Šta je novo?

Који хард?

somi303

Cenjen
Učlanjen(a)
16.08.2013
Poruke
643
Poena
170
Цркао ми је хар диск јуче, а немам појма који да купим. Не знам како се гледа који је бољи, који је најбољи произвођач ни шта значи сата 2-3 :crash:
Овај има 4 звездице и на неком попусту је па ми изгледа ок
http://www.gigatronshop.com/hard_diskovi/wd_500gb_sata_iii_16mb_3.5_7200rpm_caviar_blue_-_wd5000aakx-9586
У коментарима препоручују ову серију
http://www.gigatronshop.com/hard_diskovi/wd_500gb_sata_iii_64mb_3.5_intellipower_caviar_green_-_wd5000azrx-9589
Шта радити? Ако знате неки бољи кажите, само цена да буде разумна :D
 
Red je za NAS i Servere. Ne za sistem
 
Uzmi taj Western Digital
2TB 64MB SATA600 WD20EFRX.Ja isto imam taj samo od 4 TB pogledaj brzinu:

XIV6IPx.png
 
Poslednja izmena:
Uzeo Western Digital Red 2TB u Duo C**..Nekako vise volim WD,ne bih da reskiram sa Seagate i ako za 700 rsd dobijem 1TB vise.Imam vec jedan WD blue radi bez greske vec 7 god.Pitao sam u radnji kakva im je politika sa bad sectorima receno mi je da u slucaju pojave istih donesem na reklamaciju i da je dobavljac im uvek menjao takve hdd tako da sam ja zadovoljan.
Ja vecinu kupovina 90% vrsim kod njih i uvek sam bio prezadovoljan odnosom.Jos da mi ovaj WD potraje ko stari i ja sam presrecan,mada kako sam krenuo da punim mislim da ce mi trebati jos 2TB:d
 
Nisu mi jasne izjave tipa Red samo za servere i RAID... wow. To je samo dokaz da su hardovi dobro istestirani i prilagodjeni tim uslovima rada, sto ne znaci da NE mogu da se koriste za obicno skladistenje.
Celokupna izrada i sastav samog diska je ista kao WD Black npr. Naravno pricam o Red Pro seriji gde su napravili poboljsanja i dodali jos 2 godine garancije uz brzine od fiksnih 7200RPM.. I gde je tu razlika koja govori da nisu za skladistenje ?
 
pitanje,
imam ssd od 250gb na kom mi je sistem i neki programi za grafiku.... e sada, imam jedan WD 500GB AAKS BLUE, koji koristim za igrice.... planiram da ga zamenim za neki od 3tb, ali ne znam koji..... Red (bez obzira sto je za NAS) ili Black ili Green (koji vec imam u kompu na njemu su mi filmovi, serije, fotke i muzika pa necu da ga diram.

sta ce se najbrze i najbolje pokazati za igre?
 
jos jedan ssd. :) i shortstrokovan hdd pa i od 3tb nema sta da trazi za igre,narocito ako igras neku open world.ja bih na tvom mestu pokusao da napravim mesta na ssd-u za open world igre,za ostale nije toliko bitno i neces dobiti pa da stavis nekog raptora na 10k obrtaja.
 
Šta je sad najbolje da se uzme? Gledam ovaj WD Purple 3TB, cena je 13.5k, to mi deluje super. Gledao sam i od 2TB WD red, on je 11.5k, bolje mi je da dodam 2 hiljade za još jedan terabajt. 4TB su već preskupi, najjeftnije je 19.5k. Planiram isključivo kao storage HDD, za NAS, ovaj WD purple mi deluje kao najboje rešenje. Alternative?
 
purple nikako to je zamena za onaj green koji je sluzio za video nadzor bez neke kontrole gresaka. imas u oglasima nove sa garancijom 3tb red po toj ceni gore dole.
 
Pretpostavljam da nije nikakav problem da uzmem WD Red za običan storage, bez NAS i RAID upotrebe? Znači za muziku, filmove, dokumente, možda poneku igru, dok bi sistem i igre bili na SSD-u.

Gledam od 4TB i Red je 10€ skuplji od Green a koliko vidim po ovom poređenju Red djeluje bolje, samo nisam shvatio da li je njegov TLER dobra ili loša stvar kad je u pitanju klasična storage upotreba. Inače prije svega me zanima pouzdanost a ranije sam čitao da se Green nije proslavio po tom pitanju, navodno zbog čestog parkiranja glave.
 
Pretpostavljam da nije nikakav problem da uzmem WD Red za običan storage, bez NAS i RAID upotrebe? Znači za muziku, filmove, dokumente, možda poneku igru, dok bi sistem i igre bili na SSD-u.

Gledam od 4TB i Red je 10€ skuplji od Green a koliko vidim po ovom poređenju Red djeluje bolje, samo nisam shvatio da li je njegov TLER dobra ili loša stvar kad je u pitanju klasična storage upotreba. Inače prije svega me zanima pouzdanost a ranije sam čitao da se Green nije proslavio po tom pitanju, navodno zbog čestog parkiranja glave.
TLER ima potencijal da dovede do ostecenja/necitljivosti podataka. U slucaju da npr. sektor na kome se nalazi neki podatak ima ostecenje disk ce prestati da pokusava da ucita podatak. Na normalnom disku ce pokusavati duze i desava se da uspesno iscita podatak nakon nekoliko sekundi. Ovo vazi i za normalan rad i za eventualni recovery.
 
nijedan,eventualno da izickas 1tb red ili st1000dm003 sa garancijom po oglasima.ako je hitno,ja bih za te pare pravio redundancy sa dva-tri 500gb drajva u dobrom stanju,zavisno sta i za koje pare naleti po oglasima.u stvari,ja bih to svakako radio i pre nego dao tih 6 i kusur k din za nov 1tb drajv,ali to sam ja. :)
 
TLER ima potencijal da dovede do ostecenja/necitljivosti podataka. U slucaju da npr. sektor na kome se nalazi neki podatak ima ostecenje disk ce prestati da pokusava da ucita podatak. Na normalnom disku ce pokusavati duze i desava se da uspesno iscita podatak nakon nekoliko sekundi. Ovo vazi i za normalan rad i za eventualni recovery.
Da li to znači da treba izbjegavati WD RED za sekundarni (storage) disk? Kakva su iskustva u realnom radu kad se on tako koristi?

Da li je bezbjednije uzeti Seagate 3 TB umjesto WD RED 3 TB? Cijena im je tu negdje.
 
WD Red je odlican disk. Razlika za krajnjeg korisnika koji ga nema u RAID nizu je da postoji rizik od gubitka podataka ukoliko se disk osteti. Mi kod klijenata imamo preko 70-80 diskova koji su u Raid-u i nismo imali probleme niti smo ih slali na reklamacije.

Ja licno sam imao situaciju da mi je otkazao disk sa podacima. Da je Red bio u pitanji ne bi pola informacija uspeo da izvucem. Skidanje podataka je trajalo 5 dana (dan i noc). Neke delovi diska su bili iscitavani minutima a to Red disk ne bi dozvolio.
 
Razlika za krajnjeg korisnika koji ga nema u RAID nizu je da postoji rizik od gubitka podataka ukoliko se disk osteti.
Pretpostavljam da su iz nekog razloga morali takvog da ga naprave?
 
pa dizajniran je za NAS i 24/7 upotrebu,strimovanje pretezno video fajlova gde jedan sektor i da pobrljavi nije toliko ni bitno.za regularno desktop koriscenje imaju druge serije diskova.kao arhivski desktop disk u paru sa ssd-om namenjena je blue serija.
 
Nazad
Vrh Dno