli objektiv. Već smo ti ranije rekli da teleconverteri ne mogu da idu na svaki objektiv, odnosno u tvom slučaju idu samo na 70-200. Evo ovde možeš da vidiš koliko se gubi:

http://www.the-digital-picture.com/...meraComp=453&SampleComp=0&FLIComp=8&APIComp=0

Toliko se recimo gubi i kada se isti stavi i na f2.8 objektiv - hoću reći jednako gubljenje detalja, krajnje prihvatljivo. Imaj na umu da kada staviš teleconverter na 70-200 f4 da ti sa f8 ostaje bukvalno samo centralna tačka ili možda par tačkica oko nje. To imaš u uputstvu aparata da vidiš sa kojim objektivima imaš koje fokusne tačke i naravno ako se stavlja teleconveter.

Što se tiče Extension Tube II EF 12/25 za koje si pitao, odgovor dva dana nisi dobio ne zato što ljudi ovde ne znaju šta je to, zna makar njih 15 sa ovog dela foruma, ali su se izgleda više umorili da ti redom odgovaraju za stvari koje ideš redom i razmišljaš da li da kupiš, a još uvek ti ne trebaju :). Hajde nam bolje reći za šta ti treba, pa ćemo ti mi nađemo deo, nego da nađeš neki deo, pa da pitaš za šta služi :D.

Kao što se bukvalno svuda u prvim rečenica tih dodataka spominje, oni služe da se objektiv odvoji od senzora i da se na taj način omogući da objektiv više može da se približi objektu koji se fotografiše. Prevedeno na običan jezik, dobiješ bolji makro. Ali nije sve tako jednostavno kao što izgleda. Pogotovo kod zum objektiva. Postoje načini i kalkulatori pomoću kojih možeš da dođeš do saznanja koliko ćeš uvećanje dobiti, ali ti treba dosta podataka. Treba ti maksimalno uvećanje objektiva, treba ti minimalna distanca fokusiranja i to je sve klizno kod zum objektiva. Ukratko rečeno, te makro tube će na 70-200 da budu mnogo upotrebljivije nego na 24-105. Na 70-200 možeš da koristiš veće i dobiješ veće uvećanje, a na 24-105 moraš da paziš i mnoge stvari moraju da se probaju uživo, jer vrlo lako može da se desi da nemaš fokusa ni napred ni nazad, zavisno koju tubu staviš na koji objektiv. Ujedno kada se stave tube, fokus na beskonačnost više ne postoji, tako da one moraju da se koriste samo za bliske objekte.

Možda je bolje da kupiš neke kineske tube kako ne bi bacio pare na Canon, jer kao što rekoh, nije cela računica baš jednostavno. Ali neka one obavezno budu sa elektronikom, jer ćeš time dobiti ne samo stabilizaciju, nego i mogućnost da zavrćeš blendu, što je neophodno za makro.
 
Hvala na odgovoru :) Nema nameru nista od toga da kupujem ako nema smisla, extender mi se ucinio interesantnim posto sa njim dobijam 140-400mm, pa me je zanimalo koliko je to upotrebljivo. Isto tako me je zanimalo sta se desava kada se koristi Extension Tube, kako to fonkcionise u praksi, da mi treba, sigurno ne, mada da je sve daleko jednostavnije nego sto jeste mozda bih nasao neku primenu ;)

Kada se citaju specifikacije u teoriji je svasta izvodljivo, na netu moze da se vidi sta su ljudi radili sa tim dodacima, ali retko gde pise nesto ovako kao sto si ti meni odgovorio... Pa zato i pitama, jer ako previse komplikovano koriscenje ovakvih dodataka, meni za amaterske potrebe tako nesto nije ni potrebno. Mozda eventualno nabavim ovaj Canon Extender EF 2x III ako naleti povoljno... Mnogo toga sam pitao sto mi se ucinilo zanimjivim na osnovu specifikacija, kao recimo 16-35 f2.8 ili 70-200 f2.8, ali na osnovu odgovora sam zakljucio da nemam apsolutno nikave potrebe za f2.8 i da je meni daleko prakticnije iz mnogo razloga da koristim 16-35 f4, 24-105 f4, 70-200 f4, pre svega zbog stabilizacije posto sve slikam iz ruke. 70-200 je prilicno tezak za slikanje iz ruke a pre svega nosenje bez skidanja, mada meni to ne bi bio problem. Sve u svemu mozda ako nekada naletim na dobru cenu nesto od opreme zamenim za f2.8 objektive, ali ne bez da ih pre toga probam ne bi li video da li mi odgovaraju bez stabilizacije, recimo 16-35 f2.8 i 24-70 f2.8 i koliko je nepraktican za konstantno nosenje 70-200 f/2.8L IS II... Ko pita ne skita :)
 
Dali je realan ovaj prikaz kvaliteta objektiva ?

Ovo poredjenje pokazuje da je 100-400mm f/4.5-5.6L IS II dosta ostriji od 100-400mm f/4.5-5.6L IS, cak je nesto ostriji i od EF 70-200mm f/4L IS na svim ziznim daljinama. Zanima me da li je zaista opticki bolji od verzije jedan i 70-200mm f/4L IS ? Da li su fotke dobijene sa 100-400mm f/4.5-5.6L IS II objektivom boljeg kvaliteta...
 
Nazad
Vrh Dno