Šta je novo?

Macbook pro pitanja

ShaX_91

Slavan
Učlanjen(a)
24.10.2007
Poruke
445
Poena
320
Planiram tokom leta da kupim macbook pro 13" mid 2012. Nisam zahtevan korisnik, treba mi za surfovanje netom, spss statistics, office/iwork, i gledanje hd filmova, da li direktno na macbooku, da li preko hdmi/mini display porta.

Moja pitanja su sledeca... Posto je ipak u pitanju polovan uredjaj, odabrao sam macbook pro jer koliko sam shvatio mnogo je lakse popravljati nego air ako ne daj boze dodje do nekih problema. Da li da se upustim mozda u kupovinu aira? Nisam siguran koji modeli aira imaju illuminated tastaturu (to mi je isto bitno jer dosta cesto koristim racunar u sobi sa pogasenim svetlima)...

Kako je najbolje odrzavati bateriju? Koliko sam skontao potrebno je otkaciti je sa punjaca na 100%, zakaciti na punjac na oko 5% i jednom mesecno skroz napuniti pa skroz isprazniti za optimalan battery life...

Na sta najvise da obratim paznju pri kupovini? Ipak je po meni dosta teze proveriti da li sve radi na macbooku nego na iPhoneu... Da li postoje neke decije bolesti od kojih pati macbook pro na koje bih trebao posebno da obratim paznju prilikom koriscenja?

Da li da uzmem od nekog od preprodavaca ili da trazim po inostranstvu? Ne znam gde je jeftinije... A imam mogucnost da uzmem Madjarskoj, Svajcarskoj i mozda Nemackoj... Samo sto nemam pojma gde bih trazio?

I ne znam da li je i koliko je pametno da npr uzmem stariji macbook pro ali u njega da stavim ssd? To mi je isto padalo na pamet ali se vodim mislju da mi je bolje da uzmem sada noviji mbp a kasnije da ulozim u ssd

Eto toliko... Koristio sam OSX par nedelja, cini mi se snow leopard (hackintosh) ali se ne secam, drzao sam ga mozda 2 nedelje posto nisam uspevao rezoluciju da namestim... Svidja mi se OS, svidja mi se dizajn uredjaja, kvalitet, i dosta mi je vec i windowsa i reinstalacija sistema i svega sto ide uz to...

Hvala unapred na odgovorima!
 
mbp ima najmanju rezoluciju, od drugih varijanti (air ili mbp r) - stoga gledanje 720p je max, preko nema nikakve razlike, takodje rad u softverskim alatima je ogranicen tom rezolucijom. output na neki drugi izvor bi bio pozeljan ili cak - neophodan :)

sami kvarovi na uredjajima se po mom iskustvu javljaju ili u prvih 2-3 meseca ili tek nakon 4-5 godina minimum, ako preboli prvih pola godine. Bar svi poznanici koje znam, nisam cuo da su imali problema sa svojim racunarima. (od mbp 2010 preko prve verzije air-a, do novih mbpr)

sto se tice air-a, mislim da osvetljenu tastaturu imaju od 2011 godine... on nije los izbor ako je sa ssd uredjajem, ali opet, zavisi sta nadjes i po kojoj ceni. srecno :)
baterija se puni klasicno, najsigurnija varijanta je da ga napunis, pa sklonis sa punjaca dok radis, i onda kad zavrsis ili se baterija blizi praznjenju, vratis na punjac itd...
apple uredjaji su ti po evropi jeftiniji nego u srbiji mozda 10 do 20% kada pricamo o novim uredjajima, ali zato polovno se nikad ne zna, nekad i ovde imas dobre i realne ponude.

sto se tice uzimanja ssd, to definitivno moras sam da odlucis. sve igra ulogu, tako da bez nekog cenovnog okvira, tesko je dalje diskutovati.
 
Kad bih gledao hd filmove definitivno bih ga prikacio na full hd televizor... Sto se rada u nekim programima tice, mozda bih ga i u tom slucaju kacio na eksterni monitor, ali kao sto rekoh, nisam preterano zahtevan korisnik...

Nisam ogranicen na macbook pro, u sustini jedina stvar koja me odvraca od macbook aira je to sto je teze popraviti ga u slucaju da dodje do nekog kvara. Cak mi ni nedostatak superdrivea ne predstavlja problem... Koliko sam upoznat, mba 13" ima cak i vecu rezoluciju ekrana od mbp 13"?

Sledeca stvar koja me brine i na koju sam cuo da se ljudi zale jeste abnormalno grejanje macbooka... Neki kazu da je toliko vreo nakon nekog vremena da se mozes opeci... Uglavnom se zale da se to desava nakon pustanja hd filma ili ako neka stranica na internetu koristi javu i sl... Ne znam da li bih mogao da dobijem neki osecaj koliko se macbook greje tako sto bih otisao u istyle ili mediamarkt pa "opipao?"

Gledao sam malo cene po madjarskoj, danas je neko na oglase postavio 2011 13" model mbp,750 eura trazi... Ovde koliko vidim ima brdo mid 2012 modela za te pare, + verovano ne moram da se cimam toliko oko nalazenja internacionalnog/us layouta tastature

Hvala na pomoci! :)
 
Za 750€-800€ imas air mid2013 koji je po meni bolja kupovina ;)
 
Kako se krecu cene popravljanja macbook air-a? Naravno da se ne bih sam upustao u tako nesto nego bih odneo negde, ali ako je znacajno skuplje od proa, ne znam da li mogu sebi da priustim to :/
 
Kako se krecu cene popravljanja macbook air-a? Naravno da se ne bih sam upustao u tako nesto nego bih odneo negde, ali ako je znacajno skuplje od proa, ne znam da li mogu sebi da priustim to :/

Sve zavisi o vrsti kvara ....

Moje mislje je da gledas u pravcu Proa-a!
Sto se grejanja tice , da prisutno je u pojedinim situacijama. Ali zimi bude mnogo dobra stvar....skontaj i sam.
Generalno nebi trebao obracati paznju na to. Sto se garancije odnosno kvarenja tice, slazem se sa gore navedenim. Oba MBPa sam kupio nova bez dodatne garancije(koja bas i nije jeftina),
vodeci se tom mislju(ili ce da rikne po pocetku koriscenja ili kasnije kad bude izvan garancije.).Doduse po ovaj noviji MBP po novom zakonu, "prodavnica" daje garanciju za jos jednu(ili bese 2 dodatne godine) godinu.Inace kupljen u holandiji-prodavnica Dixons.
Stare modele vise nigdje neces naci sem polovno ili refurbished.Vise volim ove nego retinu zbog licnog izbora memorije i po najvise SSDa.
A SSD ti je "a Must Have" za kompjutere danasnjice.

Sto se tice HD filmova, tu ti je malo glupa tacka posmatranja-ako smem da se tako izrazim?!
Zar nije jednostavnije i prostije da pustas filmove izravno sa tv-a ili preko media playera ?!

Bio sam optimistican kao i ti po tom pitanju no praktika se nije tako pokazala.Sem kad nemas izbora.Ovi noviji modeli imaju USB3 tako da brzina prebacivana na usb stick vise nije mala a snjom i duzina cekanja. Takodje porazmisli o NAS soluciji.

Sve u svemu se ophodi prema lapu kao prema testisima od zlata i nema cega da se bojis !
(Vjerujem da ce neko ovo objesiti o potpis ;-p)
 
Da li neko ima late 2013? Kakvi su utisci, da li su uklonili problem sa pregrevanjem koji su imale starije verzije?
 
Da li neko ima late 2013? Kakvi su utisci, da li su uklonili problem sa pregrevanjem koji su imale starije verzije?

МВР13 или 15?

Генерално већ дуже време немају те проблеме... имао сам по модел из сваке генерације од 2010те, па не причам баш напамет. ;)
 
13"? Ima li kakvih drugih "začkoljica"?
 
Da,u pravu si AYS.
Pre neki dan covek mi rekao da su prve Retine imale problem sa ekranima,desavalo se da crkavaju ekrani.
Prvi put sam to cuo
 
Da,u pravu si AYS.
Pre neki dan covek mi rekao da su prve Retine imale problem sa ekranima,desavalo se da crkavaju ekrani.
Prvi put sam to cuo

Имали су проблем са екранима 15це из прве генерације, када су панели били направљени од LG-a.
Мени се појави мртав пиксел у року од месец дана од куповине rMBP15 2012 модела и панел је био замењен овде у iStyle-у без проблема.
 
Sta da rade oni kojima je istekla garancije i nemaju vise tu opciju koju si ti imao?
Uhvate se kosu i place koliko ce da ih kosta to
 
Sta da rade oni kojima je istekla garancije i nemaju vise tu opciju koju si ti imao?
Uhvate se kosu i place koliko ce da ih kosta to

Не кошта толико колико мислиш... на крају дана, позовеш iStyle сервис и питаш.
Али постоји боља варијанта када купујеш лаптоп који кошта барем 1500евра... ако га купиш у Србији, имаш 2 године гаранције али ако га узмеш негде вани, добијеш само годину дана стандардне Apple гаранције. У том другом случају можеш да сачекаш да прође неких 9-10 месеци од како си купио лаптоп, одеш овде: http://store.apple.com/us/browse/home/applecare и купи AppleCare гаранцију која ти продужава трајање твоје гаранције на 3 године.

Ја сам скоро заменио свој iMAc27 за rMBP15 late 2013, овај модел, па ћу тамо око нове године ћу да купим AppleCare за њега...
 
@ays: Moze li se kod nas uraditi buld to order? Kupio bih sledeci update rMBPro 15 ali sa 1TB SSD. Jos uvek ne nude to kao standard :(
 
Imam mbp iz 2010. god i vec neko vreme me nervira jer zakuca povremeno i pregrejava se. Odneo sam ga prosle god prvi put na ciscenje u macolu mozda se malo popravilo sa pregrejavanjem da se manje greje. Ostalo je ovo drugo, da l bi pomoglo da ubacim jos 4 gb rama? Planiram nekoliko meseci vec da odnesem da ubacim nov sistem, pa ako to ne pomogne onda da narucim iz US memoriju...
 
Poslednja izmena:
Ja bi pre proverio da li je kompatabilan za neki SSD hard,onda bi dobio drasticnu razliku u brzini.
 
@ Lojola,

Takodje glasam za ssd, ali gledaj da bude iste brzine kao i bus(sata 2/3) jer ti se moze desiti da ssd bude sporiji( sve zavisi od modela do modela).
Sto se memorije tice, mozes uzeti bilo koju marku ali da bude iste magistrale.

Sto se tice zakucavanja tu treba vise informacija da nam kazes, ali u globalu sa vise memorije ces biti komotniji u radu kao i sa ssd.
Dakle ,obe stavke su prijeko potrebne.
 
Ubacio sam u MacBook Pro 2010 ssd i mavericks i leti ko lud. Sad je problem baterija koja je izbacila status replace soon, a baterija kod nas u macoli kosta oko 250 evra. Tako da ako budem odlucio da uzmem bateriju zamenicu i memoriju, nasao sam povoljno.
 
Ubacio sam u MacBook Pro 2010 ssd i mavericks i leti ko lud. Sad je problem baterija koja je izbacila status replace soon, a baterija kod nas u macoli kosta oko 250 evra. Tako da ako budem odlucio da uzmem bateriju zamenicu i memoriju, nasao sam povoljno.
Imaš na onom našem sajtu kupujemprodajem baterije kod par likova, nabavljaju i original i zamenske (u koje se svi kunu koje znam da su odlične) za 3 puta manje pare pa ako te nije sramota da uštediš ti pogledaj :)

I meni piše isto što i tebi, zdrava je 80% i drži preko 4 sata (Safari, Word, Excell, Airmail, na 5 crtica manje od max osvetljenja i Wi-Fi uključen) isto na MBP2010 sa SSD i HDD umesto Superdrajva.
 
Pitanje, htio bih da osvjezim malo moj MBP 13 late 2011 po pitanju ram memorije...
U njemu je 2x2gb ddr3 1333, a stavio bih 2x4gb...
Koje module da stavim?
 
Mozes li mi reci tacnu oznaku modula... Posto sam nedje nasao info da mora da bude kvr ili kva...
 
Ovo me interesovalo, to je to KVR... Tako sam i nasao da ta odgovara... Hvala puno... Je li se osjetila promjena u radu?
 
sta mislite o kupovini Macbook late 2008?, poslednji od starijih koji moze pokrenuti mavericks/yosemite.
naisao mi za jeftine novce pa se jos dvoumim, upgradeovao bi ga ssd-om i 8gb rama.
 
Nije poslednji model koji moze sa tera poslednji OS X, mogu i modeli iz 2007.

A za tvoje pitanje, bitno je za sta bi ga koristio? Ako ima barem 4GB rama i stavis mu ssd, za neki normalan rad, bice ti sasvim super. I obavezno proveri kakva je baterija u tom laptopu, nije mala investicija da se zameni
 
ali uglavnom 5.1 serija?

pa necu terati nista spec na laptopu, html/css/js/php(webdev), to nista nije zahtjevno + net, film,

do koliko ciklusa je podnosljivo uzimati?
 
Nazad
Vrh Dno