Šta je novo?

Ubuntu 14.04 LTS

Ako imas 4 giga rama kako pise u tvojoj konfiguraciji swap ti ne treba. Ne treba ti ni sa dva giga. Jedina korist swap particije/fajla jeste ako koristis linux na laptopu ili kao glavni OS pa se koristi hibernacija.

Edit: Ako neces instalirati puno aplikacija, za objedinjenu / i /home particiju je dosta i 8 gigabajta ali ce brzo postati tesno. Okej je 12 giga ako neces koristiti home folder kao storage. 20 giga je overkill za tvoje potrebe.
 
Poslednja izmena:
Ako imas 4 giga rama kako pise u tvojoj konfiguraciji swap ti ne treba. Ne treba ti ni sa dva giga. Jedina korist swap particije/fajla jeste ako koristis linux na laptopu ili kao glavni OS pa se koristi hibernacija.

Edit: Ako neces instalirati puno aplikacija, za objedinjenu / i /home particiju je dosta i 8 gigabajta ali ce brzo postati tesno. Okej je 12 giga ako neces koristiti home folder kao storage. 20 giga je overkill za tvoje potrebe.
Tako sam i uradio,hvala.Prvi put sad instaliram pa rekoh bolje da pitam.
 
Naisao sam na problem pri instalaciji.Napravio sam preko shrink volume prostor za Ubuntu od 12GB kao unallocated.Narezao butabilni disk i posle onog ekrana try or install Ubuntu,nije mi ponudio opciju install alongside windows.Odem na something else i tamo mi uopste nema C particje sa widowsom i onih 12GB slobodnog prostora.Nego je free space ceo disk 1TB.Guglao sam nesto na netu i izgleda da je neki GPT disk na kome je windows 7 problem kod UEFI biosa.Onda sam probao try Ubuntu i pokrenem GParted i dobijem sledece,evo kad u terminal ukucam sudo fdisk -1 /dev/sda i sudo gdisk -1 /sda/dev.Izvinjavam se na kvalitetu slika slikao sam mobilnim
 

Prilozi

  • fdisk.jpg
    fdisk.jpg
    737.7 KB · Pregleda: 116
  • gdisk.jpg
    gdisk.jpg
    806.8 KB · Pregleda: 110
  • gparted.jpg
    gparted.jpg
    987.9 KB · Pregleda: 111
Poslednja izmena:
Kod:
sudo fdisk -1 /dev/sda
nije jedinica nego slovo l
Kod:
sudo gdisk -1 /sda/dev
nije jedinica nego slovo l

dovoljno je otkucati
Kod:
sudo fdisk -l
Pazi sta radis da ne obrises ceo disk
Ako oces wubi (install alongside windows) to vise nema koliko sam cuo u 14.04

Na googole potrazi install ubunu on GPT disk
 
Poslednja izmena od urednika:
LOL mislio sam da je to jedinica u komandi:laugh:.Evo sta izbaci za fdisk i gdisk
 

Prilozi

  • fdisk.jpg
    fdisk.jpg
    852.5 KB · Pregleda: 124
  • gdisk.jpg
    gdisk.jpg
    683 KB · Pregleda: 113
Da javim da sam danas sasvim slučajno probao i radi iz prve Apple tastatura i trackpad (oba preko blututa).

Jedini problem koji se javlja to je da pokazuje da je na oba prazna baterija ali me baš briga.
 
Uradio sam nadogradnju na 14.10 Final Beta i uprkos par gresaka sto je prikazalo u terminalu tokom procesa nadogradnje, sve je odlicno proslo. Unity je nikad brzi i responzivniji. Bagove za sada nisam primetio, cini mi se da su neki bagovi sto su bili prisutni sada ispeglani. Ocekivao sam totalni kurslus s obzirom da imam razna podesavanja na sistemu ali je sve preneseno kako treba. Bindovani folderi rade kao i ranije. Jedino sto valja srediti ppa.

Nisam planirao da prelazim na 14.10, medjutim danas mi je pukao zvuk tj. sistem nije hteo da prepozna zvucnu kartu pa sam odlucio da okusam srecu putem nagogradnje. Uspelo, sada sve radi kako treba.

Nisam jos probao ovih par konvergentnih aplikacija ali sam cuo da rade lepo.
 
Poslednja izmena:
Могао си да сачекаш неколико дана и набациш финалну верзију, мада Убунту лако апгрејдује верзије.
 
Imao sam krupan bag sa Steamom ali to nema veze sa Ubuntu. Stvar je u tome sto Steam koristi stariju verziju gcc (32-bitne biblioteke) od onih sto stizu sa sistemom i tu dolazi do konflikta. Problem se moze resiti na vise nacina, najlaksi je lociranje tih biblioteka u okviru steam podesavanja (uradite pretragu .steam foldera u /home) i njihovo brisanje sto ce naterati steam da koristi sistemske biblioteke iz /usr/lib/ i /usr/lib32/
 
To je u Arch-u klasika, moraš da obrišeš nekih 5 fajlova da bi neke igre radile.
Imaj na umu da kada se steam updejtuje moraš ponovo da ih brišeš.
 
ljudi treba mi pomoc,naime imam laptop 10 inca sto su deca dobijala od skole i imaju instaliran neki ubuntu,i kada sve upalim nigde ne vidim onu ikonu za wireles konekciju da bih se povezao na wifi,a nekada je pokazivalo gore na onoj traci,pa ako mi neko moze reci kako da pronadjem podesavanja za wifi da bih se povezao. hvala cheers
 
Probao sam par ovih "konvergentnih" aplikacija i utisci su pomesani. Koncept je u nacelu dobar iako je daleko od zavrsenog (desktop verzija je ista kao na tabletima trenutno). Ali me neke stvari brinu. Prvo je ocigledno, nedostatak opcija i podesavanja. Razumem na telefonu da bude tako, na tabletu vec ne razumem, za desktop da ne pricam. Druga je cinjenica da se velicina fonta skalira sa velicinom prozora... wtf is with that???

Ako me nesto nervira to je dizajn GUI-ja koji podrazumeva zaseban ekran sa podesavanjima. To ne tolerisem ni Androidu na tabletu a kamoli next gen OS-u. Ako ima prostora onda valja koristiti padajuce menije, ionako podesavanja nema vise od deset svezajedno (trenutno vecina aplikacija nema ni pet dugmica koji nesto rade).

Za sada je sve na nivou Gnome 3 ali nesto bolje izgleda a ima i koju opciju vise (Gnome 3 je bas ogoljen). Mora to mnogo bolje ako zele da ukrstaju koplja sa Apple i Microsoft. Ono sto mi se dopada jeste fluidnost (mislim da apps rade pod Xmir) kao i graficki stil koji je cist i jednostavan (pregledan). Ne izgleda smesno kao Metro i ostali, graficki najvise lici na Breeze temu iz KDE Plasma Next ali kvalitetnije izvedeno. Dopada mi se skaliranje prozora na zivo ali velicina fonta mora ostati ista ili bar da se menja u odredjenom procentu (do 20% gore, dole) a ne ovako gde maximized app ima font 56 a app velicine ekrana telefona font velicine 11.

Edit: Da se razumemo, ne trazim ja od Unity Next da bude krcat opcijama kao KDE niti to smatram svrsishodnim. Takav GUI je pretrpan i advanced opcije treba preseliti u settings i grupisati ih za sve aplikacije (posto aplikacije prate odredjena pravila ovo je izvodljivo). Ili ako nista drugo uz svaki app lepo dodati XML fajl sa svim pa i najsitnijim podesavanjima koji bi se pokretao preko opcije u meniju Advanced settings ili tako nesto.
 
Poslednja izmena:
Ја сам синоћ инсталирао ubuntu-desktop-next. Свића ми се како изгледа, за таблете наравно и брзо сам се привикао на "гестове" рукама.
Лепо су ураћени они "scopes"-ови. Има рецимо реддит "скоп". Тај "скоп" је преглед реддита и може да се отвори у прегледачу одатле тема.

Оно што ми није јсасно, шта је са стоним рачунарима, неће ваљда да деле интерфејс са таблетом?! Што се мене тиче Јунити8 за ст. рач. треба да остане овакав како јесте и да не дирају ништа.
 
Poslednja izmena:
Neće sigurno deliti interfejs sa tabletima. Zašto bi neko pravi istu grešku kao Windows 8?
 
Imam, problem koji ne mogu da resim uz pomoc Googla.
Pokusavam da pristupim internom HDD (samo jedna particija) koji je formatiran iz Win7 kao NTFS.
Dobijam sledecu poruku.

Screenshot from 2014-11-15 02:23:58.png
Screenshot from 2014-11-15 02:27:46.png
 
Nesto nije u redu sa fajl sistemom, ti si mozda hteo NTFS ali ga nisi dobio. Ako si imao nesto vazno tamo probaj partition recovery a ako nisi mislim da ce biti dovoljno reparticioniranje.
 
Ne razumem prvi deo recenice, gde sam hteo NTFS a nisam dobio. Dakle pod WIn7 ta particija, koje je zapravo ceo HDD, radi kako valja.
 
Napisao si da si iz win7 napravio jednu NTFS particiju a na drugoj slici pada u oko da na tom hdd nije NTFS fajl sistem. Na tapatalk sam i ne vidim dobro slova ali ih ima samo 3 i mislim da su SFS.
 
Ovde pise NTFS
Screenshot from 2014-11-15 04:07:25.png
 
Poslednja izmena:
Mozda na toj particiji i jeste NTFS fajl sistem ali GUID partition table koji linux vidi ali sa nekom za windows specificnom particijom koju linux ne poznaje. Nekakav dinamicki ili virualni disk ...ja ne znam puno o GPT ali mi na to mirise i da sam na tvom mestu koristio bih MBR. ...Evo sta jos govori u prilog moje sumnje - mislim na prvoj slici na samom pocetku imas poruku da nemoze da iscita zadnji sektor. Ja mislim da on i ne zna da ga iscita i da odatle to detektuje kao partition table error.

Spasi podatke iz windowsa i probaj sa dobrim starim mbr. ;)
 
Једна партиција а на две слике се виде /dev/sdb1 (sfs) и /dev/sdb2 (ntfs)? Колико видим, тај sfs је динамичка партиција коју је направио windows па ако није много заузета, најбоље је да садржај негде пребациш и поново креираш партицију.
 
Calexx, tek sad primetih ovo sto ti pricas.
Evo sta kaze GParted. Verovatno cu morati da kraitam ponovo particiju, samo da nadjem neki backuo HDD.
Screenshot from 2014-11-15 13:30:05.jpg
 
A sta sam ti ja drugo kazo? :p

Mislim da bi bilo super da posle backupa napravis test, da probas konverziju particije i da li ce posle nje preziveti fajlovi. Naravno da ne bi trebalo da koristis gparted vec neki wintool ...minitool partition wizard npr.
 
Hteo bih da ovaj OS butujem na USB flash da bih u radnji mogao da probam jedan komp. Skinuo sam program UNetbootin za botovanje pratio sam radnju kako je ovde http://www.itextreme.org/tutorijali/89-kako-da-napravite-bootabilan-usb-flash#.VGu65Mm-Uw5 objasnjeno medjutim dodje do 56% i tu se zakuca ni makac dalje. Napominjem da sam USB formatirao kao Fat32 i da sam izabrao 64bit verziju OS-a. Da li gore gde pise Distribucija pa zatim =Izaberi distribuciju= / =Izaberi izdanje= trebam nesto da izaberem. Da li mozda treba neki drugi program za butovanje da koristim.
Nikad nisam butovao pa je ovo za mene novo.
 
Hvala probacu sa njim. Jel bitno u kom je formatu USB flash?

Butovao, stim da mi je USB bio Fat32.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav.Posle nekog vremena sam se vratio na linux(ne bas ovaj nego Lubuntu 14.04), pa imam nekoliko pitanja, posto sam u medjuvremenu zaboravio neke stvari:
1.Namestio sam u Preferences/Monitor Settings da mi refresh rate bude 75.Medjutim, kad god updalim racunarim on ga vrati na 85, i slika mi bude smanjena, pa moram uvek rucno da ga vracam.Kako da namestim da zapamti refresh rate?
2.Kako da namestim da se ona numericka tastatura automatski upali kad ukljucim racunar(ono Num Lock da bude ukljuceno)?
3.Da li mogu da promenim velicinu ikonica na desktopu(folderi mi izgledaju veliki)?
4.Instalirao sam program f.lux i namestio ga da se sam ukljuci kad god upalim PC, medjutim i tu moram isto da ga ja rucno ukljucujem(da se pojavi ikonica u donjem desnom uglu)?
Hvala unapred!
 
Imao sam grub na usb flash disku koji sam u zurbi greskom formatirao i sada ne mogu da butujem u Ubuntu. Inace mi je Ubuntu na jednom od HDD-ova, a ne na tom flash disku. Jel moze ovo da se popravi?
 
Nazad
Vrh Dno