Šta je novo?

Objektivi

Canon 55-250 se nalazi za 100-110e, mislim da je besmisleno uopste misliti o nekoj sigmi u toj klasi
 
Pitanje za malo iskusnije oko budget varijante objektiva.... da li je pametnije uzeti Canon 50mm 1.8II i Sigma 100-300mm 4.5-6.7 ili za cenu ova dva Canon EF-S 55-250mm IS II?
Poredis jako razlicite stvari. Ako razmisljas Sigma zoom ili Canon onda je tu Canon best buy. A 50mm je vec prime objektiv koji je jako svetao u poredjenju sa oba i nije telephoto zoom. Dakle moras prvo smisliti sta ti treba, a ako odlucis prime zasto ne 1.8 STM?
 
Poredis jako razlicite stvari. Ako razmisljas Sigma zoom ili Canon onda je tu Canon best buy. A 50mm je vec prime objektiv koji je jako svetao u poredjenju sa oba i nije telephoto zoom. Dakle moras prvo smisliti sta ti treba, a ako odlucis prime zasto ne 1.8 STM?

Znam šta sam pitao :) ..poenta je da imam 50-icu manuelac koja mi odrađuje posao imam i 200-icu i 80-300...ali na odmoru sam shvatio da ništa od toga osim 50-ice ne mogu maksimalno da iskoristim u pokretu zbog manjka autofokusa.

Pa sam odlučio da uzmem EF ili EF-S telefoto(u mojim mogućnostima) kako bih zamenio manuelni 80-300 baš zbog slikanja u prirodi(živi svet).A oko ovoga samo razmišljam jer bi u prvoj varijanti imao ok prime 50mm i jedan telefoto do 300mm za trku po prirodi i naravno autofokus.U svakom slučaju sam planirao neki telefoto autofokus...

STM nisam nigde našao za 50e...ako znaš nekog ko daje za tu cenu javljaj na PM :)
 
Poslednja izmena:
A kako si mislio da ti 55/4 zameni 50/1.8 ? :)
 
Nisam rekao da menjam 50mm manuelac već da želim da dodam neki zoom za slikanje napolju u pokretu,sa autofokusom pošto sa manuelnim ne mogu da hvatam brzo fokus.

A pitanje je bilo...da li je pametno da dodam novu 50-icu i zoom 100-300 pa tako da na neki način upgrade-ujem 50 i 80-300 manuelce.Ili da za iste pare uzmem samo 55-250 IS.
 
Nisam rekao da menjam 50mm manuelac već da želim da dodam neki zoom za slikanje napolju u pokretu,sa autofokusom pošto sa manuelnim ne mogu da hvatam brzo fokus.

A pitanje je bilo...da li je pametno da dodam novu 50-icu i zoom 100-300 pa tako da na neki način upgrade-ujem 50 i 80-300 manuelce.Ili da za iste pare uzmem samo 55-250 IS.

Ali ako uzmes 55-250 IS, ostajes bez 50ice, samo ti mozes da znas da li mozes bez nje. To da je 55-250 bolji si provalio i sam...
 
Ali ako uzmes 55-250 IS, ostajes bez 50ice, samo ti mozes da znas da li mozes bez nje. To da je 55-250 bolji si provalio i sam...

Ostajem samo bez AF-a na 50-ici pošto imam manuelac.A 55-250 imam za nekih 80e u ponudi.
 
Pa ako tako razmishljas, mozes sve redom objektive da uzmes manuelne za 30e i milina :) Ali, to nije tako jednostavno, nista ne moze da zameni AF objektiv, MF je za 3 dana za*ebancije.
 
Ostajem samo bez AF-a na 50-ici pošto imam manuelac.A 55-250 imam za nekih 80e u ponudi.
Ako ti mislis da ti za brzu 50-icu ne treba AF, onda slobodno cepaj 55-250 IS II i vozi - za te pare (a ni blize) nemas bolji objektiv za crop. E sad kako konkretno radi sa tvojim MILC fokus, to bi bilo dobro da isprobas pre kupovine...
 
Ako ti mislis da ti za brzu 50-icu ne treba AF, onda slobodno cepaj 55-250 IS II i vozi - za te pare (a ni blize) nemas bolji objektiv za crop. E sad kako konkretno radi sa tvojim MILC fokus, to bi bilo dobro da isprobas pre kupovine...


U nekom trenutku planiram da uzmem i AF 50-icu...to je stvarno ešto što svako sa DSLR ili MILC aparatima treba da ima.Ja za sad 50-icu koristim u glavnom za portrete i fotke koje ne zahtevaju brz AF.

Sad trenutno sam našao ta dva Canona 50 i 55-250 za 50 i 80e ali na žalost nemam za oba...sutra ću probati 55-250mm pa ću videti.
 
Za kec ne! On ima samo prednost jedne blende koja nije nista posebno in real life i prema mom iskustvu, na uporedivim blendama 17-40 je bolji.
Dvojka je sasvim druga prica a 16-35 F4 L je best of!
 
Poslednja izmena:
Molim vas za misljenje za Sigma 50mm f/1.4 DG HSM Art i kako ce se ponasati na Canon crop telu? Mozda eventualno predjem na 6D u buducnosti. Upotreba amaterska - hobi.
 
@Milos, hoces li imati jos neki objektiv pored te Sigme?
 
Obzirom da će 35mm f2 stari od 170e dati bolje rezultate na 6D od 50mm 1.4 Art Sigme od 700+ evra na bilo kom crop Canonu, prvo što treba da kupiš jeste 6D.

(prva fotka sigma na cropu, druga 35mm na FF)
 

Prilozi

  • sigma 50 1.4 art.png
    sigma 50 1.4 art.png
    461.2 KB · Pregleda: 111
  • canon 35 f2 stari.png
    canon 35 f2 stari.png
    449.8 KB · Pregleda: 112
Na FF ćeš bukvalno sa najjeftinijm objektivima u rangu 100-200e polovni sa oglasa moći da izvučeš rezultate gde ti na cropu trebaju najskuplji objektivi. Kupovina tih objektiva će ti samo odlagati kupovinu FF tela. Usput, ako već ne znaš, saznaj kako crop utiče ne samo na ugao gledanja (to svi znaju), nego i na šum i DOF, pa bi tako ta Sigma na cropu zapravo bila 80mm f2.2, a takav objektiv za FF košta 250€ :)...
 
Kad smo već kod toga, ja sam se malo zaneo, pa dao pogrešno poređenje...

Na ovo sam mislio... Levo Sigma 50mm na cropu, desno 85mm na FF...
 

Prilozi

  • sigma 50mm 1.4 crop.png
    sigma 50mm 1.4 crop.png
    460.8 KB · Pregleda: 94
  • 85mm 1.8@2.0 FF.png
    85mm [email protected] FF.png
    433 KB · Pregleda: 96
I samo neka se ne javljaju oni koji će da kažu da ti ne treba FF i da sve može i sa manjim senzorima. To je tačno, ali 50ica Art je krmača od objektiva koja ima skoro kilo i takav objektiv nije lako nositi ni na 5D, a kamoli na bilo kom crop telu, tako da samo ima smisla na FF...
 
Molim vas za misljenje za Sigma 50mm f/1.4 DG HSM Art i kako ce se ponasati na Canon crop telu? Mozda eventualno predjem na 6D u buducnosti. Upotreba amaterska - hobi.

Hej imenjace,

Ovako, ne znam na Canon-u, ali koristim Sigmu 35mm 1.4 art na svom D800 i koristio sam 50mm 1.4 art na D810, i to je najbolji objektiv koji sam ikada koristio, u svakom smislu, sto se tice, svetla, boje, naravno bokeha, i ostrine. Najbolji i najostriji objketiv, pri tom, prosto je neverovatno da nema gotovo nikakve aberacije ili color fringing na otvoru 1.4, apsolutno neverovatan objektiv, da ga ne ureknem!

Ne bih se bas slozio sa Banetom, najbitnije je da uzmes dobar objektiv prvo, nevezano da li je krop ili FF, objektiv pravi sliku i izvlaci iz senzora najbolje, ili ga upropascava.. Uvek ce jeftiniji aparat sa skupljim objektivom dati bolji rezultat od losijeg objektiva na skupljem telu :)

I glavna stvar, objektivima slabo pada cena, i to ti je nekako sigurna investicija, dok kod tela opada cena kako izadje novi i bolji model, sto je i logicno :)

I ja bih ti preporucio onda da uzmes Sigmu 35mm 1.4 art, ona ce ti biti tih 50ak mm na crop-u a posle standardnih 35mm na FF, ja taj objektiv bukvalno ne skidam sa aparata, kada god stavim neki drugi samo me smori :D

Jedino sto ti je vec Bane napomenuo, objektiv je ogroman, i tezak, i nimalo lagan za nosenje okolo :D Tako da znas u sta se upustas, ali nikakav plastikaner ili bilo kakav objektiv nije ni za poredjenje sa tim Sigmama, jedino Zeiss objektivi ;)
 
Ja ne mogu da verujem da ljudima ni materijalni dokazi nisu dovoljni :)... Pa 50mm STM od 125€ će na FF replicirati rezultate od 35mm ART-a na cropu.

Nemoj se ljutiš Deuse, ali u zadnjih 15 postova si spomnuo da si "nabavio 35mm Art i da si veoma zadovoljan," svi smo već naučili, ali protiv fizike se ne može.

Da ne pričamo što na FF @f2 imaš plići DOF nego na cropu @f1.4, nego imaš i pri istim setovanjima makar blendu i po manje šuma po pitanju ISO vrednosti, jer šta je na cropu 800, na FF je makar 3200, pa i više...
 
Poslednja izmena:
Sto bih se ljutio, fizika ne fizika, koji god objektiv da poredis sa tom Sigmom, neuporediva je razlika.

Na FF je plici dof svakako, ali ako vec spominje Sigmu, ona ce na kom god aparatu, raditi bolje nego neki drugi objektiv..

Ja sam najvecu gresku napravio sto sam prvo uzeo D800, pa kao lako cu za objektive, pa sam koristio D800 sa 50mm 1.8D, 35mm f2 ijos nekoliko zumova, ta 35mm f2 je odlicna za te pare, i daleko bolja od 50mm 1.8D.... e sad kod mene je takav slucaj da mi je za stock fotke bilo to sve manje bitno, jer su fotke tada bile uglavnom studijske, gde je blenda oko 7 pa dodje stvarno sve jedno koji objektiv koristis.

Ali ako mu aparat ne treba za studio, bolje prvo da uzme objektiv, pa makar za pocetak zamenio taj plastik fantastik sa 50mm 1.4, ili 85mm 1.8.
Pa tek kada bude imao neke krstene objektive, onda da kupi krsteno telo, pa makar bio to Canon ;)
Uglavnom, mozda izbace neko novo, tipa 6D mk2 jer polako popusta za konkurencijom, morace nesto da se desi!

A sto se Sigme tice, izvinjavam se ako sam dosadan, ali koliko god da hvalim taj objektiv, nije dovoljno, svaka im cast kako su ga napravili, vredi mnogo vise. A ovde je i momak bas konkretno pitao za taj objektiv, pa imam gde da iskoristim priliku da ga nahvalim ;)
 
Poslednja izmena:
Na FF je plici dof svakako, ali ako vec spominje Sigmu, ona ce na kom god aparatu, raditi bolje nego neki drugi objektiv..
Ovo ćeš morati malo da preciziraš :D...


A što se ostalog tiče, sve zavisi šta mu treba, ako mu treba lowlight i široki uglovi, kao što meni recimo trebaju, meni je FF bio najveći prioritet.

Al da se ne ponavljam previše, stvarno objektiv sam za sebe ne može da radi, meni je stvarno mučno kada se koristi samo parče stakla objektiva.

Evo nekoliko podataka. 50 1.4 na FF daje otprilike oštrinu kao isti objektiv na f2 na cropu... A ako se FF zavrne na F2, bukvalno na cropu treba da ga zavrneš do f4, pa i to nije dovoljno, treba do f5.6 i opet nećeš dobiti istu količinu detalja. A gde je tu estetika fotografija. DOF, prirodna vinjeta... stvarno ima veze gde je objektiv zakačen.

Ili recimo što će recimo 85mm [email protected] dati više detalja nego 50mm Art f1.4@2 na cropu. Stvarno ima veze gde je objektiv zakačen, zbog toga koliko se stakla koristi.
 
Jel zna neko nesto o ovom objektivu Canon EF 35mm f/1.4L II USM, kakva je AF pre svega ? Sto se ostrine tice makar po testovima trebalo bi da je najbolja 35ica...
 
Pa AF kakav god da je, ne postoji bolji za 35mm. Mada je i kec super fokusirao, ovaj ne moze da bude gori nikako.
 
Zvucace malo bez veze ali bolje da naucite da fotkate dobre fotke nego sto gledate koji je objektiv ostriji. Malo veci majstori od velike vecine nas ovde koriste i Sigme i Tamrone i brand objektive te se ne raspravljaju koji je ostriji nego jednostavno razbijaju sa kvalitetom fotografije i nikad ne pricaju o ostrini itd... Bolje je provesti deset sati uceci fotografiju nego deset sati gledati ostrinu.
 
Nazad
Vrh Dno